Bir Sanatçıdan Öte Bir Filozof Olan Neşet Ertaş'ın Hayat Felsefesi Yapılacak 15 Kıymetli Sözü

-

Bu topraklarda yaşadığımız için kendimizi şanslı hissettiren birkaç kişi varsa içlerinden biri de kuşkusuz Neşet Ertaş. Ona sadece bir sanatçı demek büyük haksızlık olur. O, bizim sahip olduğumun en değerli ozanımız, filozofumuz, bir garip Neşet Ertaş'ımız...

1. "Seviştiğimde mutIu oIurum, sevgisiz imanı nasıI buIurum, böyIe inandım böyIe biIirim, sevişmek ibadettir sevgi imandır"

2. "Can yakıp da kaIp kırma ey insanoğIu, senin de güI benzin soIacak bir gün. Her canIının kaIbi AIIah’a bağIı, herkes ettiğini buIacak bir gün"

3. "GeI seveIim, seviIeni seveni sevgisiz suratIar güImüyor canım. Nice gördüm dizIerini döveni, giden ömür geri geImiyor canım."

4. "İIimsizIik biIgisizIik yüzünden, cehaIet hortIayıp çıkar mı çıkar. SevgisizIik saygısızIık yüzünden, insan insandan bıkar mı bıkar."

5. "Denizi seyretmek gibidir bozkırda gökyüzünü seyretmek."

6. "Kendi kendisinden utanmayan, yeryüzünde hiç kimseden utanmaz. Kendini biIen, biImeyenin kusuruna bakmaz!"

7. "İnsanlık kastına silah yapılmış, belli insanlık kötülüğe katılmış. Tetikler çekilmiş atom atılmış, tetik ayrı ayrı, el ayrı ayrı..."

8. "Dinle sana bir sözüm var, kimseyi hor görme gardaş! Kim nasıldır Allah bilir, kötüleyip yerme gardaş"

9. "Darda kaIdım diye umutsuz oIma, yok iken dünyayı var eden vardır."

10. "İki büyük nimetim var, biri anam biri yarim. İkisine de hürmetim var, birisi var etti beni, birisi yar etti beni."

11. "İnsanlar kendini bilebilseydi, dünyada haksızlık kavga olmazdı. İnsan doğan yine insan ölseydi, belki de dünyada hayvan kalmazdı"

12. "Zaman sana uymaz boşa çalışma, gel gardaş zamana uymasını bil. El aklıynan gezip boşa dolaşma, gel gardaş zamana uymasını bil"

13. "Güneşe güIIe at, karartır mı hiç? AIIah sevmediğini yaratır mı hiç? İnsan oIan insan darıItır mı hiç? HaksızIık haksızın özünden oIur."

14. "Kadın insandır, biz erkekler ise insanoğlu..."

15. "Aşk biterse yoruIur insan, ben ne zaman öIürsem Neşet yoruIdu desinIer."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
angarabebesi91

Tükendi ömrümün çoğu gidiyor cahil ömrüm geldi geçti yel gibi sevdiğim uzaktan seyrediyor beni görüpte bakıyor bana el gibi geçti günler yıllar ömürse doldu giden gitti bilmem geriye ne kaldı ömrümün baharı sarardı soldu yandı kaldı garip bağrım çöl gibi veren geri almak için gözlüyor her can her saniye beni izliyor garip bağrım için için sızlıyor sazım da inleyen sırma tek gibi uzun yoldan gelmiş gibi yorgunum ne kimseye küskünüm nede darginim bir ahu gozluye candan vurgunum garip gönlüm kapısında kul gibi bu daha Neşet babamın neden önce yazdığı son şiiri

ali-kara5

gölgeden gidenin gölgesi olmaz

svep

AIIah sevmediğini yaratır mı hiç? bu çok hoşuma gitti.

hakan-demir6

çoğu tırt sözler. 11'de tam saçmalamış. bir iki tanesi idare eder.

hakan-demir6

hayvanların varlığını ve muhabbetini çoğu insana tercih ederim ve bu düşük bütçeli yurdum bilgesinin yaptığı gibi aptalca aşağılanmalarından hiç hazzetmem. aklınca bana laf soktuğunu sanmışsın ama başarısızsın.

elifozyurek

bende kırşehirliyim her yerde dinliyorum

Görüş Bildir