Görüş Bildir
Haberler
Türkiye'nin 'İklim Krizi' Senaryosu: 'Yaz Turizmi Bitecek, Denize Aralıkta Gireceğiz'

Türkiye'nin 'İklim Krizi' Senaryosu: 'Yaz Turizmi Bitecek, Denize Aralıkta Gireceğiz'

Boğaziçi Üniversitesi İklim Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Kurnaz, dünyada hiç görülmediğini belirttiği sıcaklıklar nedeniyle Türkiye'de yaz turizmi yapılamayacağını söyledi. Kurnaz, 'İstanbul'da yaşayanlar yaz turizm için Antalya, İzmir ve Bodrum'a gidemeyecek ve insanlar denize Aralık ayından girmeye başlayacak. Bundan sonra yazın kumsal turizmi olmayacak. Şimdiden turizmcilere Karadeniz'e yatırım yapmasını öneriyorum' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Meclis İklim Değişikliğini Araştırma Komisyonu'na daha önce sunum yapan Prof. Dr. Levent Kurnaz, iklim değişikliği nedeniyle yüzyıl sonuna kadar Türkiye’yi bekleyen tehlikeleri değerlendirdi.

Kurnaz, 'Türkiye'de öyle zamanlar olacak ki sıcaklık ve nemden dolayı güneşe çıkamayacağız. Hatta bu yüzyılın sonunda Antalya'da neredeyse ölümcül derecede sıcaklar görülecek. Aynı şekilde İzmir, Marmaris, Adana ve Alanya'da da bu ölümcül sıcaklıklar görülecek. Şu an çocuklarımızı dışarıya bırakıyoruz. Haziran ayının sonundan Eylül'ün başına kadar çocuklar sokaklarda serbestçe oyun oynuyor. Ancak ileride o çocukları klimalı alanlarda tutmak zorunda kalacağız. Dolayısıyla bütün yaşam stillerimizi iklim değişikliğine göre ayarlamamız zorundayız' dedi.

"Antalya'da yaşamak imkansız olacak"

"Antalya'da yaşamak imkansız olacak"

Alışkanlıklarımızın yüzde yüz değişmesi gerektiğini belirten, Prof. Dr. Kurnaz, 'Bundan 80 sene sonra İstanbul'da yaşayanlar yaz turizm için Antalya, İzmir ve Bodrum'a gidemeyecek ve insanlar denize aralık ayından girmeye başlayacak. Biz yaz aylarında turizm yapmaya devam etmek istiyorsak yayla turizme yönelmemiz gerekir. Artık tatil yapmaya aralık ayından Antalya'ya, haziran ayında Erzurum'a gideceğiz. Çünkü Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında Antalya'da yaşamak imkansız olacak. Şu an için bizler soğuktan kaçıyoruz, ancak ileride sıcaktan kaçacağız. Bundan sonra yazın kumsal turizmi olmayacak. Şimdiden turizmcilere Karadeniz'e yatırım yapmasını öneriyorum' diye konuştu.

"Dünyada bu sıcaklıklar henüz hiç görülmedi"

"Dünyada bu sıcaklıklar henüz hiç görülmedi"

Yüzde 100 nem ve 35 derece sıcaklıkta olduğu zaman yaşamanın bile mümkün olmayacağını söyleyen Prof. Dr. Kurnaz, 'Sıcaklığın artmasından daha çok nemin artması önemli. Hem sıcaklık hem nem üst üste bindiği zaman insanların yaşaması zorlaşıyor. Dolayısıyla bizim de yapacağımız şey sıcaklığa ve neme uyum sağlamak olacak. Çünkü sıcaklık açısından baktığımızda ıslak termometre 35 diye bir kavram var. Bu kavram hem sıcaklık hem de nemin karışımıdır. 'Hiç mi Urfa'da bu kadar sıcaklık olmuyor' diyenler var. Onlara olmadığını söylemek istiyorum. Dünyada bu sıcaklıklar henüz hiç görülmedi' ifadelerini kullandı.

"Boğaz'ın görüntüsü tamamen değişecek"

"Boğaz'ın görüntüsü tamamen değişecek"

Prof. Dr. Kurnaz,  'İklim değişikliği açısından baktığımızda şu an da olan şeyler olmaya devam edecek. Yalnız şiddetlenecek ve süresi uzayacak ve şimdiye kadar görülmedik yerlere yayılacak. Yanı şimdiye kadar dolu ve hortumu görmediğimiz yerlerde de dolu ve hortum göreceğiz. Görülen yerlerde de bunların şiddeti artacak. Özellikle horum ve dolularda tarihi eserlerin korunması gerekecek' dedi.

İklim krizinin her sene beklenmedik şeyler getirdiğini vurgulayan Prof. Dr. Kurnaz, 'Bu beklenmedik şeylerden bir tanesi de çok büyük ihtimalle İstanbul Boğazı'nda yaşanacak değişmeler olacak. Bir noktadan sonra denize bakmak istemez hale geleceğiz. Bir de önümüzdeki 80 sene içerisinde boğazlardaki deniz seviyesi 1 metre kadar yükselecek ve boğazın görüntüsü tamamen değişecek' dedi.

Prof. Dr. Kurnaz'ın açıklamaları 📹

Bunlar da ilginizi çekebilir 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
39
23
11
7
6
4
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Nisan Aysu

sorun değil. ne de olsa allah'a yalakalık yapıp duruyoruz. bizi korur. biz devlet eliyle doğaya katletmeye devam edelim.

xvala

Antalya'da şu an da bile yaşanmaz zaten, sıcağına asla dayanamadım illallah ettim, yazı diyor ki; Kapitalizm dünyanın içine etti, bu dünyaya çocuk getirmeyi... Devamını Gör

tom lee jones

onlarin dolari varsa bizim namazimiz var ridvan alehisselam var yedmezz.