Eski Cezaevi Mevsimlik İşçilere Köy Oldu

-

Kirazı ile ünlü Sultandağı'na çalışmak için gelen mevsimlik tarım işçileri, mahkum azlığı nedeniyle masrafları azaltmak için Adalet Bakanlığı tarafından 2007 yılında kapatılan Sultandağı Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nu kendileri için yaşam alanına çevirdi. Kaymakamlık tarafından geçen yıl mevsimlik işçilere açılan kapalı cezaevinin girişine Türk bayrağı asan işçiler, kendilerine 4 duvarla çevrili mini bir köy kurdu. Önceleri çadırda konaklamak zorunda kaldıkları için hallerinden memnun olan işçiler, cezaevinin ellerinden alınacağı korkusuyla görüntülenmekten çekindi.

Bahçeye Tandır Kurdular

Çoğunluğu Diyarbakır'dan gelen 250'ye yakın mevsimlik işçinin barındığı Sultandağı Cezaevi'nde mevsimlik tarım işçilerinin kimi idari ofislere kimi ise büyük koğuş ve odalara yerleşti. Her oda bir ailenin evi olurken, koğuş ya da odaların camları karton ve poşetlerle kapatıldı. Bazı ailelerin çadırda yaşamayı sürdürdüğü cezaevi içinde tuvalet ve banyolardan da faydalanan işçiler, ekmeklerini pişirmek için de bahçeye tandır kurdu. İşçilerin çocukları ise ağaçlar arasına çektikleri iplere kurdukları salıncakla eğleniyor.

"Seneye de burada kalmak isteriz"

Türkiye'nin farklı yerlerinde çalışan diğer tarım işçilerine göre iyi olanaklara sahip olduklarını anlatan işçiler, çatısı ve dört duvarı olan korunaklı bir binada olmaktan memnun olduklarını aktardı. Afyonkarahisar'ın gece serinleyen hava şartlarından çadıra göre daha iyi korunduklarını belirten işçiler, suyu bahçedeki çeşmeden aldıklarını söyledi. Belediyenin elektrik bağlatmalarına onay verdiğini ancak 1.5 ay için abone olmadıklarını kaydeden kadın işçiler ise, "Jeneratörle elektrik ihtiyacımız gideriliyor, hiçbir ihtiyacımız yok. Tarlada, dağda kalmaktansa burada ilçeye yakın konaklıyoruz. Markete, bakkala 300 metre mesafedeyiz. Seneye yine buraya geleceğiz. Devlet büyükleri izin verirse yine burada kalmak isteriz. Bu yüzden buraya iyi bakıyoruz" dedi.

"Günlük 40 TL kazanıyoruz"

İlçe merkezine yakın konaklamaları sayesinde tarım araçları yerine hafif ticari araçlarla taşınmalarının da mümkün olduğunu kaydeden işçiler, cezaevinde kimseyi rahatsız etmeden işlerini yaptıklarını söyledi. Kiraz toplanmasının gelecek yılki verimi etkilediğini hatırlatan işçiler, "Bu yıl kiraz az para kazandırdı. Bahçe sahibi de para kazanmadı. Onlar buradan işçi tutamaz. Bu kiraz toplanmazsa da seneye kiraz vermez. Günlük 40 TL kazanıyoruz. Biz buraya bu şartları bilerek geldik. Ama daha iyi şartlar olsa zaten başka yerlerden ya da buralardan da işçi bulunur. Kimse bizi burada zorla tutmuyor. Beğenmesek geri döneriz" diye konuştu.

CNN Türk

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AfyonDiyarbakır
Görüş Bildir