Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Aziz Yıldırım: 'Galatasaray'a FETÖ Soruşturması Yapılmalı'

 > 
102PAYLAŞIM

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ve Asbaşkan Şekip Mosturoğlu, NTV'de Oğuz Haksever'in sorularını yanıtladı. Yıldırım ve Mosturoğlu, FETÖ, darbe girişimi ve şike sürecine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Aziz Yıldırım'ın konuşmalarından satır başları

"1998 yılında Zaman Gazetesi'nden iki kişi ziyarete geldi. Hocaefendi'yi metheden konuşma yaptılar. Fethullah Gülen'in askeri mahkemesi devam ediyordu, hukukçuları tanıdığımı bildikleri için bana gelmişler. Ben o dönem Fethullah Gülen'i tanımadığımı ve onun için kimseyle görüşemeyeceğimi söyledim. Fethullah Gülen kimdir iyi ölçmek lazım. 

Gülen, devlete sızdı diyoruz. Hayır, devlet Gülen'e sızmış gibi bir durum var

Gülen'in Türkiye'de bütün bakanlıklarda aynı TSK'da, emniyette ve yargıda olduğu gibi her yerde adamı var. Gülen, devlete sızdı diyoruz. Hayır, devlet Gülen'e sızmış gibi bir durum var. Amerika yaptı diyorlar. Bu yanlış. Amerika'yı da idare eden başka güçler var. Ne kadar zengin olursam olayım Amerika'da o kadar okul açabilir miyim? Açamam. Bu teşkilatı iyi incelemek lazım. Bunları 1-2 günde bitmez. Zamana ihtiyaç var. Türkiye'yi idare edenler 'yanlış yaptık' diyorlar. Ben aptalmışım, ahmakmışım demek olayları çözmez. Beni inandıran tek kişi cumhurbaşkanı. Onun dışındakileri zaman gösterecek. Bütün yargı ellerin, emniyet ellerinde operasyonu yapan bunlar.

Beni alma amaçları şike değil. Beni Ergenekon'a bağlamak istediler

Sporda şiddet kanunu, Aziz Yıldırım ve Fenerbahçe'yi nasıl aşağı alırız sorusunun çalışmasıdır. 2007'den beri beni dinlemeye almışlar. NATO ile iş yapıyorum diye alıyorlar. Devlet beni gayrı resmi dinliyorlar. Spor ile ilgili dediklerim ertesi gün gazetede çıkıyordu. Beni dinliyorlar diye başvurdum. Sonra o dinleyenler tayinlerini istediler, gittiler. Bizi 2009'da da dinliyorlardı. 2009-2010'da biz şampiyon olsaydık. Operasyon o zaman yapılacaktı. Beni alma amaçları şike değil. Beni Ergenekona bağlamak istediler. Çok denediler ama yapamadılar. Benim hiçbir komutan ile konuşmam, görüşmem yok. Bulamadılar bir türlü. Şamil Tayyar, Kocaeli milletvekiline Ergenekonun kasası diyor. Ergenekonun avukatlarına ödeme yapıyormuşum. Bunu yapmaya çalıştılar ama beceremediler. Sonra bu kanunu çıkarıyorlar. Bu kanunu çıkaranların çoğu FETÖ'cü. Sonrasında da şike olayını çıkarıyorlar.

Fenerbahçe'yi niye ele geçirmek istediler?

"Kamuoyunda bir yanlış anlaşılma var. 'Fenerbahçe'yi niye ele geçirmek istesinler?' diye. Siz bir örgüt liderisiniz ve bir ülkeyi ele geçireceksiniz. Emniyeti ele geçirdiniz mi? Geçirdiniz. Hakim ve savcıları ele geçirdiniz mi? Geçirdiniz. Askeriyenin durumunu zaten gördük. Ben bu kadar olduğunu bilmiyordum. İşadamlarını ele geçirirsiniz. Popüler kurumları nelerse, oraları ele geçirirsiniz. Mesela Fenerbahçe... Bakın ben hapishaneye girmeden Mayıs ayında Fenerbahçe'nin 1 milyar 132 milyon dolar borsa değeri vardı. 16 Ağustos'taki değerimiz ise 527 milyon dolar. Yarı yarıya bir düşüş var. Bunun yanında büyük varlıkları ve 25 milyon taraftarı var. Fenerbahçe'den sonra ne yapacaktı? İş adamlarını ele geçirecekti. Sanatçıları ele geçireceklerdi. Bugün TSK'nın içine nasıl sızmışlarsa, buralara da sızacaklardı. Neden? Çünkü Fenerbahçe'nin hem maddi hem de manevi olarak büyük bir gücü var."

Savcı Mehmet Berk, biz son 5 maçın skorunu biliyorduk dedi. Ben bilmiyordum dedim

"Evlerden aldılar. Şike, teşvik dediler. Dinlemeler yapıldığında şike ve teşvik suç değildi. Dönemin Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın için kimse bir işlem yapmayacak mı. 19 maç şike olduğunu söylediler. Soruşturmanın savcısı Mehmet Berk, biz son 5 maçın skorunu biliyorduk dedi. Ben bilmiyordum dedim. Buca'yı 5-3 şansa tesadüfen yendik. Bana bir tane evrak göster, madem biliyorsunuz niye ertesi gün suç duyurusu yapmadınız dedim. Basın bunlarla iş birliği yaptılar. Manşetler attılar. Savcıalrın şu an çok işi var herhalde ama onları da elbet alacaklar. Basının çok suçu var. Basın 15 Temmuz'da yaptığı duyarlılığı diğer konularda yapsalardı, şu an durum daha farklı olurdu. İnsanlar çok acı çektiler. Medya rolünü çok kötü oynadı. Devamlı bunlarla iş birliği yaptılar.

O operasyonlar bence yanlış

Eski futbolcularla (Arif Erdem vs.) ilgili operasyon yapmak bana göre yanlış. 17-25 Aralık'tan sonra bir şey yapmışlarsa tamam, geçmişe dönükse yanlış. Bunlar çıkıp derlerse 'Bizi kandırdılar' diye, bu işin ayağı askıda kalır. Bunlar hedef olmamalı, hedef bu örgütün üst çatısı olmalı. Üst taraftakileri almayıp aşağıdakileri alırsanız suçluyla suçsuzlar da birbirine karışabilir. Bu çocukları tanıyorum ben. Mahkeme önünde savunmalarını sunsunlar bakalım... Ne kadar ilgileri alakaları var bilmiyorum ama benim söylediğim şey önce büyük başları almak gerekir."

Büyük davalar açacağız

Dışarıda da Fethullah Gülen Fenerbahçe'ye operasyon yapmıştır. Önümüzdeki haftadan itibaren hukukçuları çağıracağız. Onların fikrini alacağız. Yeni bir çalışma başlatıyoruz. Fenerbahçe'nin haklarını TFF'den almak için. Çünkü Fenerbahçe'nin o dönem Avrupa'ya gönderilmemesinin sebebi TFF'dir. Biz de bu konuda TFF ile görüşeceğiz ve maddi kayıplarımızı isteyeceğiz. Bunları alamazsak mahkemeleri başlatacağız. İkinci sene de UEFA bizi Avrupa'ya göndermedi. UEFA'ya karşı da yurt dışında tutacağımız avukatlık bürolarıyla bu çalışmalarımızı başlatacağız. Kulüp değerinin borsada düşmesi hesaplamaları kapsamında davalar açacağız. Öyle 40 milyon, 50 milyon için dava açmayacağız. Büyük davalar açacağız. Belki ben burada olmayacağım, belki ömrümüz yetmeyecek. Ama bu davalar açılacak. İkinci dönem için de aynı davalar açılacak. O zamanki Federasyon Başkanı Mehmet Ali Aydınlar'ın Fenerbahçe'ye sözü vardı. 'Eğer bu dava siyasi bir dava çıkarsa, Aziz Yıldırım'a yapılacak iade-i itibarın ilk savunusu ben olacağım' diye. Gene Fenerbahçe'ye bir sözü var, 'Eğer suçsuz bulunurlarsa 40 milyon dolarlık kaybı cebimden karşılayacağım' diye. Bizde sözler şereftir. Bu sözleri de tutmasını bekliyorum."

Fenerbahçe'nin borcu 227 milyon dolar, biz bu parayı onlardan alacağız

Bizim her şeyi beklediğimiz nokta Yargıtay'dı. Bu zamana kadar biter diye düşünüyorduk ama Türkiye'deki olaylardan ötürü biraz süreç uzayacak gibi. Bu yüzden biz bunu beklemeden kayıplarımızı temin edebilmek için gerekli davaları açacağız. Onlar da uzun bir süreç olduğu için daha sonradan Yargıtay kararını da bu dosyalarımıza ekleriz. Fenerbahçe Kulübü'nün 227 milyon dolar borcu var. Biz bu borcumuzun tamamını mahkemeler aracılığıyla alacağız ve Fenerbahçe Kulübü bütçe olarak artıya geçecek. 2011'de Mayıs ayında bizim değerimiz 1 milyar 739 milyon dolardı. O zamanki borcumuz da 141 milyon dolardı. Biz %10 halka arz yapacaktık Mayıs'ta ve oradan 170 milyon dolar alarak Fenerbahçe'yi borçsuz hale getirecektik. Ama o günkü operasyonlar yüzünden yapmak istediğimizi yapamadık. Fenerbahçe'nin bugün net borcu 227 milyon dolar. Biz de bu parayı onlardan tahsil ederiz. Hazır olsunlar, o paraları alacağız."

FETÖ'nün UEFA'da yaptırımı var

Bizim CAS'taki davamız kararın açıklanacağı günden önceki gece ikiye bir lehimizeydi. Ama bir gecede ikiye bir aleyhimize döndü. Bunları araştırmak lazım. Telefonlar kayıtlarına bakmak lazım. Biz bakamıyoruz tabii... Bu örgütün UEFA nezdinde de yaptırımı var. Bundan eminim."

Bazıları "Başkanlığı bırak" dediler

"1 yıl hapis yattık. Hem iktidar hem de karşı taraftan insanlar geldiler, bizimle konuştular. Bazıları "Başkanlığı bırak" dediler. Bu konuşmalar neticesinde çıkardığım bir görüntü vardı. İktidar her ne kadar Türkiye'yi idare ediyor gözükse de alt tarafın koptuğunu gördük. Alt taraf başka tarafa hizmet ediyordu. 'Gelip onlar yapamazlar, biz yaparız' diyorlardı. 'İstifa et biz olayı çözeriz' diyorlardı. İnsanların göründüğü gibi olmadığını gördük. 'Sayın Başbakan'ın yalnız olduğunu gördüm' dedim. Alt tarafın kendi dediklerini yaptığını zannettiğini zannediyor ama yapmıyor"

Galatasaray sorgulanmalı

2009-2010 sezonunu incelesinler. Bir manjerin hangi kulüpte ne kadar oyuncusu var. 1998 senesinden itibaren bütün şampiyonluklar incelensin. Savcılık soruşturma açılsın. 3 Temmuz'da Fenerbahçe'nin başına gelen biraz üstüne gidilse Galatasaray'a FETÖ sebebiyle gelir. Galatasaray'daki FETÖ sorgulanması yapılmalı. Kendisinin 'Himmetlerle, dualarla kaldıralım' diye sözü var"

2010-11 sezonu kupası Fenerbahçe'nindir

"Yandaş medyaya söylüyorum. Fenerbahçe düşmanlığı yapacak insanları orada topluyorsunuz, bu ülkede 15 Temmuz'daki hadiseye gelene kadar FETÖ örgütüne karşı mücadele eden tek camia Fenerbahçe' dir. O zaman onlara biraz saygılı davranacaksınız. Trabzon'da olan siyasilere sesleniyorum. Lütfen Fenerbahçe ile Trabzon arasındaki ilişkilerde siyaseti kullanmayın. 5 sene hiçbir arkadaşım, Trabzon ile ilgili yorum yapmadı. Ama bundan sonra konuşacağız. Onlar da biliyorlar 2010-11 kupası Fenerbahçe'nindir. Anasının ak sütü gibi helaldir. İllaki bu kupayı alacağım diye insanları kandırmayın. Bunları siyasi anlamda lütfen kullanmayın. Artık biz tepki vereceğiz. Yerle gök bir araya gelse bu kupa Trabzon'a gider. Başka hiçbir şekilde gitmez. Herkes bunu bilsin. Oraya gitme şansı sıfır. 25 milyon kişinin bu kupa. 17-25 Aralık'ı inkar edenler, bu kupanın Trabzon'a gideceğini hayal eder. Bu mücadeleye başlayacağım. Kamuoyunda bizleri artık rahatsız etmeyin."

"1998'den bu yana bütün şampiyonluklar incelensin"

"Menajerler, oyuncuları ayartıyorlar, oyuncuların mukavelelerini yapıyorlar. Yaptıklarından sonra kulüplerden para almak ve zor duruma düşürmek için çalışmalar yapıyorlar. Bu menajerlik şirketlerini devletin ve maliyenin incelemesi gerekiyor. "Bir menajer bir kulübe 12-14 milyon Dolar yardım etti" diyorlar. "Borç veriyor" diyorlar. Bunları duyuyorum. Bilerek söylüyorum. Maliyeyi de göreve çağırıyorum. Devlete ne kadar vergi veriyorlar açıklasınlar. Bu menajer, kulüplerin alt yapılarına gelip çocukların beyinlerini yıkıyorlar. Senin alt yapında 3-4 sene oynayan oyuncular daha sonra karşına menajerle geliyor. Bir kulüpte 10 tane oyuncu bir menajere bağlı oyuncu oluyor. 2009-2010'u incelesinler. Fenerbahçe, şampiyonluğu Bursaspor'a kaptırdı. Bursaspor'da bir menajerin kaç oyuncusu vardı. 1998'den bu yana bütün şampiyonluklar incelensin. Neticeler olarak da, bütün bunlarla ilgili savcılık soruşturma açsın, hepsi incelensin."

Şekip Mosturoğlu'nun konuşmasından satır başları

Başarılı olmaları durumunda bizi öldürürler

"15 Temmuz'daki darbe girişimine inanamıyorum. Ulusal savunma için kullanılması gereken silahlar halka karşı kullanılıyor. O insanların başarılı olması durumunda neler olabileceği karşısında dehşete kapıldım. Kişisel olarak endişem yoktu. Ama İlhan Ekşioğlu'Başarılı olmaları durumunda bizi öldürürler, yok ederler' demişti.'3 Temmuz süreci FETÖ'nün başyapıtı' demiştim. Aslında ayak sesleri gelmiş. 2009'da başkanı İBDA-C dosyası üzerinden dinlemişler. 2013 Kasım'ından sonraki dinlemeyle bunu öğrendik. Büyük resme nasıl vardık. Dosyayı incelerken çok titiz davrandık. Proje numarası 10 nolu proje. Bu çok büyük havuzun bir parçası. Dinleme kararı var gibi gözüküyor. Bunların hepsi sonradan üretilmiş. Şaheser dememin nedeni şu, bunun için özel yasa çıkartıldı. İrtibatlandırılan dosyalardaki insanlar da beraat etti. Çok ciddi bir çalışmanın olduğunu görüyoruz"

Emenike'nin para sayma görüntüsü

"3 Temmuz'un kumpas tarafına ilişkin yürütülen bir soruşturma var zaten. Şu anda haklarında yakalanma kararı çıkarılan insanların sosyal medyada kasetleri çıktı. Peki kasetleri çıkmayanlar ne olacak? Geçen sene oynanan lig maçlarını alın. Bu maçların aralarında futbolcuların su içme şekillerine bakın. Arşivden bakın futbolcular nasıl su içiyor... Cemaatin ritüeline ilişkin su içen futbolcular var. Bunları görmek lazım. Yalan o kadar büyük bir yalan ki, bu yalanı söyleyen de inanıyor buna en sonunda. Emenike'nin para sayma görüntüleri varmış, Sivas'a paralar gitmiş.... Fenerbahçe'nin mali kayıtları, bizim bireysel mali kayıtlarımız... SPK inceledi, İçişleri Bakanlığı inceledi... Ortada bir para yok. Ve bu hikâyeye Türkiye'ye inandırdılar."

Trabzon'da otobüs kurşunlanması

Trabzon'da otobüs kurşunlanmasının hemen ardından gözaltına alınan iki kişi serbest bırakıldı. Çok profesyonel bir işti bu. 200-300 metreden, hareket eden otobüse şöförün başı hedef alınmış. O gün Trabzon valisi dedi ki, 'Taş atılmış.' Sonra bunun silah olduğu öğrenildi. Biz Trabzon'a kendi hukukçularımızı gönderdik ve savcıyla bir görüşme yapıldı. Bize şüphelendiğimiz bir kişi var, bu kişinin de polise muhbirlik yapabileceği bilgisi verildi. Savcı bize devlet büyüklerinin desteği lazım dedi. Savcının gördüğü yapı çok büyük bir yapı. O olay, fanatizmle ilgisi olan bir olay değil. Fenerbahçe o hafta liderliğe yükselmişti. Olaydan sonra yabancı futbolcular ayrılmak istedi. İnanıyorum ki bu dosya halen faal ve savcılık kısa süre içerisinde faile de, failin arkasındaki azmettiricilere de ulaşacak. Olay aydınlanınca bu örgütle ilgili bir bağlantısının olduğunu mutlaka göreceğiz."

Aziz Yıldırım'ı ver ve buradan çık

Benim sorguma giren avukat Cemalettin Mutlu. Şu anda FETÖ kapsamında hakkında yakalama kararı var ve kendisi firari. Bana çok net bir şekilde şunu söyledi: 'Aziz Yıldırım'ın devri artık bitti. Aziz Yıldırım'ı ver ve buradan çık.' Sadece bana da değil, bazı arkadaşlarımıza da bunu söylediler. 8 Mart 2010 günü, başkanın Beşiktaş adliyesinde müşteki olarak vermesi gereken bir ifadesi vardı. Başka avukatlar da vardı, elimizi kolumuzu sallayarak adliyeye gittik. Başkan şikayetçi olmadı konuyla ilgili olarak ve çıktık. Kapıda sivil bir polis yanımıza geldi. 'Ben Zekeriya Öz'ün korumasıyım. Sayın Öz başkanla tanışmak istiyor.' dedi. Hep birlikte Öz'ün odasına girdik. Misafir olarak Mehmet Berk de odaya geldi ve odada futbol muhabbeti yapıldı. Kulübe üye olmak istediler. Başkanımız da formlarınızı doldurun yapalım dedi. Dokuz gün sonra formlarını gönderdiler. İki veya üç defa halka açık, onlarla görüştük. Bir kere onlarla maç yaptık. Tanışıklığımız tamamen tesadüfi. Biz bunları üye yaptığımızda bunların görevi neydi? Hakim ve savcı... İtibarları yerindeydi. O şartlarda onlar üye yapıldı. Bunların verdikleri kararları 'Hukukun Maradona'sı' diye övenlerin durumu ne olacak? Biz kendi durumumuzu anlattık. Bunları sen üye yaptığın diye bizi suçlayacaksın, sonra çıkıp bunların kararlarını göklere çıkaracaksın..."

NTV Spor, Sporx, Goal

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir