Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Fransız Sinemasına İlgi Duyanların Ayıla Bayıla İzleyeceği Birbirinden Güzel 21 Film

Anasayfa

Fransız toplumu, sanat bakımından oldukça ilgi çekici bir kültüre sahip. Özellikle Fransız sineması, yıllar içinde birbirinden etkileyici filmlere imza atmış önemli bir sinema.

İşte Fransız sinemasının içine çekilmek isteyenlerin pek hoşuna gidecek, başlangıç olarak izlemesi gereken 21 adet film...

  • Filmlerde herhangi bir sıralama yoktur. Film özetleri beyazperde ve sinemalar sitelerinden alınmıştır.

1. Lola (1961)

1. Lola (1961)

Nantes'da yaşayan genç Roland, hayattan pek bir beklentisi kalmayan işsiz bir adamdır. Bir gün eski sevgilisi Cecile ile karşılaşır. Cecile, Lola sahne adıyla bir kabarede dans ederek hayatını kazanmaktadır. Evlenmiş, bir çocuğu olmuş ve çocuğunun babası olan Michel tarafından terk edilmiştir. Lola her şeye rağmen hayatının tek aşkı olan Michel'in bir gün geri döneceğini hayal etmektedir. Roland bunları dinlerken genç kadına halen aşık olduğunu fark eder. Bu andan itibaren beklemediği duyguları yaşamaya başlayacaktır. (IMDb: 7,6 puan)

Yönetmen: Jacques Demy

Oyuncular: Anouk Aimée, Marc Michel, Jacques Harden

2. Vivre sa vie / My Life to Live / Hayatını Yaşamak: On İki Tablodan Oluşan Bir Film (1962)

2. Vivre sa vie / My Life to Live / Hayatını Yaşamak: On İki Tablodan Oluşan Bir Film (1962)

Nana aklı bir karış havada talihsiz bir genç kızdır. Henüz daha 22 yaşında olmasına rağmen evli, çocuklu üstelik bir de aktrist olma hayalleriyle evi terketmeyi aklına koymuştur. Evliliğini de çocuğunu da geride bırakıp yaşadığı saçmasapan olaylar neticesinde aktrist olma hevesi yerine kendini birdenbire fahişelik yaparken bulmuştur. İşler güzel Nana için pek yolunda gitmemektedir.. Yeni hayatında karanlık ve zorlu anlar artık genç kızın kabusu olacaktır. Nana’nın hayatını 12 evreye bölerek anlatan ve her bölümde belirlediği temalar üzerinden giden Godard, bazı hikayelerle yer yer belgesel türüne de yaklaşıyor. (IMDb: 8,1 puan)

Yönetmen: Jean-Luc Godard

Oyuncular: Anna Karina, Sady Rebbot, Andre S. Labarthe

3. Cléo de 5 à 7 / Cléo from 5 to 7 / Cleo Beşten Yediye (1962)

3. Cléo de 5 à 7 / Cléo from 5 to 7 / Cleo Beşten Yediye (1962)

Agnès Varda imzalı feminist klasik Beşten Yediye Cleo modernist Avrupa sinemasının en güçlü örneklerinden birini temsil ediyor. Kentli bir kadının ölüm ve hastalık korkusunu, özgün bir zaman ve mekan anlayışı ve sinema diliyle anlatan Varda, yeni dalga gibi sinemayı yenileştiren bir akım içinde kadınların sinemasına yepyeni bir pencere açıyor. (IMDb: 8,0 puan)

Yönetmen: Agnès Varda

Oyuncular: Corinne Marchand, Antoine Bourseiller, Dominique Davray

4. Ascenseur Pour L'Échafaud / Elevator to the Gallows / İdam Sehpası (1958)

4. Ascenseur Pour L'Échafaud / Elevator to the Gallows / İdam Sehpası (1958)

İdam Sehpası'nda patronunun karısıyla aşk yaşayan bir iş adamının patronunu öldürüp olaya intihar süsü vermesi sırasında yaptığı küçük bir hatanın büyüyerek olayları içinden çıkılmaz bir hale dönüştürmesi anlatılmaktadır. (IMDb: 8,0 puan)

Yönetmen: Louis Malle

Oyuncular: Jeanne Moreau ,  Lino Ventura ,  Maurice Ronet ,  Gerard Darrieu ,  Jacqueline Staup

5. Hiroshima mon amour / Hiroşima Sevgilim (1959)

5. Hiroshima mon amour / Hiroşima Sevgilim (1959)

Yıl 1959. Hiroşima'ya atılan bombanın ardından barışla ilgili çekilen bir filmde oynayan Emmanuelle Riva , Hiroşima'da kalan son iki gecesini Eiji Okada ile geçirir. İkisinin mutlu bir evlilikleri olmasına rağmen birbirlerine aşık olurlar. Eiji, Emmanuelle'nin kısa zaman içinde ülkesi olan Fransa’ya döneceğini öğrenince, Hiroşima'da onunla kalması için uğraşır. Bu esnada Emanuelle, İkinci Dünya Savaşı'nda Alman bir asker olan ilk aşkını hatırlar... (IMDb: 8,0 puan)

Yönetmen: Alain Resnais

Oyuncular: Bernard Fresson, Stella Dassas, Pierre Barbaud

6. À bout de souffle / Breathless / Serseri Aşıklar (1960)

6. À bout de souffle / Breathless / Serseri Aşıklar (1960)

Michel Poiccard (Jean-Paul Belmando), Marsilya’da bir otomobil çalar ve yolda bir polis öldürür. Paris’te Champs Elysées’de New York Herald Tribune gazetesi için stajyerlik yapan genç Amerikalı Patricia’yı (Jean Seberg) bulur. Daha önce bir kaç gece birlikte olmuşlardır.

Bir yandan Michel polis tarafından aranırken eski arkadaşlarıyla buluşup Roma’ya gidecek parayı almaya elde etmeye çabalar. Bu arada Patricia’yı da yanında götürmek ister. Patricia Michel’in cazibesine karşı koymakta güçlük çeker, fakat duygularından emin olamaz.

Trufault’nun bir gazete haberinden yola çıkarak geliştirdiği fikrini Godard o güne dek dünyada örneği görülmemiş serbestlikte bir stilde ve sayısız okumaya açık, olabildiğince sempatik bir şekilde ortaya koyuyor. Karşımızda Fransız Yeni Dalgası’nın en müstesna yapıtlarından biri duruyor. (IMDb: 7,9 puan)

Yönetmen: Jean-Luc Godard

Oyuncular: Jean Seberg, Jean-Paul Belmondo, Daniel Boulanger

7. Les Bonnes Femmes / The Good Time Girls (1960)

7. Les Bonnes Femmes / The Good Time Girls (1960)

Claude Chabrol tarafından yönetilen filmde, hayallerini gerçekleştirmek ve romantizmin dünyasında yaşamak isteyen 4 Parisli kadının, hayatın gerçeklerinden bir türlü kaçamayışı anlatılıyor. (IMDb: 7,6 puan)

Yönetmen: Claude Chabrol

Oyuncular: Stéphane Audran ,  Bernadette Lafont ,  Ave Ninchi ,  Claude Berri ,  Clotilde Joano

8. Tirez sur le pianiste / Shoot the Piano Player / Piyanisti Vurun (1960)

8. Tirez sur le pianiste / Shoot the Piano Player / Piyanisti Vurun (1960)

Charlie, çeşitli eğlence mekanlarında piyano çalarak para kazanmaya çalışan bir piyanisttir. Kendisi geceli-gündüzlü çalışırken kardeşi olan Chico'nun başı ise gangsterlerle belaya girmiştir. Charlie kardeşini bu dertlerden kurtarmak için ona yardım etmeye karar verir. Ancak en sonunda o da kendisi büyük bir gangster sorunun ortasında bulacaktır. Tek destekçisi ise çalıştığı mekanda onun iş arkadaşı olani tutkuyla aşık olduğu Lena'dır. Lena ve Charlie, baş gösteren problemler karşısında birbirlerine daha da çok bağlanmaya başlayacaklardır. (IMDb: 7,6 puan)

Yönetmen: François Truffaut

Oyuncular: Charles Aznavour, Marie Dubois, Nicole Berger

9. Adieu Philippine (1962)

9. Adieu Philippine (1962)

Michel, televizyon endüstrisinde görev yapan bir teknisyendir. İki ay sonra Cezayir Savaşı'na gitmesi gereken Michel, bu süreçet Juliette ve Liliane adlı iki yakın arkadaşla tanışır. Michel, aktris olan bu ikili ile hem ayrı ayrı, hem de birlikte flört etmeye başlar. Michel askerlik görevinden önce tatile gittiğinde, kızlar da onu takip edecektir. (IMDb: 7,2 puan)

Yönetmen: Jacques Rozier

Oyuncular: Jean-Claude Aimini, Daniel Descamps, Stefania Sabatini

10. Le Mépris / Contempt / Nefret (1963)

10. Le Mépris / Contempt / Nefret (1963)

Paul Javal, Yunan tragedyası Ulysses'in yeni ve daha ticari bir versiyonunu yazması için kiralanan bir senaristtir. Yönetmen Fritz Lang yapımcı ise Jeremy Prokosch olacaktır. Ama Javal, karısı Camille'in yapımcı Prokosch tarafından baştan çıkartılmasına seyirci kalır. Camille kocasının kendisini kullandığını anlar ama bu oyunu da gittiği yere kadar sürdürür. Bu bir aşk, kıskançlık ve güç oyunudur artık... (IMDb: 7,7 puan)

Yönetmen: Jean-Luc Godard

Oyuncular: Brigitte Bardot, Michel Piccoli, Fritz Lang

11. Le Genou De Claire / Claire’s Knee / Claire'nin Dizi (1970)

11. Le Genou De Claire / Claire’s Knee / Claire'nin Dizi (1970)

Kültür Ateşesi Jerome Lake Annecy'de bekar olarak son günlerini geçirdiği tatili esnasında İtalyan bir yazar ve eski bir arkadaşı olan Aurora ile karşılaşır. Aurora, Jerome'u ev sahibinin genç kızı Laura ile flört etmeye ikna eder, ancak Jerome Laura'nın üvey kız kardeşi Claire'e aşık olur ve dizini okşamak için arzu duymaya başlar. (IMDb: 7,8 puan)

Yönetmen: Eric Rohmer

Oyuncular: Fabrice Luchini,  Jean-Claude Brialy,  Beatrice Romand,  Aurora Cornu,  Gerard Falconetti

12. Jules et Jim / Jules ve Jim / Unutulmayan Sevgili (1962)

12. Jules et Jim / Jules ve Jim / Unutulmayan Sevgili (1962)

İki erkek ve bir kadın arasındaki üç kişilik aşkın sinema tarihindeki en güzel anlatımlarından biri olan Jules ve Jim, sadece aşk değil, dostluk üzerine de sözleri olan bir film. Yakın arkadaş olan Jules ve Jim’in hayatları, Catherine ile tanışınca bambaşka bir yöne doğru savrulur. Her ikisi de aynı kadına aşık olsa da Catherine, ilk başlarda sadece Jules’a ilgi duyar. Bildik kadın kimliğinin çok dışında bir karaktere sahip olan Catherine için hayat, alışıldık sınırların çok ötesinde bir anlam taşımaktadır. İlk zamanlardan beri Jim’in ilgisinin de farkında olan Catherine, yıllar sonra onunla da bir yakınlaşma içine girer. Catherine’i terketmeyi düşünmeyen Jules’un da varlığıyla bu unutulmaz üçlü, birlikte yaşamaya başlarlar. (IMDb: 7,9 puan)

Yönetmen: François Truffaut

Oyuncular: Jeanne Moreau, Oskar Werner, Henri Serre

13. Paris nous appartient / Paris Belongs to Us / Paris Bizimdir (1961)

13. Paris nous appartient / Paris Belongs to Us / Paris Bizimdir (1961)

Fransız yeni dalga akımının önemli filmlerinden biri olan 'Paris Bizimdir', usta sinemacı Jacques Rivette'in ilk uzun metrajlı filmi. Film, Juan adlı genç bir İspanyol mültecinin intiharı üzerine olayı araştırmaya başlayan Anne'in başından geçenleri anlatıyor. Anne'in ağabeyi Pierre, Juan'dan sonra sıranın bir oyun sahnelemeye çalışan Gerard'a geleceğini söyler ve bu da genç kızı yönetmene yardım etmeye iter. (IMDb: 6,9 puan)

Yönetmen: Jacques Rivette

Oyuncular: Betty Schneider, Giani Esposito, Françoise Prévost

14. Les Quatre Cents Coups / The 400 Blows / 400 Darbe (1959)

14. Les Quatre Cents Coups / The 400 Blows / 400 Darbe (1959)

Dokuz buçuk yaşındaki Antoine ceza olarak aldığı ödevi yapamaz ve ertesi gün okula gitmekten korkar. Arkadaşı René ile birlikte okulu kırıp haytalık yaparlar. Antoine, öğleden sonra sokakta annesini başka bir erkeğin kollarında görür ve alt üst olur. Okula dönünce içinde bulunduğu ruh halini etkisiyle mazeret olarak annesinin öldüğünü iddia eder. Antoine'ın anne ve babası okula geldiklerinde gerçek ortaya çıkar. Cezalandırılmaktan korkan küçük kahramanımız bu kez akşam eve gitmekten korkar. Geceyi sokakta geçirirse de ertesi gün yakalanır ve ev hayatı tekrar başlar. Annesinin ölümüyle ilgili yalanından ötürü Antoine'a hala garezi olan öğretmeni ona ve René'ye 8 gün okuldan uzaklaştırma cezası verir. İki kafadar durumu ailelerine açıklayamayacakları için evden kaçmaya karar verirler. Amaçları denize ulaşmaktır. Ama paraları yoktur. Bunun üzerine Antoine gece babasının bürosuna gidip bir daktilo çalmak ister. Ne planlar istendiği gibi gider, ne dertler biter... (IMDb: 8,1 puan)

Yönetmen: François Truffaut

Oyuncular: François Truffaut,  Jean-Pierre Leaud,  Jeanne Moreau,  Claire Maurier,  Jean-Claude Brialy

15. L'année Dernière à Marienbad / Last Year at Marienbad / Geçen Yıl Marienbad'da (1961)

15. L'année Dernière à Marienbad / Last Year at Marienbad / Geçen Yıl Marienbad'da (1961)

Film Avrupa'da çok şık bir şatoda geçer. Aynı zamanda bir otel olarak da kullanıldığı anlaşılan bu şato, barok tarzdaki şatafatlı tavan süslemeleri, çok büyük salonları, sonsuz gibi gözüken koridorları, duvarlarındaki devasa aynaları ve yağlıboya tablolarıyla, bir de geometrik şekiller verilmiş çalılar ve bitkilerle süslenmiş muazzam bahçeleriyle göz kamaştırıcı, hatta neredeyse gerçeküstü bir görünümdedir. Bu mekanları dolduran şık ve zarif insanlar da en az mekanlar kadar gizemli görünürler. Bu karakterlerin bir isimleri yoktur. Film başlıca üç karakterin etrafında gelişir: Güzel ve alımlı bir kadın olan 'A', sinema yıldızlarını andıran 'X' ve muhtemelen A'nın kocası veya sevgilisi olan 'M'. Olaylar X'in ağzından anlatılır, diğerlerinin diyalogları çok azdır.

X, A'ya yaklaşarak geçen yıl Marienbad'da karşılaşmış olduklarını söyler ve birlikte yaşadıkları anları ve aralarında geçen konuşmaları ona hatırlatmaya çalışır. X'e göre, M kumar masalarında meşgulken A'nın odasında buluşmayı, sonra da birlikte uzaklara kaçmayı planlamışlar ama bu gerçekleşemeyince A'nın ricası üzerine planlarını bir yıl sonrasına ertelemişlerdir. Oysa A bunların hiçbirisini hatırlamaz, ama kendisini de tamamen X'ten uzak tutmaz. (IMDb: 7,9 puan)

Yönetmen: Alain Resnais

Oyuncular: Delphine Seyrig,  Françoise Bertin,  Sacha Pitoeff,  Giorgio Albertazzi,  Luce Garcia-Ville

16. Les yeux sans visage / Eyes without a Face / Çehresiz Gözler (1960)

16. Les yeux sans visage / Eyes without a Face / Çehresiz Gözler (1960)

Organ nakli konusunda yaptığı araştırmalarla ünlenmiş Doktor Génessier, yıllar önce bir trafik kazasında karısını kaybetmiştir. Bir süre önce kaybolduğunu ihbar ettiği kızının ölüm haberini alan doktor bir kez daha yıkılır. Oysa gerçek tamamen farklıdır. Doktorun kızı Christiane, annesi ile birlikte geçirdiği kazada feci şekilde yaralanmıştır ve yüzünü kaybetmiştir. Christianenin yüzünü eski haline döndürmeye yemin etmiş Dr. Génessier, düzmece bir cenaze ayarlamıştır. Sırada kızına yeni bir yüz bulmaya gelmiştir. Bunun için yardımcısı Louisa ile birlikte doktor genç kızları kaçırmaya ve ameliyat etmeye başlar. Geçirdiği her ameliyat, Christiane için ayrı bir hayal kırıklığı anlamına gelecektir. (IMDb: 7,8 puan)

Yönetmen: Georges Franju

Oyuncular: Alida Valli,  Claude Brasseur,  Pierre Brasseur,  Béatrice Altariba,  Yvette Etievant

17. Bob le flambeur (1956)

17. Bob le flambeur (1956)

Orta yaşlardaki Bob, son zamanlarda maddi sorunlar yaşayan eski bir gangster ve kumarbazdır. Paris'in Montmartre bölgesinde yaşayan Bob, zamanında bir banka soyma girişiminde bulunmuş ve hapis yatmıştır. Bob son dönemde onu umutsuzluğa sürükleyen maddi problemlerini çözmek için yeni bir plan yapar. Kurpiyer arkadaşından Deauville Casino'sunun sabah erken saatlerde soygun yapmak için bir hayli elverişli olduğunu öğrenir ve incelikli bir soygun planı hazırlar... (IMDb: 7,8 puan)

Yönetmen: Jean-Pierre Melville

Oyuncular: Roger Duchesne, Isabelle Corey, Daniel Cauchy

18. Classe tous risques / The Big Risk (1960)

18. Classe tous risques / The Big Risk (1960)

Senaryosunun özünde suçlular, gangsterler ve sert polisler var ama seyirciyi bezdiren bir suç yumağı, adam öldürmeler, kaçıp kovalamalar yerine mesajlarla dolu bir hikaye olan nefis bir film. Kısaca patlamış mısırınızı alıp TV karşısında ayaklarınızı uzatarak izleyeceğiniz keyifli bir film. Üstelik o yılların Milano ve Paris gibi şehirlerini doyasıya izleme imkanı da sunuyor. (IMDb: 7,5 puan)

Yönetmen: Claude Sautet

Oyuncular: Lino Ventura, Sandra Milo, Jean-Paul Belmondo

19. Touchez pas au grisbi / Hands of the Loot (1954)

19. Touchez pas au grisbi / Hands of the Loot (1954)

Yaşlanan dünyaca ünlü bir gangster, en yakın arkadaşı kaçırıldığında emekliliğinden geri dönmeye zorlanır. Yakın arkadaşı karşılığından kendisinden çok büyük miktarda bir fidye istenmektedir. (IMDb: 8,0 puan)

Yönetmen: Jacques Becker

Oyuncular: Jean Gabin, René Dary, Dora Doll

20. Rififi / İnsanlar ve Para (1955)

20. Rififi / İnsanlar ve Para (1955)

Sakin, mert ve sözünün eri bir adam olan Tony Stephanois, mücevher hırsızlığından beş yıl hapiste yattıktan sonra iyi halden salıverilmiştir. Ama işsiz ve beş parasızdır. Çok önemsiz bir kumar borcunu bile ödeyemeyecek duruma düşmesine rağmen küçük oğluna vaftiz babalığı yaptığı yakın arkadaşı Jo ve eski mücevher hırsızlarından Mario’nun yeni bir kuyumcu soygunu teklifini düşünmeden geri çevirir. Aynı gece Tony, eski sevgilisi Mado’nun L’Âge d’Or adlı gece kulübünün sahibi ve Grutter çetesinin lideri Pierre Grutter’le takıldığını öğrenince bozulur. Grutter’in Mado’yu lüks içinde yaşattığını görmekse Tony’yi çılgına çevirmiştir. Önce Mado’ya şiddet uygulayan Tony, fikrini değiştirerek eski dostlarının soygun teklifini kabul eder. Ancak soygunu daha kapsamlı tutmak ve sadece vitrindekileri değil kasada saklanan bütün mücevherleri çalmak şartını ileri sürer... (IMDb: 8,2 puan)

Yönetmen: Jules Dassin

Oyuncular: Jean Servais, Carl Möhner, Robert Manuel

21. Max et les Ferrailleurs / Şeref Yolu (1971)

21. Max et les Ferrailleurs / Şeref Yolu (1971)

Parisli bir dedektif olan Max, bir türlü yakalayamadığı hırsız çeteler yüzünden huzursuzdur. Kendini tekrar ispatlayabilmek için bir plan yapar ve eski hırsızlardan bazılarını bir bankayı soymaları için ikna eder. Max çeteden hırsızlıkla ilgili pek çok bilgi alır, bir yandan da grup liderinin kız arkadaşıyla sık sık takılmaya başlar, onun aklını çelmeye çalışır. Daha sonra planını işlemeye koyulur. (IMDb: 7,4 puan)

Yönetmen: Claude Sautet

Oyuncular: Romy Schneider,  François Perier,  Bernard Fresson,  Dominique Zardi,  Michel Piccoli

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
45
32
25
9
8
7
4
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?