Yüzüklerin Efendisi'ndeki Kartallar ve Gandalf Üzerine 1 İlginç Teori

 > -
Abone ol

Bir çok insan Yüzüklerin Efendisi'ni izlerken "neden kartallarla Mordor'a gidip yüzüğü atmıyorlar ki" diye düşünmüştür.  Peki neden zor yolu seçtiler, Gandalf bunu düşünecek kadar bilge birisi değil miydi? Bu teori Gandalf'ın bu planı düşündüğü üzerine.

Kronolojik olarak gidelim:

Kaynak: http://www.tickld.com/x/this-guy-just-ch...

Gandalf, yüzüğün Frodo'da olduğunu öğrendikten sonra "nasıl etsek de bu yüzüğü yok etsek hacı" diyerekten Saruman'ın yanına gidiyor. Ama görüyor ki Saruman ruhunu şeytana, kendini Sauron'a satmış durumda.

Saruman'ın "ne yok edicez yüzüğü yahu Sauron'a okuturuz mis gibi, aptal olma biz sakalımıza bakalım" teklifine Gandalf şiddetle karşı çıkıyor ve bunun karşılığında şiddet görüyor.

Gandalf Saruman'ın çatısında "ulan şu yüzük işini halledeyim de seninle sonra görüşücez" diyerek düşünmeye başlıyor. İş başa düşüyor çünkü. Öncelikle oradan kaçmak zorunda. Kartal kankalarına haber salıyor: "Beyler dara düştüm bi pençe atıverin."

Kartal kankası tarafından alındıktan sonra Gandalf direkt Ayrıkvadi'ye gitmiyor, Puslu Dağlar'ın kuzeyinde yaşayan kartalların inine gidiyor.

Gandalf "lan bu kartallar çok delikanlılar, kavgaya çağırsan gelirler" diye düşünüyor ve beyler durum kötü yardımınız lazım diyerekten orada planını anlatıyor: "Frodo'yu Mordor'a taşıyın, arada Nazgüllerin de icabına bakın, gerisi kolay"

Planda anlaştıktan sonra biliyorlar ki bu planı çok gizli tutmak zorundalar. Sauron bunu öğrenirse yalan olurlar. Gandalf planını kimseye anlatmıyor çünkü risk almak istemiyor. "Bilen birini yakalayıp Gollum'a yaptıkları gibi işkence ederler öğrenirler falan babalara geliriz."

Ayrıkvadi'den 9 kişi olarak ayrılıyorlar ama planladığı şey olmasa bile Gandalf sıkıntı olmaz, kartallar alayımızı taşır evelallah diye düşünüyor ve buluşma mekanına doğru yola çıkıyorlar.

Yola çıkıyorlar fakat Saruman ajanlarını salmış, gittikleri yol gözlendiği için rotalarını değiştiriyorlar.

Caradhras'tan geçmeye çalışıyorlar fakat bu sefer de Saruman'ın büyülerinden kaçamıyorlar. Dağları bir şekilde geçmek zorundalar, gönlü razı olmasa da Frodo'nun seçimine uyup Moria madenlerine gidiyorlar çünkü geriye kalan diğer geçit Rohan'da yani çok uzakta, ve fazlasıyla Isengard'a yakın.

Moria'ya gidip goblinlerle falan epey uğraşsalar da bir şekilde madenleri geçmeye yaklaşıyorlar, fakat o sırada Gandalf'ın korktuğu başına geliyor, mahallenin abisi Balrog çıkageliyor.

"Geçirmem olm seni buralardan, bas git geldiğin yere" diyerek koca Balrog'a racon kesen Gandalf tam amacına ulaşmışken Balrog'un son andaki kırbaç darbesiyle düşeyazıyor ve son anda köprüye tutunuyor.

O sırada düşeceğini anlıyor, kafasındaki planı anlatacak zaman da yok, bu yüzden son gücüyle "fly, you fools" yani "uçun, ahmaklar" diyor. Grup tabii ki bu lafı tam olarak anlamıyor ve bildikleri yoldan Mordor'a doğru gitmeye çalışıyorlar.

Yani bu teoriye göre Gandalf'ın da aklına bizim aklımıza gelen şey gelmiş olabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Dio Banner
karaozonur

Yüzügü aslında frodo olcak camış atmadı aga 1) yanlışla düştü 2) sam olmasa frodo efendimisss efendimiss die gezerdi.en sevdiğim karakter sam seride

karaozonur

Bide herkes her yer yıkılırken frodo frodo die aglıyor sam kurtardı la götünüzü

batuhan-yilmaz43

şu iğrenç üsluba rağmen merak ettiğimden okumaya çalıştım, onedio yazarları şakır şakır iq'larını konuşturmuş yine.

theologistahmet

"Run, you fools!" u çok güzel dejenere etmişsin.

mehmet-yongaci

ahzab

Gayet iyi bir teori bence. Son savaşta (Kara kapılar) kartallar gelip nazgullere saldırıyorlar ancak 10 bin ork varken hepsinin üstünden uçup nazgulleri yenip yüzüğü yok edebilirler miydi, o bir muamma. Çünkü Frodo yüzüğü ateşe atmak istemiyordu yani kartallar gitseydi bile her şey Frodo'nun elinde olacaktı yinede. Gimli'nin dediği gibi: Başarı şansı düşük, ölüm olasılığı yüksek... Bayağı riskli iş olurdu.

iecekilic

Ulan filmi defalarca izlemişliğim vardır, Balrog sahnesini hatta daha fazladır youtube sağolsun. Ama orada hep "run stupid" olarak algılamıştım ciddi anlamda bu yazıyla birlikte algı problemim olduğunu öğrendim.Teşekkürler onedio ailesi.

mehmet-yongaci

O İngiliz aksanından kaynaklanan bir hata normalde kitapta ve film senaryosunda fly you fools der

Görüş Bildir