Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Güneş Sisteminden ''Interstellar'' Etkisi Yaratacak 29 Fotoğraf

 > 
465PAYLAŞIM

NASA tarafından gönderilen robotlar, Avrupa Uzay Ajansı tarafından gönderilen araştırma araçları ve diğerleri, güneş sistemimizle ilgili bize bilgiler getirmekte. Hakkında bilgi sahibi olunan, uzay aracı gönderilen yerler mevcut, mesela Merkür, Mars, Venüs, Saturn hatta kuyruklu yıldız bile var. Güneş sistemini tamamen ulaşılabilir kılmak esas amaç. Uluslararası Uzay İstasyonunda, astronotlar çeşitli deneyler yapmakta ve bize harika fotoğraflar göndermekte. Güneş sisteminin tamamı, tam bir aile fotoğrafı. Ayrıca  67P/Churyumov-Gerasimenko diye adlandırılan kuyruklu yıldız da  ve Cüce gezegenler olan Plüto ve Ceres'in fotoğrafları da mevcut. Ah Plüto hep  ikilemdeydin zaten :)

Kaynak: http://www.theatlantic.com/photo/2015/02...

1. NASA tarafından yayınlanan Güneş'in hareketli bölgeleri. 8 Ekim 2014

2. ''Merkür'un ufkunda'' adlı çalışma. Solda tamamen bir karanlık ve sağ tarafta ise Güneş'in ortaya çıkardığı bölgeler. 20 Ocak 2015

3. Merkür'deki Van Eyck kraterinin görüntüsü. 21 Haziran 2013. Caloris Havzası'nda oluşmuş derinlemesine ve geniş bir krater. Aslında krater havzası da denilebilir. Çünkü içinde düz, geniş pek çok küçük krater bulunmakta.

4. Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (ISS)'den Ukrayna üzerinden Moskova'nın görüntüsü. 2 Şubak 2015. Ayrıca Kutup Işıkları da görsele dahil.

5. Bolivya, Altiplano bölgesinde Salar de Uyuni'den bir görüntü. En geniş düzlüğe sahip yer. 4 Haziran 2014. Tam olarak 10,582 kilometre karelik alan Hawaii adası büyüklüğünde. Pek çok dağa sahip yere ayrıca Tunupa Volkanı da dahil.

6. Fotoğraf, Expedition 40 ekibi tarafından ISS'den 25 Ağustos 2014 yılında çekilmiş ve New York Şehri'nin büyük bir kısmını gösteriyor.

7. Düzlüklerdeki ve dağlardaki insan yerleşkelerini gösteren fotoğraf Avrupa'nın büyük bir kısmı. 7 Şubat 2015

8. Lago Argentino'ya doğru giden buzullar ve küçük bir göl. Arjantin - Şili sınırına doğru yaklaşırken. 27 Ocak 2015

9. Tropikal hortum olan Basin, Madagaskar'ın doğusunda görüntülenmiş. Basin, 11 Ocak 2015'te Hindistan Denizi'nde oluşmuş. Fotoğrafda ertesi gün çekilmiş. Görüntü Basin'in tropikal hortum gücüne erişmiş hali. Hortumun içindeki ışık iyi bir şekilde yakalanmış.

10. Arlington, Virginia'da 23 Ekim 2014, günbatımından önce Güneş tutulmasının bir kısmı.

11. NASA'nın Orion uzay aracına bağlıyken fırlatılan Delta IV ağır roketi. Fotoğraf, Canaveral burnunda uzayüssü Complex 37'den fırlatıldığı anı gösteriyor. 5 Aralık 2014, Florida.

12. Space X tarafından fırlatılan, Ulusal Hava Kurumu'nun Uzay İklim ve Gözlem Uydusunu taşıyan Falcon 9. 11 Şubat 2015'te Canaveral'den fırlatılmış. Yörüngeye uyduyu bıraktıktan sonra aracın infilak ettiğini gösteren fotoğraf. Ayrıca 1.6 milyon kilometre uzaklığa gidip uyduyu yerleştirmiş.

13. Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekilen bu görüntü, Siding Spring adlı kuyruklu yıldıza ait. 19 Ekim 2014. Kuyruklu yıldız Mars'ın yanından geçtiği tarihte uzaklığı 140.000 kilometreymiş.

14. Bu görüntüde, Curiosity Mars'ın MastCam'inden. "Alexander Hills" diye adlandırılan yeri gösteriliyor. 6 farklı kamerayla detayları daha iyi yansıtmışlar. 6 Kasım 2014 ya da 817. Mars günü.

15. NASA'nın uzay mekiği ortada görünmekte. Mekik, Gale kraterindeki "Pahrump Hills" 'te yerini almakta. Fotoğraf NASA'nın yörüngedeki keşif aracıyla, yüksek kaliteli kameralarla çekilmiş.

Fotoğrafta da görüldüğü gibi pek çok tortul kayalıklar mevcut. 13 Aralık 2014

16. Keskin Dağı'n çizgilerini, girinti çıkıntılarını görmekteyiz. Uzay mekiği de Darwin adlı yerde. Yellowknife Koyu'ndan dağa ulaşmışlar. 7 Eylül 2013

17. 22 Kasım 2014'te Avrupa Uzay Ajansı tarafından, geniş açılı bir kamerayla 30 km uzaklıtan, 67P/Churyumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızı yakalanmış.

18. Yine aynı kuyruklu yıldızdan görüntüler. 20.1 km uzaklıktan çekilmiş. 10 Aralık 2014

19. Kuyruklu yıldızın Hapi bölgesindeki aşınmış yapılar. Hathor uçurumu sağ tarafta görünmekte. Rosetta uzak mekiği tarafından çekilen görüntü.

20. 31 Ocak 2015 yılında, bu gördüğünüz 4 resimli moziğin birleşiminden olan fotoğraf, 67P/Churyumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızının 28 km uzağından çekilmiş.

21. NASA'nın Dawn adlı uzay mekiğinden Ceres gezegeni. 83.000 kilometre mesafeden fotoğraf çekilmiş. 12 Şubat 2015. Uzay mekiği de 6 Mart 2015'te gezegene ulaşacak.

22. Fotoğrafta Jüpiter'in 3 farklı uydusunu görüyorsunuz. Hubble Uzay Teleskobu'ndan bir görüntü 24 Ocak 2015'te çekilmiş 5 Şubat'ta yayınlanmış. Jupiter'in 4 uydusu genellikle yörüngeden geçerken bulutların üzerine oluşturduğu gölgelerle yakalanıyor. Bu arada 3 tane uydu yan yana sadece 10 yılda bir geliyor.

23. Jupiter'ın uydularından biri olan Europa uydusunun renkli manzarası. Fotoğraf önce mozaik olarak elde edilmiş. Düşük kalite çekilmiş fakat sonradan gerçekçi renklerle bu hale getirilmiş. Europa'yı insanlar görebileceği hale getirilmiş. Harika olan kısım ise, uydunun coğrafyası. Çatlaklar, düzlükler donmuş alanlar. Hepsi bir arada.

24. Satürn'ün halkasından 25 derecelik bir açıyla elde edilen bir görüntü. Kırmızı ışıkla elde edilen görüntü 23 Ağustos 2014'te Cassini uzay mekiği tarafından çekilmiş.

25. Fotoğrafta Satürn'ün uydusu Mimas'ı görmektesiniz. 5 Haziran 2012'de Cassini Adlı uzay mekiğinin dar açılı bir kamerasıyla çekilmiş.

26. Satürn'ün büyük girdabı, Kuzey kutbunda 2.000 km'lik geniş bir alana yayılan bu girdap saatte 540 kilometre hızla dönmekte. 2 Nisan 2014, Cassini uzay mekiği tarafından çekilmiş.

27. Karanlığa doğru dalarken. Satürn'ün uydusu Titan'ın Güney Kutbundaki girdabı. Ayrıca turuncu ve mavi puslu atmosferi Titan'ın karakteristik özelliğiymiş. Yine Cassini tarafından çekilen bu fotoğrafta, girdap Güneş ışığının ulaşabileceği oldukça yüksek bir yükseklikteyimiş.

28. Satürn'ün yörüngesinden görünen küçük mavi nokta aslında Uranüs. Cassini tarafından ilk kez görüntülenen Uranüs'ün parlaklığı 4.5 kat artırılmış. Bu daha çok görünür olmasını sağlamış. Parlak halka ise F halkası diye adlandırılan Satürn'ün o bildiğimiz halkası. Uranüs, Cassini'den ve Satürn'den 4.3 milyar kilometre uzaklıkta.

29. 27 Ocak 2015'te görüntülenen Plüton'un bilinen 5 uydusundan biri olan Charon ve Plüton'un kendisini görmektesiniz. NASA'ın New Horizon adlı uzay mekiğindeki, uzun mesafe keşif görüntüleyici sayesinde bu görüntü elde edilmiş. Ayrıca uzay mekiği Plüton'dan tam 203 milyon kilometre uzaklığında bu fotoğrafı yakalayabilmiş. Görsel, Plüton'un ve Charon'un görülebilmesi için 4 defa büyütülmüş. Poz süresi saniyenin 10'da biri kadar olmuş ki bu süre Plüton'un ve uydusunun görüntülenmesi için oldukça küçük bir süre.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
melihbaykurt

tamamen farklı bir amaçla alternatif arkaplan kaynağı olarak kullanacağım :)

Gizli Kullanıcı

4 gün sonra dawn robotu "ceres'te selfie qeyfi" diye mesajlar atmaya başlar.

himura-battousai

gelecekte olacak bir olayi -mis li gecmis zaman kipiyle anlatmak(21). Bravo :) ama liste güzel

batmob

ım love in it

ahmet-furkan

National Geographic'ten mükemmel bir belgesel - Evrenin Ucuna Yolculuk

Görüş Bildir