Botanik Bahçesinden Sonra Gözler Heybeliada'da: Çam Limanı ile Sanatoryum, Diyanet'e Tahsis Edildi

-
Abone ol

Heybeliada'daki 1. derece SİT alanı olan Çam Limanı ve 94 yıllık sanatoryumun sessiz sedasız Diyanet'e tahsis edildi. Adalar Belediye Başkanı ile Adalar Savunması tepki gösterdi.

Artı Gerçek'ten Rıfat Doğan'ın haberine göre, Adalar İlçesi’ne bağlı Heybeliada’da 1. derece SİT alanı olan Çam Limanı ve 94 yıllık Senatoryum’un, Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis edileceği iddiası tartışma konusu oldu.

Diyanet’in internet sitesinde, Milli Emlak Müdürlüğü’nden tahsis işlemlerinin tamamlanacağı ve 200 bin metrekarelik arazide eğitim merkezi yapılacağı kaydedildi.

'Kültürel yaşam alanları koparılıyor.'

Adalar Savunması, Heybeliada Çam Limanı’nın Diyanet’e devredilmek istenmesine karşı yayınladığı açıklamada, ”Adalar’ın doğal, tarihi ve kültürel yaşam alanlarını parça parça özel ya da kamusal projelerle Adalar bütününden kopartmaya yönelik tüm proje ve arayışlara son verilmesini istiyoruz” denildi.

'Mevzuat gereği Diyanet’e devrinin mümkün olmadığını biliyoruz.'

Adalar Belediyesi Başkanı Atilla Aytaç, Milli Emlak’ın 31 Mayıs’ta tahsis izni için Kültür Bakanlığı’na, ayrıca Hazine Müsteşarlığı’nın da Varlık Kiralama Şirketi’ne tahsisi konusunda başvurduğu yönünde bilgi aldıklarını belirterek, “Konu henüz Koruma Kurulu gündemine gelmedi. Kurul üyesi arkadaşımla yeni görüştüm. Dosyasını inceleme emri verdim” dedi. 

Tahsisle ilgili ellerinde resmi bir belge olmadığını, Diyanet sitesinde böyle bir haber gördüklerini ifade eden Aytaç, “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Heybeliada’da bulunan Kızılay Tesisleri'nde yaz ve kış aylarında kamp yaptığını biliyoruz. Muhtemelen bir çalışma vardır. Böyle bir tehlike de var. Fakat mevzuat gereği buranın Diyanet’e devrinin mümkün olmadığını biliyoruz” diye konuştu.

Öte yandan Atatürk'ün isteğiyle kurulan ve 81 yıl hizmet veren Heybeliada Sanatoryumu'nun da Diyanet'e tahsis edileceği aktarıldı.

Türkiye’nin ilk verem hastanesi olarak 1924 yılında kurulan, veremli hastaların yıllarca şifa bulduğu Heybeliada Sanatoryumu, 12 yıldır kapalıydı.

Süvari: 'Orası hastane ve adalı gençler için spor salonu olmalı.'

Adalar Savunması’ndan Ömer Süvari ise “Adalıların talepleri, görüşleri ve ihtiyaçları gözönüne alınmadan Heybeliada'nın en değerli doğal sit ve kentsel bellek alanı Çam Limanı ve Sanatoryum, Diyanet Vakfı'na devrediliyor” dedi. 

Süvari, Diyanet’e tahsisi düşünülen Senatoryum’un Adalıların çok uzun süredir ihtiyaç duyduğu devlet hastanesine dönüştürülmesini  ve  geri kalan alanların da Adalı gençlerin spor aktiviteleri için kullanılması talep ettiklerini söyledi.

Geçtiğimiz ay da İstanbul'un ilk ve tek botanik bahçesinin müftülük için tahliye haberleri basında yer almıştı.

İstanbul Üniversitesi Bünyesindeki Şehrin İlk ve Tek Botanik Bahçesi Müftülük İçin Tahliye Ediliyor... - onedio.com
İstanbul Üniversitesi Bünyesindeki Şehrin İlk ve Tek Botanik Bahçesi Müftülük İçin Tahliye Ediliyor... - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir