Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Eski Bir Arkadaşınızla Tekrar Yakın Olmak İstiyorsanız Yapmanız Gereken 3 Şey Var!

-

Hepimizin bir zamanlar çok yakın olduğu ancak birdenbire kopup uzaklaştığı arkadaşları vardır. Pek çoğumuz da belli bir zamanın ardından bu arkadaşlarımızla tekrar yakınlaşmayı isteriz, fakat bu her zaman çok da kolay olmaz. Neyse ki bilimin bu konuda bazı önerileri var.

Çok yakın olduğunuz ilkokul arkadaşlarınızdan belki de hiçbiriyle artık yakın arkadaş değilsiniz.

Araya kavga veya herhangi bir olumsuz neden bile girmemişken üstelik... Yalnızca farklı yollara yönlendiğiniz için koptuğunuz bu arkadaşlarla, günün birinde tekrar bir araya gelmek istediğinizi varsayalım. Uzmanlara göre yapmanız gereken 3 temel hareket var.

İlk yapmanız gereken her şeyi tekrar başlatmadan önce uzunca bir süre düşünmek.

Örneğin eğer bazı soğukluklar nedeniyle yollar ayrıldıysa, her şeyin geride kalmış olabileceğini düşünerek arkadaşlığa tekrar başlatmak sizi fena halde hayal kırıklığına uğratabilir. Bunun dışında diğer nedenleri de göz önünde bulundurmanız gerek: Birbirinize zaman mı bulamıyordunuz, öyleyse bu durum değişti mi? Birbirinizden neden uzaklaştığınızı iyi tespit edip, durumun hala aynı olmadığına emin olmanız şart anlayacağınız.

Birbirinizi ilk defa tanıyormuşsunuz gibi davranın.

Elbette bir zamanlar yakın olduğunuz insanlarla yine çok yakın olacağınızı düşünmeniz normal. Fakat işler sandığınız gibi maalesef işlemiyor. Bilime göre sanki bir yabancıyla sıfırdan arkadaşlığa başlıyormuşsunuz gibi hareket etmeniz faydanıza olacaktır.

Bilim insanlarına göre karşınızdaki kişinin de size hemen eskisi kadar yakın davranacağını düşünüyorsanız, çoğu zaman yanılıyorsunuz.

Araştırmalara göre kendimize yakın bulduğumuz kişiler hakkında "Sizce karşı taraf sizi kendine ne kadar yakın buluyordur?" sorusuna verdiğimiz cevaplar, gerçekle pek uyuşmuyor. Bunun nedeniyse karşımızdaki kişilerin bizi aslında o kadar da yakın görmemesi.

Ayrıca karşınızdaki kişinin fikir ve düşüncelerinin değişmiş olabileceğini, artık bir zamanlar beraber güldüğünüz veya hemfikir olduğunuz konulara eskisi gibi bakmıyor olabileceğini göz önünde bulundurmanız gerek.

Üçüncü ve son adım ise zaman tanımak, sabırlı olmak.

Hayır, muhtemelen o eski arkadaşlığınızın seviyesine 2 günde ulaşamayacaksınız. 2 hafta, 1 ay sürecek belki de. Aslına bakılırsa bu yanlış da değil. Karşı tarafı hemen sizinle çok yakın olmaya zorlayamazsınız. Onun da sizi değerlendirmesine izin vermeniz gerekiyor. Özellikle de arkadaşlığı canlandırma konusunda siz uzun süredir düşünürken, onun bundan habersiz olup bir anda sizin yoğun ilginize maruz kaldığını düşünürsek, bir süre tanımak en ideal seçim gibi duruyor.

Tüm bunlara rağmen arkadaşlığınız istediğiniz seviyeye gelmezse, kendinizi kötü hissetmeyin.

Belki karşıdaki insanın yeterince fazla arkadaşlığı vardır, belki kişisel hayatında yeni birine zaman ayıracak kadar boş vakti yoktur. Bu gibi durumların gayet doğal olduğunu bilmeniz, kendinizi kötü hissetmenizin önüne geçecektir. 

Dostluklarınızın uzun ömürlü olması dileğiyle...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kusursuzlugunkusuru

Geçmişte kaldıysa çünkü orada kalması gerektiği içindir. Yıllar sonra bir araya gelip neden orada bıraktığınızı hatırlatmayın kendinize.

mychocolate567

Çok güzel bir yazı olmuş.Çok teşekkür ederim. :))

xxnotwithoutxx

en yakın arkadaşımı kaybettim karnede sivil geldim diye üstüne su döküp dalga geçti örgülü dedi bende ona ergen dedim sonra ağlayıp eve gidip okul kıyafeti mi giydim ve ağlayarak müdürün yanına gittim anlattım sonra r. öğretmenin yanında dertleştim ve işin en heyecanlı kısmına geldim hazır olun neden bu yemek bu kadar tuzlu ??:DD

jrfeanor

valla müdür 20 seneyi geçti tüm ekip hasım hısım olanlar iftarda bir araya geldi milletin 3. çocuğu olmuş ben yeni konsol ve oyun hayali olmadı bi hindistan hayali kuruyorum. hayat acaip travma sebebi kafa uyuşmuyorsa uzak durun derim.

manoliz

gerçek arkadaşlığı bu devirde kim bulmuş biz kaybedelim🤡

Görüş Bildir