Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Seçim Kabinesi İlk Kez Toplandı

 > -

Seçim hükümetinin ilk Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantının gündeminde Artvin'deki sel felaketi, yeni eğitim öğretim yılındaki düzenlemeler ve 2016 bütçesi vardı. Bayram tatilinde otoyol ve köprüler ücretsiz olacak, emekli maaşları da erken ödenecek.

Seçim hükümeti ilk Bakanlar Kurulu toplantısını yaptı. Saat 12.50'de başlayan toplantı akşam saat 19.00'sonrası bitti. Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, toplantının ardından açıklama yaptı.

Toplantı gündeminin yanı sıra bayram tatili süresince otoyol ve köprülerin ücretsiz olması, toplu taşıma hizmetlerinin de ücretsiz veya indirimli sunulması kararları açıklandı.

Toplantının ilk gündem maddesi hakkında bilgi veren Kurtulmuş, Artvin'deki sel felaketi sonrası yaklaşık 50 milyon dolarlık hasar tespit edildiğini söyledi. 

Orta vadede heyelan ve sel tehdidinin güncellenmesi kararı aldıklarını söyleyen Kurtulmuş, afetten etkilenen çiftçilerin zararının karşılanacağını, esnaf ve zanaatkarların kamu bankalarına ve SSK'ya olan borçlarının erteleneceğini duyurdu.

İkinci gündem eğitim

Toplantının ikinci gündemi, 28 Eylül'de başlayacak olan yeni eğitim ve öğretim yılıydı. Kabineye bu konuda bilgi veren Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın açıklamaları doğrultusunda Numan Kurtulmuş, yapılan değişiklikleri ve atılacak adımları gözden geçirdiklerini söyledi.

Kurtulmuş, Eylül ayında 37 bin yeni öğretmenin atamasının da yapılacağını anımsattı.

Dershanelerin dönüşüm süreci boyunca kimseyi mağdur etmemeye çalıştıklarını belirten Kurtulmuş, dershanelerin statüsü konusunda yapılan düzenlemelerle ilgili, "Bu sistemi zorunlu hale getiren eğitim sisteminin yapısıydı" dedi. 2 bin 415 dershanenin dönüşüm programına başvurduğunu söyleyen Hükümet Sözcüsü, başvuranların bin 401'inin özel okula dönüşmek üzere ruhsat aldığını ve başvuru imkanının halen devam ettiğini ifade etti.

Mesleki eğitimle ilgili olarak kapsamlı bir çalışma da yapılacağını açıklayan Kurtulmuş, "Bu çalışmaya sadece Milli Eğitim Bakanlığımız değil, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, odalar birliği gibi kuruluşları da, üniversitelerimizi de katarak bir rapor hazırlanacak ve mesleki teknik eğitimin niteliğinin artırılması konusunda önümüzdeki günlerde hükümete bu çalışma takdim edilerek bu çalışmanın uygulanması için adım atılacaktır" diye konuştu.

Bütçe hazırlıkları

Kurulun gündemindeki üçüncü konu ise 2016 yılı bütçe hazırlıklarıydı. Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2016 yılı bütçe hazırlıkları ile ilgili bakanlar kuruluna bilgi verdi.

Kurtulmuş, bütçe konusunda üç aşamalı değerlendirme yaptıklarını söyledi. Bütçeyi orta vadeli programda, genel çerçevede ve 2016 Merkezî Yönetim Bütçesi olarak ele aldıklarını belirten Kurtulmuş, bütçenin 17 Ekim'de Meclis'e sunulması konusunda hiçbir sıkıntı yaşanmayacağının altını çizdi.

63. hükümetin bir seçim hükümeti olmasına rağmen, ülkeyi yönetim anlamında hiçbir boşlukta bırakmayacağını vurgulayan Numan Kurtulmuş, ekonominin süreçten kötü etkilenmemesi için anayasal yetki ve sorumluluğa sahip olduklarını ifade etti.

Kurban Bayramı'nda yollar ücretsiz

Numan Kurtulmuş, 23 Eylül Çarşamba saat 00.00'dan 28 Eylül saat 07.00'ye kadar otoyolları ve Boğaz Köprüsü'nden geçişlerin ücretsiz olması kararı aldıklarını açıkladı. Toplu taşıma hizmetleri de ücretsiz ya da indirimli olacak şekilde belirlendi.

Kurtulmuş ayrıca, Kurban Bayramı tatili öncesinde Bağ-Kur'luların, SSK, işçi ve tarım emeklilerinin ve 4/C'lilerin alacakları maaşların 17 ve 23 Eylül arasında ödeneceğini açıkladı.

Bakanlar Kurulu'nun bir sonraki rutin toplantısı 15 gün sonra olacak.    

AA ve Al Jazeera

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir