Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Molotofu Savunmak Partilerin İşi Olamaz'

 > -
Abone ol

Başbakan Davutoğlu, belediye başkanlarıyla buluşmasında yeni düzenlemeleri anlattı. Aralarında borçların ertelenmesi ve yapılandırılması da var, Suriyeliler için ek bütçe de.

AK Parti'li belediye başkanlarıyla "istişare ve yönlendirme" toplantısına katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti'li belediyelerle AK Parti'li olmayan belediyeler arasında ayrıma izin vermediklerini söyledi; "Nepotizmden kesinlikle uzak durunuz" diyerek başkanları uyardı. Davutoğlu ayrıca, "Şehirlerimizi torunlarımızı düşünerek kuralım" dedi. Davutoğlu belediyelere bazı müjdeler de verdi, konuşmasından satır başları şöyle:  

  • "Bursa’daki istişarelerle il özel idareleri, büyükşehir belediyeleri ve belediyelerin borçlarıyla ilgili kesintiler 6 ay ertelendi."

  • "Kapanan belediyelerden devreden borçlar bir yıl ertelendi. Mazeret kalmadı, borcunuz yok ve hizmet etmek artık göreviniz. Bir yıl bittiğinde de tekrar değerlendirme yapacağız ve bu borçlar yapılandırılacak. Yavaş yavaş ödeyeceksiniz ama hizmeti hızlı hızlı yapacaksınız."

  • "Büyükşehir belediye başkanlıkları, ilçe belediye başkanları hangi partiye ait olursa olsun aynı muameleyi yapmak zorundadır, hizmet götürmek sizin görevinizdir. Mesela son olarak İzmir’de gördük, belli AK Partili belediyelere neredeyse yazılı olarak hizmet yapılmayacağı söyleniyor. Biz bunu yapmadık. Seçime kadar oy talep eder hizmet yaparız, sonra yapmayız gibi bir anlayışımız yok. Saygı duyarız ve ayrım gözetmeyiz. Kim nasıl partizan davranırsa davransın, her vatandaşımız kutsal ve kime oy vereceği sandıkta gizlidir. Herhangi bir ilçeye dönük ayrımcılık yapılırsa gerekli hukuki işlem hemen yapılacak. Merkezden yapılıp büyükşehire bildirilecek, buradan uyarıyorum. Diğer 12 farklı belediyeden olan büyükşehir belediye başkanlarını da buradan uyarıyorum."

  • "Belediyelerin sadece merkezi bütçeden talep eden yapılar haline gelmesini değil kendi öz bütçelerinden yararlanmalarını istiyoruz. Özel bir çalışmamız var, yasal düzenleme de olacak. Belediyelerimizin öz gelirleri artacak, bu da seçim sonrası atacağımız adımları şimdiden planladığımız anlamına geliyor."

  • "Bazı şehirlerimizin beklenen hizmetlerin ötesinde bir sorumlulukla karşı karşıya kaldıklarının farkındayız. Mesela Suriye’den gelen kardeşlerimizin yoğunlukta olduğu iller. Savaştan kaçıp gelene kucağımızı açmak bizim için dini, milli vazifedir. Avrupa’da yabancı düşmanlığı tırmanırken, biz ağırlamaya devam ediyorsak bu bizim için övünç meselesidir. Sabah imzaladığım bir kararla Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa ve Kilis’e bu kardeşlerimizin getirdiği ek yük için 60 milyon lira TL bu sabah gitti."

Davutoğlu ayrıca, Mersin'de 20 yaşında katledilen Özgecan Aslan'ı da hatırlattı, belediye başkanlarının ilk görevi kadına karşı şiddetle mücadele olacaktır" dedi; "Özgecan kızımızın adını Antalya’da açtığımız gençlik merkezine veriyoruz. Sembolik olarak Özgecan’ın ismini yaşatmanız için sizlere tavsiyede bulunuyorum" diye de ekledi.

"Hiçbir tecrübeyi unutmayız"

Başbakan Davutoğlu, Meclis’te vekiller arasında yaralanmalarla sonuçlanan kavgalar ile çözüm süreci aşamasında HDP ve hükümet arasında gerginliğe neden olan iç güvenlik paketinin de arkasında durmaya devam etti.

“İnşallah iki gün önce olduğu gibi Meclis’in vakarına aykırı görüntüler olmaz. 6-7 Ekim ve Gezi provokasyonları sırasında nasıl sahneler gördük. Diyarbakır’ın sokakları ne hale getirildi. Güneydoğu’da nasıl bir vandalizm sahnelendi, hepimizin gözleri önünde. Biz yaşadığımız hiçbir tecrübeyi unutmayız ve o dersi siyasi hayata geçiririz."

"Molotofu savunmak partilerin işi olamaz"

"6-7 Ekim’de şehirleri yakıp yıkıldıktan sonra hükümete meydan okuyan CHP ve MHP’ye soruyorum: Biz toplantı ve gösteri yürüyüşü yapma hakkı sırasından ortaya çıkacak sorunları engellemek istiyoruz. Kimse elde Molotof, yüzde maske, demir bileyeler, sopalarla bir kalkışma psikolojisi ile halkı silahlı mücadeleye tahrik ederek Suriye’ye benzer görüntüler yapmak isterse devlet gereken önlemleri alır. Güzelim Diyarbakır’ı güzelim Halep haline getirmelerine izin vermeyiz. Şimdi Meclis’te çok ilginç bir koalisyon oluşmakta olduğunu ibretle izliyoruz. 6-7 Ekim’in provokatörü HDP’lilerle CHP yan yana geldi. Birlikte Meclis’in o vakur ortamını kirlettiler. Arkasından da MHP bunlara destek verdi. Bir yerde HDP ve MHP aynı anda karşı çıkıyorsa biz doğru yoldayız demektir. Onlara da arkadan CHP ve paralel destek veriyorsa tam da doğru yoldayız demektir. Molotof kokteylini savunmak herhalde siyasi partilerin işi olamaz. Terör örgütlerinin, provokatörlerinin işi olabilir ama…"

Davutoğlu, HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'a da seslendi, "Çözüm sürecinde bir ivme kazanmışken Meclis'teki görüntülerle neden tahrik ediyorsunuz? Sizin meseleniz özgürlükler mi çözüm sürecini provoke etmek mi?" sorularını sordu.

Al Jazeera Turk

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir