Görüş Bildir
Haberler
Yönetmen Ghobadi'den Davutoğlu'na Kobani Mektubu

Yönetmen Ghobadi'den Davutoğlu'na Kobani Mektubu

Ulaş
09.10.2014 - 17:27 Son Güncelleme: 09.10.2014 - 18:01
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Kürt yönetmen Bahman Ghobadi, Irak Şam İslam Devleti’in (IŞİD) Kobane saldırılarına ilişkin Başbakan Ahmet Davutoğlu’na mektup gönderdi. Ghobadi mektubunda “Yarın çok geç olabilir, Kobane için, sizin için, ve dünya için” dedi.

Bahman Ghobadi’nin mektubundan bir bölümü yayımlıyoruz;

“Sayın Ahmet Davutoğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı,

Ülkenizin bir kaç adım ötesinde son on senenin en kötü havadisleri yaşanıyor, aynı zamanda siz başbakan görevi ile üstlendiniz. Hiç şüphesiz ki sizin siyasi geleceğiniz bu trajedi ile bağlanmış durumda. Evet, bu Kobane ve Kobane’nin ezilen Kürtleri hakkında, ve size bu mektubu yazar iken, yüzlerce Kürt erkek ve kadın onurlarını kendi ellerine alarak Kobane’yi metre metre savunuyorlar.

YARIN ÇOK GEÇ OLABİLİR...

Unutmayın ki Kürtler coğrafi olarak birleşik değil ve birbirlerine uzak olabilirler ama, tek ruhları vardır ve o ruhun parçaları bir yerdedir. Kobane’nin Kürtleri insan, ve sizin komşunuz, onların gelecekleri sizin ve diğer insanların geleceklerinden ayrı değil. Kobane’ye yardım etmek insanlığa yardım etmektir, kendinize yardım etmektir. Sayın Davutoğlu,

Yarın çok geç olabilir, Kobane için, sizin için, ve dünya için...”

NİKOLAİDİS: KOBANE YALNIZ BIRAKILMAMALIDIR

2011 yılında yayımladığı Sin (Günah) adlı romanıyla Avrupa Birliği Edebiyat Ödülü’nü kazanan ve geçtiğimiz günlerde Kıyamet adlı romanının yayınlanmasıyla Türkçe okuruyla da buluşan yazar Andrej Nikolaidis, Kobane için bir açıklamada bulundu. Yazarın açıklaması şöyle:

“Ben Saraybosna’da doğdum, 4 yıl süren bir kuşatmaya karşı yaşam savaşı vermiş bir kent. Kuşatma altındaki başka bir Bosna kenti olan Srebrenitsa’da soykırımda katledilenlerin yasını tuttum. Srebrenitsa’ya yaklaşan Radovan Karadziç’in ordusunu hatırlıyorum, tıpkı şimdi Kobane’nin büyük bölümünü ele geçiren IŞİD gibi. Benim en büyük korkum NATO nezdinde Kobane halkının IŞİD’in kabul edilebilir –meşru kurbanları olarak görülmesidir, tıpkı Bosna’da Srebrenitsa halkının BM barış güçlerince kabul edilebilir- meşru kurbanlar olarak sayılması ve Karadziç’in tetikçilerinin ellerine bırakılması gibi...

Politik duruşumuz ve özellikle etnik ya da dinsel kimliğimiz Kobane söz konusu olduğunda bakış açımızı asla bulanıklaştırmamalı. Çok basit! Kobane’nin yurttaşları çok güçsüzler ve son derece acımasız ve güçlü bir düşmana karşı yalnız bırakılmış durumdalar. IŞİD durdurulmalıdır. Kobane yalnız bırakılmamalıdır.” 

  • Evrensel
Kaynak: http://www.evrensel.net/haber/93537/b...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam