Görüş Bildir
Haberler
Sağlık Bakanı'ndan Ercüment Ovalı Açıklaması: 'Sosyal Medya Üzerinden İnsanların Umudu ile Oynanamaz'

Sağlık Bakanı'ndan Ercüment Ovalı Açıklaması: 'Sosyal Medya Üzerinden İnsanların Umudu ile Oynanamaz'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs nedeniyle can kaybının 126 artarak 1.769 olduğunui vaka sayısının ise 4 bin 353 artarak 78 bin 546'ya yükseldiğini açıkladı.

Basın açıklamasında'Sokağa çıkmayanlar bu mücadelenin görünmeyen kahramanlarıdır' ifadelerini kullanan Koca, izolasyon tedbirlerinin netice verdiğini de belirterek 'İleri yaşta pozitif vaka sayısında belirgin azalma görüldü' dedi. 

Vaka ve ölüm oranlarıyla ilgili olarak '1 hafta - 10 gün içerisinde pik noktasına ulaşabiliriz' diyen Koca, Ercüment Ovalı'nın dünkü ilaç açıklaması için ise 'Dünyada araştırmanın nasıl yapılacağı bellidir, sosyal medya üzerinden insanların umudu ile oynanamaz' dedi.

Sağlık Bakanı Koca'nın basın toplantısı 🎥

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Türkiye'deki seyriyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Bazı ülkelerin virüsü hafife almasının felakete yol açtığını belirten Koca, 'Virüs 38 gündür ülkemizde. Şu anda 81 ilimizde. Sizden isteğim, hazır mücadele yoluna girmişken tedbirleri eskisinden çok daha sıkı tutun. Virüsü sokaktan alıp, evinize taşımayın. Evinizde kalın, sosyal mesafe, izolasyon kuralına uyun. Sokağa çıkmayanlar bu mücadelenin kahramanlarıdır' dedi.

'Önceki basın toplantısında benden en çok duyduğunuz kelime filyasyondu' diyen Koca, şöyle devam etti:

 • Vakaların temas zincirlerinin tek tek bulunarak gözetim altına aldığımızdan bahsettim. Birinci basamak sağlık hizmetinin ne denli etkili olduğu bir kez daha görüldü. Salgın hastalıklarda ilk amaç hastalığın yayılmasının önünü kesmektir. Hekim olarak yayılmanın önünü kesmezseniz sadece tedavi ile sonuç alamazsınız.

"Bugüne kadar filyasyon çalışması 322 bin 734 kişi oldu"

"Bugüne kadar filyasyon çalışması 322 bin 734 kişi oldu"
 • Filyasyon çalışmalarını ilk vakadan beri titizlikle yürüttüğümüz bir uygulama. Sizlere ilk vakamızdan hastalığın bulaştığı kişileri gösteren bir şema göstermiştim. İşte bu şema her vakamız için tek tek çalıştığımız filyasyon çalışmasının bir örneğidir. Bugüne kadar filyasyon çalışması 322 bin 734 kişi oldu.

 • Özellikle temaslılara ulaşma oranı, süreleri yakından izleniyor. Filyasyon başarımızı sayısal olarak ölçebiliyor, merkezden açık olan yerleri tespit edip karar verebiliyoruz. Sahada ilçe sağlık müdürlükleri, toplum sağlığı merkezi hekimleri, diş hekimlerimiz, diğer sağlık personelimiz enfekte vakalara ulaşıp tespitini kolaylaştırıp, denetim altında tutarak hastanemizin yükünü azaltıyorlar.

 • Bunlara sahip olmamız bizim büyük şansımızdır. Vakalara erken müdahale, mücadele stratejimizin bir diğer önemli yönünü oluşturmaktadır. Kendi tedavi algoritmamızı oluşturarak vakalara erkenden ilaç oluşturduk. Tüm hastalarımıza ilacı ücretsiz ulaştırdık. Belirti ortaya çıkınca erkenden hastaneye yönlendirilen hastalarda başlanan tedavinin etkisini somut olarak gördük.

"İleri yaşta pozitif vaka sayımızda belirli azalma görüldü"

"İleri yaşta pozitif vaka sayımızda belirli azalma görüldü"
 • Erken tedaviye başlayanlarda yoğun bakım oranı yüzde 4 oldu. Erken tedaviye başlamanın bir başka somut sonucu hastalığın zatürreye dönüşme hızındaki düşmedir. Bilim Kurulumuzun görüşleri doğrultasında tedavi algoritmasını değiştirip tedaviye erken başlamamız zatürre oranlarını düşürmüştür. 

 • Evde izolasyonun bazı somut sonuçlarını da sizinle paylaşmak isterim. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın dışarı çıkışını kısıtladık. Gençlerimize de bu kısıtlamayı getirdik. Bu tedbirler netice vermektedir. İleri yaşta pozitif vaka sayımızda belirli azalma görüldü. Sokağa çıkma yasağından önce vakaların yüzde 35'i, 65 yaşından büyüktü, kısıtlamadan sonra bu oran yüzde 18'e düştü.

 • Hastanelerimizde sağlık personelimiz aynı hız ve gayretle görevlerine devam etmektedir. Bir yandan filyasyonla yaygın tarama programları diğer yandan gittikçe artan test sayıları neticesinde vaka sayılarında artış devam etmektedir, ancak bu artış hızında düşüş görüyoruz. Önümüzdeki günlerde plato oluşturulması mümkün olacaktır.

Bugünkü veriler 👇

Bugünkü veriler 👇
 • Bugün sonucu çıkan 40 bin 270 testle toplam test 558 bin 413 oldu. 4 bin 353 yeni vaka ile 78 bin 546'ya ulaştı. 1542 hastamız iyileşti. 

 • Toplamda 8 bin 631 iyileşen hastamız oldu. Yoğun bakım, entübe hasta sayımız azalıyor, iyileşen hasta sayımız hızla artıyor.

Koronavirüsün seyri 👇

Koronavirüsün seyri 👇
 • Size hizmet verecek güce, şartlara sahibiz. Tedavi için geç kalmayın. Geç kalmanız akciğer iltihabına sebep olabilir. Biz bir İspanya, bir Amerika değiliz. Hastalığa erken müdahale etme imkanlarımız gücümüz var. Teşhis konan birisiyle temasınız olmuşsa hiç vakit kaybetmeyin. Bilgelik dolu bir öğüt vardır. Der ki: kaygı kargaşa yatışana kadar evinize çekilin, hayat durulana kadar evinizde kalın, sükunetinizi koruyun. Eviniz düşündüğünüzden daha büyüktür. Bilimin sizlerden istediği irfanın telkin ettiği şeydir. Evde kalmanın ödülü büyük olacaktır. Bu ödülü bu gün uyduğumuz tedbirlerle kazanacağız.

 • Sağlıkta şiddetin önlenmesi yasası teklifi yüce meclisimizde grubu bulunan tüm partilerin mutabakatıyla gündeme alınıp yasalaştı. Bugüne kadar en kapsamlı yasanın çıkmasında katkısı olan tüm vekillerimize sağlık çalışanlarım adına teşekkür ediyorum.

"1 hafta - 10 gün içerisinde pik noktasına ulaşabiliriz"

"1 hafta - 10 gün içerisinde pik noktasına ulaşabiliriz"
 • (Resmi tatil olan 23 Nisan Perşembe günü, hafta sonuyla birleştirilerek uzun süreli sokağa çıkma yasağı ilan edilir mi?)  Bugün gündeme gelmedi, haftaya konuşulur.

 • (Hayat ne zaman normale döner?) Önümüzdeki 1 hafta 10 gün içerisinde bir pik noktasına erişebileceğimizi görüyoruz. 2 haftalık bir plato döneminin olacağını biliyoruz. Dünyadaki örneklere göre devamındaki 2-3 hafta içinde düşeceğini görüyoruz. Yeni bir dalgaya izin vermemeliyiz.

 • Dünya Sağlık Örgütü'nün Türkiye ile ilgili hiçbir sorunu yok. Sorun olduğunu söyleyenler direktörün açıklamasına baksınlar. Bizim ölüm oranlarını, ölüm rakamlarımızı ne kadar şeffaf yaptığımızı belirten açıklamaları da oldu. Dünya Sağlık Örgütü PCR testinin yapılamadığı ülkeler için olabilecek  bir kod, PCR testi yapan ülkelere ikinci bir kod veriyor. Bu anlamda hiçbir sorun yok. DSÖ bizim yaptığımız çalışmaları, bildirimleri takdirle anıyor. Biz hekimlerimize, sağlık ordumuza güvenelim. Ölüm sayılarımızdaki düşüş tedavideki farklı yaklaşımı, yoğun bakımdaki pratik uygulamız, sağlık çalışanlarımızın bu noktada farklı olduğuna inanalım. Bunu da dünyaya yayınlarla göstermek istiyoruz.

Prof. Dr. Ovalı'nın bahsettiği ilaç: 'İnsanların umudu ile oynanamaz'

 • Sözü edilen ilaç uluslararası bir ilaç firmasının patentli ilacı. Cümlelerimi özellikle seçerek kullanıyorum. Türkiye'de ruhsatlı bir ilaç. Kistik fibrozlu hastaları, yani akciğer sorunlu, akciğerde tıkaç olan hastalara uygulanan ve faydası görülen bir ilaç. Kovid 19'la ilgili bu ilacın faydalı olduğuna dair labaratuvar ve klinik çalışmalarının başladığını biliyoruz. Türkiye'de özellikle hem aşı hem de tedavi ile ilgili Kovid-19'a özel çalışmayı yapan üniversite ve kurumlara çağrıda bulunduk. Bununla ilgili merkeze de 23 Mart'ta aşı ve tedaviyle ilgili herhangi bir çalışmanız varsa bunu projelendirip bize başvurun dedik.  Çalışmanızı bize bildirin dedik.  Dünyada araştırmanın nasıl yapılacağı bellidir. Sosyal medya üzerinden insanların umudu ile oynanamaz. Biz bu topraklara aidiyet içinde olan, insanlığa faydalı çalışma yapan herkes bizim için kıymetlidir. Yayın, araştırma ve çalışmanın nasıl yapıldığı da çok iyi bilinir. Klinik araştırma için bu çağrımıza cevap verilebilirdi. İlaç ve aşı işi hem milli, hem stratejik bir iştir, sosyal medya üzerinden yapılmaz. Uluslararası firmanın ilacı umutlar tüketilerek ifade edilemez

Ercüment Ovalı, Twitter'dan 'Dornaz Alfa'nın tedavi için etkili olduğunu söyleyerek 'klinik testlere acilen başlanmalı' demişti 👇

Ovalı'nın açıklamasına bilim dünyasından da tepkiler gelmişti 👇

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
demet s.

"Dünyada araştırmanın nasıl yapılacağı bellidir. Sosyal medya üzerinden insanların umuduyla oynanamaz." ALKIŞLIYORUM.

Pasif Kullanıcı

Yarın Çin i geçeceğiz.Bu gidişle İtalya ile İspanyayı da mesele sadece hükümet değil ? Cehalet sağ olsun 1950 lerden beri anasını sikiyor bu ülkenin.Hükümet ... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Genelde bir seyleri yiyen kandırılan sizlersiniz:) Çin in verdiği resmi rakam bu buna inanmasamda bunun aksini iddia edebileceğim bir delilim yok fakat Türk... Devamını Gör

Bence şu an gerçekten durum iyiye gidiyor az kaldı gibi hissediyorum daha doğrusu umuyorum umarım boku yemeden geçer gider.