Kılıçdaroğlu Artvin'deki Saldırı Anlarını İlk Kez Anlattı

 > 
19PAYLAŞIM

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Artvin'de CHP konvoyuna düzenlenen saldırının detaylarını ilk kez katıldığı canlı yayında anlattı. 

Kılıçdaroğlu, saldırı sonrası kendisini arayan HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın geçmiş olsun dediğini ve terörü lanetlediğini aktardı. Beştepe'de yapılacak olan adli yıl açılışına katılmayacağını belirten CHP lideri, TSK'nın Cerablus operasyonuna verdiği desteği yineledi.

CNN Türk'te Hakan Çelik'in sorularını yanıtlayan CHP lideri gündeme ilişkin de önemli açıklamalar yaptı.

İşte Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar:

Saldırı anında neler yaşandı?

Daha önce Ardanuç belediyemizin yeni binası yapılmıştı bu binayı açacaktık. Herhangi bir sorun yoktu. Dar bir vadiden giderken birdenbire araçlar durdu. Gözlemlediğim kadarıyla araçlardan güvenlik görevlileri çıktılar bize dikkatli olmamız yönünde uyarı yaptılar. Bizim buunduğumuz araç dağın yamacına iyice yaklaştırıldı, bir önlem olarak. Birdenbire silahlar patladı ateş ediliyordu tam vadinin ortasındaydık ne olduğunu merak ettik PKK olduğu o anda söylendi bir süre sonra bir ambulans hızla geçti sorduğumzda yaralıların olduğu söylendi. 

Arkasından tekrar bir çatışma oldu. Koruma bir roketatar galiba füze ile bize saldırı olabileceğini oraya ateş ettiğini onu vurduğunu söyledi. uzun süre beklemenin bize riskli olduğu ifade edildi ve bir zırhlı araç geldi ve Şavşat'a yakın bir yere gitmemiz gerektiği söylendi. Jandarmaya ait bir araç. Çatışmalardan bir süre sonra geldi . Oradan karayollarının bulunduğu bölgeye gittik sonra orada sayın cumhurbaşkanı ve başbakan aradı. İlk arayan Efkan Ala bey oldu. Her türlü önlemi aldıklarını ifade etti. Diğer bakanlar, genel başkanlar aradı. HDP de aradı. Selahattin bey ben Güney Afrika Cumhuriyeti'ndeyim yeni duydum dedi. Arkasından bize karayollarının bulunduğu yerin de güvenlikli olmadığı söylendi. Bunun üzerine güvenlik güçleri oradan ayrılıp Şavşat'a gidelim dediler ve Şavşat'a kaymakamlığa gittik.

Bir süre sonra Efkan bey tekrar aradı ve helikopter tahsis ettiklerini ifade ettiler. Biz tabi Ardanuç'a gitme kararlılığımız vardı helikopteri kullandık ve Ardanuç'a gittik. Ardanuç'ta mitigimizi yaptık oradan Artvin programımız vardı fakat gecikme fazla olduğu için uçağı kaçırmayalım diye Erzurum'dan Ankara'ya döndük.

Ardanuç'a giderken daha önce görmediğim uzun namlulu silahları gördük. PKK, anamuhalefet partisinin bir suikaste kurban gitmesi Türkiye'yi daha fazla karıştıracaktır diye düşünmüş olabilir.

Hakan Fidan aradı mı?

Hakan Fidan'dan bir uyarı almadım. Sadece İçişleri Bakanlığı Müsteşarı'ndan.

'Odanın ışığını kapatın' uyarısı

15 Temmuz sonrası beni suikast yapabilecekleri konusunda uyarmışlardı. Yenikapı mitingi sonrası bana gelen istihbaratta; her zaman oturduğunuz odanın ışığı açık kalsın. Siz diğer odada oturun ama elektriği açmayın. Daha sonra İçişleri Bakanlığı'ndan arandı. Koruma sayısı arttırıldı.

"Selahattin Bey beni arayıp 'terörü lanetliyoruz' dedi"

PKK Türkiye'nin çıkarlarını savunan bir örgüt değil. Kendi hedefleri var. Daha istikrarsız bir ortam yaratmak için terör eylemlerinde bulunuyorlar. Teröre karşı bütün kesimler bir araya gelmeli. Terörden hepimiz şikayetçiyiz. Selahattin Bey beni arayıp geçmiş olsun dileğinde bulunduğunda 'terörü lanetliyoruz' dedi. Bu çok önemli. 

Terörle mücadele edilirken yurttaşın zarara uğramaması en büyük arzumuz. Kullandığınız dil de kucaklayıcı olması lazım. Bir nefret söylemi içinde belli grubu dışlarsanız bu duygusal kopuş yaratabilir. Hangi kimlikten olursa olsun bizim insanımızdır. İnanç üzerinden kimlik üzerinden toplu bir suçlama ötekileştirmeyi getiriyor ve toplumda karşıtlık yaratıyor.  Eskiden kimse komşusunun etnik kimliğini sorgulmazken şimdi sorgular hale geldi. Bu çok tehlikeli. Demokratik standartları yükseltmemiz gerekiyor. Farklı düşünceleri insanlar ifade edebilmeli. Onları meşru zemine çekmeliyiz. Bize aykırı gelen Türkiye'yi yıkmaz.

Saldırının ardından AK Partili gencin yaptığı klip

Son derece memnun oldum. Oldukça güzel. Yürekten kutluyorum. Siyaset kültürü bir uzlaşma zemini üzerine oturmalı. Muhalefetin her söylediği yanlış iktidarın her söylediği doğru algısından kurtulmamız lazım. Akıl akıldan üstündür. Bu ülke hepimizin. Bu ülkenin sorunlarını aşması terörü bitirmesi bizim en büyük arzularımız. Cumhuriyet bu anlayış üzerine inşa edildi. Bu felsefeden uzaklaştıkça hep başımız belaya girmişti.

Beştepe'deki adli yıl açılış törenine katılmayacak

Özgür Gündem ve Aslı Erdoğan

Biz ilke olarak hiçbir yayın organının susturulmasını istemeyiz. Gazetelerin televizyonların kapatılmasını doğru  bulmayız. Siyasi kararla değil ancak mahkemeler kapatabilir. Kanun hükmünde kararnamelerle kapatıldı. Yazar Aslı Erdoğan tutuklanmamalıydı sadece düşüncelerini aktardı. Bu insanların tek silahları kalem. Yazar ve sanatçılar tutuklu olduğu sürece darbe karşıtı söylemi kimse anlamaz.

Yazar Aslı Erdoğan Tutuklandı - onedio.com
Yazar Aslı Erdoğan Tutuklandı - onedio.com

Adapazarı'nda FETÖ'den gözaltına alınan bir öğretmen var. Gözaltında ölüyor. Cenazesini belediye vatan hainlerini kabul etmiyoruz diyerek reddediyor. Ben aile ile görüştüm. Bakın bu insan suçsuz çıkabilirdi. Bu doğru değil. Bir yüzbaşı çıktı, vatan haini dendi, ama sonradan darbeciler tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı. Bunlar tehlikeli. İstanbul Şehir Tiyaroları'ndan atılan oyuncuların FETÖ ile ilişkisinin olmadığını öğrendik araştırmalarımızda. Daha sonra atılma gerekçeleri olarak performanslarının düşük olduğu söylendi. Şimdi bu darbe fırsatçılığına da izin vermemek lazım. Sayın Kadir Topbaş'tan rica ediyorum, bu sanatçılar yeniden görevlerine iade edilsin.

Ben 12 Mart'ı, 12 Eylül'ü gayet iyi hatırlıyorum. İki darbe döneminde bu kadar insan tutuklanmadı. DİSK ve HAK-İş kapatılmadı, faaliyetleri durduruldu kapatılması için dava açıldı, şimdi siz bir sendikayı tak diye kapatıyorsunuz.

"Eğitim sistemi terör örgütünün elinde"

Siz eğitim sisteminin tümünü bir terör örgütüne teslim etmişsiniz. Bunun bir sorumlusu yok mu? Komisyon kuruldu Adalet ve Kalkınma Partisi'nden görevlendirilen milletvekillerinden ikisi Fethullah Gülen'e olağanüstü övgüler yapıyorlar. Hele birisi Gülen'in son bin yılın en büyük Türk büyüklerinden olduğunu söylüyor. İzmir'deki bir gazete yazdığı köşe yazısında 17-25 öncesi. Bu kişi şu anda Fethullahçı terör örgütünün araştırılmasında görevli. İsim vermeyeceğim. İzmir milletvekili. Bir komisyona üye seçerken daha etik davranmak gerekirdi. Bu işi sayın başbakan daha ciddiye almalı. Başbakan şunu söyledi; o döneme ait düşüncesi. 

Cemaatin ciddi bir entelektüel kapasitesi olan ciddi bir birikimi var aslında. Anadolu'nun yoksul ama zeki çocuklarını alıp kendi düşünceleri paralelinde yetiştirdiklerini biliyoruz. Devletin sahip çıması gereken bu insanlara cemaat daha önceden el atıyordu. Sorun hükümetin kendisinde. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti bütçesi güçlü olan bir Türkiye Cumhuriyeti üniversite öğrencilerinin yurt sorununu çözmekten aciz bir Türkiye Cumhuriyeti olabilir mi? Üniversite öğrencilerin yurt sorununu çözemiyor değil çözmek istemiyor. Çünkü o çocukları belli insanların belli düşüncelerin yurtlarına yöneltmek için. Fethullah Gülen örgütünün kaç yurdu vardı? Binlerce. Gözlerimizin önünde çocuklarımızı kaybettik. Saray'da da söyledim bu eğitim sistemi devam ederse daha radikal unsurların çıkacağından hiç kimsenin endişesi olmasın. Bu soruya yanıt almadım. Not etti. Sayın Başbakan da sayın Bahçeli de oradaydı.

Darbe girişiminin arkasında ABD var mı?

Bu konularda konuşmak için elinizde verilerin olması lazım. Bizim elimizde veri yok. Ama Amerika'nın Türkiye üzerindeki etkisini ve gücünü biliyoruz. Türkiye bir NATO üyesidir. Burada NATO üsleri d var. Bizim bir ortaklığımız da var. Dış politikayı iç politika malzemesi olarak kullanırsanız çok büyük yanlış yapmış olursunuz. Dış politika için çok dikkatli bir dil kullanmak gerekir. Buna diplomasi dili denir. Tipik örneğini rahmetli Bülent Ecevit'ten vermek isterim. Abdullah Öcalan Suriye'deydi. Baba Esad'a siz bunları koruyorsunuz dediler. Hangi evde kaldığını nerede kaldığını bütün belgeleriyle ortaya koydular hep onlar inkar ettiler. Ecevit bir kuvvet komutanını gönderdi sınıra ve gayet net açıklama yaptı Suriye'ye gireceğiz ve dönemin Mısır başkanı geldi ona açıklama yapıldı Mısır başkanı Şam'a gitti ve Türkiye'nin çok ciddi olduğunu söyledi ve Öcalan Şam'dan çıktı. Ecevit diplomasiyi sonuna kadar kullanır en son noktada gerekeni yapardı. Erdoğan ile arasında çok fark var. Erdoğan çok şey söyleyen ama sonuç alamayan bir kişilik var. "Ey ABD ey Rusya ey AB ey İsrail" dendi. Hepsinde çok kötü yenilgiye uğradık. Dış politikada en ağır yenilgileri yaşıyoruz.

Cerablus operasyonu

Türkiye'nin Cerablus'a girmesini bu konuda Suriye'ye, Rusya'ya ABD'ye bilgi verilmesini olumlu karşılıyoruz. Biz 2014'te girilmesini dile getirdik. Hükümet Suriye'ye operasyon düzenlemekte geç kaldı. Her ülke kendi güvenliğini sağlamak zorunludur. Bizim ordumuzun geleneği var. Barış için gidiyoruz.

Türkiye'nin Suriye politikası

Ben Türkiye'nin izlediği dış politikanın 180 derece değişmesini istemiştim. Bugün Türkiye o sürecin içinde. Binali Bey dış politikayı 180 derece değiştirmek istiyor. Bunu olumlu buluyorum. Bu sonuçta CHP'nin önerdiği ve onların da kabul ettiği bir gerçek. Suriye konusu çözeceğiz diyor ve çözülmeli. Esad takıntısı üzerinden Suriye politikasını çözemezsin. O takıntı aşılmak zorunda. Aşılıyor gibi. Ankara ile Şam arasında bir diyalog kuruldu. Siz bir ülkenin iç işlerime müdahale edemezsiniz. Neden o adamı seçtiniz? Size ne. Esad'ın geleceğine Suriye halkı karar verir. Hiç bir politikacı bir ülkenin geleceğinde ömür boyu olamaz olmamalıdır. Bir Esad takıntısı yüzünden oradaki savaşın sürmesini teşvik etmek asla doğru değil. Türkiye'nin birinci önceliği iç savaşı sonlandırmaktır ondan sonra demokratik süreç işler. Buna Suriye halkı karar verir.

3. köprü

Biz olsaydık iktidarda tüp geçit yapardık. Yerin altından.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir