Görüş Bildir
Haberler
G-20 Zirvesi'nin Yapılacağı Antalya Belek’te Kuş Uçurtulmayacak

G-20 Zirvesi'nin Yapılacağı Antalya Belek’te Kuş Uçurtulmayacak

ATKN
18.07.2015 - 18:19 Son Güncelleme: 18.07.2015 - 18:27
İçeriğin Devamı Aşağıda

G-20 Zirvesi'nin yapılacağı Antalya'nın dünyaca ünlü turizm bölgesi Belek'e, 15- 16 Kasım tarihlerinde akredite olmayan hiç kimse alınmayacak. Kırmızı bölge ilan edilen Belek'te liderler beş yıldızlı otellerin ultralüks kral daireleri ve villalarında kalacak. 

Dünya nüfusunun yüzde 66'sı, ekonomisinin ise yüzde 90'ına sahip 20 ülke liderinin biraraya geleceği 10'uncu G-20 Zirvesi, dönem başkanlığını üstlenen Türkiye'nin ev sahipliğinde 15 - 16 Kasım tarihlerinde Antalya'nın dünyaca ünlü turizm beldesi Belek'te yapılacak. Beş yıldızlı 46 otelin bulunduğu Belek'te G-20 liderlerinin zirvesi için 30 otel belirlendi. G-20 zirvesine paralel olarak B-20 (iş dünyası), Y-20 (gençlik), L-20 (işçi grubu), W-20 (kadınlar), T-20 (düşünce kuruluşları), C-20 (sivil toplum temsilcileri) toplantıları için de 16 otel ayrıldı.

Yüksek güvenlikli bölge

Dışişleri Bakanlığı koordinatörlüğünde devletin ilgili tüm kurumlarının yoğun çalışma yürüttüğü G-20 Antalya zirvesi nedeniyle Belek, yüksek güvenlikli bölge ilan edildi. Özellikle Antalya Havalimanı ile Belek arasındaki yaklaşık 40 kilometrelik karayolu, Belek ve Kadriye bölgesi, yüzlerce Mobese kamerayla donatılacak. Yüz ve plaka tanıma özellikli kameraların yanı sıra bölgede binlerce polis görevlendirilecek.

Hava sahası kapatılacak

Hava sahası kapatılacak

Antalya'nın ev sahipliği yapacağı zirveye ilişkin yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Antalya Valisi Muammer Türker, Dışişleri Bakanlığı koordinatörlüğünde olağanüstü, çok detaylı bir hazırlık çalışması yürütüldüğünü söyledi. Zirve nedeniyle bazı günler bu bölgeden uçakların geçişine dahi izin verilmeyeceğini belirten Vali Türker, G-20 sekretaryasının hava sahası oluşturulmasını istemesi gibi birçok detay olduğunu dile getirdi. Olağanüstü bir çaba gösterdiklerini anlatan Vali Türker, 'Telefon hatları, internet, elektrik sorunu olmasın. Örneğin orada ekstra bir trafo daha kuruluyor. Bir de tüm bunlar birbiriyle çakışmasın, mesela biri yolu kazacak, öbürü yapacak gibi sıkıntılar yaşanmasın diye koordinasyon toplantıları yapıyoruz. Çünkü herkes kopuk çalışırsa sorunlar ve maliyetler oluşur' dedi.

Herhangi bir soruna karşı yedek otel

Herhangi bir soruna karşı yedek otel

Dışişleri Bakanlığı'nın ekibini Antalya'ya getirmeye başladığını ve bir büyükelçinin bu konuda görevlendirildiğini, bu ekibin de otele yerleştiğini kaydeden Vali Türker, zirve toplantılarının 5 yıldızlı Regnum Carya Resort Hotel'de yapılacağını söyledi. Vali Türker, herhangi bir soruna karşı başka bir otelin de yedek olarak tüm toplantılara ev sahipliği yapabilecek şekilde hazır olacağını dile getirdi. Türker, 'Toplantının yapılacağı alternatif otel de oluşturuluyor. Herhangi bir sorun halinde hemen orası devreye girecek. Yani sıfır hata ile çalışılıyor' dedi.

Ülkeler giderlerini kendi karşılayacak

Belek'te yaklaşık 46 otel bulunduğunu ve 30 otelin G-20 zirvesi için ayrıldığını anlatan Vali Türker, diğer 16 otelin de B-20, Y-20, L-20 gibi diğer toplantılar için hazırlandığını açıkladı. Belek'teki otellere bu dönemde hiç müşteri alınmayacağını belirten Türker, 'Liderler ve ülke heyetleri o otellerde kalacak. Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla ülkelere oteller ve özellikleriyle ilgili bilgilendirme yapıldı. Hangi otelde hangi ülke lideri ve heyetleri kalacağını ülkelerin talebine göre Dışişleri Bakanlığı belirleyecek. Bazı heyetler kalabalık. Mesela ABD'liler 1000 kişiyle falan geleceğini söylüyor. Her ülke giderlerini kendi karşılayacak' dedi.

3 bin basın mensubu zirveyi takip edecek

3 bin basın mensubu zirveyi takip edecek

Zirveyi 2 bini yabancı 3 bin basın mensubunun takip edeceğini kaydeden Vali Türker, bu nedenle zirvenin yapılacağı otelin yakınındaki Kaya Palazzo Hotel'in basın merkezi olacağını söyledi.

'Kırmızı bölge'

Heyetlerin kalacağı yerlerin ayarlandığını, örneğin bir katta sadece bir heyetin kalabileceği ve birbirine karıştırılmayacağını aktaran Vali Türker, Belek'teki 46 otelin 30'unun G-20 zirvesinde kullanılacağını, bu otellerin bulunduğu alanın 'kırmızı bölge' olacağını dile getirdi. Belek Turizm Yatırımcıları Ortak Girişimi'nin (BETUYAB) olduğu binanın Dışişleri Bakanlığı'nın akreditasyon merkezi olacağını belirten Türker, 'Gelenler kartlarını oradan alacak. Serik Belediyesi, Emniyet Müdürlüğü'ne bir yer tahsis etti. Güvenlik operasyon merkezi olacak. Ülkelerin güvenlik heyetleri de orada konuşlanacak. Hepimizi çok yoracak, büyük bir iş. Antalya için müthiş bir organizasyon. Emniyet kendi personelinin yanı sıra, takviye ekipler olacak. Emniyet Genel Müdürlüğü bütün kurumlardan daha önemsedi bu işi. Emniyet Genel Müdürüyle de birkaç kez görüşmemiz oldu. Genel müdür yardımcısı ve 4 daire başkanı bu işe görevlendirildi. Gelip gidiyorlar' diye konuştu.

Akredite olmayan kimse giremeyecek

Zirvenin yapılacağı alana giden yollar ve bölgedeki Mobese kameralarına yönelik ihalelerin tamamlandığını anlatan Vali Türker, Antalya Havalimanı'ndan Serik'e, Serik'ten Aspendos'a kadar, Kadriye Kavşağı ve Belek bölgesi dahil olmak üzere Mobese sistemi oluşturulacağını kaydetti. Türker, kameraların yüz ve plaka tanıma özellikli olacağını da söyledi. Kırmızı alan içindeki 30 otelin olduğu bölgenin tamamen kapatılacağı ve özel alan olacağını söyleyen Türker, 'Akreditasyonu olmayan hiç kimse giremeyecek' dedi.

Aspendos'ta konser

Aspendos'ta konser

Zirvenin yoğun gündemi arasında dünya liderlerine yönelik sosyal aktiviteler planlandığını anlatan Vali Muammer Türker, Türkiye ve Antalya'nın lanse edilebileceği faaliyetler planlandığını ve çalışmaların sürdüğünü söyledi. Liderlerin bölgeye yakın olan Aspendos Antik Kenti ve Tiyatrosu'na götürülebileceğini belirten Vali Türker, 'Aspendos'u düşünüyoruz. Hem yer olarak güzel hem de orada konser, gösteri gibi aktiviteler yapma fırsatımız olur' dedi.

Liderlerin eşlerine özel program

G-20 zirvesine birçok liderin eşlerinin de katılacağını belirten Vali Muammer Türker, lider eşlerinin toplantılara katılmayacaklarını, ağırlıklı sosyal ve turistik aktiviteler içinde olacaklarını aktardı. Devlet başkanları için gala yemeği yapılacağını ve eşler için de ayrı programlar planlandığını kaydeden Türker, 'Liderlerin eşleri ayrı gezecek. Tarihi, turistik, ören yerleri. Bu işlerde eşleri mutlu ettiğiniz zaman tam puanı oradan alırsınız' dedi.

ABD Başkanı Obama, Rusya Devlet Başkanı Putin ve Başbakan Davutoğlu, zirveye katılacak isimler arasında.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Zirveye katılacak liderler şöyle:

Arjantin Cumhurbaşkanı Cristina Fernández de Kirchner, Avustralya Başbakanı Tony Abbott, Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff, Kanada Başbakanı Stephen Harper, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Endonezya Başkanı Joko Widodo, İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Peña Nieto, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suudi Arabistan Kralı Salman, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma, Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Geun-hye, Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, İngiltere Başbakanı David Cameron, ABD Başkanı Barack Obama, Avrupa Birliği Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker.

G-20 dışındaki davetli liderler

Zirveye davet edilen konuk liderler ise Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Malezya Başbakanı Najib Tun Razak, Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall, Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe.

Geceliği 45 bin TL'ye kadar çıkıyor

Liderler heyetleriyle birlikte ayrı otellerde konaklayacak. Hangi liderin hangi otelde kalacağı henüz netleşmedi. Ancak yüksek güvenlik nedeniyle liderlerin otelleri son güne kadar açıklanmayacak. kırmızı bölge içinde belirlenen 30 otelin kral daireleri ve ultralüks villaları ise liderler için hazırlanacak. Altın kaplama yemek takımından musluklara, özel havuzdan Türk hamamı ve saunaya kadar lükste sınırın tanınmadığı bu kral daireleri ve villaların, turizm sezonundaki gecelik fiyatlarıysa 45 bin TL'ye kadar çıkıyor. Bu kral daireleri ve villalar kurşun geçirmez camlar, yüksek güvenlik sistemleriyle de dikkat çekiyor.

DHA ve Onedio

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
18
7
6
2
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Komidin

G-20, B-20, Y-20, L-20, W-20, T-20, C-20 var, bi tek Volvo V-40 yok çok ayıp!

Berk Ş.

otel buldu parayı valla