Görüş Bildir

Geçen Hafta Masa Sandalye Yakan Konya Esnafı Bir Kez Daha Eylemde: 'Artık Bıçak Kemikte!'

Haberler
> Geçen Hafta Masa Sandalye Yakan Konya Esnafı Bir Kez Daha Eylemde: 'Artık Bıçak Kemikte!'

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı koronavirüs haritasında çok yüksek riskli grupta yer alan Konya'da kısıtlamalar nedeniyle işyerleri kapalı olan esnaf zor durumda olduklarını söyleyerek bir kez daha eylem yaptı. 

Esnaf, “Artık bıçak kemikte! Yangının ortasına atılmayı reddediyoruz. Destek olunmasını geçtik köstek olunmamasını istiyoruz” dedi.

Geçtiğimiz günlerde lokanta esnafının masa sandalye yakmış, ardından da bir grup valilik önünde protestoda bulunmuştu.

Bugün de kafe sahipleri eylem yaptı. Konya’nın Meram İlçesinde bulunan Gül Park’ta bir araya gelen kafe esnafı işyerlerinin açılması için yetkililere çağrıda bulundu. 

Gazete Duvar'ın aktardığına göre Konyalı kafe esnafı adına konuşan Mehmet Emin Altunses, esnafın borç batağına saplandığını ve artık dayanacak gücünün kalmadığını belirtti.

"Dayanacak gücü, tahammülü kalmayan Konya esnafıyız"

"Dayanacak gücü, tahammülü kalmayan Konya esnafıyız"

Esnafın elinde avucunda ne varsa sattığını belirten Altunses şunları söyledi:

“Bir yıldır bir borç dünyası içinde kendini kaybeden, takati kalmayan Konya esnafı olarak buradayız. Pandeminin ülkemizi de etkisi altına almasının ardından devletimizin yardım çağrısına varıyla yoğuyla koşan elindekini avucundakini devletimizin ibanlarına yatıran, kepenk indiren, personeline veda etmek zorunda kalan, evini arabasını satmak zorunda kalan ama yine de direnemeyen, işletmesini yok pahasına devreden, devlet destekli kredi alan sonrada onun faiziyle yeniden dibi gören, kira ödemelerinin yüzde 10’u bile etmeyecek düzeyde kira desteği ile kandırılan, vergisini, stopajını ve sigorta primlerini kesintisiz ödemeye devam eden ama artık dayanacak gücü, tahammülü ve sabrı kalmayan Konya esnafıyız.'

"Devasa salonlarda ‘lebaleb’ toplanmalara göz yumdular"

"Devasa salonlarda ‘lebaleb’ toplanmalara göz yumdular"

İşletmeleri kapalı olmasına rağmen AKP'nin binlerce kişinin katılımıyla yaptığı kongrelere ‘lebalep’ kongrelere anlam veremediklerini belirten Altunses, şunları söyledi: 

“Geçtiğimiz haftalarda rengârenk bir tablo ile karşılaştık. Bize, ‘sizin iliniz çok riskli, kafe ve restoranlarınızı açmayacaksınız' dediler, devasa salonlarda ‘lebaleb’ toplanmalara göz yumdular. Bize, ‘sizin iliniz çok riskli, kafe ve restoranlarınızı açmayacaksınız’ dediler, 16 milyonluk İstanbul'da, 5,5 milyonluk Ankara'da, 4,5 milyonluk İzmir'de kafe ve restoranları açtılar. Peki Konya'da açılmamasının vaka sayılarına ne gibi bir etkisi oldu? Biz, 1 yıldır işletmelerimizin kapalı kalmasına rağmen binlerce kişinin bir arada toplanmasına anlam vermekte güçlük çekiyoruz. Bugüne kadar sessiz kalmamızın tek maksadı milletimizin sağlığı, devletimizin düzeni iken bu kongreler neden yapıldı? Esnaf karanlığa, vatandaş büyük bir sağlık tehdidine neden mahkum edildi. Bunu bu millete hangi anlayış reva gördü? Hak bekliyoruz, vicdan bekliyoruz ve en önemlisi unutulan o adaleti bekliyoruz” şeklinde konuştu.

"Destek olunmasını geçtik köstek olunmamasını istiyoruz"

"Destek olunmasını geçtik köstek olunmamasını istiyoruz"

Bıçağın artık kemiğe dayandığını aktaran Mehmet Emin Altunses, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“En büyük üç il de dahil olmak üzere ülkemizin hemen her yerinde işletmeler belirli sınırlar çizilerek misafiriyle bir araya gelmektedir. Sadece ve sadece 17 ilde esnaf karanlığa hapsedilmiştir. Özellikle komşu kentlerden Konya’mıza nakledilen Kovid-19 hastaları kentimizin pandemi oranlarını bir hayli yükseltmiştir. Bu verilerin de kurbanı olmak istemiyoruz. Hatta, bin cefa içerisinde sefa seyreylemek hiç istemiyoruz! Hepimiz, işletmesi açılan illerdeki sınırlamalara uyar şekilde açılmaya razıyız. Biz denetlenmekten endişe etmiyoruz. Ama geleceğimiz için çok endişeliyiz. Gidişat ne kadar kötü desek az gelir! Sebat edecek tahammülümüz kalmamıştır. Artık bıçak kemikte! Yangının ortasına atılmayı reddediyoruz. Destek olunmasını geçtik köstek olunmamasını istiyoruz. İşimizi yapmak istiyoruz. İşletmelerimizin tüm sağlık tedbirleri ve kısıtlamalar dikkate alınarak yeniden açılmasını istiyoruz. Ne kredi istiyoruz ne destek”

Bu haberler de ilginizi çekebilir 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
49
21
11
2
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

yalnız foto çekileceğini farkeden de yüzünü çevirmiş:D hak aramayı utanılacak bişey zannediyorlar:D

İsim Soyisim

Bir Konya lı olarak içten bir şekilde söylüyorum : Beter olun aq.

Ziya Akbaş

Bıçağı kemiğinizde görmeden inanmam...