Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çanakkale Savaşı'nın 100. Yılı'nda Gelibolu Oyunları

Anasayfa > Spor

Gelibolu Oyunlarını başlatacak meşaleler Avustralya, Yeni Zelanda ve Ankara’dan yola çıktı!

Dünya tarihini değiştiren en önemli olaylardan biri olan Çanakkale Savaşı’nın 100. Yılında, savaşa katılan ülkelerin dostluğunu pekiştirecek bir organizasyon düzenleniyor. Türkiye’nin ev sahipliğinde, savaşta yer almış 7 ülkeden üniversiteli sporcular 25-29 Nisan tarihleri arasında Çanakkale’de buluşacak. Oyunlar Gelibolu’da meşale töreni ile başlayacak. 18 Mart’ta Ankara, Avustralya ve Yeni Zelanda’dan yola çıkan meşaleler, oyunları başlatmak için Çanakkale’de buluşacak.  

 “100 Yıl Önce Atalarının Can Verdiği Topraklarda, Onlar Barış İçin Oynuyor” sloganıyla T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenecek olan Gelibolu Oyunları’nda; Türkiye, Avustralya, Yeni Zelanda, Hindistan, Almanya, Fransa ve Birleşik Krallıktan gelen üniversiteli sporcular bir araya gelecek.

Çanakkale Deniz Savaşları’nın başladığı 18 Mart’ta Ankara, Polatlı Sakarya Şehitliği Anıtı ile Avustralya’nın başkenti Kanberra ve Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington’dan yola çıkan meşaleler, 25 Nisan Anzak Günü’nde Gelibolu’da birleşecek ve organizasyon başlayacak. Ankara, Kanberra ve Wellington’dan yola çıkan meşaleler ülkelerini uluslararası alanda başarıyla temsil etmiş üniversiteli sporcular tarafından taşınacak.

Ülkemizi temsil eden meşale ise Ankara, Polatlı Sakarya Şehitliği Anıtı’ndan yola çıkacak ve milli sporcu Barış Telli tarafından taşınacak. Ampute futbol ve atletizm takımlarında ülkemizi 100’den fazla kez temsil eden Telli, kariyeri başarılarla dolu bir sporcu. Ampute Futbol Ligi’nin son iki sezonunda gol kralı olan başarılı sporcu, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından Fair Play ödülüne layık görülürken 2007 ve 2008 yıllarında da Türkiye’de yılın sporcusu seçilmişti. Atletizmde yüksek atlama alanında Avrupa 2.’si olan Telli, Ampute Futbol Milli Takımımızla birlikte Avrupa 2.’liği ve Dünya 3.’lüğü onuruna da erişti. Telli son olarak Ampute Futbol Şampiyonlar Ligi En Değerli Oyuncusu, Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası En Değerli Oyuncusu gibi ödülleri de kazandı. 

Avustralya’dan yola çıkan meşale; Kanberra Parlamento Binası, Kanberra Eski Parlamento Binası, Telstra Kulesi, Atatürk Anıtı, Milli Çan Kulesi ve Kanberra Avustralya Şehitlik Anıtı gibi Kanberra’nın ikonik alanlarından geçerken, Wellington’dan yola çıkacak meşale ise Atatürk Anıtı, Parlamento Binası ve Ulusal Savaş Anıtı’ndan geçerek Çanakkale’nin yolunu tutacak. 

Açılış töreninde ev sahibi Türkiye ile birlikte katılımcı ülkeler Birleşik Krallık, Almanya, Fransa, Avustralya, Yeni Zelanda ve Hindistan yer alacak ve 4 gün sürecek büyük spor heyecanı da başlayacak. 

3’e 3 basketbol, triatlon, kros, yüzme, yelken, tenis, plaj voleybolu, bisiklet ve ragbi branşlarında sporcuların yarışacağı Gelibolu Oyunları, farklı bir heyecana sahne olacak. Binlerce Avustralyalı ve Yeni Zelandalı’nın Gelibolu’ya akın ettiği 25 Nisan’daki Anzak Günü’yle birlikte start alacak oyunlarda, 490 üniversiteli sporcu boy gösterecek. Gelibolu Oyunları’nın 29 Nisan’daki kapanış töreni ise İstanbul’da yapılacak. Oyunlar 2015’in ardından 2 yıllık aralarla düzenlenerek, geleneksel hale getirilecek. 

Sporseverler, Gelibolu Oyunları’yla ilgili detaylı bilgilere organizasyonun resmi internet sitesinden ulaşabilirler. 

www.gallipoligames.com

Samsung Data Code
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?