Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Uluslararası Fotoğraf Gazeteciliği Festivali'nden Birbirinden Etkileyici 28 Fotoğraf

 > -

Visa pour l'Image, diğer bir adıyla Uluslararası Fotoğraf Gazeteciliği Festivali'nin bu yıl 26.sı Fransa'nın Perpignan kentinde yapıldı. 3 binden fazla fotoğraf gazetecisinin birbirinden harika fotoğraflarıyla katılım gösterdiği festivalde Arthus-Bertrand Visa d'or Haber Ödülü'nü Kenya alışveriş merkezi katliamında masum insanlara ateş açıldığı sırada çocuklarını koruyan annenin fotoğrafını çeken Tyler Hicks aldı.

Kaynak: http://news.distractify.com/pinar/visa-p...

1. Somalili militanların 70'den fazla insanı öldürdüğü Kenya'nın Nairobi kentindeki Westgate alışveriş merkezinde çocuklarını korumak için kendisini siper eden bir kadın. Fotoğrafçı Hicks bu fotoğrafı bir üst kattan çekmiştir. 21 Eylül 2013

news.distractify.com

Tyler Hicks / The New York Times

2. Khayelitsha, Güney Afrika, 2004

news.distractify.com

Anne Rearick geçtiğimiz 10 yıl boyunca Cape Town dışındaki ağırlıkla siyahilerin bulunduğu kentlerdeki hayatı fotoğrafladı. Fotoğrafçının çektiği fotoğraflar hala onurunu, umudunu ve cesaretini koruyan, yaygın şiddete, aşırı ekonomik sıkıntılara ve hız kesmeyen ırkçılığa maruz kalan Güney Afrikalıların insani duyarlılıklarını göstermektedir. Rearick'in çalışma alanları genellikle kiliselerin ve insanların kendi evlerinin içlerinde oluşturdukları aşırı kalabalık olan derslikler ve ödenek almayan hastanelerdir. Bu Fotoğraflar, Güney Afrika'daki mevcut siyasi iklim, ekonomik iktidarsızlık ve artan toplumsal huzursuzluk ile bu kırılgan demokrasinin nasıl bir tehlikede olduğunu çok iyi göstermektedir. 

Anne Rearick / Agence VU

3. Süper Haiyan tayfunu sonrası enkaz ortasında hayatta kalan bir kadın.11 Kasım 2013

news.distractify.com

8 Kasım 2013'de bütün gözler Haiyan tayfununun vurduğu Filipinler'deydi. Birkaç dakika içerisinde bütün sahil şeridi 315 km hıza sahip rüzgarların estiği tayfun tarafından yıkılıp dümdüz oldu. 8 binin üzerindeki ölü ve kayıplar için çanlar çaldı sürekli. Ertesi gün Fransız haber ajanslarının muhabirleri fotoğraftaki manzaralarla karşılaştılar. Bu fotoğraflar felaketin büyüklüğünü ve kurtulan insanların sıkıntılarını gözler önüne sermektedir. 

Noel Celis / Agence France-Presse

4. Tayland'daki 9.2 şiddetindeki deprem sonucu oluşan 6 Tsunami dalgasının ilki tarafından Hat Rai Lay Plajı'nda yakalanan turistler. 26 Aralık 2004

news.distractify.com

AFP Photo / Stringer

5. 21 yaşında Amerika hava kuvvetlerine katılan 21 yaşındaki Çavuş Jennifer Norris, Teksas San Antonio'daki Lackland Hava Üssü'nde acemi askerleri tarafından ilaçla uyuşturulup tecavüze uğradı. Fotoğrafta, "Koruyucularımızı Koruyun" derneği başkanı Nancy Parrish, duruşmada ifade veren Norris'i rahatlatmaya çalışırken görüntülenmektedir.

news.distractify.com

Amerika'nın silahlı kuvvetlerine giren bir kadın sayısız meslektaşı tarafından tecavüze ve cinsel istismara uğramış. Silahlı kuvvetlerde her yıl yaklaşık 26 bin tecavüz ve cinsel istismar olmaktadır, bu saldırıya uğrayan her 7 kişiden sadece 1'i bu istismarlar hakkında şikayetçi oluyor ve 10 şikayetten sadece 1'i mahkemeye taşınıyor. Bir çok mağdur kadın, şikayette bulunan diğer kadınların başına gelen misilleme yada askerlikten atılma gibi korkulardan sesini çıkartamamaktadır. Bu tacizler genellikle basit bir davranış ihlali veya hafif birer suç olarak görülüyor. Bu askeri seksüel travmalar genellikle depresyon, madde kullanımı, paranoya ve toplumdan izole olma ile sonuçlanıyor. Mağdurların büyük bir çoğunluğu geri kalan hayatlarını utanç duyguyla geçiriyorlar ve bu psikolojik hasar sessizce yavaşça ömürlerini tüketiyor. Buna dayanamayanlar genellikle madde ve alkol kullanımına başlıyorlar, evsiz yaşama geçiş yapmak zorunda kalıyorlar yada kendi yaşamlarına son veriyorlar.

Mary F. Calvert / Zuma Press

6. Uyurken evine giren Müslümanlar tarafından öldürülen 20 yaşındaki Hristiyan Sept-Abel Sangomalet'in yasını tutan kadın.

news.distractify.com

Orta Afrika Cumhuriyeti görülmemiş bir insani krize sürüklendi. Genellikle Müslüman Seleka koalisyonunun estirdiği terörden 1 yıl sonra, ülkedeki Hristiyanlar anti-Seleka misil grubunu kurup Müslümanlardan intikam almaya baş koydular. Hedefte bütün kentler vardı, kadınlar ve çocuklar bile el bombalarıyla öldürüldü. Uluslararası toplum kuruluşlardan pek azı yardımcı oldu bu bölgelere, Afrika liderliğindeki Uluslararası Destek Heyeti (MISCA) ve Fransız askerleri bu etnik katliamı durdurmak için mücadele etti. Halen bile adam akıllı can güvenliği olmayan ülke nüfusunun dörtte biri yani yaklaşık 1 milyon kişi yiyeceğe ve tıbbi yardıma muhtaçlar.

William Daniels / Panos Pictures

7. Hastanedeki yaralı adam.

news.distractify.com

Seleka koalisyonu toplu insan hakları ihlallerine, tecavüz, katliam, işkence, infaz ve köyleri yerle bir etmeye 2013'ün mart ayında başladı. Evlerini terk eden toplam nüfusun beşte biri kadar insan şimdi IDP kamplarında korkunç koşullar altında yaşıyorlar. Eylül ayında anti-Seleka grubu Selaka'ya karşı katliamlara, yargısız infazlara ve yağmalara başladı, artık güçlü taraf değişmişti fakat şiddet devam etti. Dehşete uğramış olan Müslümanlar, geleneksel kuzey batıda müslümanlığı yaşayan Bossangoa ve Bouca gibi şehirlere kaçtılar. Bangui'de yaşayan 100 bin müslümandan sadece bin kişi kaldı, geri kalanlar sınırın öteki tarafına geçtiler. Bugün herhangi bir değişikliğin meydana gelmesi mümkün görünmüyor.

Pierre Terdjman / Paris Match

8. Njoh'un ana caddesinde silahlarıyla poz veren anti-Seleka hareketinin üyeleri. 24 Eylül 2013

news.distractify.com

2013'ün mart ayında Müslüman çoğunluklu Seleka isyan hareketi Bangui'de gücünü arttırarak yozlaşmış François Bozizé rejimini sona erdirerek iktidarı ele geçirdi.  Fakat haftalar geçtikçe ortaya bir terör saltanatı ortaya çıktı ve yeni cumhurbaşkanı Michel Djotodia'nın askerleri Hristiyanlara yönelik bir yağma ve şiddet politikası izlemeye başladılar. Hristiyanlara yönelik şiddet saldırılarını gören fotoğrafçı Micheal Zumstein ilki 2013'ün eylül ayında olmak üzere Orta Afrika Cumhuriyeti'ne geziler yapmaya başladı. Ve Hristiyanların kendilerini korumak için kurdukları anti-Selaka grubu yönetimi ele geçirip Müslümanları kaçmak zorunda bıraktıklarında O da oradaydı. Bu fotoğraflar hız kesmeden devam eden bu görülmemiş şiddeti gösteren birer kanıt niteliğindedirler.

Michael Zumstein / Agence VU

9. Cidade de Deus mahallesinde futbol oynayan çocuklar. Nisan 2013

news.distractify.com

Brezilya'daki AFP fotoğrafçısı Christophe Simon, dünyadaki bütün kameralar Brezilya'ya ve 2014 Dünya Kupası'na odaklanmadan önce Rio de Janerio'nun Cidade de Deus mahallesinde 18 yaşındaki genç futbolcularla onların futbol sevgisini gösteren bir çalışma yaptı. Christophe mahallede gençleri izlerken bu çocukların ne kadar büyüleyici olduklarının farkına vardı.

Christophe Simon / AFP Photo

10. Matvey Mudrov mürettebatı Elban adlı kasabada mola vererek kışın bitimini işaret eden Maslenitsa gününü kutlamak için vodka içip kebap yiyor.

news.distractify.com

Sovyet döneminin en pahalı alt yapı projesi olan BAM yani Baykal-Amur Anahattı Doğu Rusya boyunca hiçbir hastane ve diğer faaliyetlerin olmadığı ucra köylerin arasından 4 bin km boyunca ilerlemektedir. Bu sebeple hemen her istasyonda Matvey Mudrov adındaki revir trenleri durmaktadır. 

William Daniels / Panos Pictures / National Geographic Magazine

11. Maidan Nezalezhnosti'de çatışmalar sonrası polis ve çevik kuvvet. 19 Şubat 2014

news.distractify.com

Ukrayna cumhurbaşkanı tarafından Avrupa Birliği ile Ukrayna arasındaki Ortaklık Anlaşması'nın imzalanmaması AB yanlısı Ukraynalılar tarafından barışçıl protestoların başlamasına sebep oldu. Şehir merkezinde toplanan insanlara yapılan provokasyon sonucu şiddetin doğmasının görülmesiyle rejimin ve hükümetin değişmesini isteyen büyük kalabalıklar meydanlara döküldü. Ve bu da şehrin Maidan Nezalezhnosti (Bağımsızlık Meydanı) savaş alanına çevirdi.

Maxim Dondyuk

12. Bağımsızlık meydanında AB yanlısı aktivistler tarafından canlandırılan 2 Kazak erkeğinin kurduğu barikat. 9 Aralık 2013

news.distractify.com

Herşey protestocular Bağımsızlık Meydanı'na çağıran bir kaç tweet ile başladı. Avrupa Birliği anlaşmasını imzalamayan cumhurbaşkanı Yanukovych'e sinirli olan öğrenciler onun yerine Vladimir Putin tarafından sunulan Avrasya Birliği opsiyonunu seçmeye karar verdiler. Cumhurbaşkanının ülkeyi terk etmesi üzerine olay devrime dönüştü. Ardından Kırım'ın Rusya'ya katılması üzerine Ukrayna parçalanmaya başladı. Neler oluyor? Bu yeni bir ulusun mu doğumu? Rus emperyalizmi tekrar mı canlanıyor? Peki bu uluslararası bir krizin başlangıcı olabilir mi?

Guillaume Herbaut / Institute

13. 140 bin Rohingya'nın haziran 2012'de ayaklanmasından sonra hepsi Arakan eyaletinde kamplara yerleştirilmişlerdir. Ağustos 2013

news.distractify.com

Haziran 2012'den beri Burma'nın Rohingya halkı yerel halk tarafından yetkililerin göz yumduğu şiddet ve bazen ölümcül olan saldırılara maruz kalıyorlar. Rohingya Müslüman azınlığı 1982 vatandaşlık yasası ile vatansız hale getirildiler, Birleşmiş Milletlere göre olan dünyanın en fazla zulüm çeken azınlıklarıdırlar. Geçtiğimiz 2 yıl boyunca Budist rahipler yerel halkı onlara karşı nefret aşılamışlardır. Tüm köyler yakılmış ve kuzey-batı Burma'da Arakan yerle bir edilmiştir. Ülke genelinde hepsi şiddet sonrası ölüme terk edilmişlerdir. Arakan eyaletinin başkenti olan Sittwe yakınlarında kurulan kamplara sıkıştırılan 140 bin Rohingya'nın dış dünya ile bağlantıları kesilmiş, sağlık ihtiyaçlarını bile önleyici kısıtlamalar getirilmiştir. Bruno Amsellem, batılıların ve insani yardım çalışanlarının sıkı gözetim altında tutulduğu kampları ziyaret etmiştir.

Bruno Amsellem / Signatures

14. Bir sokak köşesinde duran 10 yaşındaki Ali Salem el-Faizani trafik polisliği yapıyor. Doğu Libya'da olan iç çatışmalar nedeniyle okullar 2 aydır kapalı ve Ali gibi çocuklarda zaman geçirmek için bu tarz işler yapıyorlar. 15 Nisan 2011

news.distractify.com

20 Nisan 2011'de Chris Hondros, Tim Hetherington ile aynı zamanda Libya'da öldürüldü. Chris çalışmaları düzenli olarak Perpignan'da gösterilen fotoğrafçılardan bir tanesiydi fakat hiçbir zaman sergisi olmadı. Biliyoruz ki her geçen yıl daha iyi çalışmalarla karşısına çıkıyordu insanların. Ölümünün üzerinden 3 yıl geçtiği şu günlerde arkadaşları ve iş arkadaşları onun en iyi fotoğraflarının bulunduğu bir koleksiyon yayınladırlar: Bu onun vasiyetiydi. 

Chris Hondros / Getty Images

15. Hükumete sadık bir asker önemli bir yerde bulunan köprü üzerindeki isyancılara roketini ateşledikten sonra attığı savaş çığlığı. İsyancı LURD grubunun liderinin ateşkes çağrısına rağmen Monrovia'da çatışmalar devam etti. 23 Temmuz 2003

news.distractify.com

Chris Hondros / Getty Images

16. Patriot muhafız komutanı Cadet William Wiedenbaum otel odasında oda arkadaşlarına oyuncak silahla ateş ediyor. 30 Mart 2012

news.distractify.com

Sunday Times için çalışan Ian Parry, Romanya'yı saran 1989 devriminde şehirden ayrılmak için bindiği uçak füze tarafından vurulması üzerine O'da dahil uçaktaki herkes öldü. Ian 24 yaşındaydı ve O'nun hayellerini takip etmek isteyen genç fotomuhabirler için özel bir burs hazırlandı. 

Adrian Fussell

17. Kıtlık yaşayan ve haydutların kol gezdiği Baidoa şehrine giren ABD deniz piyadesinin gölgesi. 1992

news.distractify.com

Yakın çalışma ve en karanlık, umutsuz zamanlarda bile insanlığın samimi ve duygusal parıltılarını bulma Yunghi Kim'in çalışmalarının en büyük özelliğidir. Afrika'da geçen 4 yıllık yoğun çalışma Yunghi'nin hayatında yeni ufuklar açmıştır. Boston Globe'un fotoğrafçısı olarak gittiği Somali'de rehin alındıktan günler sonra serbest bırakılmasına rağmen tekrar geri dönerek çalışmalarını tamamlama cesaretini göstermiştir. İnsanlığın maruz kaldığı en kötü şeyleri yaşamalarına rağmen Yunghi her zaman Afrika halkının ve Afrika'nın güzelliklerini görmeyi başarabilmiştir. 

Yunghi Kim / Contact Press Images

18. Sirte'nin 150 km doğusundaki Bin Jawaad'da Kaddafi askerlerinin ateşleri içerisinde kalan insanları çağıran Libyalı isyancı. 29 Mart 2011

news.distractify.com

Kendi kuşağının en yetenekli, cesur ve başarılı foto muhabirlerinin biri olan Anja Niedringhaus 4 Nisan 2014'te bir Afgan polisi tarafından anlamsızca öldürülmüştür. 

Anja Niedringhaus / Associated Press

19. Aileleri ziyarete gelen mahkumların yaptığı kutlama. Wilmito ve çetesi hapishanenin kontrolünü ele almış durumda ve haftada birden fazla ziyarete izin vermiyorlar. Eylül 2008'de hapishaneyi insanlaştırma çerçevesinde tek gecelik bir aile gecesi organize edilmiş.

news.distractify.com

Venezuela'da ünlü bir hapishane olan Vista Hermosa. Ülkeyi saran şiddetle birlikte hapisteki mahkum sayısı çok fazla arttı ve bu da mahkumlar ve gardiyanlar arasındaki çatışmaları arttırdı. Yetkililer koşulları iyileştirmek için hiçbir çabada bulunmadı ve bu durum kaosu daha da arttırdı. Mahkumlar kendileri oluşturdukları bu dünyada yaşayıp ölürken ulusal muhafızlar duvarın dışarısında bir güvenlik koridoru oluşturdular.

Sebastián Liste / NOOR for Time Magazine and Fotopres “La Caixa” Grant

20. Sınır Güvenlik Güçleri'nin açtığı ateşler arasında ülkeler arasındaki sınırı geçmeye çalışan iki Bangladeşli kadın.

news.distractify.com

1993 yılında Hindistan kendisini komşusu Bangladeş'ten ayıran 3.200 km uzunluğunda bir duvar inşa etmeye başladı. Amaçları kendilerini İslamcı teröristlerden ve yasa dışı göçmenlerden korumaktı. Burada insanların tutuklanıp, işkence görüp, öldürülmesi burayı dünyanın en tehlikeli sınırı yaptı. Neredeyse bütün kurbanlar ülkesindeki ekonomik, ailesel, sağlıksal ve ekonomik ızdıraplardan mustarip olan Bangladeşli vatandaşlardı.

Gaël Turine / Agence VU

21. Ulan Bator'da Yurt mahallesi olarak bilinen fakir Bayan Khoshuu'da kış ayı. Kışın 40-50 derece düşen sıcaklık binlerce kişiyi ısınmak için çok büyük miktarda kömür yakmaya zorluyor. Şehrin üzerinde kalın bir duman tabakası oluşturan bu kömürler ciddi hastalıkların oluşmasına sebep oluyor. Kış ayında Ulan Bator dünyanın en kirli şehirlerinden biri haline geliyor.

news.distractify.com

Moğolistan'ın yeni altın şehir El Dorado olduğu efsanesini sonlandırmanın zamanı geldi. Kesinlikle öyle değil. Moğolistan uluslararası medyanın insanlara sunduğu gibi tanrılar tarafından kutsanmış, hazine avcılarına zenginlikler sunan topraklara sahip bir yer değil. Aslında tam tersi. İnsan sağlığına ve çevreye zarar veren yoğun madencilik faaliyetlerinin ortaya çıkardığı sosyal eşitsizlik her şeyi çok kötü yapıyor. Bunun ilk kurbanları tabi ki Moğolistan halkı. Kirli hava, su ve topraktan dolayı kirlilikle alakası sağlık problemlerinin sayısı oldukça arttı. Fakat buna rağmen yetkililer yabancı yatırımcıların sayısını arttırmak için ülkeyi cazip bir halde göstermeye çalışıyorlar.

livier Laban-Mattei / The Mongolian Project / MYOP

22. Anne-babası ve 4 kardeşiyle yaşayan 9 yaşındaki Genesis evlerinin balkonundan aşağıya bakıyor.

news.distractify.com

Muhteşem Avila Dağı manzarası ve haftasonu mangal partileri için büyük bir balkonu olan Caracas'ın merkezindeki 45 katlı gökdelen. Burası ne bir 5 yıldızlı otel ne de havalı bir apartman, burası muhtemelen dünyanın en uzun gecekondusu. Bir finans merkezi yapma amacıyla inşa edilen "David kulesi" finansal sebeplerden dolayı terk edildi. Şimdi ise bu binada burayı ev olarak kabul eden 3 bin kişi yaşıyor.

Jorge Silva / Reuters

23. Haiyan tayfunu sonrası insanlara yardım için helikopterle yollanan paketlerin boşaltılmasına yardımcı olan yerel halk. 20 Kasım 2013

news.distractify.com

8 Kasım 2013 yılında Filipinleri vuran Haiyan tayfunu 6 binden fazla insanı katletmiştir. Yolanda olarak bilinen Haiyan şimdiye kadar hiç bir rüzgarın erişemedi bir hız olan 315 km hıza erişmiştir. Leyte Adası'nın bir parçası olan Tacloban şehrinin çoğu fırtınadan direk etkilenmiş vede şiddetli rüzgarların ve 5-7 metre yüksekliğindeki dalgaların hedefi olmuştur. Buradaki binlerce kişi evlerini kaybetti. Bu kıyametten arda kalanlar ise doğanın gücünü gözler önüne seren birer kanıt niteliğindedir.

Sean Sutton / MAG / Panos Pictures

24. Duc Ninh'den yaşlı savaşçı Tran Van Ong F4H Phantom Fighter'ın icabına baktıktan sonra. 16 Kasım 1967

news.distractify.com

Bundan 40 yıl öncesi, Vietnam savaşı sona ermiş durumda. "Güneyin fotoğrafçıları" olarak bilinen Larry Burrows, Don McCullin, Philip Jones Griffiths, Gilles Caron, Horst Faas ve Henri Huet'in Amerika'nın tarafından çektikleri fotoğraflar arasında ezeli bir rekabet var. B52 bombardıman uçaklarının her yeri yakıp yıktığı karşı tarafın aktiviteleri hakkında çok az bilginin olduğu yerde ise "kuzeyin fotoğrafçıları" olan Vietnamlı askerler vardı. Doan Càng Tinh, Chu Chi Thành ve Hua Kiem isimli fotoğrafçılar Patrick Chauvel'in yardımı ile Perpignan'a sergi açmaya gittiler. Bu sergi Fransız Senatosu Kültür Komitesi Başkanı Marie-Christine BLANDIN  ve Fransız Ulusal Meclisi Kültür İşleri Komitesi Başkanı Patrick Bloche'nin destekleri ile organize edilmiştir. Bu organizasyon 2013-2014 Fransa-Vietnam Yılı'nın bir parçası olarak yapılmıştır.

Chu Chi Thành

25. Bangui'nin "savaşçılar" bölgesinde bir Müslümanın iş yerini yağmalayan Hristiyanlar.

news.distractify.com

Pierre Terdjman / Paris Match

26. Orta Afika Silahlı Kuvvetleri'nin popüler isyan hareketinin erkeklerine Bangui'nin banliyösündeki bir okulda askeri eğitim veriliyor. 15 Aralık 2013

news.distractify.com

Michael Zumstein / Agence VU for Le Monde / AFP Photo

27. Milagros Alcaraz hiç bir çaresi olmayan spina bifida hastalığına sahip 6 yaşında bir kız çocuğu. Çok zor bir şekilde yürüyebiliyor. Yerel topluluklar yasal gereklilikleri karşılamayan kıpma tozlama makinelerini kullanarak bunlardan kötü şekilde etkileniyorlar. Kasım 2012

news.distractify.com

Alvaro Ybarra Zavala / Reportage by Getty Images

28. Yağmur altında bir Kel Kartal. Ocak 2007

news.distractify.com

Amerika Birleşik Devletleri'nin ulusal sembolü olan, yağmurlu ve çamurlu bir dünyada yaşayan, parlak ve karanlık gökyüzünün sahibi, avlanan ve savaşan gerçek bir kartal olan "Kel Kartal".  Fotoğrafçı Klaus Nigge büyük bir kel kartal nüfusuna sahip olan yağmurlu ve iğrenç bir havası olan Aleutian Adaları'na gitti.  Amerika'nın en büyük balıkçı limanı olan Unalaska Adası'nın Hollandalı Limanı'nda kartallar utangaç değillerdir, bu yüzden burada insanlarla temas kuran kartallar fotoğrafçılara çok fazla olanak sağlamaktadırlar.

Klaus Nigge / National Geographic Creative for National Geographic Magazine

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lilch

"Uyurken evine giren Müslümanlar tarafından öldürülen 20 yaşındaki Hristiyan " ???????

burak.otuk

Sevgili Tuğrul Gökpınar, 6 da genelleme yaparak muslumanlari uykusundaki insani oldurecek cani varliklar yapmissin. " Uyurken evine giren Müslümanlar tarafından öldürülen.. " 20 de hindistanin o bolgede yaptiklarindan belkide gram bilgin olmadan, canli canli insan yakan hindistanin sapik sikh budistlerini yere goge sigdiramamissin. ".Amaçları kendilerini İslamcı teröristlerden ve yasa dışı göçmenlerden korumaktı. " 25 te muslumanligi yeren fransiz filmlerinde oldugu gibi, son sahnede cok tepki cekmemek icin boyle bisey atmissin (ama bak sadece muslumanlar kotu demiyoo) Ama koydugun resim yine kimi haksiz gostermek istedigini tasdikler nitelikte gulum. Musluman olmayabilirsin, muslumanlarida sevmeyebilirsin kendi tercihin, kendi dinin yada kendi dinsizligin saygi duyarim. Amma 90%dan fazlasi muslim olan bir ulkede boyle saygisizlik yapamazsin delikanli. Gonderin guzel aslinda ama tarafsiz olmayip subliminal biseyler yapmaya yeltendigin icin hicbir alkisi haketmiyorsun.

mustafaustun

20. Fotoğraf da ağaca tırmanıp çıkabilirler

douchebek

afrikadakileri gördükçe city of god filmi aklıma geliyor

Görüş Bildir