Görüş Bildir
Haberler
Damla Sönmez Kimdir, Kaç Yaşında ve Hangi Yapımlarda Rol Aldı? O Ses Türkiye’de Damla Sönmez Sahnede…

Damla Sönmez Kimdir, Kaç Yaşında ve Hangi Yapımlarda Rol Aldı? O Ses Türkiye’de Damla Sönmez Sahnede…

Yılbaşı ekranlarının en çok merak edilen yapımlarından biri de kuşkusuz O Ses Türkiye. TV8 ekranlarında yayınlanacak O Ses Türkiye’de bu akşam birbirinden ünlü isimler yarışacak. O Ses Türkiye Yılbaşı özel programının konuklarından biri de Damla Sönmez oldu. Sesiyle herkesi büyüleyen Damla Sönmez ile ilgili ilgili araştırmalar çoğalmış durumda. Peki, Damla Sönmez kimdir, kaç yaşında, hangi yapımlarda yer aldı? İşte Damla Sönmez ile ilgili tüm detaylar…

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Çukur, Alev Alev dizilerinde rol alan ve son olarak Aziz adlı dizi de izleyenlerle buluşan Damla Sönmez, O Ses Türkiye yılbaşı özel programında sahneye çıktı. Peki, Damla Sönmez kimdir, kaç yaşındadır? İşte Damla Sönmez’in merak edilen hayatı…

Damla Sönmez Kimdir, Kaç Yaşındadır?

Damla Sönmez Kimdir, Kaç Yaşındadır?

Tilya Damla Sönmez, 3 Mayıs 1987’de İstanbul’da dünyaya gelmişti. Anne tarafından Abhaz , Baba tarafından Çerkes kökenli olan Türk oyuncu St. Joseph Fransız Lisesi’ni bitirdikten sonra Paris Sorbonne Üniversitesi’nde başladığı tiyatro eğitimini Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde burslu olarak tamamladı. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda yarı zamanlı 2 yıl keman, 1 yıl da piyano dalında öğrenim gördü. New York Black Nexxus Academy’de Stuart Burney ile çalıştı.

2009 yılında “Bornova Bornova” filmindeki rolüyle 46. Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu”, Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Ödülleri’nde “Umut Veren Genç Yetenek”, Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nde “Genç Cadı” ödüllerini aldı.

2015 yılında 18. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali'de, festivalin Festival Genç Başkanı görevini yürütürken, “Deniz Seviyesi” filmindeki rolüyle de 21. Altın Koza Film Festivali ve Milano Uluslararası Film Festivali (MIFF) 'nde “En İyi Kadın Oyuncu” ödüllerinin sahibi oldu.

Pürtelaş’ın “Constellations/Parçacıklar” adlı oyunu, 2012 yılında Tiyatro Yanetki’nin “Yalnız Batı” adlı oyunuyla başlayan, sonrasında 2014 yılında 'Savaş' oyunuyla devam eden profesyonel tiyatro hayatının üçüncü oyunudur. “Savaş” oyunundaki rolü ile Yeni Tiyatro Dergisi’nden “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülünü almıştır.

Sönmez, tiyatro ve sinema ile birlikte televizyon dizilerinde de yer almaktadır. Gece Gündüz, Türkan, Bir Aşk Hikayesi ve Güllerin Savaşı gibi diziler ile birlikte 2019 yılından beri Çukur dizisinde rol alırken aynı yıl içerisinde Netflix yapımı Rise of Empires: Ottoman mini dizisinde de yer aldı.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın