Görüş Bildir
Haberler
Ortadoğu Sinemasına Bir de Bu Açıdan Bakın! En İyi Lübnan Filmleri

Ortadoğu Sinemasına Bir de Bu Açıdan Bakın! En İyi Lübnan Filmleri

Ortadoğu sinemasına dair elimizde pek fazla veri olmasa da Lübnan sineması bu açığı başarılı filmleriyle epey kapatıyor. İşte geçmişten günümüze en iyi Lübnan filmleri...

İçeriğin Devamı Aşağıda

1. Kefernahum (2018)

1. Kefernahum (2018)

Özet: Şiddet içeren bir suçtan dolayı hapis cezasına çarptırılan 12 yaşındaki bir çocuğu konu alan film, bu çocuğun anne ve babasına onu dünyaya getirdikleri için dava açmasını konu alıyor. İç savaş ve yoksulluğun ortasında bilinçsiz üremenin zor koşullarda doğan çocuklara aslında ne kadar zararı olduğunu gösteren film, gerçek bir hikaye.

Oyuncular: Zain Al Rafeea, Yordanos Shiferaw

Yönetmen: Nadine Labaki

2. Caramel (2007)

2. Caramel (2007)

Özet: Beyrut'ta yaşayan beş Lübnanlı kadının günlük yaşantılarını konu alan film, bu beş kadının kuaförde buluşup yaşadıklarını aktarıyor. Romantik-komedi dalında olan film, Lübnan sinemasının önemli kadın yönetmenlerinden Nadine Labaki'nin imzasını taşıyor.

Oyuncular: Nadine Labaki, Joanna Moukarzel

Yönetmen: Nadine Labaki

3. Et Maintenant On Va Où? (2011)

3. Et Maintenant On Va Où? (2011)

Özet: Bir grup Lübnanlı kadını konu alan filmde bu kadınlar köylerinde yaşayan Müslüman ve Hristiyanlar arasındaki dini gerilimi azaltmaya çalışıyor. Yaşanan gerginlikleri huzura erdirmeye çabalayan kadınların anlatan film, yine kadınların ön planda olduğu bir Lübnan yapımı film.

Oyuncular: Claude Baz Musavbaa, Nadine Labaki

Yönetmen: Nadine Labaki

4. Under the Bombs (2007)

4. Under the Bombs (2007)

Özet: İsrail'in 2006'da Lübnan'ı bombalamasının ardından, kararlı bir kadın, bir taksi şoförünü kız kardeşini ve oğlunu aramak için ikna eder ve yasak bölgeye doğru riskli bir yolculuğa çıkarlar.

Oyuncular: Nada Abou Farhat, Georges Kabbaz

Yönetmen: Philippe Aractingi

5. The Insult (2017)

5. The Insult (2017)

Özet: Lübnanlı bir Hıristiyan ile Filistinli bir mülteci arasındaki bir tartışma yaşanır. Bunun üzerine  2 adam kendilerini ulusal düzeyde ilgi gören bir davayla karşı karşıya kalır.

Oyuncular: Adel Karam, Kamel El Basha

Yönetmen: Ziad Doueiri

İçeriğin Devamı Aşağıda

6. Lebanon (2009)

6. Lebanon (2009)

Özet: 1982'deki Birinci Lübnan Savaşı sırasında, düşman bir kasabayı aramak için bir tank ve bir paraşütçü müfrezesi gönderilir. Düşman alanında tek başına olan paraşütçü, burada karşı tarafa yakalanmamalıdır.

Oyuncular: Yoav Donat, Itay Tiran

Yönetmen: Samuel Maoz

7. West Beyrouth (1998)

7. West Beyrouth (1998)

Özet: Nisan 1975'te Lübnan İç Savaşı patlak verir. Beyrut, Müslüman-Hıristiyan hattı boyunca bölünmüştür. Bu esnada Tarek isimli bir genç lisede, arkadaşı Omar ile filmler çekmektedir. Savaş ilk başta bu gençler için bir şaka gibi gelse de Tarek'in annesinin savaştan kaçması ile hayatı altüst olur.

Oyuncular: Rami Doueiri, Naamar Sahli

Yönetmen: Ziad Doueiri

8. Ghadi (2013)

8. Ghadi (2013)

Özet: Ghadi diğer çocuklardan farklıdır. Babası tarafından bir melek olduğuna inanılan Ghadi, kısa süre sonra kasabada ünlenir. Babası Leba, takım arkadaşlarıyla birlikte kasabayı oğlunun melek olduğuna inandırır.

Oyuncular: Georges Kabbaz, Iara Matar

Yönetmen: Amin Dora

9. Rabi'h (2016)

9. Rabi'h (2016)

Özet: Genç kör bir adam olan Rabi'h, Lübnan'da küçük bir köyde yaşamaktadır. Pasaport başvurusunda bulunmaya çalışırken hayatı boyunca yanında taşıdığı kimlik kartının sahte olduğunu öğrenince hayatı alt üst olur. Rabi'h gerçek kimliğini bulabilmek için bir yolculuğa çıkar.

Oyuncular: Barakat Cabbour, Julia Kassar

Yönetmen: Vatche Boulghourjian

10. The Attack (2012)

10. The Attack (2012)

Özet: Tel Aviv'de yaşayan Filistinli bir cerrah, bir intihar saldırısının ardından karısı hakkında karanlık bir sırrı keşfeder. Bu sırrın ardına düşen adam, gitgide dibe doğru batacaktır.

Oyuncular: Ali Suliman, Reymonde Amsallem

Yönetmen: Ziad Doueiri

İçeriğin Devamı Aşağıda

11. Beyrouth Hotel (2011)

11. Beyrouth Hotel (2011)

Özet: Evli ve genç bir şarkıcı olan Zoha, Beyrut'ta bir gece kulübünde Fransız avukat Mathieu ile tanışır. Zoha kocasından kaçmaya çalışırken Mathieu'nun casusluk yaptığından şüphelenir. Bu sorunlara rağmen ikili, birkaç gün boyunca şiddet ve korkuyla karışık bir aşk hikayesi yaşarlar.

Oyuncular: Charles Berling, Darine Hamze

Yönetmen: Danielle Arbid

12. In the Shadows of the City (2000)

12. In the Shadows of the City (2000)

Özet: On iki yaşındaki Rami, İsrail bombalamalarından kaçmak için ailesiyle birlikte Güney Lübnan'dan Beyrut'a taşınır. Şehirde, aşık olduğu komşusu Yasmine de dahil olmak üzere birkaç yerel çocukla hızlı arkadaş olur. Ancak, iç savaş patlak verdiğinde savaşın dehşeti onu yakalar. 

Oyuncular: Majdi Machmouchi, Christine Choueiri

Yönetmen: Jean Halil Chamoun

13. Kahlil Gibran's The Prophet (2014)

13. Kahlil Gibran's The Prophet (2014)

Özet: Sürgündeki sanatçı ve şair Mustafa, kahyası ve kızıyla birlikte eve doğru bir yolculuğa çıkar. Bu üçlü, Mustafa'nın şiirlerinin isyana teşvik edeceğinden korkan yetkililerden kaçmalıdır.

Oyuncular: Liam Neeson, Salma Hayek, Quvenzhane Wallis

Yönetmen: Roger Allers, Gaetan Brizzi, Paul Brizzi

14. 3000 Nights (2015)

14. 3000 Nights (2015)

Özet: Filistinli genç bir öğretmen, oğlunu bir İsrail hapishanesinde doğurur. Şimdi onu korumak, hayatta kalmak ve umudunu sürdürmek için savaşmalıdır.

Oyuncular: Maisa Abd Elhadi, Nadira Omran

Yönetmen: Mai Masri

15. Falafel (2006)

15. Falafel (2006)

Özet: Bir partiye giden Tou'nun başına yolculuğu boyunca gelmeyen kalmaz. Beyrut'ta bir gece boyunca inanılmaz şeyler yaşayan Tou, ayrıca güzel bir kadınla tanışacaktır.

Oyuncular: Elie Mitri, Gabrielle Bou Rached

Yönetmen: Michel Kammoun

İçeriğin Devamı Aşağıda

16. Once Upon A Time: Beirut (1995)

16. Once Upon A Time: Beirut (1995)

Özet: Savaş kuşağının iki genç kızı Yasmin ve Leila Beyrut'ta gezmektedir. Yaşlı bir film tutkunuyla karşılaşan ikili, onu koleksiyonunu sergilemeye ikna ederler. 

Oyuncular: Emile Accar, Pierre Chammassian

Yönetmen: Jocelyn  Saab

17. Bosta (2005)

17. Bosta (2005)

Özet: Memleketi Beyrut'ta travmatik bir patlamadan on beş yıl sonra Kamal Maf'ouss, millileştirildiği ve besteci-koreograf olduğu Fransa'dan döner. Lübnan'da her yıl düzenlenen koro dans-şarkı türü Debk festivalinin hazırlıkları için tura çıkması gereken Kamal, bir okul otobüsünü kullanır.

Oyuncular: Rodney El Haddad, Nadine Labaki

Yönetmen: Philippe Aractingi

18. Niloofar (2008)

18. Niloofar (2008)

Özet: Evliliğe zorlanan on üç yaşındaki Iraklı bir kız, özgürlük arayışına girer ve zorlu bir yolculuğa çıkar.

Oyuncular: Amir Aghaee, Mohsen Avid

Yönetmen: Sabine El Cemayel

19. Everyday Is a Holiday (2009)

19. Everyday Is a Holiday (2009)

Özet: Daha önce hiç tanışmamış üç kadın, ülkenin uzak bir bölgesinde bulunan bir hapishaneyi ziyaret etmek için aynı otobüstedir. Mayınlarla dolu kurak bir arazide yolculuk eden kadınlar, birbirleriyle yakınlaşacaktır.

Oyuncular: Hiam Abbass, Manal Kader

Yönetmen: Dima El Horr

20. A World Not Ours (2012)

20. A World Not Ours (2012)

Özet: Güney Lübnan'daki Ein el-Helweh mülteci kampında sürgünde yaşayan üç neslin samimi ve çoğu zaman mizahi bir portresini sunan yapım, zengin kişisel kayıtlara ve aile arşivlerine dayanıyor.

Oyuncular: Mehdi Fleifel

Yönetmen: Mehdi Fleifel

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
1
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Deniz

1. yani kefernahum oo kadar mukemmel ki kesin izlenlmenizi öneririm aglamistim baya da duygusaldi. İzleyin izletinnn

Nesli Aracı

Bu listeden sadece Caramel'i izlemişim, diğerlerini de listeme aldım. Aslında Orta Doğu sineması ve edebiyatı gerçekten sağlam eserler çıkarıyor. Çünkü hika... Devamını Gör