Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünya'nın En İlginç ve En Popüler 11 Festivali

 > 
688PAYLAŞIM

İlginç, İlgi Çekici, Eğlendirici çokça Festival var yeryüzünde!

Ülkemizde ve dünyada, eğlenmek için, güç gösterisinde bulunmak için, hasat kutlamak için, anmak için, keyif için, turizm için, ilgi çekmek için, ilgilenilmek için, içsel özgürlük için, yardım için, bereket için, Tanrı için, kendimiz için, çılgınlık için, reklam için, tarihini yaşatmak için kısacası çok şey için festivaller düzenleniyor. 

İşte o birbirinden ilginç, keşke ülkemizde de yapılsa dediğimiz, ve bazılarını ülkemizde de görebildiğimiz 11 İlginç Festival:

1- Holi Festivali / Festival of Colors ( Hindistan )

Hintliler baharın gelişini, bahara yakışan bir coşku ve renk cümbüşü oluşturan "Holi Festivali"; diğer adıyla Renklerin Festivali ile kutluyorlar.

Festival boyunca insanlar özgürlük ve eğlencenin tadını çıkarıyor ve renkli boyaları kendi üzerlerine sürdükten sonra diğer insanlara atıyor.

Hinduların her Mart ayının ilk dolunayında “baharın gelişini” kutladıkları bu festivalde, sokaklarda bembeyaz kıyafetler giyen ve birbirlerine rengarenk toz ve sıvı boyalar fırlatan insanları görebilirsiniz! İnanca göre, bu boyama “doğanın uyanışını” simgeliyor. Bu arada belirtmek gerekir ki Holi Festivali boyu herkes, rengarenk boyanmış halde günlük hayatına devam ediyor ve bunun şans getirdiğine inanılıyor!

2- Portakal Festivali / Ivrea Orange Festival ( İtalya )

Bir Orta Çağ hikayesine dayanan bu festivalde katılımcılar Orta Çağ kıyafetleri giyip sadece portakallarla zırhlanarak antik bir savaşı canlandırıyor. İtalya'nın Ivrea kasabasında her yıl şubat ayından düzenlenen Portakal Festivali'nde
katılımcılar tonlarca portakalı birbirine fırlatıyor.

3- Domates Festivali / La Tomatina Fest ( İspanya )

Valencia’nın Buñol kasabasında her yer domates kırmızısına bürünüyor."La Tomatina" yani Domates Festivali her yıl
Ağustos ayının son Çarşamba günü İspanya, Valencia yakınlarındaki Bunol şehrinde düzenlenir. Festivale yaklaşık 40 bin kişi katılır.

Festival boyunca insanlar isminden de anlaşılacağı üzere domatesleri birbirlerine atarak eğleniyor ve etkinliğin 1940'lı yıllardan bu yana yapıldığı sanılıyor.

Bu, festivalde olgunlaşmış domatesler, havalarda uçuşuyor ve insanlar kendilerini adeta bir domates çorbasının içinde yüzerken buluyor! La Tomatina; çılgın olmakla beraber, on binlerce katılımcısı ile oldukça dikkat çekici ve popüler bir festival.

1945 yılındaki Franco karşıtı gösterilere uzanan, İspanya'nın Valencia bölgesinde düzenlenen Domates Festivali, her yıl dünyanın çeşitli yerlerinden onbinlerce kişiyi Bunol Köyü'ne çekiyor.

Ağustos ayının son haftasında düzenlenen festival, katılımcıların kamyonlardan dağıtılan tonlarca
domatesi birbirine fırlatmasıyla bir tür yemek savaşına dönüşüyor.

4- Dragon Festivali ( Çin )

M.Ö. 3. yüzyılda Chu ülkesinin büyük gücü kırılmış ve ülke Qin Hanedanlığı’nın işgaline uğramıştır. 

Bu duruma dayanamayan vatansever şair Qu Yuan, 5. ayın 5. günü Guluo Nehri’ne atlayarak intihar etmiştir. Bunu duyan insanlar büyük üzüntü duymuşlardır. Balıkçılar nehre birbiriyle yarışırcasına gitmişler ve cansız bedenini aramışlardır. Festivalin kökeni inanışa göre köylülerin nehre sallarıyla inip Qu Yuan´ı kurtarmaya çalışmaları, başarısız olunca da en azından onun ölüsünü hayvanlardan ve kötü ruhlardan uzak tutmaya çalışmalarına dayanır. Zamanla yapılan bu uğraşlar ve konuya ilişkin efsanelerin dokusu, bu festivali çeşitli kültürel etkinliklerle bezemiştir.

Örneğin; bugün hâlâ düzenlenen festivalde sallar sembolik olarak Qu Yuan´ın nehre düşmüş vücuduna ulaşabilmek için sal yarışı yaparlar. Koreliler de daha sonra bu festivali Çin kültüründen alarak, Dano ismiyle kutlamaya başlamışlardır. Daha sonra bu hikaye Ejderha Kayıkları Yarışması düzenleme geleneği haline gelmiştir.

Her kayığın başında, değişik şekillerde, tahta üzerine oyulan rengarenk ejderha başı bulunur. Her kayıktadavul ve gonk sesleri göğü çınlatır. Yarışmacıların haykırışları birbirine karışır. Kayıklar birbirlerini kovalarcasına yarışır. Sahilde renkli bayraklar dalgalanır...

80’lerde bu hikaye Avrupalılar tarafından duyuldu ve ilk festival Almanya’da düzenlendi. Yıldan yıla bu festivale katılım sayısı hızla arttı ve birkaç sene sonra milyonlarca kişi bu sporun hayranı oldu.

Dünya'nın 76 ülkesinde gerçekleştirilen Festival'in en önemli 3 temsilcisinden birisi de Türkiye. Festival; kurumlara yönelik spor, eğlence, motivasyon ve tanıtım organizasyonu olarak günümüzde de yaşatılmaktadır.

5- Oktoberfest ( Almanya )

Oktoberfest ya da Türkçe çevirisi ile Ekim Festivali, Almanya'nın Bavyera Eyaleti'nin Münih kentinde her yıl Eylül ayının son günleri ve Ekim ayının ilk günlerinde düzenlenegelen 2 hafta süren bir festivaldir. Her yıl yaklaşık 6 milyon kişinin katıldığı bu festival Münih şehrindeki en ünlü olaydır.

Festival, geleneksel olarak, Ekim ayının ilk Pazar gününü de içine alacak şekilde 16 gün sürer. Almanyaların birleşmesinden sonra festivalin programı değiştirilmiş ve eğer Ekim ayının ilk Pazarı ayın 1'ine ya da 2'sine denk geliyorsa festivalin süresi ayın 3'üne yani Almanya Birleşme Günü kutlamalarına uzatılmaktadır. 

Festival, genellikle Almanlarca kısaca “d’ Wiesn” ya da “d'Waasn” olarak söylenen Theresienwiese (Therese Alanı) isimli yerde yapılmaktadır. Festivalin en önemli özelliği biradır ve her sene festival kutlaması, Münih Belediye Başkanı'nın büyük bir ahşap bira fıçısına çeşme çakması töreni ile başlar, Almanlar bu eylemi “O'zapft is!” (Bavyeraca: “Çeşmelendi!”) biçiminde seslendirirler. Bu kutlamalar için özel olarak bir Oktoberfest Birası mayalanır ki bu bira hem tat hem de alkol bakımından biraz koyu renkli ve serttir. Bu bira Maß denen bir litrelik özel bardaklarda sunulur ve ilk Mass, Bavyera Başkanı'na ikram edilir. Sadece Münihli bira üreticilerinin bu özel birayı sunmalarına izin verilir ve bu sunum adı Bierzelt olan binlerce kişinin sığabileceği devasa çadırlarda yapılır.

Ayrıca dünyanın diğer ülkelerinde de Oktoberfest kutlamaları adı altında çeşitli kutlamalar da yapılmaktadır.

6- Çamur Festivali / Boryeong Mud Festival ( Kore )

İlk defa 1998'de Güney Kore'nin Boryeong kentinde düzenlenen 'Geleneksel Çamur Festivali' milyonlarca ziyaretçinin ilgisini çekiyor.Festival yaz aylarında gerçekleştiriliyor.

Katılımcılar mineral yönünden zengin olduğu belirtilen çamurla dolu havuzlara girerek, eğleniyor.

Güney Kore’nin Boryeong şehrinde düzenlenen Çamur Festivali, her yıl temmuz ayının ikinci haftasında başlayıp bir hafta boyunca sürüyor.

Şehrin çeşitli yerlerinden toplanan çamurlar Daecheon Sahili’ne getirilir ve burada “Mud Experience Land” adı verilen alan oluşturulup, gerekli çamur toplandıktan sonra sahile kurulan sahne ve kolonların ardından festival alanı hazırlanmış oluyor. Bu festivalin herhangi bir tarihsel kökeni yok.

Festival ilk defa 1998’de, Boryeong’un meşhur çamurunutanıtıp, kozmetik satışlarının arttırılmak için düzenlenmeye başlanmış.

7- Yanan Adam Festivali / Burning Man Festival ( ABD )

Her yaz 50.000'e yakın hedonistin katıldığı Nevada'daki Black Rock çölünde düzenlenen festival ilginç görüntülere sahne alıyor. Operadan tiyatroya, heykelden müziğe kadar birçok sanat dalının buluştuğu festival, ismini son gün gerçekleşen ahşap adam heykelini yakma ritüelinden alıyor.

Dünyadaki en çılgın etkinlikler arasında bulunan festival; dünyanın farklı köşelerinden en çılgın sanatçıları ve devrimcileri bir araya getirir. 

Tüm dünyadan sanatçılar ve sosyal devrimciler bir hafta boyunca kurulan kentte, çölün sert koşullarına dayanarak, kendilerini ifade edebilecekleri kültürel etkinliklere katılıyorlar. Festival, Amerikalıların Labor Day’inden bir hafta önce Black Rock Desert, Nevada’da düzenleniyor. Katılımcılar yedi gün boyunca çöl şartlarına direnip, içsel özgürlüğe erişiyorlar.

Son olarak da insan bedeni ve onun kalıplarını temsil eden Tahta Adamı yakarak
festivali sonlandırılıyor.

8- Peynir Yuvarlama Festivali / Gloucester Cheese Rolling ( İngiltere )

İngiltere'nin Gloucestershire eyaletindeki Coopers tepesinde gerçekleştirilen 'Peynir Yuvarlama Festivali'nde yüzlerce kişi dik bir yamaçtan aşağıya birbirleriyle yarışarak, yuvarlanmakta olan 'Gloucester' peynirini yakalamaya çalışıyor.

Her yıl 25 Mayıs’da düzenlenen festival, Coopers tepesi olarak bilinen bir tepeden aşağı, yüzlerce kişi yuvarlanmakta olan Gloucester Peynirini yakalamaya çalışmaktadırlar.

9- San Fermin Festivali ( İspanya )

İspanyolların dünya çapında en tanınmış kültürel etkinliklerinden biri olan ve halkın boğalarla dar sokaklarda koşmasıyla bilinen San Fermin Festivali, Kuzey İspanya'daki Pamplona şehrinde her yıl 6 Temmuz ile 14 Temmuz arasında düzenlenen geçmişi eskilere dayanan bir kutlamadır.

Bu kutlamada en önemli aktivite "Encierro" yani Boğaların Koşması olmakla beraber festival hafta boyunca süren bir sürü diğer geleneksel etkinlikleri de kapsar. Yerel dilde Sanfermines olarak bilinir ve bu festival bir bütün olarak Pamplona ve Navarre'nin koruyucu meleği olan San Fermin onuruna düzenlenir. Festivalde yaşananlar Amerikalı yazar Ernest Hemingway'in Güneş de Doğar adlı eserinin merkezinde yer alır.

10- Kumdan Heykel Festivali / International Sand Sculpture Festival ( Portekiz )

Portekiz’in Algarve bölgesinde yerleşik bir kasaba Pera kasabasının ev sahipliği yaptığı Kumdan Heykeller Festivali,
heykellerin büyüklüğü ve yayıldığı alan ile İberya’nın en büyüğü.

Dünyanın dört bir yanından yetenekli heykeltıraşlar ve kumdan heykel uzmanları festival için Pera’da bir araya geliyor. 15 Bin metrekare alanda, 34 Bin Ton kuma şekil vermek için işe koyuluyorlar.

Festival, her sene yeni bir tema ile gerçekleştiriliyor.

Son Festivali Teması: İdoller

Tarihi ve coğrafi bir yaklaşımla sergide pek çok alanda idol haline gelmiş karakterlere yer veriliyor. Festivalin son seneki yelpazesi Antik Çağ Tanrılarından Beatles, Michael Jackson ve Marylyn Monroe’ya uzanıyor.

Yani ziyaretçiler; spor, sinema, müzik, moda, politika ve din alanında toplumu etkilemiş kişilerin kumdan işlenmiş heykellerini, bu festival sayesinde keşfedebiliyor.

11- Albuquerque Uluslararası Balon Festivali / Albuquerque International Balloon Fiesta ( ABD )

Dünyanın en büyük balon festivali olma özelliğini taşıyan Albuquerque Geleneksel Balon Festivali her yıl New Mexico /
ABD'de düzenlenir.

9 gün süren festivale dünyanın birçok ülkesinden birçok farklı şekil ve boyuttan toplam 750 balon katılıyor. 

Dünyanın en büyük sıcak hava balonu festivali olan organizasyon, ilk olarak 1972 yılında düzenlendi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
furkan-cal

cok sagolun ing odevıme asırı yardımcı oldunuz Allah razı olsun :))

Gizli Kullanıcı

onlarda domates festivali bizde kırkpınar :(

Görüş Bildir