Görüş Bildir
Haberler
Arefe Günü Oruç Tutulur mu? Arefe Günü Ne Zaman, Hangi İbadetler Yapılmalı?

Arefe Günü Oruç Tutulur mu? Arefe Günü Ne Zaman, Hangi İbadetler Yapılmalı?

ismail kahraman
11.05.2021 - 11:47 Son Güncelleme: 30.04.2022 - 14:14

Bayramın habercisi olan arefe günleri için araştırmalar yapılıyor. 1 Mayıs Pazar günü, Ramazan Bayramı’nın Arefe Günü olacak. 2 Mayıs’ta ise bayram başlayacak. Normalde arefe günlerinde yarım gün resmi tatil oluyordu. Ancak bu yıl Arefe Günü’nün pazartesiye denk gelmesiyle sebebiyle tüm gün resmi tatil olacak. Peki, Arefe Günü oruç tutulur mu? Arefe Günü hangi ibadetler yapılır? İşte Arefe Günü ile ilgili tüm bilinmesi gerekenler…

İçeriğin Devamı Aşağıda

Bir ay süren 2022 Ramazan Ayı’nda yarın Arefe Günü olacak. Bayramın habercisi Arefe Günü’nde Müslümanlar son kez oruç tutacak. Dinde önemli bir yere sahip olan Arefe Günü’nü ibadetle geçirmek isteyenler vatandaşlar, haberimizde Arefe Günü yapılması gerekenleri öğrenebilir…

Arefe Günü Oruç Tutulur Mu?

Arefe Günü Oruç Tutulur Mu?

Arefe günü Ramazan ve Kurban bayramlarının ortak dini günleri arasında yer alıyor. Kurban Bayramı'nın arefe gününde oruç tutup tutmama konusu tartışılırken, Ramazan ayının son günü, Ramazan Bayramı'ndan bir önceki gün olan arefe gününde oruç tutmak gereklilikler arasında yer almaktadır.

Arefe Günü Hangi İbadetler Yapılır?

Arefe Günü Hangi İbadetler Yapılır?
  • Arefe gününde şu ibadetler yapılabilir; duha namazı (kuşluk namazı), tesbih namazı ve şükür namazı kılınabilir.

  • Tövbe istiğfar, salavat, kelime-i tevhid okumak tavsiye edilen ibadetlerdendir.

  • ihlas Suresi okumak tavsiye edilir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) şöyle buyurmuştur “İhlas suresini kim arefe günü akşamı 1000 defa okursa Allahü Teala ona istediğini verir.”

  • Peygamber Efendimiz bugün için “En hayırlı, kabulü şayan olan dua, Arefe Günü yapılan duadır” şeklinde bir Hadis söylemiştir. Müslümanlar bugünü oruç, namaz ve dua eşliğinde geçirmelidir.

  • Tövbe Namazı Kılmak: İkindi namazını kıldıktan ve Arefe Duasına başlamadan önce göğün altında iki rekat namaz kılmalı ve Hak Teala'nın huzurunda günahlarını itiraf ederek ikrar etmelidir. Böylece Arafat sevabına nail olsun ve günahları bağışlansın.

  • Mahsus Namaz: Zeval vakti olduğunda göğün altına çıkmalı (yani açık alanda olmalı) öğlen ve ikindi namazlarını ruku ve secdesini güzel bir şekilde yaparak kılmalı. Namazları bittikten sonra iki rekat namaz kılmalı. Namazın birinci rekatında Fatiha Suresinden sonra ihlas suresini, ikinci rekatta Fatiha Suresinden sonra Kafirun Suresi okunmalıdır.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın