ABD'de Koronavirüs Önlemleri: Avrupa'dan Seyahatler 30 Gün Askıya Alındı, NBA Maçları Süresiz Ertelendi

 > 
9PAYLAŞIM

ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüsle mücadele kapsamında Avrupa'dan ABD'ye seyahatleri 30 gün askıya aldığını açıkladı. Televizyondan ulusa seslenen Trump, Avrupa Birliği'nin Çin'den gelenlerin seyahatlerinin kısıtlanması konusunda ABD gibi yeterince hızlı davranmadığını söyledi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Cuma günü yürürlüğe girecek kararın İngiltere'yi kapsamadığını belirten Trump, "Güçlü ama gerekli önlemler almamız gerek" dedi.

Trump'ın açıkladığı karar Türkiye'yi kapsamıyor

Karardan etkilenecek Schengen Bölgesi'ndeki 26 ülke ise şunlar:

Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç ve İsviçre.

Trump'tan vergilerin azaltılması çağrısı

ABD Kongresi'ne de çağrıda bulunan Trump, koronavirüs salgınının Amerikan ekonomisine olumsuz etkilerinin giderilmesi için vergilerin azaltılması gerektiğini vurguladı ve Kongre üyelerinden destek istedi. Trump, küçük işletmelere de milyarlarca dolar kredi vermeyi planladıklarını açıkladı.

Trump'ın açıklamasının ardından Asya borsalarında düşüş gözlendi. Tokyo Borsası'nda Nikkei, Hong Kong Borsası'nda Hang Seng endeksinde düşüş oranı yaklaşık yüzde 3 oldu.

ABD'de, koronavirüs salgınına karşı alınan önlemleri Başkan Yardımcısı Mike Pence koordine ediyor.

Amerikan Profesyonel Basketbol Ligi'nde (NBA) sezonun kalan tüm maçları süresiz ertelendi.

New York'ta her yıl yaklaşık 2 milyon kişinin katıldığı Aziz Patrik Günü Yürüyüşü de koronavirüs nedeniyle ilk kez ertelendi.

'Karantina bölgesi'

New York Valisi Andrew Cuomo Çarşamba günü koronavirüsle mücadele amacıyla eyaletin kuzeyindeki New Rochelle kentinde 1,6 kilometre uzunluğunda bir alanda "karantina bölgesi" oluşturulduğunu açıklamıştı.

Yaklaşık 77 bin nüfuslu New Rochelle'de ulusal muhafız birlikleri de görev yapacak. Ulusal muhafız birlikleri, sokakların temizlenmesine ve halka yiyecek dağıtılmasına yardımcı olacak.

New York'a yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki kentte okullar ve ibadethaneler de iki hafta kapalı olacak.

Ayrıca bakınız

Dünya Sağlık Örgütü Koronavirüsünü 'Küresel Salgın' İlan Etti - onedio.com
Dünya Sağlık Örgütü Koronavirüsünü 'Küresel Salgın' İlan Etti - onedio.com
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir