Erdoğan 100 Günlük Planını Açıkladı: 'Uzay Ajansı Kuruluyor, 20 Bin Öğretmen Atanacak'

 > -
Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni sistemin 100 günlük eylem programını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Beştepe Millet ve Kongre Merkezi'nde açıkladı. Projelerin yeni dönemin ateşleyici gücü olacağını kaydeden Erdoğan, Kanal İstanbul'un her iki tarafında iki butik şehir kurulacağını söyledi. Erdoğan, yeni dönemde sosyal yardımdan ziyade istihdama yönlendirecek yeni bir anlayış ortaya koyacaklarını 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapılacağını kaydetti. 'Uzay Ajansı' kurulacağını ifade eden Erdoğan, vatandaşa 'Gelin yastık altındaki dövizinizi çıkarın' çağrısında bulundu.

3 aşamalı planın ilki açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin hayata geçmesinin ardından 3 aşamalı bir planla ilk 100 günlük, ikinci 100 günlük ve 6 aylık icraat programını belirleyen Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'ne bu planlara göre çalışmalarını yapmalarını istedi. Geçtiğimiz gün yapılan kabine toplantısında bakanlar, ilk 100 günlük proje ve çalışmalarıyla ilgili tek tek sunum yaptı. Son halini alan icraat planını Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı.

'Orta Vadeli Programı ağustos ayı sonuna kadar açıklanacak'

İlk 100 günlük icraat programını milletle paylaştıklarını belirten Erdoğan, Orta Vadeli Programı ağustos ayı sonuna kadar kamuoyuna ilan etmeyi planladıklarını açıkladı.

Başkan Erdoğan, 2019-2023 dönemine ilişkin stratejik plan çalışmalarına başladıklarını, kasım ayı sonuna kadar bunu da tamamlamayı hedeflediklerini kaydetti.

'400 proje yeni dönemin ateşleyici gücü olacak'

"İlk 100 günde tamamlanacak proje sayısı binin üzerindedir. Biz bunlardan daha önemli ve öncelikli gördüğümüz 400'üne programda yer verdik." diyen Erdoğan, "Yaklaşık 46 milyar liralık bütçeyle hayata geçirilecek 400 proje, adeta yeni dönemin ateşleyici gücü olacaktır." ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Savunma sanayi projelerine ayrı bir önem veriyorum. Programımızda yer alan 400 projenin 48'i savunma sanayimize aittir." diye konuştu.

"Her ne olursa olsun, savunma sanayi projelerinden taviz vermeyeceğiz." ifadesini kullanan Erdoğan, "Türkiye’nin her alanda tehdide, baskıya maruz kaldığı bir dönemde, göbeğimizi kendimizin kesmesine katkı sağlayacak her çalışma kıymetlidir." dedi.

'Cinsel istismar suçuna karşı taviz yok'

Cinsel istismar suçları konusunda toplumun beklentilerine cevap verecek bir düzenleme yapılacağını aktaran Erdoğan taviz vermeyeceklerini söyledi:

"Çocuklara karşı işlenen cinsel istirmar suçları konusunda toplumun beklentilerine cevap verecek cezai düzenlemelerin yapılmasını sağlıyoruz, sağlayacağız. Asla buradan taviz yok. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ismi uzun olabilir ama maksat derdimizi tam anlatalım. Bu bakanlığımız vasıtasıyla ülkede en büyük hizmeti verdiğimiz kesimlere hitap ediyoruz. "

'Kanal İstanbul'un her iki tarafında butik şehirler kurulacak'

Erdoğan, "100 Günlük İcraat Programı çerçevesinde, Kanal İstanbul Projesi'nin taşınmaz devirlerini tamamlayacak" dedi ve şöyle devam etti:

"Kanal İstanbul projesi kapsamında taşınmaz devri ve planlama çalışmaları tamamlanacak. Kanal İstanbul'un her iki tarafında butik şehirler kurulacak. Biz Kanal İstanbul projesini olmazsa olmaz olarak görüyoruz ve yapacağız."

'Musul ve Basra başkonsolosluklarımız yeniden faaliyete geçiriyoruz'

"Münbiç konusunda Amerika ile yürüttüğümüz ortak çalışmaların, aramızdaki diğer sorunlardan etkilenmeden sürmesini bekliyoruz" ifadesini kullanan Erdoğan, "Musul ve Basra başkonsolosluklarımızı, 100 günlük dönem içinde yeniden faaliyete geçiyoruz." dedi.

'Türkiye Uzay Ajansı kurulacak'

Yüksek teknolojili ürünlere destek sağlamak için fon şirketleriyle protokoller imzalanacağını açıklayan Erdoğan, Uzay Ajansı Kurulacağını ve 5G için çalışmalara başlanacağını açıkladı:

"Türkiye Uzay Ajansı kurulacak, yerli ve milli 5G ve ötesi için çalışmalara başlanacak.  Yerli uydular için projeler geliştirecek, Uzay Teknolojileri Optik Sistemler Araştırma Merkezi açılacak. Yüksek güçlü lazer silah sistemlerinin araca takılı testlerine başlanacak.

'Yastık altından dövizlerinizi, altınlarınızı çıkartın'

"Bir ekonomik savaşla karşı karşıyayız. Hiç endişe etmeyin, biz bu savaştan da galip çıkacağız." ifadesini kullanan Erdoğan, "Yastık altından dövizlerinizi, altınlarınızı çıkartın, TL'ye dönüştürün. Yerli, milli direnişinizi tüm dünyaya karşı ortaya koyun." dedi.

Kredi derecelendirme kuruluşlarının raporlarının taraflı olduğunu söyleyen Erdoğan şöyle konuştu: ""Kredi derecelendirme kuruluşlarının tamamen taraflı raporları sebebiyle karşılaştığımız zorlukları aşmak için dış borçlanmada Çin piyasasına yöneliyoruz. Bu doğrultuda ilk defa Çin Yuanı cinsinden tahvil ihracı yapıyoruz."

'Emniyete 22 bin 500 polis, Jandarmaya 10 bin 175 uzman erbaş alınacak'

Emniyet kuvvetlerine alınacak personel sayısını da açıklayan Erdoğan şöyle konuştu:

"Savunma ve güvenlik alanında ise Emniyete 3 bin polis amiri, 22 bin 500 polis memuru, 7 bin bekçi; Jandarmaya 500 subay, 4 bin 156 astsubay, 10 bin 175 uzman erbaş; Sahil Güvenlik Komutanlığına 44 subay, 98 astsubay, 300 uzman erbaş alınarak güvenlik birimleri güçlendirilecek. Emniyet ve Jandarma 459 yeni zırhlı araçla takviye edilecek, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı olan füzeler, hassas güdüm kitleri, elektronik kripto anahtarları gibi savunma sanayi projelerinin teslimi hızlandırılacak. Sınırlardaki mayın ve patlamamış mühimmatlar sebebiyle kullanılamayan 1,6 milyon metrekare alanın temizlik çalışmaları başlatılacak."

'Yeni havalimanı 29 Ekim’de hizmete girecek'

Erdoğan, "100 Günlük İcraat Programımızın en önemli maddesi, İstanbul’daki yeni havalimanımızın 29 Ekim’de hizmete girecek olmasıdır." dedi. Ayrıca terminal binasının yapımı tamamlanan Muş havalimanının adının "Sultan Alparslan" olacağını açıkladı.

'İhracatta öncelik Çin, Meksika, Rusya ve Hindistan pazarlarına'

Erdoğan, ihracatta yeni dönemde önceliğin Çin, Meksika, Rusya ve Hindistan pazarlarının olduğunu belirtti. Yazılım, bilişim, sağlık, eğitim, film yapımı ağırlıklı olarak yeni nesil ihtisas serbest bölgeleri kurulacağını da açıkladı.

'Her okulda en az bir polis memuru görevlendirilecek'

700 okulun Kent Güvenlik Sistemi'ne dahil edileceğini söyleyen Erdoğan şöyle konuştu:

"Eğitimin içeriği konusunda hassasiyetle durulacak. Tüm okullarda tam gün eğitim gören öğrenci sayısı yüzde 68'den yüzde 71'e yükseltilecek.  Okulları daha güvenli hale getirmek için 700 eğitim kurumu daha Kent Güvenlik Yönetim Sistemi'ne entegre edilecek. Güvenlik önceliği olan 30 bin okuldan başlayarak, her okulda en az bir polis memuru görevlendirilecek."

Erdoğan, "Emeklilerimize taahhüt ettiğimiz 1000 liralık ikramiyenin ilkini ramazan bayramında ödemiştik. İkinci ikramiyeleri inşallah Kurban Bayramı öncesi takdim ediyoruz" dedi.

'20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapılacak'

Eğitim öğretim içeriği konusunda istediğimiz yere gelemediğimizi söyleyen Erdoğan 100 günlük plan doğrultusunda ülke genelinde 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapılacağını duyurdu.

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir