Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dilek Öğretmen, Dünyanın En İyi 50 Öğretmeni Arasında

 > 
1.5bPAYLAŞIM

Samsun'un Çarşamba ilçesine bağlı Kumköy İlköğretim Okulu'nda sınıf öğretmenliği yapan ve eğitim alanında birçok başarılı işe imza atan Dilek Livaneli, uluslararası alanda 49 meslektaşı ile Küresel Öğretmen Ödülü'ne aday gösterildi.

Hint asıllı iş adamı Sunny Varkey'in eğitim alanında projeler geliştirmek amacıyla kurduğu ve onursal başkanlığını eski ABD Başkanı Bill Clinton'ın üstlendiği Varkey Gems Vakfı (Varkey GEMS Foundation) tarafından düzenlenen 'Küresel Öğretmen Ödülü'nün (The Global Teacher Prize) seçtiği en iyi 50 öğretmen arasında, bu yıl Samsun'un Çarşamba ilçesine bağlı Kumköy İlköğretim Okulu'nda sınıf öğretmenliği yapan Türk öğretmen Dilek Livaneli de yer alıyor.

Dilek öğretmen, Türkiye'de imza attığı başarılı projelerin ardından ismini dünyaya duyurmaya hazırlanıyor. Küresel Öğretmen Ödülü ile her yıl eğitim alanında başarılı projeler hazırlayan bir öğretmene 1 milyon dolar para ödülü veriliyor. Ödül için dünya çevresinden 5 bin aday öğretmen başvurdu. 127 ülkeden 1300 finale kalan aday arasından son 50 öğretmen seçildi. Seçilenler arasında ilk kez bir Türk öğretmen bulunuyor.

VAKFIN ONURSAL BAŞKANLIĞINI BILL CLINTON YAPIYOR

Samsun'un Çarşamba ilçesindeki Kumköy İlköğretim Okulu'nda tek sınıf öğretmeni olarak görev yapan Dilek Livaneli'nin, okulunda birçok başarılı projeye imza attığı biliniyor. İlk olarak okulun fiziki koşullarını değiştirmek amacıyla proje başlatan Dilek öğretmen, ardından geliştirdiği projelerle öğrencilerine birçok başarı kazandırdı. Düzenlediği faaliyetler aracılığıyla okuldaki çocukları ilk kez tiyatro, sinema, opera ve müzelerle tanıştıran Livaneli, ayrıca öğrencilerin yabancı dil öğrenmesine de katkıda bulundu. Öte yandan, aile bireylerini de önemseyen Dilek öğretmen, beslenmeden edebiyata okulun annelerine de eğitim programları hazırlayarak adını Türkiye'ye duyurdu.

Dilek Livaneli, 2012 yılında Milli Eğitim Bakanlığı'nın 24 Kasım Öğretmenler Günü'ne özel hazırladığı "Öğretmenlik Mesleğinde Fark Yaratanlar" etkinliğinde, 81 il arasında Samsun'u temsil ederek 'Yılın Öğretmeni' seçilmişti.

Varkey Gems Vakfı'nın Onursal Başkanı Bill Clinton, verilen ödülün öğretmenler adına büyük bir öneme sahip olduğunu vurgulayarak, "Öğretmenlerin öğrenme ve öğretme konusunda becerilerini desteklemek, onların mükemmelliğe ulaşmasını sağlar" ifadelerinde bulundu.

ÖĞRETMENLERİ SEÇEN AKADEMİDE KEVIN SPACEY DE BULUNUYOR

Son 50 aday öğretmeni seçen akademide bulunan Oscar ödüllü Amerikalı oyuncu Kevin Spacey ise, "Oyunculuğa başladığım ilk zamanlarda örnek aldığım bir aktör bana, oyunculuğu profesyonel olarak yapacağımı söylemişti. Gençlerin taşıdığı potansiyeli farkedebilmesi için öğretmelerin verdiği desteğin çok önemli olduğu düşünüyorum" dedi.

Vakfın Ödül Komitesi, gelecek yıl Şubat ayında son 10 aday öğretmeni açıklayacak. Adayların belirlenmesinin ardından, Mart ayında ise Dubai'de düzenlenecek ödül töreniyle bir öğretmene eğitim alanına kazandırdığı projelerden dolayı 1 milyon dolar para ödülü verilecek.

Elde ettiği bu başarı nedeniyle çok mutlu olduğunu söyleyen Livaneli, şöyle dedi:

"İlk 50’ye kaldığımı öğrenince çok sevindim. 11 yıldır köy okullarında görev yapıyorum. Küçücük bir köy okulunda istenirse neler yapılabileceğini göstermek için bu zaman kadar çalıştım, mücadele ettim. Şimdi bu yaptıklarımı dünyada çok önemli bir kuruluşun da görmesi beni çok gururlandırdı. Dilerim bu ödülü de ülkeme getirebilirim. Haberi öğrenmemin ardından tebrik telefonları aldım. Öğrenci velilerim özellikle anneler de okula gelip beni tebrik ettiler. Onlarda çok mutlu oldu. Bana bu zamana kadar destek olan herkese çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Livaneli’nin bu başarısı hem öğrencilerine hem de görev yaptığı köydeki öğrenci velilerine de büyük sevince neden oldu.

 DHA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir