Son Günlerde Adını Sıklıkla Duyduğumuz 15 Siyasetçinin Üniversitede Mezun Oldukları Bölümler

638PAYLAŞIM

Eğitim şart!

1. Fahrettin Altun

İletişim Başkanı olan Altun, İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde, doktorasını ise İstanbul Üniversitesi'nde tamamladı.

2. Cihangir İslam

Bağımsız İstanbul Milletvekili olan İslam, Ankara Üniversite Tıp Fakültesi mezunu. Ortopedi ve Travmatoloji uzmanlığını da bu üniversitede tamamladı. ABD Minnesota Üniversitesi, Kanada - Montreal McGill Üniversitesi ve ABD Minnesota Twin Cities Spine Center'da Omurga Cerrahisi ve Klinik Araştırma eğitimi aldı ve fellowship programlarını bitirdi. Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doçent, Kafkas Üniversitesi'nde profesör olarak ortopedi ve omurga cerrahisi alanında eğitim verdi. Anadolu Üniversitesi AÖF Felsefe Bölümü ve SUSEM İslami İlimler Programı'ndan mezun oldu. Halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Felsefe yüksek lisans öğrencisi.

3. Mehmet Metiner

Son günlerde Süleyman Soylu ile canlı yayında yaşadığı tartışma ile gündeme gelen 26. Dönem AKP İstanbul Milletvekili Metiner, İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu.

4. Berat Albayrak

Hazine ve Maliye Bakanı olan Albayrak, İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü'nden mezun oldu. ABD'deki Pace Üniversitesi Lubin School of Business'te finans üzerine yüksek lisans yaptı. Kadir Has Üniversitesi Bankacılık ve Finans Bölümü'nde doktorasını tamamladı.

5. Rümeysa Kadak

Türkiye'nin en genç milletvekili olan Kadak, 24 yaşında ve AK Parti İstanbul Milletvekili. Marmara Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü'nden mezun oldu. Şu anda da SOAS Londra Üniversitesi'nde yüksek lisans eğitimine devam ediyor.

6. Ekrem İmamoğlu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan İmamoğlu, İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Daha sonra yine İstanbul Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları ve Yönetimi'nde yüksek lisans eğitimini tamamladı.

7. Meral Akşener

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nden mezun oldu. Daha sonra Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamladı.

8. Fahrettin Koca

Pandemi dolayısıyla adını her gün duyduğumuz Sağlık Bakanı Koca, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Uzmanlığını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda tamamladı.

9. Barış Atay Mengüllüoğlu

TİP Kurucu Meclis Üyesi ve Hatay Milletvekili olan Mengüllüoğlu, Çukurova Üniversitesi Biyoloji Bölümü'nü okumayı yarıda bırakarak Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü'ne girdi ve buradan mezun oldu.

10. Mansur Yavaş

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olan Yavaş, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.

11. Cemal Enginyurt

Geçtiğimiz günlerde MHP'den ihraç edilen Enginyurt, Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu.

12. Canan Kaftancıoğlu

CHP İstanbul İl Başkanı olan Kaftancıoğlu, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu ve yine İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı’nda Adli Tıp uzmanlığını tamamladı.

13. Zehra Zümrüt Selçuk

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı olan Selçuk,Türkiye 49’uncusu olarak kazandığı Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu. Daha sonra alan değiştirerek Teksas Üniversitesi’nde işletme doktorasına başladı. Aynı üniversitede Muhasebe ve Enformasyon Sistemleri üzerine yüksek lisans eğitimini tamamladı.

14. Numan Kurtulmuş

AKP Genel Başkan Vekili ve İstanbul milletvekili olan Kurtulmuş, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden mezun oldu. Aynı üniversitede yüksek lisans eğitimini de tamamladıktan sonra lisansüstü çalışmalarına ABD'de Temple Üniversitesi School of Business & Management'ta devam etti. Daha sonra  Cornell Üniversitesi New York State School of Industrial & Labor Relations'ta doktorasını tamamladı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde doçent oldu. 2004 yılında ise profesör unvanını aldı.

15. Ümit Özdağ

İYİ Parti İstanbul Milletvekili olan Özdağ, Münih Ludwig Maximilians Üniversitesi’nde Siyasal Bilgiler, Felsefe ve İktisat Bölümleri'nden mezun oldu. Mezuniyetinin ardından Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ndeki eğitimiyle doçent, daha sonra da profesör unvanını aldı.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir; 👇

Muharrem İnce, Ayasofya, İstanbul Sözleşmesi, Korona, Döviz... Türkiye Gündemini Bu Anketle Bombalıyoruz! - onedio.com
Muharrem İnce, Ayasofya, İstanbul Sözleşmesi, Korona, Döviz... Türkiye Gündemini Bu Anketle Bombalıyoruz! - onedio.com
Bu Test Senin Siyasi Görüşünü %100 Ortaya Koyuyor - onedio.com
Bu Test Senin Siyasi Görüşünü %100 Ortaya Koyuyor - onedio.com
Siyasetten Ne Kadar Anlıyorsun? - onedio.com
Siyasetten Ne Kadar Anlıyorsun? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hankrtpe

Sahi en baştaki ne mezunuydu unutmuşlar yazmayı demekki

kendineassassin

Üniversitede hangi bölümden mêzun olduğu merâk edilen bir siyâsetçi daha var ama hayırlısı bakalım.. Hem sen iktisat üzerine onca okul oku, sonunda geldiğin nokta "şimdi gara gara düşünüyolar, nisan marttan güzel olacak." olsun; ilginç şey..

decealo

#5 bir çok türk gencinin hayalini parasını geleceğini umutlarını yiyen en genç insan. helal olsun kadak. demek ki neymiş. üniversitelerde particilğe girip göt kılı olmak işe yarıyormuş

veli-durak

Çoğu vekillikten ziyade alanında görev yapsa daha fazla saygınlık kazanır :)))

jan-michael-vincent

Bi tane de ben ekleyeyim. 1967 yılında Ankara'da doğdu. 1985'te (TED)Türk Eğitim Derneği Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi’ni tam not ortalamasıyla birincilikle bitirdi. 1989 yılında O.D.T.Ü. Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden 4.0 gibi imkansiza yakın tam not oratalamasıyla üniversite birincisi olarak mezun oldu. 1990 yılında Fulbright bursunu kazanarak, Amerika Birleşik Devletleri Northwestern Üniversitesi Kellogg School'da İşletme dalında Yüksek Lisans (MBA) yaptı. Yüksek lisans çalışmalarında, Pazarlama, Organizasyon ve Uluslararası İş İdaresi dallarında uzmanlaştı. Kim oldugunu arastirabilirsiniz.

corpse-bride

sıyasetcımısın artık

jan-michael-vincent

corpse bride. herkes az ya da cok siyasetcidir. hele türkiyede. illla aktif bir partide calismak gerekmez. insanin oldugu yerde siyaset baslar. Mesela Robinson Crusoe adada tek basinayken orada bir adalet arayisi, bir hukuk , bir siyaset yoktu. Ne zaman Cuma geldi adaya o zaman bunlar basladi :) Sadece, bence en önemlisi ve basarili olani eksik kaldigi icin eklemek istedim.

corpse-bride

oyle yazınca dedım gelecek secıme meclıse hazırlık yapıyor zaar :)

Görüş Bildir