Görüş Bildir
Haberler
CHP Seçim Bildirgesini Açıkladı: 'Yurttaş Özgürce Dilini Öğrenebilecek, Nevruz Resmi Tatil Olacak'

etiket CHP Seçim Bildirgesini Açıkladı: 'Yurttaş Özgürce Dilini Öğrenebilecek, Nevruz Resmi Tatil Olacak'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim bildirgesini açıkladı. Kılıçdaroğlu ekonomi, hukuk, eğitim, dış politika, Kürt sorunu gibi pek çok konuda vaatlerde bulundu. Yurttaşların özgürce dilini öğrenebileceğini, Nevruz'un resmi tatil ilan edileceğini belirten Kılıçdaroğlu,YÖK'ün de kaldırılacağını söyledi. Kılıçdaroğlu ayrıca 5 yıl içinde 2 milyon ek istihdam yaratılacağını ve asgari ücretin 2.200 TL'ye, en düşük emekli maaşının ise 1.500 TL'ye çekileceğini aktardı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Seçim sloganını 'millet için geliyoruz' olarak belirleyen CHP'nin, Seçim Bildirgesi ve Aday Tanıtım Toplantısı bugün JW Marriott Otel'de yapılıyor. Toplantıda CHP'nin 600 milletvekili adayının da tanıtımı yapılacak. Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin 5 temel sorunu üzerine kurgulanan seçim bildirgesini açıkladı. CHP'nin seçim bildirgesinden öne çıkan maddeler şöyle:

"OHAL kaldırılacak"

"OHAL kaldırılacak"

'OHAL gidecek, keyfiyet bitecek, hak, hukuk ve adalet gelecek. Yargı tarafsız ve bağımsız olacak, adil kararlar alacak, mağduriyetler giderilecek. Tek adam rejimi bitecek, kuvvetler ayrılığı sağlanacak, TBMM güçlenecek. Gazeteciler serbest kalacak, medya özgür olacak, halk gerçek bilgiye ulaşacak. Uzlaşı kültürü hakim olacak, Yeni anayasa yazılacak, ülkemiz demokrasiye kavuşacak. TBMM iradesinin gasp edilmesine yol açan Kanun Hükmünde Kararname ve Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi uygulamalarına son vereceğiz.

"Adalet Bakanı ve müsteşarı HSYK'da olmayacak"

"Adalet Bakanı ve müsteşarı HSYK'da olmayacak"

12 Eylül’ün ruhunu yansıtan %10 seçim barajını ve adil temsilin önündeki tüm engelleri kaldıracağız. HSYK seçimlerinde yargı bağımsızlığı ilkesini gözeten düzenlemeler yapacağız. Adalet Bakanı’nı ve Bakanlık Müsteşarı’nı bu kurulların dışına çıkararak yargıyı siyasetin vesayetinden kurtaracağız. TRT ve Anadolu Ajansı'nı idari ve mali açıdan özerkleştirerek siyasal tarafsızlıklarını sağlayacağız.Basın İlan Kurumu ve RTÜK'ü yeniden yapılandıracağız. Passolig ve E-Bilet uygulamaları kaldırılacak.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

"Öğretmen maaşları artacak, atanmayan öğretmen kalmayacak"

"Öğretmen maaşları artacak, atanmayan öğretmen kalmayacak"

Okullar tam gün olacak, fırsat eşitliği sağlanacak. Öğrencilere öğle yemeği ücretsiz verilecek, eğitim parasız ve nitelikli olacak. Aile Maaşı alan ailelere okula giden her öğrenci için yıllık 1200 TL eğitim desteği verilecek. Öğretmen maaşları artacak, atanmayan öğretmen kalmayacak. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde tüm öğretmenlere bir maaş ikramiye vereceğiz. KYK öğrenim kredisi faizleri silinecek, tüm sınavlara ücretsiz girilecek, öğrenciler rahat edecek.Yurtlarda tek kişilik odalar olacak, barınma sorunu ortadan kalkacak, yurtsuz üniversiteli kalmayacak.

"1+8+4 modeline geçilecek"

"1+8+4 modeline geçilecek"

Tüm öğrencilerin okula gidiş gelişlerinde toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanmalarını sağlayacağız. Eğitim sistemini 1 yıl okul öncesi, 8 yıl ilköğretim, 4 yıl ortaöğretimden oluşan 1+8+4 modeliyle yeniden yapılandıracağız. İlköğretime başlama yaşını 72 aya çıkaracağız. YÖK'ü kaldıracağız. Üniversite rektörlerinin ve dekanlarının, öğretim üyeleri tarafından seçimle belirlenmesini sağlayacağız. Üniversitelerin bütçeden aldığı payı iki katına çıkaracağız.

"Kürt sorununu TBMM'de çözeceğiz"

"Kürt sorununu TBMM'de çözeceğiz"

Yurttaşlar dilini özgürce öğrenecek, kardeşlik konuşacak, terör susacak, memlekete huzur gelecek. Kürt sorununu, TBMM’de tüm siyasi partilerin katılımıyla, partizan çıkarlara kurban etmeksizin, samimi ve şeffaf bir biçimde, toplumsal uzlaşıyla çözeceğiz. Yer ve yörelerin özgün isimlerini iade edeceğiz.Geçmişte yaşanan ve kamu vicdanında ağır yaralar açan hak ihlallerinin ve toplumsal travmaların tüm boyutlarıyla açığa çıkması için Meclis Araştırma Komisyonu kuracağız. 

Diyanet İşleri Başkanlığı’nı yeniden yapılandırarak, laiklik ilkesine uygun ve tüm inançlara eşit mesafede hizmet veren bir kuruma dönüştüreceğiz. Zorunlu din dersi uygulamasına son vereceğiz.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

"AB ile kriz sona erecek, Suriye sorunu çözülecek"

"AB ile kriz sona erecek, Suriye sorunu çözülecek"

Maceracı dış politika bitecek, akılcılık ve tutarlılık hakim olacak, Türkiye'nin itibarı onarılacak.AB ile kriz sona erecek, ilişkiler normalleşecek, vatandaş serbest dolaşım hakkı kazanacak.

Suriye sorunu çözülecek, güvenli bir ortam sağlanacak, sığınmacılar evlerine dönecek.

"500 bin taşeron işçiye ilk 6 ayda kadro"

"500 bin taşeron işçiye ilk 6 ayda kadro"

Aile Sigortası gelecek, ihtiyaç sahipleri Aile Maaşı alacak, açlık ve yoksulluk bitecek.Beş Kalkınma Kuşağı Projesi kapsamındaki kamu yatırımları ve üretim hacmindeki genişlemeyle, 5 yıl içinde 2 milyon ek istihdam yaratacağız. Kapsam dışı bırakılan 500 bin taşeron işçiyi ilk 6 ayda kadroya alacağız. 45 bin yeni aile danışmanını, 3 yıl içinde her 500 haneye, bir aile danışmanı düşecek şekilde atayacağız.Kamuda 250 bin doktor, hemşire, hasta bakıcı ve sağlık teknisyeni istihdam edeceğiz. Kamuda ve özel sektörde engelliler için ayrılan boş kadroları doldurarak 50 bin engelli yurttaşa 5 yıl içinde istihdam sağlayacağız. Kamuda ve özel sektörde engelliler için ayrılan boş kadroları doldurarak 50 bin engelli yurttaşa 5 yıl içinde istihdam sağlayacağız. 40 bin ziraat mühendisi, veteriner ve tekniker istihdamını 3 yıl içinde sağlayacağız. 1 milyon işsiz vatandaşımızı, asgari ücret karşılığında ödeme alacakları 9-12 aylık eğitim programlarına 1 yıl içinde yerleştireceğiz. Bunlara ek olarak 01.01.2019 tarihinden itibaren asgari ücreti 2.200 TL ve en düşük emekli maaşını 1.500 TL olarak belirleyeceğiz.

"Çiftçiye mazot 3 TL'den verilecek"

"Çiftçiye mazot  3 TL'den verilecek"

Esnafın kira stopajını kaldıracağız. Esnafa yıllık ödediği vergi ve prim miktarı kadar sıfır faizli kredi kullandıracağız. KOBİ’lerimizin KDV alacaklarını ivedilikle ödeyeceğiz.  GSYH’nin % 1’i kadar vereceğimiz tarım desteklerini iki katına çıkaracağız.Çiftçinin üretimde kullandığı mazotun litresini 3 TL’den almasını sağlayacağız. Çiftçilerimizin tarımsal kredi borçlarının faizlerinin tamamını sileceğiz.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1117
498
267
112
97
15
10
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Aryayıldırım

ülkede bir sürü dili farklı etnik kültür var .kürtçe eğitim asla olmamalı.burası Türkiye ve ana dili türkçedir.anadilde eğitim almaları onları ileriye zaten ... Devamını Gör

Andronova

ve ülkenin bölünmesine tamamen zemin hazırlar.

Evelyn Mchale

Özgürce kendi dilini konuşabilecekmiş, en çok da buna güldüm. Doğuda bu ülkenin imkanlarından yararlandığı halde Türkçe bilmeyen bir çok Kürt var. Ha kastett... Devamını Gör

Türev integral

Nevruz bayramını bir TÜRK bayramıdır. Şu amq algısını düzeltin.