Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Size 'Buralarda Okumak Vardı' Dedirtecek Dünyanın En İyi 25 Öğrenci Şehri

 > -
Abone ol

"Öğrenci dostu" şehir ya da "öğrenci" şehri dendiğinde, genellikle sosyal hayatın ve imkânların geniş, hayat pahalılığının ise görece uygun olduğu kentler geliyor aklımıza. Lâkin uluslararası kimi kuruluşlar ise her yıl sadece ekonomik olmasını değil, aynı zamanda eğitim kalitesi, iş imkânları, cazibe merkezi olması, uluslararası öğrenci çeşitliliği vs. gibi birçok farklı değerlendirme yöntemini baz alarak, dünyanın en okunası kentlerini belirliyorlar.  Biz de 2015 yılının en öğrenci dostu şehirlerinden ilk 25'ini sizler için galeri hâline getirdik. İşte karşınızda listemiz...

1. Paris, Fransa

Paris, sanat ve kültür başkenti olmasının yanı sıra bir eğitim başkenti de. Aralarında École Normale Supérieure ve Paris-Sorbonne (Paris IV) Üniversiteleri de olmak üzere 17 üniversitesi, görece ucuz eğitim giderleri ve aynı zamanda her alanda geniş imkânları ile ilk sırayı alıyor. Yaşam giderleri açısından pahalı bir başkent olsa da iş ve kariyer olanakları bu açığı kapatıyor.

2. Melbourne, Avustralya

Dünyanın en yaşanılabilir kentlerinden biri olan Melbourne'de son derece kaliteli 7 üniversite var. Şehir Avustralya'nın kültürel başkenti, her milletten öğrenci barındıran çok kültürlü liberal bir atmosfere sahip.

3. Londra, İngiltere

Londra, dünyanın en önemli finans ve ekonomi merkezlerinden biri olması; aralarında Imperial College, King's College, London School of Economics gibi bir çok önemli üniversitenin de bulunduğu 40'tan fazla yüksek öğretim kurumu ile Londra hâyli öne çıkıyor. Ancak pahalı kiralar ve pahalı yaşam ve öğrenci giderleri şehrin en büyük dezavantajı.

4. Sidney, Avustralya

Avustralya'nın en önemli cazibe merkezi olan Sidney, kaliteli 5 üniversitesi, üst düzey yaşanılabilirliği, sosyal olanakları, uluslararası öğrenci çeşitliliği açısından son derece ön planda. Pahalı bir kent olması ise eksisi.

5. Hong Kong, Çin

Çin'e bağlı bu özerk bölgenin, eğitim kaliteleri yüksek üniversiteleri, global atmosferi, dünyanın en önemli finans merkezlerinden biri olması Hong Kong'u eğitim açısından da cazibe merkezi kılıyor.

6. Boston, ABD

ABD'nin "Atina"sı olarak tanımlanan dünyanın en bilinen akademik merkezlerinden biri olan Boston, MIT ve Harvard gibi iki muazzam üniversiteye ev sahipliği yapıyor. Kent özgürlükçü atmosferi, üst düzey yaşanabilirliği, spor ve sosyal olanakları, doğal güzellikleri, sanat ve siyaset etkinlikleriyle öne çıkıyor.

7. Tokyo, Japonya

Japonya'nın başkenti ve Asya'nın en önemli kentlerinden biri olan Tokyo, uluslararası alanda başarılı 10 üniversitesiyle, yüksek yaşam standartları iş ve staj olanakları ile bir öğrencinin okuyabileceği en iyi şehirler arasında yer alıyor.

8. Montreal, Kanada

Kanada'nın ve dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan McGill Üniversitesi'ne ev sahipliği yapan şehir, Fransızca ve İngilizcenin konuşulduğu çok dilli çok kültürlü bir merkez. yaşam kalitesi, toplumsal çeşitlilik, liberal yaşam tarzı, uluslararası öğrenci düzeyi, müzik, festivaller kenti olması, dünyanın en büyük komedi festivaline ev sahipliği yapması gibi sebeplerle de gerçek bir öğrenci şehri...

9. Toronto, Kanada

Kanada'nın en büyük şehri Toronto rakibinin hemen arkasında yer alıyor. Dünyanın en iyi 20 üniversitesinden biri kabul edilen Toronto Üniversitesi şehrin eğitim merkezi konumunda. Bütün Kanada şehirleri gibi yaşanılabilirlik üst düzeyde, Montreal ile kültürel başkent rekabeti yaşanıyor.

10. Seul, G. Kore

G.Kore'nin başkenti Seul, 14 üniversitesi, teknoloji devi firmalarda iş imkânları, yaşam kalitesi ile okumak için heyecan verici bir kent.

11. Zürih, İsviçre

Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü (ETH Zurich) hem Avrupa'nın hem de dünyanın en iyi üniversitelerinden biri. Ayrıca şehir Zürih Üniversitesi'ne ev sahipliği yapıyor. Ancak şehir pahalılık açısından ciddi dezavantaja sahip, bir öğrenci şehrinden çok bu anlamda milyonerler için bir kent gibi ki, bu da Zürih'in daha üst sıralarda olmasını engelliyor. Kent, dünyanın en yaşanılabilir şehirlerden biri olarak derecelendiriliyor...

12. Vancouver, Kanada

British Columbia ve Simon Fraser Üniversitesi gibi seçkin kurumlarla beraber, yaşam kalitesi, doğal güzellikleri, spor imkânları, harika gece hayatı ile Vancouver ideal bir öğrenci şehri.

13. San Francisco, ABD

Bu güzel ABD şehri, dünyanın en prestijli üniversitelerinden ikisine ev sahipliği yapıyor: Stanford ve California - Berkeley Üniversitesi. Şehir Silikon Vadisi'ne ve dolayısıyla Apple, Facebook, IBM ve daha nice teknoloji devine ev sahipliği yapması, yüksek iş ve staj olanakları ile öne çıkıyor. Tek dezavantaj pahalılık...

14. Münih, Almanya

Bavyera bölgesinin başkenti ve Almanya'nın en büyük 3. şehri olan Münih meşhur Ludwig-Maximilians Üniversitesi'ni barındırıyor.  Almanya'nın en pahalı şehirlerinden biri olmasına karşın, ilk 15'deki en ucuz kent. Oktoberfest de cabası.

15. Singapur, Singapur Cumhuriyeti

Singapur Ulusal Üniversitesi (National University of Singapore, NUS),  Nanyang Teknoloji Üniversitesi (NTU) ile son derece kaliteli eğitim olanakları sunuyor. Singapur'dan mezun bir öğrenci Asyanın her yerinde geniş iş imkânlarına kavuşuyor. Pahalılık ise ciddi bir sorun.

16. Berlin, Almanya

Berlin kimilerine göre, rakipleri New York ve Londra'dan bile daha "havalı" bir kent. Alman başkenti, sadece siyasî karar merkezi değil, bunun yanı sıra moda, tasarım, sanat, kültür başkenti. Gece hayatı ile ilgiliyse şehir efsaneleri dolaşıyor...Tüm bunlarla beraber, Humboldt, Berlin Teknik ve Berlin Hür (Frei) Üniversiteleri gibi saygın yüksek öğretim kurumlarına ev sahipliği yapıyor. Almanca ile İngilizce eğitim olanaklarının da olması ve Viyana ile ilk 20'deki en ekonomik kent olması Berlin'i değerli kılıyor.

17. New York, ABD

ABD'nin iş, finans, moda ve medya başkenti New York, başta dünyaca ünlü Columbia Üniversitesi ile beraber,‎ 10 uluslararası üniversiteye sahip. Hayat pahalılığı ise New York'u sıralamada epey gerilere itiyor...

18. Şikago, ABD

ABD'nin önemli şehirlerinden Şikago, dünyanın en prestijli üniversitelerinden ikisini barındırıyor: Şikago Üniversitesi (University of Chicago) ve Northwestern Üniversitesi. Şikago Üniversitesi dünyada en çok Nobel Ödülü kazanan akademisyenin çalıştığı kurumlardan biridir.

19. Barselona, İspanya

Harika atmosfer, deniz-kum-güneş üçlüsü, parti merkezi olması, dünyaca ünlü futbol kulübü gibi bir çok sebeple öğrenciler için pek çok cazibesi olmakla beraber ilk 200 içindeki üniversiteleriyle de önemli bir eğitim merkezi Barselona.

20. Viyana, Avusturya

Her sokağında mimari ve sanat hazları yaşatan bu imparatorluk başkenti, kaliteli eğitimleri ile öne çıkan Viyana Üniversitesi ve Viyana Teknoloji Üniversitesi'ne ev sahipliği yapıyor. 

Viyana genelde pahalı bilinir ancak ilk yirmide Berlin ile en uygun şehirlerden biri. Bu da Viyana'yı daha çekici kılıyor.

21. Canberra, Avustralya

Avustralya'nın başkenti Canberra da her Avustralya şehri gibi yüksek yaşam kalitesine sahip. Uluslararası öğrenci düzeyi, toplumsal hoşgörü ve özgürlükçü iklim, kozmopolit yapısı ile Canberra da önemli bir öğrenci şehri.

22. Auckland, Yeni Zelanda

Dünyanın en yaşanılabilir kentlerinden biri olan Auckland, Yeni Zelanda'nın en büyük metropolüdür. Çok kültürlülük, spor imkânları, doğal güzellikler,  iş imkânları, büyüyen ekonomisi, yolsuzluk olmaması gibi birtakım faktörler bu şehri eğitim yönünden son derece çekici hâle getiriyor.

23. Brisbane, Avustralya

Brisbane, Avustralya'nın yükselen yıldızlarından. Üç üniversitesi var, ekonomisi büyümeye devam ediyor; yaşanılabilirlik, spor, gece hayatı, sanat olanakları çok gelişmiş durumda. Doğal güzelliği de cabası...

24. Buenos Aires, Arjantin

Latin Amerika'nın en büyük ikinci metropolü, tangonun başkenti Buenos Aires, kıtadaki en iyi eğitim kurumlarına sahip. Sosyal olanaklar, sanat, kültür ve gece yaşantısı ile tam bir öğrenci şehri.

25. Taipei, Tayvan

Taipei, Tayvan'ın başkenti ve en büyük şehri. Kent, Tayvan Ulusal Üniversitesi'ni (National Taiwan University) barındırıyor. Yüksek teknolojinin gelişimi ile cazibe merkezi olma açısından Hong Kong'u zorlamaya başladı. 25 şehrin içinde en ucuzu olması ise en büyük avantajı.

Siz nerede okumak isterdiniz?

Paris
Melbourne
Londra
Sidney
Hong Kong
Boston
Tokyo
Montreal
Toronto
Seul
Zürih
Vancouver
San Francisco
Münih
Singapur
Berlin
Barselona
New York
Şikago
Viyana
Canberra
Auckland
Brisbane
Buenos Aires
Taipei

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
zeyno.

tabiiki Kanadaa :D

pergel-eda-acar

ne demek ESKİŞEHİR yok?

noway21

biz de Ankara işte ne dersin. kader kısmet. Some are Born to sweet delight, Some are Born to Endless Night. William Blake Durumu açık seçik yazmış abimiz.

kubra-celik1

Berlin'de öğrenciydim, tavsiye ederim. Ayrıca Pisa ve Selanik de çok rahat öğrenci şehirleri.

damla-busra-aksu

Yuksek lisans hayallerimi toronto ve tokyo da yapmayi planlayan biri icin tam bana gore icerik olmus. En cok istedigim iki sehri de koymayi unutmadiginiz icin tesekkur ederim. Ben okumak istiyom orda adalet mi bu kibristan kalkip oralara ucasim geldi simdi gordun mu??

Görüş Bildir