Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkiye'nin Renkli Bir Başörtüsü Kültürüne Sahip Olduğunun 18 Kanıtı

 > 
999PAYLAŞIM

Bu galeri herhangi bir siyasi ya da dini argüman taşımamaktadır. Tamamen kültürel değerler baz alınarak derlenmiştir...

1.Şallar

Rengarenk şallar son yılların  en trend örtüleri...

Bu tarz bir bağlama şeklide, şal kullananlar arasında giderek yaygınlaşıyor...

2.Çefi

Şanlıurfa ve civarında mavi ile lila arasında nadir renk tonuyla çok sık kullanılan örtüler...

Kadınların neden toplandıklarını bilmiyorum açıkçası bir izdiham olduğu izlenimi yaratıyor ama tek tip renk ve bağlamalarıyla renkli bir görüntü ortaya çıkarıyorlar.

3.Beyaz Örtü (Namazlık)

Genelde hacı adayı ya da hacı annelerimizin taktığı bir örtüdür...Türkiye'nin her yerinde rastlamak mümkün.

4.Yazmalar

Her genç kızın çeyizini süsleyen renk renk, motif motif, el işlemeli yazmalar ülkenin bütün kesimlerinde rahatlığı ve ucuzluğu nedeniyle favoriler arasında.

Al Yazmalım

Konu yazmalar olunca al yazmalımı es geçmek olmazdı.Emektar ve güçlü kadın profili çizen Selvi Boylum Al Yazmalım filminde baş örtünün en saf halini görüyoruz...

Yazmalı bir köylü kızı

Keşanlı Ali Destanı dizisinden Belçim Bilgin.... Edirne yöresini temsilen.

5.Kına gecelerinin vazgeçilmezi "Kırmızı örtü"

Düğün gününde saçını açanlar bile kına gecesinde muhakkak kırmızı bir örtü takar.Gelin hanım takmasa da illaki bir teyze o örtüyü bulup yüzünü de kapatacak şekilde başına atar belki rahat rahat ağlaya bilmesi içindir bilemiyoruz gelenek budur.

6.Karadeniz yöresi "Çember"

Genellikle siyah üzerine beyaz ya da farklı renklerde desenli yazma biçiminde örtü..

"Keşan"

Karadenizli kadınların vazgeçmediği bir başka örtü keşan.Düz çizgili kırmızı ve gri renklerinin hakim olduğu bu örtü peştemali andırsa da kullanış ve ürün bakımından ayrıdır. 

Fotoğraf Rize'den

7.Kayseri yöresi

Kayseri'de yazmalı tülbentli mantı açan ev hanımları

8.Khavık (Xawık)

Diyarbakır kadınları beyaz, boncuk işlemeli tülbent takarlar.Sadece evli kadınlar kullanırlar bir evlilik simgesidir kızlar bu beyaz örtüyü kullanmazlar. Ayrıca yalnız Diyarbakır'da değil çevre illerde de pek rastlanan bir örtü çeşididir...

9.Yeşilçam'dan bir kare daha...

Boş beşik filminden Fatma Girik Antalya yöresini bizlere tanıtıyor.

10.Yemeni

Romanların herhangi bir tarz ya da modaya bağlı kalmadan başlarına geçirdikleri örtü.

Romanlar göçebe halklar olduğu için herhangi bir toprak parçasıyla sınırlandırmak mümkün değil.Bu yüzden bunun gibi güzel bir roman kızını ülkenin her yerinde görebiliriz.

11.Türban

En kullanışlı bağlama biçimi.

Abiye türban

Kuaförlerin elinde sanat eserine dönüşen taşlı, küpürlü süslemeleri olan düğünlerde karşılaştığımız bir türban bağlama modeli.

Modern bir bağlama şekli.

12.Kofi

Hakkari

Siyah üzerine renkli yuvarlak top top süslemelerin olduğu bir tür başörtüsü çeşidi.

13.Çorum Yöresi

Alınlık (Ağca adı verilen küçük gümüş paraların eğik olarak üst üste dizilmesiyle alın kısmının kapatılmasını sağlayan parça) - Depelik (Tamamı yine gümüşten olan ve çok özel bir gümüş işçiliği ile yapılan, başın üst kısmına takılan kıyafetin en özel ve değerli parçasıdır)

Karanfil nakışlı eşarp - Ayrıca saçlara da gayten örülür.

14.Muğla

Muğla geleneklerini yaşatmak ve turizme katkı sağlamak amaçlı giyinen genç kızlar.

15.Kıtan u hürbiy

Mardin'de büyük beyaz örtü -kıtan- üzerine bağlanan renkli -hürbiy- günümüzde sadece yaşlı kadınların başında görmek mümkün...Genç kadınlar ise bu geleneği sürdürebilmek için düğün ve özel günlerde bağlamayı tercih ediyor.

16. Bolu'da geleneksel başörtüsü

17.Anadolu kadınları

Pek uzaklarda  olmayabilir.Başımızı çevirip baktığımız bir çok yerdedir bu köy.

18.Türkiye'nin bütün renklerini almış bir kare

Yüzündeki çizgiler kadar derin bir geleneği olan başörtüsü...Ve o başörtüsündeki her biri ayrı bir hayat ayrı bir hikaye olan renkler...Ve o renklerde ömrünün bütün çilelerini soyutlaştıran umut ışığı...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
caniolanpatlican

"modern türban bağlayış biçimi" he gülüm bizimkiler m.ö 2000lerden kalma zaten

mavim

kayseri yöresi dediği fotoğraftakiler mumdan heykel aslında

remziye28

önemli olan o kültürü yansıtmaları...konu fotoların gerçeklikleri değil.. kaldı ki seninki sadece bir iddia...diyelim iddian doğruysa da hiç bir şey değişmez...

mavim

iddia değil ben kayseriliyim fotoğraftaki yeri biliyorum.zaten amacım kötülemek değildi.

miss-simpson

alcam o yerlerden sana mor yazma :))

gkmnbrs

Türban hariç hepsi diyorum. Türban oldukça itici duruyor. Hele ki güneş gözlüğü topuklu ayakkabıyla eşleştirilince. Eğreti duruyor.

fergan

laikler görmesin...aman ha nur serter!!!

remziye28

Asıl onlar görsün bence...

deniz.gucen.5

Sen laiklik karşıtıysan eğer laikliğin olmadığı bir ülkede yaşayabilirsin burası laik Türkiye Cumhuriyeti. Laikliğin anlamı din karşıtı olmak değil, devletin her dine karşı eşit mesafede yaklaşmasıdır. Önce anlamını öğrenin. Ayrıca insanları da kışkırtmayın, böyle tatsız olaylar yaşanmasında sizin de parmağınız var.

remziye28

ben ortada tatsız bir durum göremiyorum siz her şeyden rahatsız olup kışkırtılmaya yer arıyorsanız onu bilemem...her fırsatta da azınlık halkları ve etnik grupları "ülkenizden!" kovmaya kalkışmayın buna bir yetiniz yok burası herkesin ülkesi... kimse senden laikliğin etimolojisini istemedi mesele din veya laiklik değil mesele kültür tabi kendi dar kalıplarınızdan başınızı kaldırıp bi bakmadığınız için kültürün sizde bir etkisi olamaz....

deniz.gucen.5

Tatsız durumdan kastım burada konuştuklarımız değil, başörtüsü/türban sorunu. Eğer Türkiye Cumhuriyeti gerçekten laik olabilseydi böyle sorunlarımız olmazdı. Devlet laikse eğer, her türlü inanca eşit davranmak zorunda, tabi halk da. Başörtülü başörtüsüze, başörtüsüz de başörtülüye saygı duymalı. Ha başörtüsü demişken, aslında yıllardır bahsedilen şey türban başörtüsü değil ben Şule Yüksel'in Audrey Hepburn'den esinlenerek getirdiği türbana da saygı duyabilirim. Ayrıca sizin isteğinize göre bir şey yapacak değilim, laikliğin tanımını yapmama bu kadar mı sinirlendiniz? Siz laikliği din karşıtı olmak sandığınız için bu kadar korkmanız normal. Azınlık haklarına nerden geldik birden? Rahatsız olduğunuz konular vardır ama şu an bambaşka şeylerden bahsediyoruz. Vatanını seven herkes burası benim ülkem diyebilir, demelidir. Ama burası Türklerin ülkesi! Türkiye kelimesi neden bu kadar batıyo size? Almanya, Yunanistan, Ermenistan, Slovenya, İspanya... bu ülkelerin hepsinde azınlıklar var. Ama devletlerini kuranlar kendileri oldukları için kendi milletlerinin isimleriyle anılmaları normal. Benim ağzımdan azınlıklar, göçmenler, sığınmacılar hakkında hiçbir şey çıkmamıştı ama sanırım kendi kuyruk acınızı benden çıkarmaya çalışıyosunuz. Öyleyse cevap vereyim; eğer bahsettiğiniz Suriyelilerse, Suriyelilerin bu ülkede hiçbir hakkı yoktur! Savaştan kaçtıkları için ülkemize sığındılar, insan olduğumuz için ülkemize almak durumundayız tabii ki. Ama onlar da iyi misafirler olmalılar, öyle milleti evlerinden çıkarmaya falan çalışmasınlar. ( KİMLERDEN BAHSETTİĞİNİZİ YAZMADIĞINIZ İÇİN VARSAYIMLARLA YORUM YAPIYORUM) Kürtlerden bahsediyorsanız eğer, zaten konuşulacak bir şey yok. Burası Türklerin ülkesi, kuyruk acınızı şöyle paylaşımların altında yorumlamayın. Kürt de benim kardeşimdir, ama pkk'ya yani Türk düşmanlarına destek olanlar kardeşim değil düşmanımdır. Son zamanlarda yapılan siyasi adımlar yüzünden kendinizi bu kadar rahat ifade eder hale geldiniz, ama burası TÜRKİYE CUMHURİYETİ. Cumhuriyet karşıtları ve Kürdistan(!) sevdalıları bir olup ülkemizi yıkamaz. Kimse bu ülkeden azınlıkları kovmaya çalışmadı, ***nızdan mağduriyet uydurmayın.

remziye28

Canım fazla yormuşsun kendini...ben ısrarla kültür diyorum altını çiziyorum sen Türklüğünle övünmeye yer arıyorsun...tamam anladık Türksün, anladık laiksin, başörtüsüne karşısın ama burada kültürleri konuşuyoruz sende bunu anla... tabii bu ülkenin kültürü biraz umrunda olsaydı bu kadar yorum yapmışsın bi kültür kelimesi geçerdi ve eleştiri yaparken biraz saygılı olurdun....

deniz.gucen.5

" Devlet laikse eğer, her türlü inanca eşit davranmak zorunda, tabi halk da. Başörtülü başörtüsüze, başörtüsüz de başörtülüye saygı duymalı." Şu cümleme rağmen başörtüsüne karşısın yorumunu yapıyosun, hadi tamam anladım insanları kışkırtmaya çalışıyosun da insan yazdıklarımı bi okur. Ayrıca Türklüğümle övündüğüm hiçbir şey yazmadım, bu kadar düşman olma bi ırka. Ben yeterince saygılı olduğumdan ne küfür ne de hakaret ettim, ama sen yorumlarında hep mağduriyet yaratma çabasındasın. Kürtlere en ufak bi hakaret de etmedim, kahrolası bi bölücüysen bu ülkede yaşama hakkın yok. Kendimi fazlasıyla yordum çünkü o kadar anlatıma rağmen anlamıyosunuz ya da anlamak istemiyosunuz. İftiraların bini bir para, başörtüsü hakkında beni suçlaman gibi :) Sen kültürleri de konuşmuyosun, alttan alttan milleti kızıştırıp araya iki kültür kelimesi sok sonra ben kültürlerden bahsediyorum de. Yorumumu da başta sana değil "Fahri" adlı kullanıcıya yazmıştım, sonra ortaya birden sen çıktın birden konuyu azınlıklara getirdin. O da yetmedi iftira attın, çıkar ağzındaki baklayı da kurtul.

musayorulmaz

laiklik avrupada evet din ve devlet işlerinin ayrılmasıdır . fakat türkiye de din düşmanlığıdır . eğer siz dinden şikayetçiyseniz laikliği icat eden fransaya defolup gidebilirsiniz . burayı 1000 yıldır müslüman yurdu ve müslüman yurdu olarak kalıcak ne kadar dinsiz düzene mecbur bırakılsada ...

deniz.gucen.5

Musa adlı arkadaş diğer konuda hıncını alamadın haksız çıktın burdan mı saldırıyosun :D İftiracıyı savun sen, ben hiçbi yere gitmiyorum burası Türkiye Cumhuriyeti. Bize dinsiz diyenler de yorumları okumadan iftira atar sonra dindar olduklarını iddia ederler. Türk karşıtı "merkaçı gezgin"e de böyle sesini çıkarsana? Ne oldu? İkiyüzlü!

musayorulmaz

siteyi gezdikten sonra farkettim nerede dindarlarla ilgili haber var şiddetli düşmanlık yorumların var . gerçi boş ya neyse ...

remziye28

edebim el vermez edepsizlik edene susmak en güzel cevap edebi elden gidene ....(anlayana)

deniz.gucen.5

Şiddetli düşmanlık? Ben başörtüsüne saygı duyduğumu söyledim "merakçı gezgin" adlı çok bilmiş Türk düşmanı arkadaş iftira atmaya çalıştı. Yaa görmelisin işim dindarları avlamak, zaten iftira atmak dinimizde günah değil(!) Edebi el vermiyomuş, iftiracı Türk düşmanı edepten bahsediyo utanmadan. Siz birbirinizi alkışlayın umrumda mı? Toplanmış iki bölücü laf yetiştiriyolar

Görüş Bildir