Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Emekliye Ayrıldı, Peki Yeni Görevi Ne Olacak?

 > -

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in emekliye ayrılma talebi Başbakanlık tarafından kabul edildi. Görmez'in geçtiğimiz cuma günü Diyanet İşleri'nden sorumlu Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile  görevi bırakmak için  bir telefon görüşmesi yaptığı belirtiliyor. Yerine Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş’in vekalet edeceği aktarılıyor. 

Emekliye ayrılmasaydı Görmez'in görev süresi 2020 yılında sona erecekti.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez  Doğan Haber Ajansı Ankara Temsilcisi Ümit Kozan'ın 'görevi bırakması ile ilgili sorusuna' "Az sonra arkadaşlarımız görevi bırakmamla ilgili dilekçemin içeriğini paylaşacaklar" dedi. Görmez, "Bundan sonraki hayatımda sadece ilmi işlerle uğraşacağım" şeklinde konuştu.

Mehmet Görmez'in Başbakan Yardımcılığına gönderdiği dilekçe şöyle: 

"11.11.2010 tarihinde şahsıma tevdi edilen Diyanet İşleri Başkanlığı görevimi bugüne kadar kurumun ve Din-i Mübin-i İslam'ın vakarına uygun tarzda ifa etmenin gayreti içinde oldum. Bundan sonraki süreçte ilmi hayata dönerek bu alanda milletimize, dinimize ve İslam âlemine hizmet etmenin daha isabetli olacağını düşündüğümden görevden affımı ve emekliliğe sevk edilmemi takdir ve tensiplerinize saygılarımla arz ederim."

Görmez'in bundan sonraki görevine ilişkin ilgili iki iddia gündemde.

Hürriyet'ten Meltem Özgenç'in aktardığı bilgiye göre bu iddialardan ilki İslam’ı anlatmaya yönelik yurtdışı bir görevin başına getirileceği yönünde. 

Diğer iddiaya göre ise Görmez'in İstanbul’da kurulacak bir İslam Üniversitesi’nin kurucu rektörü olması bekleniyor.

Görmez'in yerine vekalet edeceği öğrenilen Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş kimdir?

1958 yılında Konya-Seydişehir'de doğan Ekrem Keleş, 1977 yılında Konya İmam-Hatip Lisesini, 1981 yılında da Konya Yüksek İslam Enstitüsünü bitirdi. 1985 yılında Haseki Eğitim Merkezi 4. Dönem Müftüler ve Vaizler İhtisas Kursunu tamamladı. 1988 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Yüksek lisans yaptı.

1994 yılında "İslam Hukukunun Kaynağı Olarak İcma" konusunda doktorasını Ankara Üniversitesinde tamamlayan Keleş, 1985-2005 yılları arasında Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanlığı yaptı. 2005-2008 yılları arasında Mekke-i Mükerreme'de Din Hizmetleri Ataşeliği görevinde bulundu. 29.08.2008 yılında Din İşleri Yüksek Kurulu Üyeliğine seçilerek Kurul Başkan Vekilliğine getirildi.

Görmez geçtiğimiz yıllarda lüks araç tartışmasıyla uzun süre gündemde kalmıştı.

Diyanet İşleri Başkanı'na 1 Milyon TL'lik Makam Aracı - onedio.com
Diyanet İşleri Başkanı'na 1 Milyon TL'lik Makam Aracı - onedio.com

Tartışmaların ardından aracını iade eden Görmez'e zırhlı araç tahsis edileceğini Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Diyanet'e Zırhlı Araç - onedio.com
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Diyanet'e Zırhlı Araç - onedio.com

Görmez'in emekliye ayrılması sosyal medyanın gündeminde 👇

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBaşbakanBaşbakan YardımcısıBekir BozdağİstanbulKonyaMarmara ÜniversitesiRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir