Tehditler Alan Sony, 44 Milyon Dolarlık Filmi Geri Çekti

 > -

Kuzey Kore Lideri Kim Jong-Un’a yönelik bir suikast girişiminin konu alındığı ‘The Interview’ adlı filmle tehditler almaya başlayan Sony Pictures, söz konusu filmi gösterime sokmaktan vazgeçti.

Amerikan istihbaratı, Sony’ye gerçekleştirilen sanal saldırıların Kuzey Kore’den yönetiminin desteğiyle yapıldığını tahmin ettiklerini açıkladı. Kuzey Kore’den sınırdışı edilmiş bilgisayar mühendislerinden biri olan Kim Heung-Kwang, Pyongyang yönetiminin bu saldırıları düzenlemek için büyük bütçe ayırarak, yetenekli kişilere özel ‘internet korsanlığı’ eğitimi verdiğini iddia ediyor:

“Onlar Kuzey Kore’deki en iyi ve en yetenekli kişiler. Onlar, Kuzey Kore toplumundaki iyi davranılan, tanınan ve toplumun onlara saygı duyduğu beyaz yakalılar.”

Kuzey Kore yönetimi sözkonusu filmi bir ‘savaş sebebi’ saydıklarını açıklarken, sanal korsanlar filmin gösterilmesi halinde sinemalara saldırı düzenleneceğini açıkladı. Bu tehdidin ardından ABD ve Kanada’da çok sayıda sinema salonu filmi geri çevirdi. Hollywood Reporter muhabiri Rebecca Sun, Sony’nin filmi geri çekmekten başka şansının olmadığını söylüyor:

“Bence bu tehdit sanaldan gerçek dünyaya çevrildiği zaman dominolar birer birer devrilmeye başladı. Çünkü daha önceden sadece mailler yayınlandığında, bu halkı şimdiki gibi ilgilendirmiyordu. Ancak tehdit fiziki dünyaya çevrildiğinde, artık olası bir fiziki saldırıdan söz ediyoruz demektir. Bu yüzden evet haklısınız, bu seçenekten başka şansları yoktu.”

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) tarafından Kuzey Kore liderini öldürmekle görevlendirilen iki gazetecinin yaşadıklarını konu alan film, 44 milyon dolara mal oldu.

  • Euronews
Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir