Görüş Bildir
Haberler
Kılıçdaroğlu'ndan Asgari Ücret Açıklaması: 'Döviz Kurundaki Artış Baz Alınırsa Düşük'

Kılıçdaroğlu'ndan Asgari Ücret Açıklaması: 'Döviz Kurundaki Artış Baz Alınırsa Düşük'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı yeni asgari ücreti değerlendiren CHP lideri Kılıçdaroğlu, 'Döviz kurundaki artış baz alınırsa düşük' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

CHP Genel Başkanı Kemal KılıçdaroğluSaadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu’nu parti genel merkezinde ziyaret etti. Görüşmenin ardından iki lider ortak basın açıklaması yaptı. 

Liderlerin gündeminde bugün açıklanan asgari ücret vardı. Kılıçdaroğlu açıklanan ücrete ilişkin şunları söyledi:

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

  • Oranı küçümsemiyoruz ancak dolarla aylık alanlar var, listeyi yayımlayabiliriz.

  • Eğer sorunlar böyle devam ederse, önümüzdeki yaz Türkiye gıda kriziyle karşı karşıya kalırsa kimse şaşırmamalı.

  • CHP’li belediyelerin kendi kaynaklarını bakmak, değerlendirmek gerekiyor, daha yüksek bir asgari ücret vereceksek bunun ön çalışmalarını yapmak gerekiyor. Bunun ön çalışmaları yapılacaktır.

  • Asgari ücretteki artışın neresi bir seçim yatırımı ki yılbaşında aldığı asgari ücret daha değerliydi. Şimdi aldığı asgari ücret daha az. Seçim yatırımı olarak kendilerini düşünebilir. Yatırım olması için enflasyonu kontrol edebilmesi gerekir.

  • Dolar kaç lira oldu, 15 lirayı aştı. Türk Lirası’nı yedirmeyiz demişti değil mi Erdoğan. Ne oldu. Söylediği söz daha Türkiye’nin her yerine yayılmadan değer kaybetmeye başladı. Devleti yöneten kişinin sözlerinin tutarlı olması lazım. Türk Lirası’nı yedirmeyiz diyor Türk Lirası eriyor. Faizi indiriyorlar, devlet borçlanırken daha fazla faiz ödüyor. Niye Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından dolar üzerinden borçlanıyorsun?

  • Bir insanın söylediğinde tutarlılık olur. Türk Lirası ile borç alamıyorsa iktidarla vatan arasında ciddi güvensizlik var demektir. Kimin faizi indi? Türk Lirası’nı neden perişan hale getirdiniz. İnşallah çözeceğiz.

Karamollaoğlu da basın toplantısında şu ifadeleri kullandı:

  • 4 bin 250 lirayı doğrudan doğruya Cumhurbaşkanı’nın kendisi açıklıyor. Aslında geçmişte cumhurbaşkanları, başbakanlar asgari ücreti açıklamazdı. Bizzat kendisi açıklama ihtiyacını duyuyor. Burada da önem verdiği husus nispet.

  • Enflasyonun yüksek olduğu dönemde rakamların üzerine odaklanmak doğru bir yaklaşım olmuyor. İnsanlar dünyada geçerli bir para birimi için ya euro ya da doları kullanıyor. Ben de dolardan bahsederek bu konuyu gündeme getirmek istemem. Dış ticaretimizi dolarla yapıyoruz. Dış borcumuzu Türk Lirası ile ödemiyoruz ki.

  • Asgari ücret eğer açlık sınırının altında kaldıysa, enflasyonun altında kaldıysa bu zam zam değildir, artıştır diyebiliriz. Geriye gitmiş, öyle gözüküyor. İnşallah bundan sonraki enflasyon rakamları biraz daha yavaş artar da zararı asgari ücretle çalışan vatandaşımıza zararı daha az olur.

  • Vatandaş geçinemiyorsa 5 bin 250 olmasının da bir anlamı kalmaz. Asgari ücret açlık sınırının altında olamaz.

Ayrıca bakınız 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
26
15
7
5
2
1
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

TL karşında %50 zamlandı,dolar karşısın da %30 azaldı amk :))

Bozkurt

Biz dolarla mı maaş alıyık Gılıçdar?!

Barney

adam ne dedi? dolarla işimiz yok dedi di mi? dolarla kıyaslama yapılmaz bizim paramız türk lirasıdır dedi. sen şimdi buna cevaben dolar artışına göre az ders... Devamını Gör