Görüş Bildir
Haberler
Anketimiz Sonuçlandı! İşte En İyi Yabancı 10 Korku Filmi

Anketimiz Sonuçlandı! İşte En İyi Yabancı 10 Korku Filmi

Sena Erdoğdu
28.01.2022 - 16:30 Son Güncelleme: 28.01.2022 - 16:48

Siz Onedio okuyucuları için bir anket hazırlamıştık. Oldukça zor karar verdiğiniz, gerekirse karar vermek için tekrar izlediğiniz en iyi yabancı korku filmi anketimiz sonuçlandı.

İşte en iyi yabancı 10 korku filmi.👇

Anket için;

İçeriğin Devamı Aşağıda

10. The Others

10. The Others

IMDb 7,6

Grave, kocasını savaşta kaybetmiş, güneşe alerjisi olan iki çocuğu ile birlikte New Jersey'de yaşamaktadır. Grave, evine aldığı görevlilerden pek de memnun değildir. Grave'in kız çocuğu Anne'nin ise Victor adında hayali bir arkadaşı vardır. Olaylar tam olarak bu noktada hareketlenmeye başlar. Alejandro Amenabar'ın yönetmenliğini yaptığı, Nicole Kidman'ın oyunculuğuna tekrar tekrar hayran olduğumuz The Others filmi 2001 yılında seyirci ile buluştu. Onedio okurları tarafından en iyi 10. korku filmi seçildi.

9. The Texas Chainsaw Massacre

9. The Texas Chainsaw Massacre

IMDb 7,5

Dedelerinin mezarlarını kontrol etmesi gereken Sally ve Franklin arkadaşları ile birlikte mezarlığa doğru giderler. Yolda otostop çeken birini fark edip arabaya alırlar. Garip hallere sahip, misafirleri Franklin'in çakısını alıp elini keser daha sonra ise Franklin'i yaralar. Bu zorlu yolculuk bir şekilde biter ama daha sonrasında yaşayacakları şeyler daha da zorlu olacaktır. 2015 yıl yapımlı Teksas Katliamı gerçek bir seri katilin hikayesinden esinlenilmiştir. Yönetmen koltuğunda Tobe Hooper yer alan film, Onedio okurlarına göre en iyi yabancı korku filmleri arasında 9. sırada.

8. The Exorcist

8. The Exorcist

IMDb 8,0

Chris MacNeil film çekimleri sırasında kızının garip davranışlarını fark eder. Doktora gittiğinde, kızın hiçbir problemi ortaya çıkmamıştır. Fakat Regan'ın sorunları giderek büyümektedir. Son çare kızını Peder Merrin'e götüren Chris, Ragan'ın içine şeytan girdiğini öğrenir. Korku filmi denilince akıllarımızda ister istemez canlanan The Exorcist filminin yönetmenliğini William Friedkin yaptı. 1973 yıl yapımlı film Onedio okurları tarafından 8. sırada yer aldı.

7. Scream

7. Scream

IMDb 7,3

Bir serinin ilk filmi olan Çığlık, lise öğrencisi Casey'nin garip bir telefon almasıyla başlar. Bir katil birer birer gençleri öldürmektedir. Bunun nedenini öğrenmek isteyen gençler ise katille bir oyun oynamaya başlar. Hayatta kalmaya çalışan gençlerin korku ve gerilimi anlarını fazlasıyla hissedeceğiniz 1996 yapımı filmin yönetmenliğini Wes Craven yaptı. Onedio okurlarına göre ise en iyi yabancı korku filmleri arasında 7. sırada yer alıyor.

6. The Silence of the Lambs

6. The Silence of the Lambs

IMDb 8,6

1991 yılı yapımlı Kuzuların Sessizliği filmini 7 dalda Oscar alması ile biliyoruz. FBI ajanı Clarice Starling, sapık bir katilin elinden bir kadını kurtarmaya çalışır. Clarice katile ulaşabilmek için başka bir psikopat doktor ile anlaşır. En iyi senaryo, en iyi film ödüllerinin sahipleri olan The Silence of the Lambs filminin yönetmenliğini Jonathan Demme, senaristliğini ise Ted Tally ve Thomas Harris yaptı. Onedio okurlarına göre en iyi yabancı korku filmleri arasında 6. sırada yer aldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

5. The Shining

5. The Shining

IMDb 8,4

Efsane yönetmenlerden biri Stanley Kubrick'in 1980 yıl yapımlı filmi Cinnet, yazar olan Jack Torrance'ın kış sezonun bir otelin bakımını üstlenmesi ile başlıyor. Olağanüstü sezgilere sahip olan Jack'in oğlu ise otelde yalnız olmadıklarını ailesine inandırmaya çalışır. Yağan kar nedeniyle otelde mahsur kalan aile, Jack'in ruhunu ele geçiren hayaletin nedeniyle yavaş yavaş Jack'in aklını kaybetmesine şahit olur. Sizi gerim gerim geren The Shining filminin başrolünde ise Jack Nicholson yer alıyor. Onedio okuyucularına göre en iyi yabancı korku filmleri arasında 5. sırada!

4. It

4. It

IMDb 7,3

Yedi küçük çocuğun okullarında dışlanmasının yanında, bir de ergenlik sorunları ile uğraşmasını konu alan filmde, çocukların başlarına bir de hiç beklemedikleri bir şey bela olur. Kurbanlarının korkularına göre şekle girebilen Pennywise, bir palyaço şeklinde 7 arkadaşı korkutmaya başlar. Hayatta kalmaya çalışan çocuklar için artık tek önemli şey bundan kurtulmaktır. Yönetmenliğini Andy Muschietti'nin yaptığı film Onedio okurlarına göre 4. sırada!

3. Saw

3. Saw

IMDb 7,6

Neredeyse her neslin bildiği, komedi programlarına, filmlere konu olan Saw, enteresan bir katili konu alıyor. İnsanların hayatlarının değeri anlatmak gibi bir çabası olan katil sonu ölüme giden oyunlar oynatarak, yaşamak için nelerden vazgeçebileceklerini insanlara fark ettiriyor. Son iki kurbandan sadece bir kişi sağ çıkacaktır. 8 saat süreleri olan kurbanlar birinin ölmesine karar vermek zorundadır. Yönetmen koltuğunda, James Wan'ın yaptığı Testere filmi Onedio okurlarına göre en iyi yabancı korku filmleri arasında 3. sırada.

2. The Rings

2. The Rings

IMDb 7,1

Japon yapımı, yönetmenliğini Gore Verbinski'nin üstlendiği Halka filmi de bir neslin uyuyamamasına neden olan filmlerden biri. Seyrettikleri bir kaset sonucu 7 gün sonra ölmelerine sebep olduğuna inanan insanları konu alan filmde Rachel bu duruma açıklık getirmek ister. Oğluyla birlikte izlediği kaset sonucunda bu olaydan kurtulmak için sadece 7 günü vardır. Uzun süre televizyon ekranından birinin çıkmadığına emin olmak istediğimiz Halka filmi Onedio okurlarına için 2. sırada!

1. The Conjuring

1. The Conjuring

IMDb 7,5

Onedio okuyucuların göre en iyi yabancı korku filmi seçilen The Conjuring gerçek bir hikayeden esinlenilmiştir. Ed ve Lorrine Warren çifti doğaüstü varlıkları incelemeleriyle tanınıyor. Yeni bir işe çağırıldıklarında başlarına neler geleceklerinden habersizlerdir. Perron ailesine yardım için gittikleri ev çok güçlü varlıklar tarafından kuşatılmıştır. Testere filminin yönetmenliğini yapan James Wan, The Conjuring filmi ile de karşımıza çıkıyor.  Oyuncu kadrosunda Vera Farmiga, Patrick Wilson  ve Ron Livingston yer alıyor.

Bu içerikler de ilgini çekebilir.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
24
13
3
3
3
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Ördekkaç

Yine korku filmi diye gerilim filmi koymuşsunuz…

Gizem Yenikler

6. The Silence of the Lambs, The Others, Saw favorim.

Citizen Cane

Bir çoğu korku filmi gibi gelmeyebilir ama IMDB'ye göre hepsinin türü korku. Zirvede The Conjuring'in olması tesadüf değil çünkü son 20 yılın en iyi korku fi... Devamını Gör