Görüş Bildir
Haberler
Emrah Serbes: 'Çalışanına Sigorta Yapmayan Kitabımı Satmasın'

Emrah Serbes: 'Çalışanına Sigorta Yapmayan Kitabımı Satmasın'

ATKN
20.08.2015 - 12:36 Son Güncelleme: 20.08.2015 - 14:25

Yazar ve senarist Emrah Serbes, “Benim üzerimden sigortasız sendikasız işçi çalıştıran ne kadar zincir kitapçı, AVM varsa net söylüyorum: Buna son verecekler. Eğer son vermezlerse gidip oralardan kitaplarımı tek tek toplayacağım” dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Emrah Serbes, Kanaltürk’te yayınlanan Bunu Konuşalım programında Candaş Tolga Işık’ın konuğu oldu. Serbes'in açıklamalarından satır başları:

'Bu ülkenin yoksullarını, emekçilerini öldürmekten zevk mi alıyorsunuz?'

Soma davasında maden patronunun madeni tekrar açma kararını anımsatan Serbes, “Bir facia olmuş, iş cinayeti olmuş, 301 kişi hayatını kaybetmiş, sen diyorsun ki patron olarak ‘biz bunun neden olduğunu anlayamadık’. Sonra da biz bu madeni yeniden açacağız diyorsun. Ben de onlara şunu diyorum; gerçekten paranoyak mısınız? Psikopat mısınız? Sosyopat mısınız? Bu ülkenin yoksullarını, emekçilerini öldürmekten zevk mi alıyorsunuz? 301 işçi hayatını kaybetmişken tekrar o madeni açacağız diyorsunuz. Önce kazanın nedenini anlayın” dedi.

Candaş Tolga Işık’ın çatışmalarda yaşamını yitiren askerleri sorması üzerine “Muktedir çevre Türkiye’yi başkanlık sistemine zorluyor. Başkanlık sistemini getirme için, tek adam için, üç beş kişinin diktası için her şeyi yapıyorlar” diyen Emrah Serbes şöyle devam etti:

'Başkanlık hayali kuranların kabusu olacağım'

“Ben 20 yaşındayken 20 yaşında çocuklar ölüyordu, şimdi de 20 yaşında çocuklar ölüyor. Milliyetçi muhafazakar insanlara, cenazelere öfkelenen insanlara seslenmek istiyorum. PKK böyle canavar bir örgüttü, neden senelerdir cenaze gelmiyordu. Çocuklar ölmüyordu. Niçin 7 Haziran’dan sonra başladı. Nasıl bir kirli savaşa sürüklenmek istiyoruz. Savaş isteyenler kaybedecek. Kan, gözyaşı isteyenler kaybedecek. Bu ülkede başkanlık hayali kuranların kabusu olacağım.”

Twitter hesabından yaptığı “Çocukların öldüğü bir ülkede yazı yazmamın bir anlamı yok. Yazarlığı bırakıp boksa başlıyorum” açıklamasına da değinen Serbes şunları söyledi: 

'Onların istediği piyasa yazarı olmayacağım'

“Arkamdan çok şey söylendi haklı olarak. Kalbim kırılmadı dersem de artistlik olur. Ama ben açıklamamı yaptım. Okmeydanı’nda köfteci Servet var, o sordu, ona bir açıklama yaptım. Hayır dedim, 95 kitap yazdım 95 tane daha yazacağım, ondan sonra ölmeyi düşüneceğim. Sonra da tabutumdan çıkıp 100 şınav çekeceğim. Kandıra F Tipi’nden devrimci arkadaşlar sordu, onlara da detaylı anlattım. Ben her gün yazıyorum, her gün okuyorum, her gün yumruk yiyorum, her gün İstanbul yoksul mahallelerini geziyorum, insanları dinliyorum ve her gün gürül gürül yaşamaya devam ediyorum. Yazmaya devam ediyorum. Ama yayınlama konusuna gelince bazı sıkıntılar var. Başlayalım anlatmaya. Türkiye’de maalesef edebiyat, edebiyata edebiyat piyasası diyen alçakların egemenliğine gidiyor. Utanmadan edebiyat piyasası diyorlar. Bunların içinde zincir kitapçılar, medya patronları, AVM’ler var. Onların istediği piyasa yazarı olmayacağım. Kendi istediğim yazar olacağım.

'Üzerimden kendi çalışanlarını sömürmelerine müsaade etmem'

'Mesela D&R. Deliduman çıktıktan sonra benim kitabımı bütün o mağazalarda 600 tane bulunduruyor ama kendi çalışanları sigortasız çalıştırıyor. Sendika haklarını engelliyorlar. Bir kitap 100 bin satarken başka kitap niçin 500 satıyor. Ben az satarken de söylüyordum. Benim üzerimden sigortasız sendikasız işçi çalıştıran ne kadar zincir kitapçı, AVM varsa net söylüyorum: Buna son verecekler. Eğer son vermezlerse gidip oralardan kitaplarımı tek tek toplayacağım. Yoksul mahallelere, üniversitelere, fabrikalara kim okumak istiyorsa, kimin ihtiyacı varsa okumaya dağıtacağım. Üzerimden kendi çalışanlarını sömürmelerine müsaade etmem. Beni okuyanlara da sesleniyorum. O mağazalar yerine kitaplarımı korsandan alın. Aydın Doğan taleplerimi kabul edecek.'

'Senaryo hazır, korkak televizyon müdürlerinin yüzünden Behzat Ç. devam edemez'

Sevilen dizi Behzat Ç. ile ilgili de açıklama yapan Serbes, ‘Behzat Ç.’nin yeni bölümlerinin senaryosunun hazır olduğunu vurguladı ve yeni Behzat Ç.’de nelerin yaşanacağını şöyle anlattı:

“Bu televizyon şartlarında, bu korkak televizyon müdürlerinin yüzünden ‘Behzat Ç.’ şu an devam edemez. ‘Behzat Ç.’nin senaryosunu da yazdım. Yeni başlayacak ‘Behzat Ç.’nin senaryosu da hazır. Çok net yani bu konular. Behzat Ç. işte bir yerde oturuyor, her zaman takıldığı bir yerde. Ve bir hesap geliyor ona, sürülmüş çünkü ya... Diyorlar ki şu kadar borcun var. O da okuyor falan, böyle kocaman bir defter geliyor. Artık mesleği de bırakmış. Sonra şöyle bir şey var: Bu 26-27 Aralık (17-24 Aralık’ı kast ediyor!) operasyonları, şu bu falan... Bütün cemaatçileri emniyetten kovuyorlar ve emniyette polis kalmıyor. Ondan sonra diyorlar ki emniyette polis kalmadı. Bunu da diyen bir kaymakam. Onu da asayiş şube müdürü yapmışlar, diyor ki emniyette polis kalmadı, bu işten anlayan polis kalmadı...”

BirGün, Radikal

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
mkX

al abi bi snickers ye

Murder

Akp'li fln değilimde aptalca konuşmuş. Şehitleri umursamayan pkk sempatizanı. “Ben 20 yaşındayken 20 yaşında çocuklar ölüyordu, şimdi de 20 yaşında çocuk... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Git boksunu yap sen, karışma milletin işine