Görüş Bildir
Haberler
Deli Gibi Özleyenlere Özel: Gençliğin En Güzel Zamanları Olan Üniversiteyle Alakalı İzlemeniz Gereken 15 Film

Deli Gibi Özleyenlere Özel: Gençliğin En Güzel Zamanları Olan Üniversiteyle Alakalı İzlemeniz Gereken 15 Film

Mia Zona
16.09.2020 - 09:23

Şimdi kampüste arkadaşlarla oturup saatlerce sohbet etmek vardı, ah ah...

Not: Film açıklamaları beyazperde.com'dan alınmıştır.

İçeriğin Devamı Aşağıda

1. Life of the Party - Parti Kraliçesi (2018)

1. Life of the Party - Parti Kraliçesi (2018)

Yıllardır hayatına ev kadını olarak devam eden Deanna, kocası ondan ayrılınca büyük bir aydınlanma yaşar. Ona dair ne varsa çöpe atan ve hayata yeniden başlamaya karar veren Deanna, yıllardır kendisini pişman hissetmesine neden olan duygularının üzerine gider ve üniversiteye geri dönmeye karar verir. Üstelik kızı ile aynı okula hatta onunla aynı sınıfa girer. Yeni bir dünya ile tanışan ve kısa sürede kampüs yaşantısına kendisini kaptıran Deanna, geçirdiği özgürlük ve eğlence dolu bir yılda kendini yeniden keşfeder.

2. After - Paramparça (2019)

2. After - Paramparça (2019)

Üniversite öğrencisi olan Tessa, iyi niyetli, tatlı bir genç kızdır. Henüz lise mezuniyetinin ardından üniversitedeki ilk yılının ilk dönemindedir ve hızla adapte olmuştur. Mükemmel ders notları, rahat bir yaşamı ve sevimli bir sevgilisi olan Tessa’nın hayatında her şey yolundadır. Liseden beri birlikte olduğu sevgilisine sadık olan Tessa, iyi bir geleceğe sahip olmak için hırsla çalışır. Ancak onun sevgilisine sadakat,derslerine sorumluluk ve ailesine saygıyla kurduğu bu kontrollü hayatı, Hardin Scott adındaki genç bir delikanlı ile tanışması ile altüst olur. Gizemli bir adam olan Hardin, Tessa’dan oldukça farklı biridir. Tessa'nın korunaklı hayatına dahil olarak onun tüm değerlerini ve kendisini sorgulamasına neden olan olan genç adam ve Tessa arasında tarifi mümkün olmayan bir bağlılık ortaya çıkar. Tessa cinselliği keşfettiği Hardin ile bugüne dek kimseyle kurmadığı bir bağ kuracaktır...

3. The Rommate - Oda Arkadaşım (2011)

3. The Rommate - Oda Arkadaşım (2011)

Üniversite öğrencisi olan Sara’nın (Minka Kelly) kaldığı odada yaşam olağan şekliyle akıp gitmektedir. Ta ki Rebecca (Leighton Meester) Sara’nın odasına yerleşene kadar. Bundan sonra Sara’nın hayatı alt üst olur ve eski huzurlu yaşamından eser kalmaz. Artık sadece Sara’nın değil, arkadaşlarının da güvenliği tehlikededir...

4. Monsters University - Sevimli Canavarlar Üniversitesi (2013)

4. Monsters University - Sevimli Canavarlar Üniversitesi (2013)

Mike ve Sully Sevimli Canavarlar'dan (Monsters, Inc.) sonra yeniden beraberler! Bu sefer maceranın öncesine, ikilinin üniversite günlerine dönüyoruz. İkilinin henüz sıkı dost olmadığı ve hatta ilk tanıştıklarında aslında çok da iyi anlaşamıyor olduklarına tanık oluyoruz filmin başında fakat daha sonra bu sıkı dostluğun nasıl başladığına , birbirlerinin farkılıklarına nasıl tahammül ederek bunların üstesinden geldiklerini görüyoruz.

5. Pitch Perfect - Mükemmel Uyum (2012)

5. Pitch Perfect - Mükemmel Uyum (2012)

Beca Barden, üniversitesinde birinci sınıf öğrencisidir. The Bellas adı verilen okulunun sadece kadınlardan oluşan müzik gurubuna katılmak için ikna edilir. Hep birlikte gerekli enerjiyi de kendilerine enjekte ettikten sonra grup okulun erkek gurubuyla amansız bir rekabete girer. İşte bu amansız rekabet esnasında yaşananları konu alıyor film.

İçeriğin Devamı Aşağıda

6. Happy Death Day - Ölüm Günün Kutlu Olsun

6. Happy Death Day - Ölüm Günün Kutlu Olsun

Sıradan bir hayat yaşayan üniversite öğrencisi Tree'nin hayatı, maskeli bir katil tarafından şaşırtıcı bir şekilde değişir. Katil tarafından korkunç bir şekilde öldürülen Tree, mucizevi bir şekilde hiç yaşanmamış gibi aynı günün sabahına uyanır. Öldürüldüğü günün tüm detaylarını ve korkunç sonununu tekrar tekrar yaşamaya başlar. Ta ki katillinin kimliğini ortaya çıkarana kadar.

7. 3 Idiots - 3 Ahmak (2009)

7. 3 Idiots - 3 Ahmak (2009)

3 Aptal'da Rancho Chhanched, Farhan Qureshi ve Raju Rastogi Hindistan'ın en önemli bir okulunda mühendislik okuyan ve okulun yurdunda aynı odada kalan üç öğrencidir. Raju ailesini fakirlikten kurtarma gibi bir ideale sahipken Farhan ailesinin isteği doğrultunda bu bölümü seçmiştir. Rancho ise makinelere duyduğu tutku nedeniyle mühendis olmayı istemektedir. Bu üçlü ve profesörleri Viru arasında yaşananlar, dostluk kavramını beyaz perdeye yansıtırken eğitim sistemini de sert ve eğlenceli bir şekilde eleştirir niteliktedir.

8. Old School - Eski Dostlar (2003)

8. Old School - Eski Dostlar (2003)

Şatafatlı bir okul dönemi geçiren, yaşı otuzlarında üç kafadar, eski günlerdeki tat ve dokuyu yeniden yakalamak isterler. Derslerden bağımsız, yani çekirdeksiz bir okul dönemi yaratıp kendilerini oraya kilitlemek en büyük hayalleridir.

9. Accepted - Hayali Üniversite (2006)

9. Accepted - Hayali Üniversite (2006)

Bartleby hayatını bir lise öğrencisi olarak sürdürmüştür ancak artık okulun son dönemleri yaklaşmıştır ve kendisine yüksek öğrenim görebileceği bir okul bulması gerekmektedir. Büyük umutlarla başvurduğu tüm okullar ilginç bir şekilde kendisini geri çevirmektedir. Bartleby tüm bunların sonucunda ne yapacağını şaşırmıştır. Sonra ise aklına oldukça tuhaf bir fikir gelir. Kendi okulunu kuracak ve kendi eğitimini kendisi tamamlayacaktır.

10. Neighbors - Kötü Komşular (2014)

10. Neighbors - Kötü Komşular (2014)

Kelly ve Mac Radner yeni doğan bebekleriyle birlikte sakin mi sakin bir muhitte yaşayan genç bir çift. Radner'lar yaşadıkları yeri ve komşularını fazlasıyla sevmekteyken yeni taşınan yan komşularını da aynı samimiyetle karşılarlar. Ne var ki yeni komşular hem mahallenin hem de ailenin huzurunu tehdit etmeye başlarlar. Öğrenci derneği olarak kullanılan bu evde yaşanan şamata Radner'ları çileden çıkarır ve aile yeni komşularına küçük çaplı bir savaş açar. En zorlu rakipleri zorba Teddy ile başa çıkmaları ise bir hayli zahmetli olacaktır.

İçeriğin Devamı Aşağıda

11. Goat - Kurban (2016)

11. Goat - Kurban (2016)

19 yaşında bir çocuk erkek kardeşi birlikte kaydoldukları okulda bir “ kardeş birliği “ tarafından rehin alınarak dehşet dolu bir saldırıya maruz kalırlar. Burada, “ kardeşlik testi “ adı altında zalimce bir yolla, kardeşine olan sadakatini denerler.

12. Gossip - Seks Dedikoduları (2000)

12. Gossip - Seks Dedikoduları (2000)

Sıradan bir üniversitede, her şey yolundayken ortalığa korkunç bir dedikodu yayılır. Söylenen odur ki, kendinden geçmiş olan bir genç kız bayılmıştır. Fırsattan istifade eden bir genç ise baygın kıza tecavüz etmiştir. Tecavüze uğrayan kızın okuldaki ünü, bekaretini evliliğine saklaması üzerinden yayılmıştır. Bu söylentiyi yayan gençler ise, dedikoduların yayılma hızıyla ilgili bir üniversite tezi yazmakta olan bir öğrenci ekibidir. Durumun kontrolden çıkması çok kısa sürecektir.

13. The Social Network - Sosyal Ağ (2010)

13. The Social Network - Sosyal Ağ (2010)

Mark Zuckerberg, sarhoş kafayla Harvard Üniversitesi'nin sistemine sızar. Kız arkadaşı tarafından terk edilmiştir ve bunun acısını kampüsteki tüm kızların bilgisinin olduğu bir veri tabanında birleştirmek ister. Yazdığı uygulamada ekranın iki yanındaki kızların fotoğraflarını oylayarak hangisinin daha güzel olduğu seçilebilmektedir. Sitenin başarısı hızla yayılır fakat Mark'ın kadınlara olan nefreti ve bu yolda gizlilik kurallarını ihlal etmiş olması Harvard Üniversitesi'nin de tepkisi çeker. Bu durum sitenin evrilerek Facebook'a dönüşmesine olanak sağlar. Öncelikle yalnızca Harvard'da kullanılan Facebook, daha sonra diğer üniversitelerde de açılır ve Ivy League'den Silikon Vadisi'ne tüm dünyada yayılmaya başlar.

14. The Riot Club - Taşkınlar Kulübü (2014)

14. The Riot Club - Taşkınlar Kulübü (2014)

Alistair ve Miles birlikte Oxford Üniversitesi'ndeki ilk senelerine başlayan iki gençtir. İkisi karakter anlamında birbirlerinden bir hayli farklılardır. Miles daha mütevazi bir yapıya sahipken Alistair idolü olan amcasını takip eden snop biridir. İkisinin ortak yanıysa Riot Club adındaki seçkinler kulübüne üye olmalarıdır. Riot Kulübü, uzun yıllardır faaliyet gösteren bir zenginler kulübüdür. Kulübün geleneksel akşam yemeği etkinliğinin yapılacağı akşam ise kendilerini beklemedikleri olayların içinde bulurlar.

15. Whiplash (2014)

15. Whiplash (2014)

Küçük yaşlardan itibaren bateri çalmaya başlayan Andrew, işinde tam anlamıyla bir usta olmak ister. Üniversite tercihinde de ülkenin en iyi müzik okulu olarak gördüğü Shcarffer Konservatuarı'na girer. Henüz 19 yaşındadır ama dersler harici var gücüyle antrenman yapar. Bir gün, okulun en sert hocalarından biri olan caz duayeni Terence Fletcher'ın dikkatini çeker. Fletcher Andrew'ü okulun en parlak öğrencilerinin seçildiği ve sürekli yeni yarışmalara hazırlanan 'studio band'e seçer. Başarısı kadar acımasızlığıyla da ün yapmış olan Fletcher, Andrew'un kapasitesinin sonuna kadar kullanmadan asla başarmış saymayacaktır. Genç bateristin önünde sadece mesleki bir test değil, psikolojik bir sınav da vardır...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
15
8
6
5
3
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Mastani

Bu filmleri izleyip " ya ben ne biçim bir üni hayatı yaşıyorum" demek istemediğim için, izlemeyeceğim........

Deniz Akay

Derse girmeyip 101'e gitmeyi, ders arasında soğuk havada çay molası yapmayı, derse birkaç saat kala okula gelip arkadaşlarımla boş yapmayı, sevgilimle el ele... Devamını Gör