Elveda İstanbul! Şehri Terk Edenler En Çok İzmir'e Yerleşiyor

 > -
Abone ol

Şehirler arası ev taşıma hizmeti veren bir internet sitesinin açıkladığı verilere göre, İstanbullular İzmir, Ankara ve Muğla’ya yerleşiyor. İzmirliler ise şehir değişikliğinde İstanbul'u tercih ediyor.

İstanbul’dan başka bir şehre taşınanların yüzde 12’si İzmir’i tercih ediyor.

Kasım 2017’de kurulan ve bugüne kadar 4 binin üzerinde taşınma talebine yardımcı olan Rahat Taşın’ın hazırladığı "Türkiye Taşınma Dosyası"na göre, İstanbul’dan başka bir şehre taşınanların yüzde 12’si İzmir’i tercih ediyor. Şehir değiştirenlerin yüzde 8’i Ankara’ya, yine yüzde 8’i de Muğla’ya taşınıyor.

Taşı Toprağı Altın Değilmiş: İstanbul Tarihinde İlk Defa Göç Verdi ve 440 Bin Kişi Şehri Terk Etti - onedio.com
Taşı Toprağı Altın Değilmiş: İstanbul Tarihinde İlk Defa Göç Verdi ve 440 Bin Kişi Şehri Terk Etti - onedio.com

İzmirliler ise İstanbul'u tercih ediyor.

İzmirlilerin taşınma konusundaki ilk tercihi ise yüzde 15’lik bir oranla İstanbul olurken yüzde 7’si Ankara’yı tercih ediyor. İzmirlilerin yüzde 5’lik bir kısım ise Bursa’ya taşınıyor.

İstanbul'dan Göç 17 Bini Aştı: İzmir'de Ev Fiyatları Neredeyse Yüzde 20 Arttı - onedio.com
İstanbul'dan Göç 17 Bini Aştı: İzmir'de Ev Fiyatları Neredeyse Yüzde 20 Arttı - onedio.com

Ankaralıların da şehir değişikliğinde tercihi İstanbul.

Ankara’nın taşınma verileri analiz edildiğinde şehir değiştirerek taşınanların yüzde 16’sı İstanbul’u, yüzde 9’u İzmir’i, yüzde 5’i Balıkesir ve yüzde 4’ü Antalya’ya taşınıyor.

İstanbul'dan başka şehre taşınanların yüzde 60'ı Avrupa yakasından.

İstanbul içerisindeki taşınma hareketliliğine bakıldığında ise şehri terk edenlerin yüzde 60'ının Avrupa yakasından olduğu görülüyor. İstanbulluların yalnızca yüzde 16'sı yaka değiştirmeyi tercih ediyor. İstanbul içi taşınanların ise büyük çoğunluğu ise kendi yakasında ikamet etmeye devam ediyor.

İstanbul'da en çok taşınan ilçeler ise Kadıköy, Kağıthane ve Güngören.

Taşınma maliyetleri yükseliyor.

Rahat Taşın’ın verilerine göre büyük şehirlerdeki şehir içi taşınmaların fiyatları Temmuz ayı ile birlikte yüzde 15 yükseldi. Fiyat artışında yüzde 20 ile başı çeken İzmir’i, yüzde 16 ile İstanbul ve yüzde 4 ile Ankara izledi.

1+1'e olan ilgi arttı.

Son bir yıl içinde Rahat Taşın’ı kullanarak taşınanların yüzde 40’ı 2+1 evleri için nakliye hizmetinden yararlanırken yüzde 30’u 3+1 ev taşıdı. Taşınmalar arasında geçen yıl yüzde 10 olan 1+1 evlerin payı ise yüzde 20’ye ulaştı. İstanbul’da 1+1 eve taşınmanın ortalama maliyeti 844 TL’yi bulurken bu rakam Ankara’da 816 TL ve İzmir’de 836 TL. 

2+1 ev taşınmanın ortalama maliyeti de İstanbul’da 1.122 TL, Ankara’da 920 TL ve İzmir’de 1.072 TL. 3+1 ev taşımanın ortalama maliyeti ise İstanbul’da 1.484, Ankara’da 1.102 TL ve İzmir’de ise 1.147 TL.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir