1 Mayıs'ta Neler Oldu? Tüm Detaylar

 > -

00.10 | Taksim Meydanı açıldı

00.10 | Taksim Meydanı açıldı

İstanbul Valiliği tarafından 1 Mayıs nedeniyle kapatılan Taksim Meydanı araç ve yaya trafiğine açıldı.

Taksim Meydanı dün gece kapatılmış, etrafı da demir bariyerlerle çevrilmişti. Meydan, bu gece saat 22.20 itibariyle yeniden yaya ve araç trafiğine açıldı. Sadece turistlerin ve gazetecilerin geçişine izin verilen İstiklal Caddesi’nde de polis bariyerleri kaldırılmaya başlandı. Bu sırada, alkollü olduğu görülen bir kişi Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çıktı. Burada slogan atan kişi, meydanda bulunan sivil polis ekipleri tarafından Anıt üzerinden indirildi.

DHA

18:20 | Şişli | İstanbul

Şişli'de polis göstericilere sert müdahale etti. Gazeteci Gökhan Tan'ın görüntüleri

BBC Türkçe

17:45 | Sakarya Caddesi | Ankara

Sinan Onuş Ankara Sakarya Caddesi'nde polisin gaz ve plastik mermiyle müdahalesi sırasında caddeden geçen bir çocuğun gözüne plastik mermi isabet ettiğini belirtiyor.

BBC Türkçe

16.45 | Çantalı Kadın Eylemi | Ankara

1 Mayıs’ı Emek ve Dayanışma Günü’nü Kızılay’da kutlamak isteyen eylemcilere polis Kızılay girişinde müdahale etti. Elinde çantası ve kimliği ile polise karşı tepkisini gösteren bir kadın, oturma eylemi yaptı. Polisin uyarılarına rağmen eylemini devam ettiren kadına TOMA tazikli su ile müdahalede bulundu.

Videosu için tıklayınız...

Kaynak

16.12 | Ankara

16.12 | Ankara

Gezi eylemleri sürecinde Ankara Kızılay’da polis kurşunuyla öldürülen Ethem Sarısülük’ün kardeşleri İkrar ve Cem Sarısülük gözaltına alındı.

Diken

Haberin Tamamı İçin:

15:40 | Ankara

ÇHD Ankara Şubesi, Ankara'da gözaltı sayısının 76'ya ulaştığını duyurdu

15:20 | İstanbul

İstanbul Valiliği yol durumuyla ilgili açıklama yaptı: Ulaşıma kapalı olan Topkapı - Eminönü arası Tramvay seferleri ile Topkapı - Söğütlüçeşme arası Metrobüs seferleri ulaşıma açılmıştır.

Şehir Hatları'nın verdiği bilgiye göre Eminönü-Üsküdar ve Eminönü-Kadıköy vapur seferleri karşılıklı yapılmaya başlandı.

Sabah saatlerinde Taksim istikametinde trafiğe kapatılan Unkapanı Köprüsü'nde trafik normale döndü.

15:00 | İstanbul

İstanbul'daki olaylarda 138 kişinin gözaltına alındığı, polislerin de aralarında bulunduğu 50 kişinin ise yaralandığı öğrenildi.

CNN Türk

14:40 | İstanbul'dan bir görünüm

Fotoğraf: Caferağa Dayanışması @yesimcitak

14:34

14:34

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba Beyoğlu Polis Merkezi'nde gözaltına alınanların fotoğraflarını sosyal medyada paylaştı.

14:14 | Ankara

Ankara’da Ziya Gökalp Caddesi’nde toplanan gruplara polis yeniden tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.

Fotoğraf: @gokhangercek

14:00 | İstanbul'dan bir görünüm

13:45 | Antikapitalist Müslümanlar'a müdahale

Fatih'ten Taksim'e yürümek isteyen Antikapitalist Müslümanlar'ın Saraçhane Köprüsü'ne geçişlerine izin verilmedi. Polis, Vezneciler istikametine yürümek isteyen gruba gaz bombaları ve copla müdahale etti. 10 kişi gözaltına alındı.

DHA

13:44 | Beşiktaş

Polis ekipleri Barbaros Bulvarı üzerinde kurulan barikatları kaldırıyor. 

Fotoğraf: @dokuz8haber 

13:40 | Ankara

Ziya Gökalp Caddesi'nde polis barikatı önünde üniversiteliler.

Foto: Öğrenci Kolektifleri - Twitter

13:05 Şişli

CNN Türk muhabiri Hatice Demircan'ın verdiği bilgiye göre Halasgargazi'de durum sakin ancak ara sokaklarda çatışma devam ediyor. Sağlık çalışanlarından alınan bilgiye göre 5'i ağır olmak üzere 10 yaralı var.

12.58

ÇHD kriz masasının açıklamasına göre İstanbul’da 21 yaralı 60 gözaltı var.

12:43 Kızılay'a Yürümek İsteyen Gruba Müdahale

Kolej'den Kızılay'a yürümek isteyen yaklaşık 500 kişilik gruba polis izin vermedi. Kolej'de bekleyen grup yolu trafiğe kapatıp tekrar Kızılay'a yürümek istedi. Bunun üzerine polis ekipleri gruba müdahale etti. Olayların devam ettiği ve gözaltıların olduğu belirtildi.

Fırat KESKİNKILIÇ - Muhammet BAYRAM / ANKARA (DHA)

Haberin Tamamı İçin:

12.46 DİSK önündeki bekleyiş

Fotoğraf: @senolcarik

12:10 | Yenikapı'da 1 Mayıs

Fotoğraf: @iamcagdog

11:27

Beşiktaş'ta müdahale sürüyor. Gaz bombası ve plastik mermi ile müdahale var.

WSJ Türkiye

Haberin Tamamı İçin:

11.13 Beşiktaş

 Çarşıdaki polis müdahalesi sırasında ortada kalan yaşlı bir vatandaş

Fotoğraf: @dokuz8haber

11:09 Polisin Halaskargazi'de ilk müdahale anı

11:02 | Polis'ten DİSK üyelerine anons

Polis’ten DİSK üyelerine anons: “Yaptığınız eylem yasal değildir. Yürürseniz dağıtacağız”

WSJ

Haberin Tamamı İçin:

11:06 Halaskargazi'de kortej polisle karşı karşıya geldi.

Fotoğraf: Oda Tv

10:46

Kızılay Meydanı'nda polisin bekleyişi sürüyor.

10:40 Ankara'da dev barikat

pbs.twimg.com

Fotoğraf @ilhantasci

Beşiktaş'taki müdahaleden AA'nın geçtiği bir fotoğraf

10:02 Türk–İş 1977’de ölenleri anıp, çelenk bıraktı

1 Mayıs’ı Kadıköy’de kutlama kararı alan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş),  1 Mayıs 1977'de  ölenleri Taksim Kazancı Yokuşu’nda andı. Daha sonra Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bırakan Türk-İş yöneticileri Kadıköy’e hareket etti.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ve diğer yöneticiler ellerinde 1 Mayıs yazılı çelenkle Kazancı Yokuşu’na geldi. Burada bir konuşma yapan Ergün Atalay, 1977’de ölen 34 kişinin katilinin hala bulunamadığını belirterek, bir anca önce olayların aydınlatılmasını istedi. Kazancı Yokuşu’na karanfil bırakan sendikacılar ardından Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı. Ergün Atalay, burada yaptığı konuşmada da isteyen herkesin istediği yerde 1 Mayıs’ı kutlayabilmesi gerektiğini söyledi.

Evrensel

Haberin Tamamı İçin:

09:36 | Beşiktaş'ya ikinci müdahale

Kaynak: Vatan

09:01 | CHP otobüsüne müdahalenin ayrıntıları

Genel Başkan Kılıçdaroğlu 'nun kutlamalara katılması durumunda konuşma yapacağı otobüsü kaldırmak isteyen polise İl Başkanı Salıcı ve Belediye Başkanı Hazinedar engel olmak istedi. Ancak polis 9 kişilik bu grubu dağıtarak otobüsü çekti. Milletvekili Mahmut Tanal protesto eden CHP'lilere müdahaleyi TOMA'nın önüne yatarak engelledi.

Kaynak: Radikal

08:55 | Beşiktaş'ta Polis Müdahalesi

Beşiktaş'ta polis göstericilere müdahale etti. Göstericiler "Sula, sula, 2 TOMA birden" sloganları attı.

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

Beşiktaş'ta polis göstericilere müdahale etti. Göstericiler "Sula, sula, 2 TOMA birden" sloganları attı.

Beşiktaş Barbaros meydanı'nda toplanan bir grup göstericiye polis önce "dağılın" anonsu yaptı. Grup uyarıları dikkate almayınca polis önce kalkanlarla müdahale etti sonra gaz attı. Polis, kaçan göstericilere TOMA ile de tazyikli su sıktı. Polis amiri megefonla TOMA'yı kullanan polise talimatlar verdi. Polis amirinin, TOMA'ya "Evet TOMA suluyorsun", "TOMA bir kere suluyorsun", "TOMA öne doğru suluyorsun" dediği duyuldu.

DHA

Haberin Tamamı İçin:

Şişli Camii önünde dikkat çeken afiş...

8:49

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla, Taksim Meydanı’na çıkan cadde ve sokaklar sabahın erken saatlerinden itibaren araç trafiğine kapatıldı. Yayaların da girişine izin verilmeyen meydana sadece güvenlik görevlileri ve basın mensupları alınıyor. Güvenlik önlemlerinin arttırıldığı bölgede, Taksim Meydanı, Kazancı Yokuşu ve Cumhuriyet Anıtı’nın çevresi ile İstiklal Caddesi’ne çıkan sokaklar polis barikatlarıyla kapatıldı.

Ambulans ve itfaiye araçlarının da bekletildiği meydan ve çevresindeki bazı büfeler hizmet vermeye devam ediyor.

Öte yandan, sabahın erken saatlerinde Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı.

Bu arada Şişli’de Halaskargazi Caddesi Ebekızı Sokağı’ndan itibaren yol, Taksim yönünde trafiğe kapatıldı.

Ayrıca yolda, 3 TOMA ve çevik kuvvet ekipleri de kalkanlarıyla bekleyişini sürdürüyor. 

WSJ

Sabah saatlerinde Taksim Meydanı

8:46

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü Taksim’de kutlamak isteyen Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) üyeleri, Şişli’deki genel merkez binası önünde toplanmaya başladı.

Üyeler, Nakiye Elgün Sokağı’nda bulunan DİSK Genel Merkezi’ne sabahın erken saatlerinden itibaren gelmeye başladı. Ayırca bazı grupların da geceyi genel merkez binasının önünde geçirdiği görüldü.

Öte yandan, canlı yayın araçları da Abide-i Hürriyet Caddesi üzerinden bölgeye ulaştı. Bu arada gruptakilerin ellerindeki “Emek barış, özgürlük ve demokrasi için 1 Mayıs”, “Yaşasın 1 Mayıs”, “Direnin işçiler kazanacak” gibi pankartlar dikkati çekti.

Ayrıca DİSK Genel Merkezi binasına da büyük ebatta ve “1 Mayıs ve DİSK” yazılı afişler asıldı, binanı bulunduğu sokak da bayrak ve flamalarla donatıldı.

Halaskargazi Caddesi’nde geniş güvenlik önlemi alındı

Öte yandan, polisin hazırlıkları kapsamında Rikaptar Sokağı’na bıraktığı bariyerlerin, sokağın başka bir bölümünde toplandığı gözlendi. Emniyet güçlerinin geniş güvenlik önlemi aldığı Halaskargazi Caddesi’nde çok sayıda TOMA ve polis otobüsü park halinde bekliyor.

Ayrıca, Şişli Belediyesince de üzerinde “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günümüz kutlu olsun” yazılı bir pankartı caddeye asıldı. Bu arada, Osmanbey metro durağının kapatıldığı görüldü. 

WSJ

08:41 | Her Yer Polis, Her Yer Bariyer

1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı nedeniyle yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Taksim'e ve Taksim'e çıkan yollara kurulan barikatlar nedeniyle vatandaşlar zor anlar yaşadı. Büyükdere Caddesi girişine kurulan polis bariyerleri nedeniyle hastaneye ve iş yerlerine gitmek isteyen vatandaşlar ile polis arasında tartışma yaşandı. Polis ekiplerinin vatandaşlara izin vermemesi nedeniyle vatandaşlar alternatif yollara yönlendirildi. Bazı vatandaşlar ise ulaşım sıkıntısı nedeniyle yürümeyi tercih etti.

Hakan KAYA- Soner HASIRCIOĞLU/ İSTANBUL,(DHA)

Haberin Tamamı İçin:

07:51 Beşiktaş'ta Gözaltı

1 Mayıs kutlamaları için gruplar Beşiktaş'ta toplanmaya başladı. Barbaros Bulvarı girişinde bulunan CHP otobüsü polis tarafından çektiriliyor. Otobüsün çekilmesine engel olmak isteyenler ise gözaltına alındı. CHP İl Gençlik Örgütü Başkanı ve CHP Beşiktaş Gençlik Örgütü Başkanının gözaltına alındığı belirtildi.

Evrensel 

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir