Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İlkokul Mezunu, Ödüllü Yönetmen, Eğitmen Anne Ümmiye Koçak'ın İnanılmaz Hikayesi

 > -
Abone ol

İlkokul mezunu bir kadın düşünün, ilk okuduğu kitap Maksim Gorki'nin Ana adlı eseri olsun, çektiği ilk uzun metraj film ile de New York'ta ödül alsın...

Ümmiye Koçak, Mersin'de yaşayan 58 yaşında bir kadın. Onu diğer kadınlardan ayıran şeyse taşıdığı Afife Jale ruhu.

1957 yılında Adana’da Çelemli Köyü'nde doğan Ümmiye Koçak, okumayı çok istemesine rağmen 10 kardeş oldukları için ilkokuldan sonra okula gidememiş. Ancak bu onun şevkini kırmayı başaramamış.

Ümmiye Koçak, ilkokulu bitirdikten sonra okuduğu kitaplarla kendisini geliştirmeye karar vermiş. İlk okuduğu kitapsa Maksim Gorki'nin “Ana” adlı kitabı olmuş.

Evlendikten sonra Mersin’in Arslanköy adlı köyüne taşınan Ümmiye Koçak, köy kadınlarının yaşadıklarını tüm dünyaya göstermek için, 2001 yılında “Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu”nu kurmuş. Burada halen eğitmen anne olarak canla başla çalışıyor...

Ümmiye Koçak, “Hasret Çiçekleri” adlı oyunuyla 2006 yılında Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’nde sahne almış.

Topluluğun sahneye ilk koyduğu oyun Remzi Özçelik'in “Taş Bademleri” adlı oyunu olmuş. Grup, daha sonra kendi hikayelerinden oluşan bir oyun derleyerek “Kadının Feryadı” adlı oyunu sahneye taşımış. Koçak, “Hasret Çiçekleri” adlı oyunuyla 2006 yılında Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’nde sahne almış.

Ümmiye Koçak, bu kadarla da kalmamış, "kadının kadına olan şiddeti"ni anlatan uzun metraj bir filmle inanılmaz başarılara imza atmış.

Kadının kadına olan şiddetini konu alan Yün Bebek adlı uzun metraj filmi hem yazmış hem yönetmiş. Ancak bu filmi çekebilmek için çok büyük zahmetlere katlanmış.

Tarlada çalışarak biriktirdiği paraları, son kuruşuna kadar "Yün Bebek" için kullanmış.

49. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde galası yapılan filme Mersin Sinema Derneği, Toroslar Belediyesi, Mersin Valiliği, Mersin Ticaret Borsası ve Akdeniz Belediyesi sponsor olmuş.

Tüm bu zahmetler ona New York'tan “Sinemada en iyi Avrasyalı Kadın Sanatçı” ödülünü getirmiş!

Ümmiye Koçak, “Yün Bebek” filmi ile New York Avrasya Film Festivali’nde “Sinemada en iyi Avrasyalı Kadın Sanatçı” ödülünü kazanmış.

"Bu ödülü Amerika'da festival salonunda almak isterdik. Ancak maddi olanaksızlıklar nedeniyle oraya gidemedik."

Ödülünü almaya Amerika'ya maddi yetersizliklerden dolayı gidememiş. Sonrasıda, ödülü kendisine filmin ikinci yönetmeni olan Yasin Korkmaz takdim etmiş. Tüm ekibin moral bulunduğunu anlatırken yaşadığı mutluluğu dile getiren Ümmiye Koçak, Yörük kadınlarının hikayesinin Amerika'daki bir festivalde ödüle değer bulunmasının önemli olduğunu söylüyor.

Arslanköylü Yörük Kadınlar olarak, Türkiye'deki kadınların sorunlarına dikkat çekmeye çalıştıklarını belirten Koçak, çabalarının ödülle sonuçlanmasını "Demek ki doğru yoldaymışız" diyerek açıklıyor.

"Afife Jale'nin Ruhunu Taşıyan Kadın" ünvanını da tabi ki Ümmiye Koçak almış!

Sabancı Vakfı’nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunan “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlatan, “Fark Yaratanlar” programında “Ümmiye Koçak” kendine çok yakışan bir ünvan sahibi olmuş. "Afife Jale'nin Ruhunu Taşıyan Kadın" ünvanını alan Koçak, "Afife Jale hayalim. Birçok yerde, birçok yaptığı işle kendimi yıllardır hep özleştirmiştim," açıklamasında bulunmuş.

Ümmiye Koçak, insanın kendini kendini geliştirerek ne noktaya getirebileceğinin canlı bir örneği.

34 yıllık evli ve 2 çocuk annesi olan 58 yaşındaki Ümmiye Koçak, bugüne kadar 11 tiyatro oyunu yazdı, kurduğu tiyatro topluluğu ile 500'ü aşkın kez sahneye çıktı ve oyunlarını Türkiye'nin dört bir yanından 30 bini aşkın insan izledi. Aldığı ödüller ve kurduğu topluluktaki tüm kadınların başarıları onun azminin ve taşıdığı o eşsiz ruhun bir kanıtı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kusbeyn

ne var biliyo musunuz? ümmiye teyze gibi nice insanlar var. otostop yolculuklarından birinde tanıştım onunla ne mutlu bana. ama o kadar sosyal medya olmuşuz ki bakın bunu bile popüler kültürden öğreniyoruz. en iyi avrasyalı yönetmen ödülünü alışını bilmiyoruz bile. en iyi avrasyalı yönetmen ödülü var mı onu bile bilmiyoruz.. herşeyi geçtim burda sorsan içimiz dışımız sanat ama yorum yapan haberi okuyanların bir çoğu yün bebeği izlemedi yada ilk dakikalarda sıkılmıştır belki...

chellebi

Aynı yörede yetişen annemin durumu gibi. Tabii ki annem ödüllü bir yönetmen değil ama babası ve abilerinin okula gitmesini engellemelerine rağmen komşu çocuklarından okuma yazmayı sökmüş bir insan. Zekasıyla hep gurur duymuşumdur. Aslında sadece bizim yöreye has bir durum değil. Canım yurdumun tamamında kadınlarımız bizden daha zeki ve imkan sunulduğunda çok daha büyük işler başarabilecek kapasiteleri var. Kızmayın hemcinslerim ne olur, ben gerçekleri yazmakla mükellefim.

Gizli Kullanıcı

Bu kadın TRT'de ana ocağında var. Kadın paraşütle atlayıp rafting bile yapmıştı ağzım açık kalmıştı :)

pazartesi

Bizim koylu ilkokullu anamız amerikadan ödül getirir universite mezunu gencimiz kahvede pinekler...

ecegece1

Recep İvedik'te ki nineye benziyor teyze aklıma direk o geldi O.o

Görüş Bildir