Görüş Bildir
Haberler
Ankara Almanya'dan Açıklama Bekliyor

Ankara Almanya'dan Açıklama Bekliyor

Batuhan
18.08.2014 - 14:08 Son Güncelleme: 18.08.2014 - 14:12

Dışişleri Bakanlığı, Alman istihbaratının Türkiye'yi dinlediği iddiaları konusunda, 'Dostlar ve müttefikler arasında bu tür uygulamalar hiçbir şekilde kabul edilemez' açıklamasını yaptı.

Dışişleri Bakanlığı, Alman istihbaratının Türkiye'yi dinlediği iddiaları konusunda 'İddialarda en ufak bir doğruluk payı bulunması halinde, Almanya bakımından açıklanması gereken vahim bir durum bulunmaktadır. Dostlar ve müttefikler arasında karşılıklı güven ve saygının esas olması gereken bir ortamda bu tür uygulamalar hiçbir şekilde kabul edilemez' açıklamasını yaptı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Alman basınında önceki gün Federal İstihbarat Teşkilatı’nın Türkiye'ye yönelik faaliyetlerine ilişkin yer alan iddiaların kaygı verici olduğu belirtildi. Açıklamada, 'Bu iddialarda en ufak bir doğruluk payı bulunması halinde, Almanya bakımından açıklanması gereken vahim bir durum bulunmaktadır' denildi.

Dostlar ve müttefikler arasında karşılıklı güven ve saygının esas olması gereken bir ortamda bu tür uygulamaların hiçbir şekilde kabul edilemeyeceği vurgulanan açıklamada, Türkiye ile Almanya arasında tarihi derinliğe sahip dostluk ve 'müttefiklik ilişkileriyle hiçbir şekilde bağdaşmayan' bu uygulamanın, uluslararası güvenliği ve istikrarı tehdit eden gerçek sınamalarla ortak mücadeleye zarar vereceğinin bilinmesi gerektiği belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

'Alman basınında yer alan iddialar konusunda Almanya makamlarının resmi ve tatminkar bir açıklama sunması ve iddialar doğru ise bu faaliyetlerin derhal sona erdirilmesi beklenmektedir. Bu konudaki görüş ve beklentilerimiz bugün Dışişleri Bakanlığı’na çağrılan Almanya Büyükelçisi’ne de kuvvetle vurgulanmıştır.'

Alman Der Spiegel dergisi, Alman istihbarat servisi BND'nin hükümet tarafından 2009 yılında kendisine verilen talimat gereği Türkiye’ye yönelik istihbarat ve dinleme faaliyetlerini yürütmeye devam ettiğini yazmıştı.

Dinleme ve istihbarat faaliyetleri hakkındaki iddialar üzerine Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl, bugün Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmıştı.

Muhabir: Meltem Uzun | AA

Kaynak: http://www.aa.com.tr/tr/haberler/3750...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Gülen Adam

Herkes dinliyo zaten niye bu kadar :D uğraşıyorlar.