Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Aşk Dediğin Böyle Olur: Onlarca Türküye İlham Olan Leyla ve Neşet Ertaş'ın Hikayesi

-

Hayatı zorluklarla dolu, bakışlarından samimiyet ve aşk akan Neşet Ertaş'ın, adına şiirler yazıp bestelediği büyük aşkı Leyla'yla olan muhteşem hikayesini sizler için derledik.

1. Neşet Ertaş zor bir hayatın ilk basamaklarını aştıktan sonra radyoda yaptığı program vesilesiyle ünlenmeye başlar.

Devlet radyosunda haftada iki gün 15 dakikalık programlar yapmaya başlar. Bir yandan da pavyonlarda ve düğünlerde sahne alıyordur.

2. Çalıştığı pavyonda Leyla ile tanışır ve aşık olurlar. Neşet, Leyla'yla evlenir.

3. Muharrem Ertaş'ın bu evliliğe rızası yoktur ancak elinden de pek bir şey gelmez.

"Leyla Ertaş ile evleneceğini duydum. 'Neşet evleniyormuş' dediler. Dedim 'Yahu bu nasıl, neyin nesi? Bizim de haberimiz olması gerekir.' Buradan gittim, Ankara'da bir saz dükkanı vardı, oraya vardım. Benim sonradan aldığım aileyle beraber vardım. Orada oturuyoruz, o anda iki tane kadın geldi oraya. Geldiler efendim, Neşet dedi ki, bizi taktim etti 'Şu annem, şu babam' dedi o kadınlara. Neyse geldiler benimle toka yaptılar, gittiler. Gidince, bizim bu aile dedi ki 'Sen tanıyor musun Neşet'in alacağı kızı?' 'Ben ne bileyim, görmeyince Neşet'in alacağı kızı nereden tanıyayım, nereden bileyim'  falan dedim. 

4. "Oğlum Neşet Ertaş'a bir şey söylemiştim."

"Yavrum gel sen bu ailedekini alırken alma, vazgeç demiştim. O da bir defa kapılmış bir defa kırdı beni, aldı. Alınca da tabii, başına da benim söylediklerimin aynısı geldi. Acı insana her şeyi söyletiyor."

5. Ciğerinden gelenleri sazına ve sesine döker.

6. Bu duruma Neşet çok içerler. Muharrem Ertaş, hem babası hem ustasıdır.

7. Neşet Ertaş da ustası Muharrem Ertaş'a cevap yazar.

Aşık atışması böylelikle devam eder.

8. Neşet ve Leyla çiftinin 3 tane çocukları olur.

Çocuklarının adları Döne, Canan ve Hüseyin'dir.

9. Yaklaşık 10 yıllık bir evliliğin ardından boşanırlar.

10. Neşet Ertaş'ın en büyülü aşk türküleri bu olaydan sonra dökülür.

Bu türkülerden sadece birkaçını sizinle paylaşıyoruz.

11. Sanat hayatında zirve yapmıştır.

12. İçindeki acı da ömrünün en ağır yükü haline gelmiştir.

13. Yazımı Kışa Çevirdin

14. Bunca yaşadıklarına rağmen Neşet Ertaş, babası ve ustası olan Muharrem Ertaş'ın ayakucuna defnedilmeyi vasiyet eder.

Bozkırın Tezenesi vefat ettiğinde de vasiyeti yerine getirilir.

15. Neşet Ertaş'ın cenazesine, ebedi aşkı Leyla Ertaş da gelenler arasındaydı...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
premingerdenismet

Bozlakların şahı hakkında. Saygıyla. :)

sevkettin-altmisdokuzgillerogl

müziği, karakteri, insanlığı bir yana benim için kitlesine hitap şekli de anlamlı bir insandır neşet ertaş.nerede bir türkü söyleyen görürsen yanına otur, çünkü kötü insanların türküleri yoktur. demişti üstat.devlet sanatçısı ünvanı verildiğinde halkın sanatçısı olmayı yeğlerim deyip geri çevirmiş. kimileri rezil olur, ozan olacağım diye bir de kimileride neşet baba gibi ozan olur. Esas hak ettiği değeri ölünce anlaşıldı. Bozkırın tezenesi büyük insan. Her türküsü bir büyük açtırır.

nesli-araci

Hayatında hiç derdini kederini Neşet Usta'yla harmanlamamışsan, onu kaybetmenin acısını anlayamazsın. Sen türkülerini, türkülerin bizi yaktı Bozkırın Tezenesi... Mekanın cennet olsun.

thecenk

Neşet Ertaş dinlemek için Türküleri sevmenin yada sevmemenin, sanki halk müziği ve saz bir siyasi malzemeymiş gibi görmenin çok çok üstünde bir kavramdır. Gerçekten bu toprakların bir ferdi olmak, köy tozu, anadolu toprağı tatmış olmak yeterli. Hiç dinlememiş kardeşlerime tavsiyem sakın önyargılı yaklaşmayın bir kez olsun dinleyiniz. Mutlaka içinizde bir yerlere hitap edecektir emin olunuz...

hukumran

leyla olmak ne güzellik ne de başka bir şeymiş. sevmek ise evliliği kurtarmaya yetmiyormuş...

Görüş Bildir