Görüş Bildir
Haberler
'Erdoğan'ın Bütçesinin Yanında Kraliçe Elizabet Fakir Kalıyor'

'Erdoğan'ın Bütçesinin Yanında Kraliçe Elizabet Fakir Kalıyor'

28.10.2014 - 13:16 Son Güncelleme: 28.10.2014 - 16:55

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Atatürk Orman Çiftliğinde (AOÇ) inşa ettirdiği ve bugün açılışını yapacağı bina için “İşgal Sarayı” ifadesini kullanarak, Erdoğan için yapılan harcamaları ABD, Rusya, Fransa ve İngiltere ile kıyasladı.

Putin’in Kremlin Sarayı, 12’ncinin İşgal Sarayı’nın yanında müştemilat sayılır

Mösyö Hollande’ı bahçıvan kulübesinde oturuyor diye küçümsüyordur kesin!

Telefonuma çıktı diye çok sevindiği Obama tam 214 yıllık Beyaz Ev’den yönetiyor ülkeyi

Çankaya Köşkü, Çankaya AVM olmasın uyarıyorum

Erdoğan için her vatandaşın cebinden 20’şer TL çıktı

Tevfik Fikret’in Yağma Sofrası şiirini okudu: Yiyin efendiler yiyin, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Atatürk Orman Çiftliğinde (AOÇ) inşa ettirdiği ve bugün açılışını yapacağı bina için “İşgal Sarayı” ifadesini kullandı. Umut Oran, “12’ncinin İşgal Sarayı, uçan sarayı ve bol keseden harcayacağı bütçesi için her vatandaşımızın cebinden şimdiden 20’şer TL aldılar. İşgal Sarayı o kadar büyük ki Putin’in Kremlin Sarayı, 12’ncinin İşgal Sarayı’nın yanında müştemilat sayılır. Mösyö François Hollande’ı bahçıvan kulübesinde oturuyor diye küçümsüyordur kesin! İngiltere’nin Kraliyet bütçesi bizimkinin 1/3’ü, yani Kraliçe Elizabet fakir kalıyor 12’ncinin yanında. ‘Telefonuma çıktı’ diye çok sevindiği Başkan Obama tam 214 yıllık Beyaz Ev’den yönetiyor ülkeyi” dedi.

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Umut Oran, Atatürk’ün “Yarın Cumhuriyeti ilan ediyoruz arkadaşlar” dediği bir günde gazetecilerle bir araya geldiğini anımsatarak şöyle konuştu:

Atatürk’ün manevi ağırlığında ezildi

Öyle veya böyle askeri darbelerle kesintiye uğramış olsa da gelenekleri, kurum ve kuralları bulunan Türkiye Cumhuriyeti’nde bugüne kadar 11 kişi cumhurbaşkanlığı yaptı. 12. Cumhurbaşkanı ise tüm teamül, kuralları yıkan “her şeyi ben bilirim” diyerek geldi o yüce makama oturdu. Oturdu oturmasına ama Atatürk’ün manevi ağırlığı altında ezilmiş olsa gerek ki Çankaya Köşkü’ne tahammül edemedi. 11 Cumhurbaşkanı’nın anılarıyla bezenmiş, Türkiye Cumhuriyeti’nin hafızasını oluşturan Çankaya Köşkü’nde oturmamak için bin dereden su getirdi.

Obama 214 yıllık binadan yönetiyor

Oysa 12’cinin, ‘beni telefonla aradı’ diye mutlu olduğu ABD Başkanı Barack Obama kaç yıllık binada oturuyor biliyor musunuz? Tam 214 yıllık bir binada, White House’ta yani Türkçe söylersek Beyaz Ev’de oturuyor. Beyaz Ev tam 214 yıllık ve burada ABD’nin 2. Başkanından itibaren bugünkü 44. Başkan olan Obama’ya kadar 42 ABD Başkanı oturmuş, tüm dünyaya hükmetmiş. Yani 238 yıllık bir ülke olan ABD’de Başkanlar 214 yıldır aynı binadan ülkeyi yönetiyor.

Obama protestocuları izliyor, 12’nci kendine Berlin Duvarı örüyor

 

ABD’de Başkan Obama, 50 metre ötesinde kendisini protesto edenleri, Beyaz Ev’in penceresinden izleyebilmektedir, bizde ise 12’nci, kendisine yeni Berlin Duvarları inşa etmekte, bırakın protesto edilmeyi sineye çekmeyi, halkı bile görmek istememektedir. Hitler’in her türlü taktiğini uygulayan makul şüphe diye kendine muhalif gördüğü herkesi içeri atacağı düzenlemeye de cüret eden 12’nci, kendine saray yapmaktan da çekinmedi.  Ama halkı ne kadar kandırmaya çalışsa da gerçeklerin er veya geç ortaya çıkmak gibi güzel bir huyu vardır. Biz de elimizden geleni yapacağız, yılmadan doğruları anlatmaya devam edeceğiz.

İşgal Sarayı’nda oturacak

800 yıllık imparatorluk üzerine kurulmuş 90 yıllık Türkiye’de ise 12’nci daha gelir gelmez sıkılıverdi kendisine Atatürk Orman Çiftçiliğinde Saray yaptırdı. Orası Kaç-AK’tır, mahkeme kararlarıyla AOÇ işgal edilerek yapıldığı belgelenmiştir, yani 12’nci, İşgal Sarayında oturacaktır. Atatürk’ün vasiyeti çiğnenerek yapılan bu İşgal Sarayı, CHP iktidarında eğitim kurumlarına bağışlanacaktır. Cumhuriyetin kalbi 90 yıldır olduğu gibi yine 1071 rakımlı tepeden, Çankaya Köşkü’nden atacaktır.

Çankaya Köşkü, Çankaya AVM olmasın uyarıyorum

Belki de kupon arazi meraklısı 12’nci, Çankaya Köşkü’nün bulunduğu milyar dolarlar değerindeki araziyi önce TOKİ’ye oradan da Residence’çılara devretmeyi veya Bilal’in vakfı TÜRGEV’e vermeyi planlıyordur. Ama şimdiden kendisini uyarıyorum Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nü Çankaya AVM’ye çevirmeyi, oraya çirkin TOKİ bloklarını dikmeyi sakın aklında dahi geçirmesin, 76 milyon vatandaş buna izin vermez!

12’ncinin sevdiği bir söz var ‘Nereden Nereye”, onu söyleyerek biraz rakamlardan bahsetmek, bütçeyi nasıl delik deşik ettiğini, nasıl şatafat içinde yaşayıp, har vurup harman savurduğunu anlatmak istiyorum. Ayrıntıları size verdiğim kitapçıkta var arkadaşlar ama akıl almaz rakamların bazılarını burada aktarmak istiyorum:

Cumhurbaşkanlığı bütçesi yüzde 2106 arttı

- AKP iktidara geldiğinde 2002 yılında Cumhurbaşkanlığının bütçesi 18,8 milyon TL idi, 12’ncinin 2015 bütçesi ise tam 397 trilyon. Yani cumhurbaşkanlığı bütçesi 12’nci için yüzde 2106 arttırıldı! Asgari ücretteki, fazla mesaideki kuruşluk zamları da düşünürsek tam Nereden Nereye vakası.. 12’ncinin şatafatı için hepimizin cebinden 1 Ocak’tan itibaren 5 TL 20’şer kuruş çıkacak haberiniz olsun, benden söylemesi

Çankaya Köşkü, Çankaya AVM olmasın uyarıyorum

- 397 trilyon büyük rakam daha anlaşılır hale getirelim, yani bu şu demek tam 445 bin 566 asgari ücretli işçinin bir aylık maaşı, 12’nci ve ekibi için 12 ayda harcanacak.

- 12’ncinin bütçesi 397 trilyon beyefendiye zor yetiyor, ama koskoca İngiliz Kraliyeti ise 126 trilyon ile idare ediyor işlerini. Yani Kraliçe Elizabet fakir kalıyor 12’ncinin yanında.

İşgal Sarayı için harcanın para da sır biliyorsunuz resmi olarak açıklamıyorlar ama 2012 yılından itibaren 700 milyon TL’ye ihale edildiği hep söylendi. Türkiye’de ihaleler biliyorsunuz neredeyse iki katı ödeneğe bitirilir! Örtülü Ödenek ve Kalkınma Bakanlığı bütçesinden ne kadar aktarıldığı ise bilinmiyor, 12’ncinin her şeyi örtülü çünkü! 12’ncinin İşgal Sarayı için rahatlıkla 1 milyar TL Harcandığını söyleyebiliriz ama resmi olan 700 milyon TL üzerinden de biraz hesaplama yapmak gerekirse

Saray için her vatandaş 9 TL ödedi

- İşgal Sarayı için de 76 milyon vatandaşın her birinin cebinden 9,2 TL daha gidecek

- 3 bin ağacı kestiler sonra tanesi 2 bin Euro’ya getirdikleri ağaçları da kuruttular

- 300 bin metrekarelik İşgal Sarayı, Sultan Abdülmecit’e yeten Dolmabahçe’nin tam 6 katı büyüklüğünde

- İşgal Sarayı, ABD Başkanı Obama’ya yeten Beyaz Ev’in de tam 6 katı büyüklükte

Kremlin, İşgal Sarayı’nın müştemilatı sayılır!

- Erdoğan’ın rol modeli Putin’in Kremlin Sarayı, 12’ncinin İşgal Sarayı’nın yanında müştemilat sayılır. Çünkü işgal sarayı Kremlin’in tam 12 katı büyüklükte!

Hollande’ın Elysee Sarayı bahçıvan kulübesi gibi

- Fransızlar ise acınacak durumda çünkü 292 yıllık eski püskü Elyse Sarayında onlarca Fransız Kralı, Cumhurbaşkanı ülkeyi yönetti ama 12’ncinin İşgal Sarayı Elysee’den tam 27 kat daha büyük. Mösyö Hollande’ı bahçıvan kulübesinde oturuyor diye küçümsüyordur kesin!

- İşgal sarayı yapılmasa idi buraya ‘resmi’ olarak harcanan 700 milyon TL ile Mars’a 3 uydu gönderirdik ya da bu paraya 350 yatak kapasiteli tam teşekküllü 14 hastane yapar vatandaşın derdine derman olurdu.

Erdoğan için her vatandaş şimdiden 20’şer TL kaybetti

Bitmedi biliyorsunuz 12’nci bir de kendine uçan saray yaptırdı. Yıllarca süren iç düzenlemesiyle beraber TC-TUR uçağı da 436 milyon TL’ye mal oldu. Pentagon’a gizli kırmızı hattı bulunduğuna emin olduğum bu uçak için de hepimizin cebinden 5,7’şer TL daha çıkacak. Yani işgal sarayı, 12’ncinin bütçesi ve uçan sarayı için her vatandaş cebinden şimdiden 20’şer TL ödemiş durumda.

Clinton’lar arkadaşlarının su parasını bile ödedi

Hep ABD örneği veriyoruz ama kurum ve kurallara bağlı gelenekleri güçlü bir devlet olduğu için bu kaçınılmaz, son bir örnekle bitirelim. Hillary Clinton açıkladı anılarında Beyaz Ev’den ayrıldıklarında yüklüce bir borç ödemişler, çünkü ziyaretlerine gelen herkesin yiyip içtiklerini görevliler not etmiş ve hesabı koymuşlar görevden ayrılan başkanın önüne. Bir de 12’ncinin şatafatına, lüks içinde, yaldızlı hayatına, özel işler için maaile kıtalararası uçuşlarına aldıkları harcırahlarına bakın. Ondan sonra SayınAhmet Necdet Sezer’in oğlunun nikahında Çankaya Köşkü’nün elektrik, su harcaması ve görevli garsonların günlük maaşlarını kendi cebinden ödemesini gel de hatırlama.

Tevfik Fikret’le mesaj verdi: Tıksırıncaya kadar yiyin

 

Tevfik Fikret’in 102 yıl önce nerdeyse bugün için yazdığı “Han-ı Yağma” yani “Yağma Sofrası” şiirini biraz kısaltarak okuyarak sözlerimi bitirmek istiyorum:

Efendiler pek açsınız, bu çehrenizde bellidir

Yiyin, yemezseniz bugün, yarın kalır mı kim bilir?

...

Bütün bu nazlı beylerin ne varsa ortalıkta say

Haseb, neseb, şeref, oyun, düğün, konak, saray

Bütün sizin, efendiler, konak, saray, gelin, alay

Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin,

Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin!

...

Verir zavallı memleket, verir ne varsa, malini

Vücudunu, hayatını, ümidini, hayalini

Bütün ferağ-ı halini, olanca şevk-i balini

Hemen yutun düşünmeyin haramını, helalini...

Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin

Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin

Bu harmanın gelir sonu, kapıştırın giderayak

Yarın bakarsınız söner bugün çıtırdayan ocak

Bugünkü mideler kavi, bugünkü çorbalar sıcak

Atıştırın, tıkıştırın, kapış kapış, çanak çanak...

Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı pür-neva sizin

Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin.

NOT: Umut Oran'ın hazırladığı özel broşüre www.umutoran.com/wp-content/uploads/2014/10/cb_butcesi_MATBAA.pdf

adresinden ulaşılabilir.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam