Görüş Bildir
Haberler
TL'de Denemeler Sürüyor: Yeni Sistem İşe Yaramazsa Yerine Gelecek Belli mi?

TL'de Denemeler Sürüyor: Yeni Sistem İşe Yaramazsa Yerine Gelecek Belli mi?

Kur Korumalı TL Mevduat ile yatıp dolar ve altın ile kalkıyoruz.

Türk Lirası'ndaki değer kaybını durdurmak için oluşturulan sistemin işe yarayıp yaramayacağı, yatırımcıların TL'ye geçip bu sisteme ilgi gösterip göstermeyecekleri henüz bilinmezken, herkes temkinli bir şekilde izliyor.

'Rekabetçi kur' söyleminden 'TL'yi korumaya' geçtiğimiz hızla bu sistem işe yaramazsa hangi sisteme geçeceğimiz ise merak konusu oluyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

İşe yaramazsa hangi sisteme geçilecek?

İşe yaramazsa hangi sisteme geçilecek?

Türk Lirası'nın yabancı para birimleri karşısında aşırı değer kaybetmesinin ardından AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 20 Aralık 2021 tarihinde “Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat” sistemine geçildiğini açıklamıştı.Dünya gazetesi yazarı Ekonomist Şeref Oğuz, kur korumalı TL mevduat sistemi işe yaramazsa 'enflasyon korumalı mevduat sistemi'ne geçilebileceğine dair öngörüde bulundu.

"Doları 5 ayrı satışla dizginleyemedik"

"Doları 5 ayrı satışla dizginleyemedik"

Ekonomist Oğuz kaleme aldığı yazısında,  'Neler yapmadık şu doları durdurmak için… Faizi indirip doları tırmanma şeridine yerleştirince, öngörülenden hızlı artışla yüzleştik. Bu artışı dizginlemek için önce klasik Merkez Bankası kur ile müdahaleyi denedik. 5 ayrı satışla dizginleyemedik, 13 milyar dolarlık rezervimizden olduk' değerlendirmesini yaptı. 

'Dolar kamyonu kurla müdahale takozunu aşınca bu defa hazineyi devreye aldık ve kur korumalı mevduatı ihdas ettik. İşe de yaradı ve dolar çıktığı 18 TL’lerden 11’lere dek geriledi. Şimdi merak edilen şu; kurda istikrar sağlanır ancak yüksek enflasyon gelirse ne olacak?' sorusunu soran Oğuz, yazısını şöyle sürdürdü:

"Türk Lirası'nın tek sorunu dolar artışı olmayacak"

"Türk Lirası'nın tek sorunu dolar artışı olmayacak"

'Olacağı şudur; arkasından enflasyon canavarı kovalarken Türk Lirası mevduatı, yeni garantilere ihtiyaç duyar. Bu garanti ise “enflasyon korumalı mevduat” olacaktır. Zira önümüzdeki ay  yüzde 30’ları görecek olan enflasyon, reel faizi daha da aşağı çekecek, Lira’nın tek sorunu kur artışı olmayacaktır.

İşe yarar mı? Denemeden bilemeyiz ama geçmişte benzeri uygulamalar sonuç vermiş, hükümete zaman kazandırmıştı. Neticede devlet garantisi söz konusudur ve eğer dolar yeniden tırmanırsa bu defa çifte takozla durdurulabilecektir.'

Bu içerikler de ilginizi çekebilir

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
cinnet is coming

"güven" olmadan ne enflasyon, ne kur, ne faiz dizginlenemez. Allah aşkına TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamlarına "güven"ip kim enflasyon korumalı vadeli he... Devamını Gör