Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kadın Yönetmenlerin Elinden Çıkınca Sinemanın Daha da Güzelleştiğinin Kanıtı 30 Film

Sanat-
12 dakikada okuyabilirsiniz

Erkek yönetmenlere nazaran günümüzde kadın yönetmen sayısı pek bir az. Hal böyle olunca da kaliteli işler yapıp diğer kadın yönetmenler arasından sıyrılanlar da bir hayli az oluyor. İşte o kaliteli işler yapan kadın yönetmenlerin en iyi filmlerini sizler için derledik.

Not: Ortak yapımlarda yardımcı olarak gözüken kadın yönetmenler dikkate alınmamıştır. IMDb puanları baz alınarak sıralanmış ve film bilgileri turkcealtyazi.org dan derlenmiştir.

30. Mesajınız Var (1998) | IMDb 6.5

You've Got Mail 
http://www.imdb.com/title/tt0128853
Yönetmen: Nora Ephron

Joe fox kitap marketleri zinciri sahibi bir patrondur. Kathleen Kelly ise işlettiği küçük kitapçı dükkanı ile Fox'un acımasız rekabetine karşı koymaya çalışan küçük bir işletme sahibidir.Kader bu iki ayrı insanı internette karşı karşıya getirir.

29. Sevginin Bağladıkları (1993) | IMDb 6.8

Sleepless in Seattle
http://www.imdb.com/title/tt0108160
Yönetmen: Nora Ephron

Eşini kaybetmiş Sam Baldwin, oğlu Jonah ile birlikte sakin bir hayat sürmektedir. Ulusal bir radyo kanalında yayın yapmaya başlayınca hayatında bazı değişiklikler olacaktır; çok sayıda kadın hayrana sahip olmak gibi... Sam'in yaşadığı yerden hayli uzak olan Annie de Sam'in hayranlarından biridir. Evlenmek üzere olduğu halde kafası bu konuyla ilgili karışık olan Annie, Sam'e göndermeyeceğini bildiği bir mektup yazar. Ardından dayanamaz ve etkilendiği bu erkekle tanışmaya karar verir.

28. Karabasan (2014) | IMDb 6.8

The Babadook
http://www.imdb.com/title/tt2321549
Yönetmen: Jennifer Kent

Kocasını trafik kazasında kaybettikten sonra yedi yaşındaki oğlu Samuel ile bir başına kalan Amelia'nın, bir gün oğlunun kitapları arasında Mister Babadook adlı esrarengiz bir kitabı bulmasıyla birlikte baş gösteren gizemli olaylara yönelen film, çoğunlukla Rosemary'nin Bebeği ile kıyaslanıyor!

27. İki Kadın, Bir Erkek (2010) | IMDb 7.1

The Kids Are All Right
http://www.imdb.com/title/tt0842926
Yönetmen: Lisa Cholodenko

Lezbiyen bir çift olan Nic ve Jules, yapay döllenme ile çocuk sahibi olmuşlardır, hem de iki kere. Çocuklar ergenliğe girdiklerinde gerçek babaları ile tanışmak isterler. Paul adındaki donör onların babalarıdır ve çocuklar Paul'ü anneleri ile tanıştırmak ister. Paul'ün gelmesi aile düzenini değiştirecek ve yepyeni bir aile tanımının yapılmasına yol açacaktır.

26. Masumiyetin İntiharı (1999) | IMDb 7.2

The Virgin Suicides
http://www.imdb.com/title/tt0159097
Yönetmen: Sofia Coppola

Bir grup genç, banliyönün en gizemli 5 kız kardeşi ile ilgilenmektedir böylece hem kendi cinselliklerini, hem de kadınlığın gizemlerini keşfederler. Lisbon kardeşler normal bir görünüm sunmaktalarsa da, aralarından birinin intihar etmesi tüm dikkatleri aileye çevirir. Katı Katolik ahlakını benimsemiş Lisbon ailesi kızlarının intiharı üzerine konuşmamakta, gerçekler bir sır olarak kalmaktadır. Olayları izleyen komşu ailelerin oğulları Lisbon kızlarının gizemini çözmeyi amaç edinirler.

25. X Kırılma Noktası (1991) | IMDb 7.2

Point Break
http://www.imdb.com/title/tt0102685
Yönetmen: Kathryn Bigelow

Eski Amerikan başkanlarının maskelerini giyerek Los Angeles'ta banka soymaya başlayan bir çete ortaya çıkmıştır. FBI, olayları derinlemesine araştırırken, şüpheliler listesine sörfçüler de girmiştir. Genç bir ajan olan Johnny 'ye ise bu kişilerin arasına sızma görevi verilmiştir.

24. Gerçeğin Parçaları (2010) | IMDb 7.2

Winter's Bone
http://www.imdb.com/title/tt1399683
Yönetmen: Debra Granik

Alabama'nın küçük bir kasabasında hayatını sürdürmeye çalışan 17 yaşındaki Ree Dolly (Jennifer Lawrence), kendisinden yaşça küçük iki kardeşine ve hasta annelerine bakmak zorundadır. Ruhsal bir çöküntü içinde olan annesinin o hale gelmesinde uyuşturucu bağımlısı babasının rolü çok büyüktür. Methamphetamin bağımlısı olan babası onları terk etmiştir. Ama Ree onu bulmaya ve ailesini yeniden bir araya getirmeye karar verir.

23. İyilik Bul, İyilik Yap (2000) | IMDb 7.2

Pay It Forward
http://www.imdb.com/title/tt0223897
Yönetmen: Mimi Leder

Sadece hayal kurun. Birisine gerçekten yardımı dokunan bir iyilik yapıyorsunuz ve ondan bunu size bunu ödememesini, fakat ileriye taşımasını ve üç yeni kişiye iyilik yapmasını istiyorsunuz ve bu yeni üç kişi de diğer yeni üç kişiye yardım yapıyor ve bu şekilde evrensel bir iyilik ve nezaket akımı başlıyor. İmkansız mı? Trevor McKinney (Haley Joel Osment), aksini iddia ediyor.

22. Karamel (2007) | IMDb 7.2

Sukkar banat
http://www.imdb.com/title/tt0825236
Yönetmen: Nadine Labaki

Beyrut’ta yaşayan beş kadın aşk, evlilik, eşlik edilebilecek bir birliktelik, dostluk, iş aramak gibi konu başlıkları ile bir araya gelirler. Bu kadınlar bir güzellik salonunda buluşur her şeyden konuşurlar. Hatta bu birkaç farklı nesilden kadınları içeren sohbetlerdir. Sırlar paylaşılır, hayaller dile getirilir burada. Burası şehrin en renkli yerlerinden biridir. Kadınların her birinin bambaşka hayatları vardır ve aynı zamanda da her biri çok farklı ve kendine göre son derece de güzeldir.

21. Büyük (1988) | IMDb 7.3

Big
http://www.imdb.com/title/tt0094737
Yönetmen: Penny Marshall

Bir karnavalda genç Josh Baskin (Hanks) büyümeyi diler. Ertesi sabah uyandığında dileğinin gerçekleşmiş olduğunu görür. Arkadaşı Billy'nin yardımıyla (Jared Rushton), Josh bir oyuncak firmasında işe başlar. Ancak yaşadığı her tecrübeden sonra John çocukluğun sade zevklerini özlemeye başlar...

20. Aşk Dersi (2009) | IMDb 7.3

An Education
http://www.imdb.com/title/tt1174732
Yönetmen: Lone Scherfig

Yıl 1961; savaş sonrası, Beatles öncesi dönemde Londra...16 yaşında zeki ve çekici bir genç kız olan kadınlığa geçişin eşiğinde olan Jenny (Carey Mulligan); Londra’nın banliyölerinden Twickenham’daki odasında Juliette Greco şarkıları söyleyip daha özgür ve Gauloise kokulu bir hayatın hayallerini kurmaktadır. Yağmurlu bir Londra sabahında Jenny’nin rutin hayatı “uygunsuz” bir aşık olan 30 yaşlarındaki David (Peter Sarsgaard)’in gelişiyle alaşağı olur. Parlak bir öğrenci olan Jenny, Oxford’da okuma hakkı kazanmakla, karizmatik ve kendinden yaşça geçkin bir adamın çekici teklifi ve hayatı arasında gidip gelmektedir.

19. Cani (2003) | IMDb 7.3

Monster
http://www.imdb.com/title/tt0340855
Yönetmen: Patty Jenkins

1989-1990 yılları arasında çok sayıda insanı öldürerek, dünyanın ilk kadın seri katili olarak ünlenen Aileen Wuornos'un gerçek hikayesi. Yakalandıktan sonra, 1992'de 7 kişiyi öldürmekten suçlu bulunan Wuornos'un öyküsü ABD ve dünya kamuoyunu epey meşgul etmişti. Aynı zamanda bir lezbiyen de olan ve hayat kadınlığı yapan Wuornos, kurbanlarını ilişkiye girdiği insanlar arasından seçiyordu. Dehşet verici kadın katilin kurbanlarını ormana götürüp sakladığı ortaya çıkmış, ancak benzer şekilde öldürdüğünden şüphe duyulan 2 kişinin daha cesedi bulunamamıştı.

18. Küçük Kadınlar (1994) | IMDb 7.3

Little Women
http://www.imdb.com/title/tt0110367
Yönetmen: Gillian Armstrong

Babaları İç Savaş'ta çarpışırken anneleri tarafından zor şartlarda büyütülen Joe, Meg, Beth ve Amy March'ın öyküsü, aynı zamanda kimsenin bozamayacağı güçlü bir bağın duygu dolu hikâyesi.

17. Başka Dilde Aşk (2009) | IMDb 7.4

Başka Dilde Aşk
http://www.imdb.com/title/tt1513713
Yönetmen: İlksen Başarır

Onur'un hayatı kürek takımından arkadaşı Vedat'ın doğumgünü partisinde Zeynep'le tanışmasıyla değişir. Kalabalık ve gürültülü bir barda hiç konuşmadan geçen gecenin sonunda Zeynep, Onur'un işitme engelli olduğunu öğrenir. Ama bu durum Zeynep'i Onur'dan uzaklaştırmaz. İşiyle, ailesiyle sorunlar yaşayan Zeynep, yaşadığı çevreyi sorgularken birazda bilmediği bir dünyanın meraklıyla unuttuğu ceketini bahane ederek Onur'u görmeye gider.

16. Frida (2002) | IMDb 7.4

Frida
http://www.imdb.com/title/tt0120679
Yönetmen: Julie Taymor

Sanat dünyasının ilklerinden ve en özel kişilerinden biri... Bir ressam: Frida Kahlo... Kocası Diego Rivera ile oldukça ilginç ve modern bir ilişkisi vardır. Bunun yanı sıra politik ve cinsel özgürlüğün asla kısıtlanamayacak özgürlükler olduğuna inanmaktadır. Peki Frida, baskıcı dönemin 'önemli' ve 'tek' kadın ressamı olurken neler yaşanmış, neler düşünmüş ve neler konuşmuştur?

15. Bin Ladin'i Öldürmek (2012) | IMDb 7.4

Zero Dark Thirty
http://www.imdb.com/title/tt1790885
Yönetmen: Kathryn Bigelow

11 Eylül'ün katilleri Amerika halkında yeni bir korku ve nefret psikolojisinin doğmasına neden oldular . Aynı zamanda bu olay , katillerin dahil olduğu organizasyon olan El Kaide ve başlarındaki Bin Laden'in peşine düşülmesinin de başlangıcı oldu. Oscar ödüllü Kathryn Bigelow (The Hurt Locker) bu zamandan Bin Laden'in ölümüne kadar yaşanan zamanın kronolojik olarak altını çiziyor.

14. McFarland, USA (2015) | IMDb 7.4

McFarland, USA
http://www.imdb.com/title/tt2097298
Yönetmen: Niki Caro

Deneyimli bir koç olan Jim White, hayatında bir süredir bazı problemlerle mücadele etmektedir. Yaşadığı birtakım talihsiz olaylardan dolayı California'nın en fakir bölgelerinden olan McFarland'a yerleşir. Jim White burada, genç lise öğrencilerinin spora olan yatkınlıklarını keşfeder ve onların saklı kalmış potansiyelini ortaya çıkartmak ister. Gençleri bir yarışmaya hazırlayan White, onlara hayatlarının fırsatını da sunacaktır.

13. Özgürlük Yürüyüşü (2014) | IMDb 7.5

Selma
http://www.imdb.com/title/tt1020072
Yönetmen: Ava DuVernay

1965'te Alabama eyaletinin Selma kentinden eyalet başkentine giden 87 km'lik bir yol vardı. Bu yolda o dönem ABD tarihine geçen üç protesto yürüyüşü gerçekleştirildi. Martin Luther King'in öncülük ettiği bu yürüyüşler, kamuoyunu harekete geçirdi ve dönemin ABD Başkanı Johnson Oy Hakkı Kanunu konusunda köşeye sıkıştı. Nihayetinde protestolar etkili oldu ve kanun çıktı.

12. Kevin Hakkında Konuşmalıyız (2011) | IMDb 7.5

We Need to Talk About Kevin
http://www.imdb.com/title/tt1242460
Yönetmen: Lynne Ramsay

Eva, Kevin'a hamile kaldığı gençlik yıllarında bütün kariyer planlarını ve hedeflerini bir kenara koyarak çocuğunu dünyaya getirmeye karar verir. Fakat annenin oğlu için hayatından yaptığı bu fedakarlık maalesef Kevin'in çocukluk yıllarından itibaren başlayarak hayatlarını ters yönde etkilemeye başlar. Kevin 15 yaşına geldiğindeyse lisedeki çete gruplarıyla takılmaya başlar ve hiç kimsenin hoş görmeyeceği olaylara karışır.

11. Ölümcül Tuzak (2008) | IMDb 7.6

The Hurt Locker
http://www.imdb.com/title/tt0887912
Yönetmen: Kathryn Bigelow

Çavuş James (Jeremy Renner) yeni atandığı görevinde, yüksek eğitim almış bir grup askeri şiddet dolu bir çatışmaya gönderir ve emir altındaki askerler Sanborn ve Eldridge’i (Anthony Mackie and Brian Geraghty) ölümcül bir şehir muharebesinin içine salarak onları şaşırtır. James adeta ölüme meydan okurca kaygısız davranmaktadır. Askerler yeni ve vahşete eğilimli önderlerini zapt etmeye çalışırken, şehir de kaos ortamına dönüşür ve James’in karakteri, yanındaki herkesin hayatını değiştirecek şekilde açığa çıkar.

10. Piyano (1993) | IMDb 7.6

The Piano
http://www.imdb.com/title/tt0107822
Yönetmen: Jane Campion

Ada, Flora isimli bir kızı olan dilsiz bir annedir. Küçük kızı ile birlikte ülkesinden ayrılırken yanına gönülden bağlı olduğu piyanosunu da alan Ada için, Yeni Zelanda'nın ormanları içerisinde yeni kocası Steward ile başlayacağı yeni hayat, hiç de hayal ettiği gibi olmayacaktır. İlk olarak kocası, çok sevdiği piyanosunu Ada'nın haberi olmadan satacaktır. Piyanoyu alan komşusu, piyanoyu Ada'ya ancak Ada'nın ona piyano dersi vermesi şartıyla geri vereceğini söyler. Bu şekilde başlayan ilişkileri daha sonra farklı bir boyutta devam edecektir.

9. Bensiz Hayatım (2003) | IMDb 7.6

My Life Without Me
http://www.imdb.com/title/tt0314412
Yönetmen: Isabel Coixet

23 yaşındaki Ann (Sarah Polley), okulda temizlik yaparak kocasına destek olan iki çocuk annesi bir kadındır. Annesinin bahçesindeki bir karavanda yaşayan, ailesi uğruna gidemediği üniversitede temizlik yapan Ann hayata karşı çok umutsuzdur. Genç kadının etrafı, işsiz kocası, yaşadığı hayatı tasvip etmeyen annesi ve 10 senedir görmediği babasıyla çevrilidir. Bir gün, sadece birkaç aylık ömrü kaldığını öğrenir.

8. Amerikan Sapığı (2000) | IMDb 7.6

American Psycho
http://www.imdb.com/title/tt0144084
Yönetmen: Mary Harron

Patrick Bateman genç, yakışıklı, Harvard Üniversitesi mezunu, Wall Street finans çevrelerinde çok başarılı bir işadamıdır. Çok güçlü iş arkadaşları ve dostlarından oluşan çevresi onu, birçok kişinin ancak hayal edebileceği bir mevkiye getirmiştir. Güzeller güzeli nişanlısı ile de herkesi kıskandıracak bir ilişki içerisindedir. Ancak bu hayal kahramanı gibi görünen kişinin öbür yüzünü bilen hiç kimse yoktur. O ikinci kişilik ise mevki, güç ve maddi kazançlardan çok daha fazlasını isteyen ve bu isteği adeta bir tutku gibi içini kemiren biridir. Bu tutku o kadar fazladır ki onu cinayet bile işleyecek hale getirmiştir.

7. Balinanın Sırtında (2002) | IMDb 7.6

Whale Rider
http://www.imdb.com/title/tt0298228
Yönetmen: Niki Caro

Yeni Zelanda’nın Doğu yakasında Whangara kabilesi soylarının binlerce yıl önce o topraklara bir balinanın sırtında geldiği söylenen Paikea isimli atalarına dayandığına inanmaktadır. O zamandan bu yana kabilenin geleneklerine göre kabileye şef olarak seçilen kişiler ailenin ilk doğan erkek çocukları olmak zorundadırlar. Bu kabilede yaşayan 11 yaşındaki Pai, kabilenin yeni şefi olacağına inanmaktadır. Lider olmak isteyen küçük kız Pai, bu uğurda ne gerekirse yapmaya kararlıdır.

6. Erkekler Ağlamaz (1999) | IMDb 7.6

Boys Don't Cry
http://www.imdb.com/title/tt0171804
Yönetmen: Kimberly Peirce

Nebraska’nın Falls şehri, Brandon Teena (Hilary Swank) adındaki delikanlıyla ilgili dedikodularla çalkalanıyordu, tüm kadınların olduğu gibi tüm kasabalının da dikkatini ve ilgisini çekmişti. Karizmatik kişiliği ve masum yüzünün arkasında kocaman bir sır gizliyordu. O herkesin olduğunu zannettiği kişi değildi. Her genç insan gibi hatalar yapıyordu ve bu hatalarını da çok pahalıya ödemek zorundaydı. Yeni sevgilisi Lana ve gözü pek arkadaşı John arasındaki sınırları yanlışlıkla aşınca sır, bir vahşetle ortaya çıktı.

5. Mustang (2015) | IMDb 7.6

Mustang
http://www.imdb.com/title/tt3966404
Yönetmen: Deniz Gamze Ergüven

Adını Kuzey Amerika’nın uçsuz bucaksız çayırlarında koşturan yabani atlardan alan Mustang -Rolling Stones’un Wild Horses şarkısını anımsatırcasına- bir Karadeniz kentinde geçiyor ve aynen esinlendiği vahşi atlar gibi, uzun saçları ve özgür bedenleriyle kadın olma yolunda ilerleyen beş kız kardeşin (küçükten büyüğe Lale, Nur, Ece, Selma ve Sonay) öyküsünü anlatıyor.

4. Daha İyi Bir Dünyada (2010) | IMDb 7.7

Hævnen
http://www.imdb.com/title/tt1340107
Yönetmen: Susanne Bier

Anton, Danimarka'nın refah düzeyi yüksek şehirlerinden birinde oturan ve Afrikalı göçmenlere ev sahipliği yaptığı işine trenle gidip gelen bir doktordur. Bu birbirinden son derece farklı iki dünya arasında sıkışan Anton ve ailesi, kendilerini intikamla bağışlama arasında seçimi zor bir ikilemde, anlaşmazlıklarla dolu zıt kavramlarla karşı karşıyayken bulurlar.

3. Düğünden Sonra (2006) | IMDb 7.8

Efter brylluppet
http://www.imdb.com/title/tt0457655
Yönetmen: Susanne Bier

Mads Mikkelsen, Hindistan'da kapanma tehlikesiyle karşı karşıya bir yetimhanenin yöneticisi Jabob Petersen'i canlandırmaktadır. Jacob, Danimarkalı iş adamı Jorgen'den yüklü bir bağış alır, ama sözleşme imzalamak üzere Danimarka'ya gitmesi gerekmektedir. Jacob'un Danimarka'ya gelişi Jorgen'in kızının düğünüyle çakıştığı için o da davet edilir. Ancak Jacob'u bir sürpriz beklemektedir: Jorgen'in eşi, Jacob'un gençlik aşkı Helene'den başkası değildir.

2. Bir Konuşabilse (2003) | IMDb 7.8

Lost in Translation
http://www.imdb.com/title/tt0335266
Yönetmen: Sofia Coppola

Bob Haris ve Charlotte Tokyo'da iki Amerikalıdır. Bob, Tokyo'ya bir viski reklamında oynamak için gelmiştir, Charlotte ise işkolik bir fotoğrafçı olan kocasının peşinden sürüklenmiştir. Her ikisini de uyku tutmayınca, bir gece lüks bir otelin barında yolları kesişir.Bu buluşmanın sonunda aralarında sıkı bir dostluk başlayacaktır. Birlikte Tokyo'yu keşfe çıkarlar, Tokyolularla aralarında çok komik olaylar geçer ve sonunda bambaşka yaşamların mümkün olduğunu keşfederler.

1. Uyanışlar (1990) | IMDb 7.8

Awakenings
http://www.imdb.com/title/tt0099077
Yönetmen: Penny Marshall

Dr. Malcolm Sayer, insan ilişkileri çok zayıf olan ve hayatı boyunca laboratuvarlarda bilimsel araştırmalar yapan bir doktordur. Personel yetersizliği yaşayan bir hastane, başka başvuru olmadığı için Sayer'ı işe almak zorunda kalır. Dr. Sayer, tamamı çok uzun yıllardır bilincini kaybetmiş ve hareketsiz görünen hastaları tedavi etmek ister. Bir konferansta başka bir hastalık için geliştirilen L-Dopa adlı ilacın kendi hastalarına da derman olabileceğini düşünen Sayer, şansını denemek ister.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fulyana

İyi yönetmen - kötü yönetmen. Başka bir şey değil.

itsgoddes

bu tür paylaşımlar feminizmi erkek düşmancılığı gibi gösteriyor

xari-vi-kashwakamak

kadın yerine erkek yazsa tüm feministler (!) çıkar söverdi şimdi laf eden yok

jogabonito

Deadpool paradoksu. Şimdi bu içeriğe laf edince mi cinsiyetçi oluyorum etmeyince mi?

Gizli Kullanıcı

Erkekler yine çoğu platformda olduğu gibi bundada önde saldırın kadınlar ne yazikki öyle

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriCasusDiegoEşcinselEvlilikHindistanİntiharKitapSavaşUyuşturucuaşkhamilekadınlarolay
Görüş Bildir