Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyaca Ünlü 10 Yönetmenin En İyi Filmleri

-
Abone ol

10. Peter Jackson

Çocukluğundan beri J. R. R. Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi romanlarına hayran olan Jackson, eserlerin haklarını satın aldıktan sonra üçlemeyi beyazperdeye aktardı. Yönetmen, ilk filmdeki çalışmasıyla üç dalda (En İyi Film, Yönetmen, Uyarlama Senaryo) Akademi Ödülü'ne aday oldu. Üçüncü film Kralın Dönüşü, Jackson'a En İyi Film, Yönetmen, Uyarlama Senaryo dallarında Akademi Ödülü kazandırdı. Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi'nin ardından King Kong'u (2005) yönetti. Uzun süren bir yapım aşamasından sonraYüzüklerin Efendisi öncülü Hobbit üçlemesinin ilk filmi Beklenmedik Yolculuk Aralık 2012'de büyük bütçeli bir Dünya Prömiyeri ile, ikinci film Hobbit: Smaug'un Çorak Toprakları Aralık 2013'de Wellington'da gösterime girdi. Üçlemenin son filmi Hobbit: Beş Ordular Savaşı 17 Aralık 2014 tarihinde gösterime girdi.

9. Christopher Nolan

Nolan ilk filmini 1998 yılında Following adıyla gerçekleştirdi. Filmde işsiz bir yazarın insanların hayatlarını öğrenmesini takıntı edinmesi ve evlerine girerek hayatlarının ayrıntılarını gizlice öğrenmesi konu ediliyordu.

2001 senesinde bir kara filmi tersten anlattığı gerilim "Akıl Defteri - Memento" vizyona girdi. Ortaya derin bir iz bırakan müthiş bir gerilim filmi çıktı.

2002 yılına gelindiğinde bir Norveç filmi olan Insomnia'nın yeni bir versiyonunu çekti. Başrollerde Al Pacino ve Robin Williams vardı.

2005 yılında Batman'i sinemaya uyarlayarak "Batman Başlıyor - Batman Begins"'i çekti. Çocukluğundaki en sevdiği çizgi roman kahramanı olan Batman'in elli yıllık geçmişini ele alarak çektiği bu film çok sevildi ve eleştirmenlerden çok iyi eleştiriler aldı.

The Prestige isimli 2006 tarihli filmde değişik bir kurgu kullanarak birbirine rakip iki illüzyonistin savaşını ele aldı.

2008 yılında ise Batman Begins'in devam filmi "The Dark Knight - Kara Şövalye" filmini çevirdi. Film gelmiş geçmiş en iyi filmler arasına girdi ve müthiş bir gişe başarısı yakaladı.

2010 yılında Inception'ı çekti. Film ilk haftasında Imdb'deki en iyi 250 film listesinde ilk 5'e girmeyi başardı, 500 milyon dolardan fazla hasılat elde etmesine rağmen 2011 Oscar Ödülleri'nde ana tabloda istediğini alamamış, teknik dallardaki 4 ödülle yetinmiştir.

2012 yılında Batman üçleme serisinin son filmi olan "The Dark Knight Rises - Kara Şövalye Yükseliyor" filmini çekti. Film eleştirel ve finansal yönden büyük başarıya imza attı. Film ilk haftasında Imdb'deki en iyi 250 film listesinde ilk 20'ye girmeyi başardı. Ayrıca film müthiş bir gişe başarısı yakalayarak 1 milyar sınırını aşmış ve tüm zamanların en çok izlenen filmleri arasına girmiştir.

2013 yılında bir Süpermen uyarlaması olan Man of Steel filminin yapımcılığını üstlenmiş ve hikayesinin yazım ekibinde de bulunmuştur. Filmde sadece bir kez Süpermen kelimesinin kullanılması ise ilginçtir.

2014 yılında gösterime giren, bir grup kaşifin yeni bir solucan deliği keşfetmesi ve yıldızlar arası bir yolculuğa çıkmasını konu alan Interstellar(Yıldızlararası) filminin de senaryosunu kardeşi Jonathan Nolan ile yazmış ve yönetmenliğini bizzat kendisi yapmıştır.

Batman serisinden itibaren neredeyse tüm filmlerinde Michael Caine rol almıştır.

8. Ang Lee

  • Bergman'ın Evinde, Trespassing Bergman, 2013, Oyuncu

  • Pi’nin Yaşamı, Life of Pi, 2012, Yönetmen, Yapımcı

  • Özgür Woodstock, Taking Woodstock , 2009, Yönetmen, Yapımcı

  • Dikkat Şehvet, Se Jie - Lust Caution, 2007, Yönetmen, Yapımcı

  • Brokeback Dağı, Brokeback Mountain, 2005, Yönetmen

  • Hulk, The Hulk, 2003, Yönetmen

  • Kaplan ve Ejderha , Wo Hu Cang Long , 2000, Yönetmen

  • Buz Fırtınası, The Ice Storm, 1997, Yönetmen, Yapımcı

  • Aşk ve Yaşam , Sense and Sensibility, 1995, Yönetmen

  • Eat Drink Man Woman, Yin shi nan nu, 1994, Yönetmen, Senarist

7. David Fincher

Yönetmenin sonraki işi, senaryosunu Andrew Kevin Walker'ın yazdığı 1995 tarihli Yedi isimli film oldu. Yedi ölümcül günaha uygun cinayetler işleyen bir katilin (Kevin Spacey peşindeki iki dedektifin (Brad Pitt ve Morgan Freeman) hikâyesinin anlatıldığı film, dünya genelinde yakalışk 300 milyon dolar kazandı ve eleştirmenlerden genellikle olumlu yorumlar aldı.

Yedi Alacakaranlık tarzı bir gerilim filmi olan Oyun'u (1997) yönetti. Kardeşinden (Sean Penn bir hediye aldıktan sonra başına sıradışı şeyler gelmeye başlayan bir işadamının hikâyesine odaklanan film, eleştirmenler iyi yorumlar almasına rağmen gişede orta karar bir başarı elde etti.

David Fincher'ın Chuck Palahniuk'un aynı adlı romanından uyarladığı Dövüş Kulübü, 1999 yılında gösterime girdi. Başrollerinde Edward Norton, Brad Pitt ve Helena Bonham Carter'ın yer aldığı film eleştirmenlerden karışık yorumlar alırken gişe hasılatında beklenen başarıyı kazanamadı. Ama eleştirmenlerin ve izleyicilerin filme olan bakışı zaman içinde çok değişti. Dövüş Kulübü zamanla sinema tarihinin en iyi filmlerinden biri olarak anılmaya başlandı. Entertainment WeeklyDövüş Kulübü gösterime girdiğin zaman filme düşük bir not vermişti ama "Sahip Olmanız Gereken 50 DVD Film" listesinde bir numaraya Dövüş Kulübü'nü yerleştirdi. Dövüş Kulübü, İngiliz sinema derisi Total Film'in hazırladığı "Tüm Zamanların En Muhteşem 100 Filmi" listesinde JawsVertigo ve Sıkı Dostlar filminin ardından dördüncü sırada yer aldı.

Fincher'ın Dövüş Kulübü'ünden sonraki filmi Panik Odası (2002) oldu. Film her ne kadar Amerika Birleşik Devletleri'nde yaklaşık 92 milyon dolar kazansa da YediOyun ve Dövüş Kulübü filmlerinin elde ettiği eleştirel başarıya ulaşamadı. Bu filmden beş yıl sonra David Fincher, Rober Graysmith'in Zodiac Katili hakkında yazdığı kitaptan uyarladı. Önemli rollerde Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo, Robert Downey Jr., Anthony Edwards ve Brian Cox'ın yer aldıpı Zodiac, 2007 yılının en beğenilen filmlerinden biri oldu ancak Birleşik Devletler'de gösterimde kaldığı süre içerisinde yalnızca 33 milyon dolar kazanabildi.

Fincher'ın senarist Eric Roth ile birlikte F. Scott Fitzgerald aynı adlı romanından uyarlandıkları Benjamin Button'un Tuhaf Hikayesi 2009 yılında gösterime girdi. Benjamin Button'un Tuhaf Hikayesi Fincher'ın yönettiği en uzun film oldu. Ayrıca Fincher, bu filmde Brad Pitt ile üçüncü kez çalıştı. 13 dalda Akademi Ödülü adaylığı kazanan yapım, David Fincher'a da ilk En İyi Yönetmen dalında Akademi Ödülü adaylığını getirdi. Film 300 milyon dolardan daha fazla kazandı. Ünlü yönetmen, son olarak Ejderha Dövmeli Kız'ın Amerikan versiyonunu sinemaya aktardı.

6. Coen Kardeşler (Joel Coen ve Ethan Coen )

New York Üniversitesi'ni bitirdikten sonra Joel, müzik kliplerinde ve filmlerde yapımcı asistanı olarak çalıştı. Film editörlüğü konusunda uzmanlaştığı sırada Sam Raimi ile tanıştı ve Raimi'nin çektiği 1981 yapımı "The Evil Dead" filminde editör yardımcılığı yaptı.

Coen Kardeşler bugüne dek "O Brother, Where Art Thou?""Raising Arizona""The Big Lebowski" gibi çok sayıda başarılı komedifilminin yanında "Miller's Crossing""Blood Simple" gibi "kara filmler" ve "Fargo""The Man Who Wasn't There""Barton Fink" gibidrama ile komediyi iç içe geçiren filmlere de imzalarını atmışlardır.

Filmlerinin çoğunda Joel yönetmen, Ethan ise senarist olarak görünür. Kurgu ve sinematografininse Roderick Jaynes'e ait olduğu yazar. Bu isim, Coen Kardeşlerin kullandığı bir takma addır. Bunun yanında beraber yazarak yönetmenliğini üstlendikleri ya da ayrı ayrı çalıştıkları yapımlar da bulunmaktadır. Beraber çalıştıkları oyuncular, her ikisinin de aynı bakış açısı ve anlayışa sahip olduklarını, hatta herhangi birisine bir soruyla gittiklerinde aynı cevabı aldıklarını söylemişlerdir. Bu beraberliklerinden ötürü onlara film endüstrisinde "İki Kafalı Yönetmen" de denmektedir.

5. Clint Eastwood

İlk çıkışını, 1959-1966 yılları arasında yayınlanan Rawhide adlı TV dizisindeki Rowdy Yates karakterini canlandırarak yaptı.

Ancak Eastwood'un asıl çıkışı, 1964 yapımı A Fistful Of Dollars ve takiben 1965 yapımı For a Few Dollars More filmi ile olmuştur. 1966 senesinde, aynı serinin son filmi The Good, The Bad And The Ugly ile Eastwood, artık dünya çapında tanınan bir aktör haline geldi. 1971 yılında Play Misty For Me ve The Beguiled filmleri ile büyük bir başarı yakaladı. Yine 1971 yapımı Dirty Harry isimli filmde, kendi yöntemleri ile suçluları yakalayan müfettiş Harry Callahan rolü ile, o güne dek canlandırılmamış olan "kendi başına buyruk" polis karakteri imgesini geliştirdi.

1980'li yıllarda, iyi yapımlarda oynamış olmasına rağmen, önceki yıllar kadar büyük çıkışlar yapamadı. Ama 1990'ların başında, gerek yönettiği, gerekse oynadığı filmlerle sinema dünyasına yeni sürprizler kazandırdı. 1992'de yönettiği ve oynadığı Unforgivenadlı film ile en iyi yönetmen Oscar'ını kazandı ve en iyi aktör ödülüne aday gösterildi.

Eastwood bu güne kadar, 60'tan fazla film ve TV yapımında oynamış, 30 film yönetmiş, 25 filmin yapımcılığını üstlenmiş, 10 filmin müziklerini bestelemiş ve soundtrack'lerine imza atmıştır.

Maggie Johnson ve Dina Eastwood (şimdiki eşi) ile iki evilik yaptı ve yedi çocuğu var.

4. James Cameron

Film kariyerine senaristlikle başlayan Cameron yönetmenliğe daha sonra kısa metraj bir bilimkurgu olan Xenegenesis adındaki film ile başladı. Gördüğü bir rüyadan etkilenen James Cameron Terminator'ü yaratmaya o zaman karar verdi. Fakat daha yeni tecrübesi olmadığı düşünülerek senaryosunu yazdığı Terminator için yapımcı şirketlerden onay alamadı. Sonunda amacına ulaştı ve kült statüsüne ulaşacak olan bu filmi yaratabildi. Filmin devamı da ilk filmin gişe başarısının sonucu çekildi ve o da bir öncekini aratmadı.Cameron, bilimkurgu örnekleri vermeye devam etti ve Aliens, Abyss gibi yapımları çekti. James, 1997'de tüm dünyada adını duyurdu ve rekorlar kıran Titanik için senarist, yapımcı oldu ve yönetmen koltuğuna oturdu. Rekorlara imza atan filmi Titanik onun En İyi Yönetmen dahil (11 Oscar) o yılki neredeyse tüm ödülleri kazanmasını sağladı. Yine kendi filmi olan Avatar 6. haftasında Titanik'in elinde tuttuğu rekoru kırdı. Bir bakıma James Cameron kendi rekorunu kırarak çıtayı biraz daha yükseltti. Bir süre belgesel çekimlerine ağırlık veren Cameron, Avatar ile yeniden beyaz perdeye döndü. Filmin yapımında Fusion Camera System teknolojisini kullandı. Avatar 17 Aralık 2009'da ABD sinemalarında gösterime girdi.

3. Quentin Tarantino

Tarantino'nun filmleri, diyalogları, parçalanmış kronolojik akışı ve pop kültür takıntılarıyla ünlüdür. Sıklıkla şiddet sahneleri içerir ve Rezervuar KöpekleriUcuz Roman ile Kill Billgibi ana filmlerinde bol bol etrafa sıçrayan ve oluk oluk akan kan görüntüleri bulunur. Yine de insanları etkileyen bu sahnelerin yarattığı gerilim ve rahatsızlık değil, şiddetin günlük hayat içinde yer alması ve şiddet üzerine yapılan kara mizahtır.

Tarantino, filmlerinde reklam yapmamak için ürün koymamasıyla da tanınır. Bu nedenle bir ürünün kullanılmasının gerekli olduğu durumlarda ya hayalî markalar yaratmış ya da artık kullanımdan kalkmış markaları kullanmıştır. Ucuz Roman 'da kullanılan Red Apple sigaraları ve Big Kahuna Burgers gibi hayalî markalar Dört OdaGün Batımından Şafağa,Kill Bill ve hatta Romy and Michele's High School Reunion gibi çeşitli filmlerde de kullanıldı. Yönetmen aynı zamanda kahvaltılık mısır gevreğine olan düşkünlüğüyle de tanınır ve birçok filminde bunların kullanıldığı sahneler vardır. Rezervuar Köpekleri ve Ucuz Roman 'da Fruit Brute ve Kill Bill'de Kaboom gibi hayalî markalar kullanmıştır.

2. Steven Spielberg

Filmografi
2000'ler
Under the Dome (2013)(Tv Dizisi)
Lincoln (2012)
Savaş Atı (2011)
Süper 8 (2011)
Tenten'in Maceraları (2011)
Transformers: Ayın Karanlık Yüzü (Yapımcı Olarak) (2011)
Transformers: Yenilenlerin İntikamı (Yapımcı olarak) (2009)
Indiana Jones ve Kristal Kafatası Krallığı (2008)
Transformers (Yapımcı olarak) (2007)
Atalarımızın Bayrakları (2006)
Dünyalar Savaşı (2005)
Münih (2005)
Terminal (2004)
Sıkıysa Yakala (2002)
Azınlık Raporu (2002)
Yapay Zeka (2001)
1990'lar
Er Ryan'ı Kurtarmak (1998)
Amistad (1997)
The Lost World: Jurassic Park (1997)
Schindler'in Listesi (1993)
Jurassic Park (1993)
Kanca (1991)
1980'ler
Daima (1989)
Indiana Jones: Son Macera (1989)
Güneş İmparatorluğu (1987)
Back to the Future (1985) (yapımcı olarak)
The Color Purple (1985)
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984)
E.T. the Extra-Terrestrial (1982)
Raiders of the Lost Ark (1981)
1970'ler
1941 (1979)
Üçüncü Türden Yakınlaşmalar (1977)
Jaws (1975)
The Sugarland Express (1974)
Duel (1971)
1960'lar
Amblin' (1968)
Firelight (1964)

1. Martin Scorsese

Amerikan yeni dalga akımının önemli temsilcilerinden biridir ve sinematografik mimarisinin yanı sıra, temel dramatik arayışları olanHıristiyanlık, suç, adalet ve şiddet unsurlarını işleyen hikâye ve karakterleri ile başarılı olmuştur.Goodfellas ve Casino filmlerinde kullandığı ortadan ya da sondan başlayarak anlatma tarzıyla bütünleşmiştir.

Geçmişte birçok filmde Robert De Niro, Joe Pesci ve Harvey Keitel ile çalışan yönetmen, son dönemdeki Gangs of New York, The Aviator ,The Departed ve The Wolf Of Wall Street filmlerinde Leonardo DiCaprio ile çalışmıştır.

Ayrıca Michael Jackson'ın Bad klibini yöneterek büyük sükse yapmıştır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fatih-solt

Bir Alfred Hitchcock olamaz !

pessimist-adam

Cristopher nolan efsane

sergen-sahin

stanley kubrick gibi adam yok listede.

therewasauser

james cameronun en iyi filmi avatar olmalı

siya-sipan

Titanik ?

therewasauser

Avatar daha iyiydi bence

siya-sipan

:)..benim favorim ikisi de değil ama..

therewasauser

Benim favorim J.J Abrams - Star Trek

siya-sipan

J. cameron denince aklıma 1. terminatör 2. titanic. 3. avatar geliyor ;)

therewasauser

j.cameron denince akla hemen avatar gelir demişler :D

siya-sipan

peki öyle olsun bakalım :D

therewasauser

Ama favori filmim Star Trek

feyk

terminator 1, 2

therewasauser

Terminatörde iyi ama bi Star Trek değil.Bana göre Star Trek geleceğin önizlemesi

Görüş Bildir