Görüş Bildir
Haberler
Operatörler 'En Tasarruflu Benim Şebekem' Diyor

Operatörler 'En Tasarruflu Benim Şebekem' Diyor

ATKN
23.11.2014 - 17:49

Cep telefonu operatörleri arasındaki yeni rekabet 'pil tasarrufu' konusunda. Vodafone Türkiye ve Turkcell'in, 'bizim şebekemiz telefonların pil ömürlerini uzatıyor' açıklamasına Avea farklı bir reklamla yanıt verdi.

Cep telefonu operatörleri zaman zaman rekabet konusunda hızlı bir yarışa giriyor. Bir dönem 'en hızlı 3G'yi ben sunuyorum' iddiasında olan operatörler şimdi de kendi şebekelerinin akıllı telefonların pil ömürlerini artırdığını iddia ediyorlar.

Bu alandaki ilk iddia 15 Kasım'da bir basın toplantısı düzenleyerek 'akıllı kapsama teknolojisi ile yüzde 25'e kadar daha uzun pil ömrü' sunduğunu açıklayan Vodafone Türkiye'den geldi. Phimetrics isimli firma ile İstanbul'da 5 farklı noktada test yaptığını açıklayan Vodafone Türkiye, kendi şebekelerinin akıllı telefonların pil ömrünü artırdığını idda etti. Yapılan test ile ilgili detaylı sonuçları açıklamayan Vodafone Türkiye, bu teknolojinin Türkiye'nin her yerinde geçerli olduğunu da ifade etti.

Turkcell de rekabete dahil oldu

Vodafone'un bu iddiasına cevap ise Turkcell'den geldi. Bir reklam hazırlayan şirket kendi şebekesinin pil ömrünü yüzde 50'ye kadar artırdığını iddia ediyor. Vodafone Türkiye gibi konu ile ilgili detay açıklamayan Turkcell kendi şebekesinin akıllı telefonların pil ömrünü artırdığı konusunda iddialı.

Avea'dan farklı bir yaklaşım

Konuyla ilgili olarak bir reklam hazırlayan Avea ise konuya farklı bir açıdan yaklaştı: 'Böyle operatöre şarj mı dayanır'  sloganı ile bir reklam hazırlayan Avea, bütün operatörlerin benzer altyapıyı kullandığına dikkat çekerek kendi abonelerinin şarjının daha hızlı bittiğini, çünkü en çok konuşma, en fazla SMS gönderme ve en çok interneti onların kullandığını belirtiyor.

Pil ömrünü baz istasyonu belirliyor

Her ne kadar operatörler pil ömrünü artırdıklarını iddia etseler de bunun temel sebebi yeni nesil baz istasyonlarında yapılan optimizasyonlar. Yeni nesil baz istasyonları daha az enerjiyle çalışıp, sinyal optimizasyonu ile bu istasyona bağlanan kullanıcıların daha az enerji tüketmesine sebep oluyor. Günümüzde altyapı üreticisi Ericsson, Huawei ve benzeri firmaların baz istasyonu teknolojisi bulunuyor. Bütün optimizasyon bu üreticilerin baz istasyonları sayesinde yapılıyor.

Öte yandan baz istasyonunun çok ve aboneye yakın olması pil ömrünü artıran bir faktör olarak öne çıkıyor. Uzaktaki bir baz istasyonunuyla sürekli iletişimde kalmak telefonun pil ömrünü etkileyen önemli bir konu.

Operatör farkı olabilir mi?

Elbette operatörlerin de bu optimizasyonda katkısı oluyor. Ancak günlük kullanımda sürekli hareket halinde olan bir kullanıcının aynı baz istasyonuna bağlı kalmadığı düşünülürse yüzde 50'ye varan pil tasarrufu yapabilmesi teknik açıdan zor görünüyor. Çünkü sürekli aynı baz istasyonuna bağlı kalınamayacağı için bu optimizasyonlara sahip olmayan eski nesil bir baz istasyonu kullanıldığında pil ömrü de etkilenmesi söz konusu olacaktır.

İdeal şartlar için geçerli olan bu iddia günlük kullanımda yakalanması zor bir değer. Ayrıca dünyada altyapı üreticisi birkaç firma olduğu için bütün operatörler aynı altyapıları kullanıyor. Bu da arada çok ciddi bir fark oluşmasının önüne geçiyor.

Daha önce de olmuştu

Operatörlerin bu rekabeti ilk kez yaşanmıyor. Daha önce de 'en hızlı 3G bende' rekabeti yaşanmıştı. Operatörler hız testleri yaptırarak kendi şebekelerinin daha hızlı olduğunu iddia etmişti. Bu rekabet ve reklamlar sektörü düzenleyen  Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu BTK tarafından yasaklanmıştı.

Al Jazeera Turk, Özgür Çetin

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/al-jazeer...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
10
4
3
1
1
1
1