Görüş Bildir
Haberler
Dev Yabancı Bankalar Beklentilerini Açıkladı: Dolar/TL'de Düşüş Olacak mı?

Dev Yabancı Bankalar Beklentilerini Açıkladı: Dolar/TL'de Düşüş Olacak mı?

UniCredit, TCMB faizi değiştirmese bile bunun TL'ye kalıcı bir destek sağlamayacağına inanıyor.

Standard Chartered Bank ise 2022 ve 2023 için dolar/TL tahminini güncellerken kur korumalı Türk lirası mevduatın kamu maliyesi üzerinde risk oluşturduğunu belirtti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Faizler sabit tutulsa bile!

Faizler sabit tutulsa bile!

UniCredit analistleri, TCMB'nin gerçekleştirdiği bir dizi faiz indiriminin ardından perşembe günü yapacağı Para Politikası Kurulu toplantısında faiz oranlarını sabit tutabileceğini, ancak bunun Türk Lirası'na kalıcı bir destek sunmasının muhtemel olmadığını bildirdi.

Analistler, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gelen baskının ve hükümetin lirayı desteklemek için açıkladığı tedbirler sonrası kurda yaşanan toparlanmanın etkisiyle TCMB'nin bu yıl daha fazla faiz indirimi yapmasının hala 'olasılıklar arasında' olduğunu savundular. 

Dolar/TL ve euro/TL'nin ABD Doları'nda bu hafta yaşanan değer kaybından çok fazla fayda sağlayamadıklarını savunan UniCredit analistleri, dolar/TL ve euro/TL'de yatırımcılara 'düşüşlerde alım' stratejisi izlemeye devam etmelerini önerdiler.

Dolar/TL'de beklenti yükseldi

Dolar/TL'de beklenti yükseldi

Standard Chartered Bank, yayımladığı bir araştırma raporunda heterodoks para politikasının yüzde 36’lık yüksek enflasyon ile birleşince Türk lirası için yapısal kırılma yarattığını ve 2022 yıl sonu Dolar/TL tahminlerini 12 seviyesinden 20’ye çıkardıklarını söyledi.

Bloomberg HT haberine göre, Aralık ayındaki fiyat hareketlerinden sonra Türk lirasındaki oynaklığın Bitcoin’i geçtiğine dikkat çeken banka, yazın turizmin canlanmasıyla yaşanacak toparlanmanın negatif net rezervlerden dolayı yapısal kırılmayı tersine çeviremeyebileceğini vurguladı.

Erken seçim TL'de değer kaybını sürdürebilir

Erken seçim TL'de değer kaybını sürdürebilir

Yeni duyurulan kur korumalı Türk lirası mevduatının beklenenin aksine dolarizasyonu düşürmediğini belirten Standard Chartered, yeni enstrümanın kamu maliyesi üzerinde risk oluşturduğunu dile getirdi.

2023’teki seçimler öncesinde ortodoks politikalara dönüş olmayacağını ve para politikasının genişlemeci kalacağını düşünen banka, sürpriz bir erken seçim ihtimalinin 2022'de Türk lirası için diğer negatif faktörlerden biri olacağını söyledi.

Standard Chartered 2022 sonu için dolar/TL tahminini 12 seviyesinden 20’ye çıkarırken 2023 sonunda dolar kurunun 28 seviyesine ulaşmasını bekliyor.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir...

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın