Görüş Bildir

Ülkelerin Üstüne Ne Kadar Yapışmış Olsa da Gerçeklerden Oldukça Uzak ve Yanlış Olan 14 Algı

Anasayfa > Cafe

Araştırmalar, iki ülke kültürel ve coğrafi olarak ne kadar yakınsa birbirleri hakkında o kadar çok stereotip ürettiklerini gösteriyor. Hemen hemen her toplumun birbirleri hakkında yanlış olan bir algısı vardır. Bu stereotipleri o kadar çok duyuyoruz ki, bir noktadan sonra sorgulamayı bırakıyoruz. Tüm dünyanın uluslar hakkında spesifik kanıları olması, aslında birbirimize ne kadar da bağlı olduğumuzu gösteriyor. Ancak bu bazen o ulus için kırıcı ve rahatsız edici olabilir. Mesela bir dönem Türkiye'de ulaşımın deveyle sağlandığının düşünülmesi ya da filmlerde ülkemizin kurak ve sarı gösterilmesi gibi. Biz Onedio olarak bu klişelerden 14'ünü sizler için sıraladık!

1. "Meksika'da her şey sarı ve bakır rengidir."

1. "Meksika'da her şey sarı ve bakır rengidir."

Meksika'da geçen filmleri izlediğiniz zaman sarı ve bakır tonlarının çoğunlukta olduğunu görürsünüz, ancak bu aslında ülkenin yanlış bir temsili. Yapımcılar, olay örgüsünü dramatize etmek ve ortamı daha sıcak ve kuru göstermek için sarı efektler kullanmayı severler. Bununla birlikte, Meksika oldukça çeşitli bir ülkedir. Evet, ülkenin bazı bölgelerinde çöller bulunur, ancak aynı zamanda yemyeşil ormanları, rengarenk evleri, modern şehirleri ve beyaz kumlu plajları vardır.

2. "Kanadalılar çok kibar ve sıkıcıdır."

2. "Kanadalılar çok kibar ve sıkıcıdır."

Evet, Kanadalıların kibar olduğu inkar edilemez bir gerçek. En azından daha iyimser olma eğilimindeler. Bir araştırmada, Amerikalı ve Kanadalıların Twitter'daki paylaşımları incelendi. Amerikalıların daha negatif kelimeleri kullandığı ve Kanadalıların daha çok nötr ve olumlu kelimleri seçtiği ortaya çıktı.

Sıkıcı algısına gelirsek, Kanadalılar iklim itibariyle diğer ülkelerde yaşayan insanlar kadar dışarı çıkamıyorlar. Evet, Kanada kışın oldukça soğuktur, ancak yazları da sıcak ve nemlidir.

3. "İngiltere'de yaşayan insanlar futbol delisidir."

3. "İngiltere'de yaşayan insanlar futbol delisidir."

Futbol dünaydaki en popüler spordur ve dünya çapında 250 milyon kişi tarafından oynanır. Bunun yanında, bazı ülkelerde futbol diğerlerine kıyasla daha popüler. Ancak İngiltere'de yaşayan insanların futbol takıntısı olduğu algısı oldukça yanlış. Bir araştırmaya göre, İngiltere toplumunun sadece yarısından biraz fazlası futbolla ilgileniyor ve bu spora karşı en ilgili olan 17. ülke.

4. "İspanyollar tembeldir."

4. "İspanyollar tembeldir."

Bu algı İspanya'nın siesta kültüründen geliyor. Gün ortasında yapılan bu şekerleme sadece İspanya'da değil, Orta Doğu, Asya ve ekvator bölgelerinde de yaygındır. Siesta kültürü, İspanyolların tembel olduğunu kesinlikle göstermiyor. Aslında bakıldığında günlük ortalama çalışma saatleri Almanya ve Birleşik Krallık'a göre daha fazla.

5. "Afrika'nın her yeri ya savandır ya da çöldür."

5. "Afrika'nın her yeri ya savandır ya da çöldür."

Afrika dendiğinde çoğu insanın aklına hemen zebralar, aslanlar ve zürafalar gelir. Ancak Afrika kıtası bu algıdan çok daha fazlasıdır. Nil'den Sahra'ya kadar doğal güzelliklerle doludur, ancak oldukça modern ve kalkınmış şehirlere sahiptir.

6. "Amerikalılar sadece İngilizce konuşur."

6. "Amerikalılar sadece İngilizce konuşur."

ABD heterojen bir nüfusa sahiptir. 2018'de yapılan bir araştımaya göre 67 milyondan fazla Amerikalı evde İngilizce dışında bir dil konuşuyor.

7. "Almanlar soğuk ve mesafelidir."

7. "Almanlar soğuk ve mesafelidir."

Bu kanı sadece Almanları kapsamıyor, aynı zamanda daha soğuk iklimlerde yaşayan insanları da kapsıyor. Bir araştırma, sıcak iklimlerde yaşayan insanların daha dışa dönük olma olasılığının daha yüksek olduğunu belirtiyor. Ancak bu tüm Almanların soğuk ve mesafeli olduğu anlamına gelmez. Ülkede yapılan festivallerin sayısına bakıldığında, aslında gerçeğin pek de öyle olmadığını görebilirsiniz!

8. "Hindistan'da tüm gençler zorla evlendiriliyor."

8. "Hindistan'da tüm gençler zorla evlendiriliyor."

Hindistan'da görücü usulü evlilikler hala oldukça popüler. Gençler arasında 2013 yılında yapılan bir ankete göre, katılımcıların %73'ü görücü usulü evliliği tercih ediyor. Ancak görücü usulü evliliği tercih etmeleri, bu konuda bir söz hakkına sahip olmadıklarını da göstermiyor. Araştırmada gençlerin çok az bir bölümünün zorla evlendirildiği görüldü. Yani gelin ve damadın görüşleri oldukça önemli. Aynı araştırma, gençlerin görücü usulü evliliği istemelerinin nedeninin, aile büyüklerinin daha bilge olduklarını düşünmelerinden kaynaklı olduğunu ortaya çıkarttı.

9. "Afrika'yı ziyaret etmek güvenli değil."

9. "Afrika'yı ziyaret etmek güvenli değil."

Medya yıllarca negatif bir Afrika portresi çizdi. Afrika kıtasındaki bazı ülkelere gitmenin güvenli olmadığı yıllarca bağıra bağıra lanse edildi. Ancak gerçek pek de öyle değil. Yukarıda gördüğünüz fotoğraf Mauritius'a ait. Bu ülke, Küresel Barış Endeksi'nde 25. sıradadır. Yani İtalya ve Birleşik Krallık'ın üstündedir.

10. "Japonya'daki insanlar sessiz ve utangaçtır."

10. "Japonya'daki insanlar sessiz ve utangaçtır."

Yabancılar için Japon kültürü garip ve kompleks görünse de, bu ülkeye yerleşmiş bir sürü yanlış algı vardır. Sessiz ve utangaç oldukları algısı da bunlardan biri. Ayrıca, yabancılarla İngilizce konuşmaktan hoşlanmadıklarını söyleyenler de var. Bunun nedeni Japonya'nın İngilizce Yeterlilik Endeksi'nde 55. sırada olması olabilir.

11. "Avustralya'da her zaman tehlikeli hayvanlarla sarılısınız."

11. "Avustralya'da her zaman tehlikeli hayvanlarla sarılısınız."

Avustralya'nın çok sayıda zehirli yılan, örümcek ve benzeri hayvana ev sahipliği yaptığı su götürmez bir gerçek. Ancak uzmanlar, Afrika, Asya ve Latin Amerika'da bu hayvanların saldırı sayısının çok daha fazla olduğunu belirtiyor.

12. "Rusya'nın her yeri yıl boyunca soğuktur."

12. "Rusya'nın her yeri yıl boyunca soğuktur."

Film ve dizilerde gösterilen Moskova'daki Kızıl Meydan her zaman karlarla kaplıdır. Bu stereotipe o kadar alıştık ki, dünyanın en büyük ülkesinin farklı iklimlere sahip olabileceğini hiç düşünmüyoruz.

13. "Asya'daki tüm yemekler baharatlıdır."

13. "Asya'daki tüm yemekler baharatlıdır."

Mutfak, aslında kültürün somut bir oluşumudur ve başka bir kültürü yemekleri üzerinden keşfetmek oldukça heyecan vericidir. Asya, en yoğun nüfusa sahip olan kıtadır ve yüzlerce pişirme stili ve geleneklerine sahiptir. Bu nedenle Asya'daki yemekleri sadece 'baharatlı' olarak tanımlamak pek de adil olmaz.

14. "Bütün Latin Amerikalıların birden fazla çocuğu vardır."

14. "Bütün Latin Amerikalıların birden fazla çocuğu vardır."

Bu algı, 60 yıl önce doğru olabilir. 1960 yılında Latin Amerika ve Karayipler'de her kadın ortalama olarak 6 çocuk doğuruyordu. Ancak bu durum günümüzde oldukça farklı. Şu an ortalama doğum sayısı 2'nin biraz üstünde.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
25
22
3
2
2
2
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
nostradamus

Arnavutluk'ta "Arnavut Ciğeri nerde yeriz" diye sormayın, çünkü Arnavutluk'ta böyle bir yemek yok. Bizzat yaşayarak öğrendim :)

Akın

Kanada’lıların kibar olduğu pek doğru değil. Kanada ve Abd insanı kültürel yapı olarak neredeyse aynı. Tek fark Kanada’da bireysel silahlanma yasalarla engel... Devamını Gör