Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Uzayı Fetheden Bir Astronotu Kendine Deli Divane Aşık Eden Türk Kadınının Hikayesi

72PAYLAŞIM

1960'lı yıllarda dünyaca ünlü bir astronot ve başarılı bir Türk kadınının aşk hikayesi tarihin eski sayfalarında kaybolup gitmiş.

Peki, bu aşk serüveninin detayları nelerdi?

Başarılı bir kadın; Ümran Baradan.

Ankara Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesinde okuduktan sonra Viyana Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümünde burs kazanıyor ve Viyana'ya gidiyor. 1966 yılında ise Amerika, "Tıp Ressamlığı" alanıyla ilgili çalışmalar yapması için Ümran Baradan'ı ülkeye davet ediyor.

Türkiye'nin ilk "Tıp Ressamı"

Amerika'ya giden Baradan, radyoterapiyle kanser tedavisinin mucidi olan Dr. Robert  Maxfield ile iki sene kadar çalışıyor ve ünlü profesörün "X-Işını ile Tedavi" kitabının çizimlerini yapıyor. Bu sayede Türkiye'nin ilk "Tıp Ressamı" ünvanını da kazanıyor.

Başarılı olduğu kadar gençliğinde de güzelliği ile nam salmış bir kadın...

Ressam olan Baradan, seramik alanındaki çalışmalarıyla da tüm dünya tarafından tanınan bir isim haline geliyor. Çalışmalarının başarısıyla beraber akıllara kazınan bir güzelliği ile de insanları kendine hayran bırakıyor.

Baradan'ın güzelliğinden etkilenen isimlerden biri de ünlü astronot Scott Carpenter...

Ülkenin en önemli ve saygın astronotlarından biri olan Carpenter, NASA'nın 1959 senesindeki ünlü Mercury projesine seçilen 7 kişiden de biriydi. Uzaya çıkan 4. ve Dünya yörüngesini de gezen ikinci astronot idi.

Fakat Carpenter evliydi.

Baradan'ın çalıştığı hastanede çalışan ikili zaman içerisinde arkadaşlıktan büyük bir aşk serüvenine doğru ilerliyor. Fakat Carpenter evliydi. Boşanma işlemlerini başlatan aşığımız, kız isteme işlemleri için İzmir'e geliyor.

Ziyaret sırasında tatsız olaylar yaşanıyor.

Baradan'ı istemek için Amerika'dan gelen Carpenter, Ümran Hanım'ın babası tarafından istenilmiyor ve "Sana verilecek kızım yok." diyor tabir-i caizse... Klasik Türk Müzik bestekarı olan Ali Ulvi Baradan kızını astronota vermek istemediğini belirttikten sonraki süreçlerde ailede yaşanan gerginlikten dolayı felç geçiriyor. İlişkilerine bir sene kadar daha devam eden ikili 1970 yılında aralarındaki aşkı bitiriyor. Baradan bir basın açıklamasında tehdit mektupları aldığını ileterek astronot ile aralarındaki aşkın bittiğini açıklıyor.

Farklı bir aşkı seçiyor...

1970'lı yıllarda bir kilisenin çizimlerini yapan Baradan, Bild isimli gazetenin yöneticilerinden biri ile evleniyor ve Yasemin ismini verdiklerini bir kızları oluyor.

Yasemin Baradan ile Uğur Dündar hayatlarını birleştiriyor.

1989 yılında Türkiye Güzeli seçilen kızı ile Uğur Dündar'ı evlendiren Ümran Hanım, Baykal Çaygöz ile ikinci bir evlilik yapıyor.

Ünlü astronot ile yaşadıkları aşk ise uzayın derinliklerinde kayboluyor...

Hayatı boyunca çok fazla başarıya imza atan Ümran hanım ise 2011 senesinde hayata gözlerini yumuyor ve sanatın parlayan bir yıldızı olarak akıllarda kalıyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
missbibliophile

"Astronaut Wives Club" dizisinde Scott'un eşini Yvonne Strahovski canlandırıyor ve oradada boşaniyorlar, Scott onu aldatıyor diye. Demek Ümran Hanım için miş.

Gizli Kullanıcı

Ya evli ve çocuklu bir adama evini terkettiren bir ilişkiyi gururla onurla yansıtmak nasıl bir kafa. adamın astronot olması ilişkinin arka planındaki çirkinliği nasıl hafifletebiliyor beyinlerinizde. ne biçimsiniz ya

kerem-kasigur

davulcuya, zurnacıya verirdi ama kızı. vizyonunu sikiyim amcacığım.

jakeovski

isterse abd başkanı olsun evli adam EVLİ nasıl verebilcen baba olarak vicdanın el verir mi

kerem-kasigur

adam boşanma işlemlerini başlamış hatunda elden kaçmasın die kalkmış gelmiş istemeye

Görüş Bildir