Akli Dengesinin Yerinde Olup Olmadığı İncelenecek: Ceren Özdemir'in Katili Hakim Karşısına Çıktı

 > 
52PAYLAŞIM

Ordu'da üniversite öğrencisi Ceren Özdemir'i öldürden Özgür Arduç'un "canavarca hisle kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanmasına bugün başlandı. Arduç, mahkemede yaptığı savunmada akli dengesinin yerinde olmadığını belirtti ve "Karşıma kim çıkarsa öldürecektim, Ceren çıktı." dedi. Ceren'in ailesi ise katilin en ağır cezayı almasını istediklerini söyledi. Mahkeme heyeti Arduç'un akli dengesinin yerinde olup olmadığına bakılmasını isteyerek duruşmayı 20 Ocak tarihine erteledi.

Ordu 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, Ceren'in ailesi ile Ordu Baro Başkanı ve Özdemir ailesinin avukatı Haluk Murat Poyraz, sanığın avukatı Sabahnur Kaygusuz, birçok ilden baro temsilcileri ve kadın sivil toplum kuruluşu üyeleri katıldı.

Duruşma öncesi kadın platformu üyeleri adliye önünde bir basın açıklaması yaptı 👇

"Biz sokaklarda özgürce dolaşamazken katiller nasıl dolaşabiliyor?"

Van Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu bulunan sanık Arduç, duruşma salonuna Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı.

Arduç'un mahkemede yaptığı savunma: "Akli dengem yok"

Özgür Arduç, savunmasında yetiştirme yurdunda kaldığı yıllarda ve daha sonra gittiği bir başka ilde de cinsel istismara uğradığını iddia etti.

Cezaevinden çıktıktan sonra Sürmene bıçağı çalarak önüne kim çıkarsa öldürmek istediğini belirten Arduç, Ceren'den önce 2 kişiyi öldürmek istediğini ancak gerçekleştiremediğini anlattı.

Kendisinin uğradığı cinsel istismarlar nedeniyle insanlara her türlü kötülüğü yaptığını aktaran Arduç, akli dengesinin yerinde olmadığını ileri sürerek, "Karşıma kim çıkarsa öldürecektim, Ceren karşıma çıktı. Binaya önce o girdi arkasından ben girdim. Beni fark ettiği için Metin diye birini sordum ve 2 defa bıçakladım. Ardından sahile kaçtım." dedi.

Sanığın daha önceki beyanlarını kabul etmemesi üzerine cumhuriyet savcısı, "Ordu Adliyesinde ifadeni ben almıştım. Tedavi olmak istemiyor musun diye sorduğumda 'Çift kişilikliyim ve bu halimden memnunum tedavi olmak istemiyorum.' demiştin. Oysaki 2006 yılında işlediğin suçtan adli tıpa sevk edildiğindeki raporları saklamıştın. Şimdi farklı beyanda bulunuyorsun. Açıklar mısın?" şeklinde sorusu üzerine sanık, akli dengesinin yerinde olmadığını ileri sürerek tedavi edilmek istediğini belirtti.

Sanık avukatı beyanında "cezai indirim konusunda takdir mahkemenindir başka diyeceğimiz yoktur." dedi.

Söz isteyen sanık, avukatına hitaben "Beni bırakın demiyorum, avukat hanım beni tedavi ettir." şeklinde konuştu. 

Mahkeme heyeti daha sonra duruşmaya ara verdi.

Mehkeme Ceren'in ailesini dinledi

Duruşmada mahkemeye heyeti; Ceren Özdemir'in annesi, babası ve ablasını dinledi. 

Baba Yılmaz Özdemir, olay sırasında iş yerinde olduğunu belirterek, "Kendisini tanımıyorum. Şikayetçiyim, en ağır cezayı almasını istiyorum." dedi.

Anne Güfer Özdemir ise sanığın en ağır cezayla cezalandırılmasını talep ederek, "Ceren benim çocuğum, şimdi tüm Türkiye'nin çocuğu oldu." ifadesini kullandı.

Abla Gizem Özdemir de kardeşinin o akşam kendisini arayarak kapıyı açmasını istediğini ve otomatik tutukluk yapınca anahtarı aşağı attığını anlattı.

Bu sırada aşağıda Özgür Arduç'u da gördüğünü aktaran Özdemir, "Birinin arkadaşı olabilir diye düşündüm. Ancak sağa sola baktı, tedirgindi. Onun adımlarını hızlandırdığını gördüm, ben de bağırarak merdivenden indim. Ceren duvara yaslanmış yatıyordu. Bıçaklandığını anlamadım. Ceren, 'Bıçaklandım abla' dedi. Sanığın en ağır cezayı almasını talep ediyorum." diye konuştu.

Ordu Barosu Başkanı ve Özdemir ailesinin avukatı Haluk Murat Poyraz, bunun tipik bir kadın cinayeti olmadığına işaret ederek, "Bu dava artık hepimizin, her birimizin, hem de ülkemizin gündemine oturmuş bir dava." görüşünü dile getirdi.

Mahkeme heyeti tanıkları dinledi

Tanıklardan veteriner M.A., "Olaydan önce veteriner kliniğine geldi. Hayvanları için eter istediğini söyledi; ama vermedim" dedi.  

Bölge esnafından tanık R.F. ise "Av bayisine geldi. Zıpkın baktı, fiyatları sordu, inceledi. Daha sonra alacağını söyledi. Çıkarken de kartımı aldı" diye konuştu.  

Tanık U.Ö. de "Eter istedi; sığır ve köpeği için. Hayvanı bayıltmak istediğini söyledi. Daha sonra sosyal medyadan fotoğraflarını gördüm" dedi.

"Silahı ve zıpkını öldürmek için sordum"

Katil zanlısı Özgür Arduç ise tanıkların ifadelerinin kendisine sorulması üzerine, "Tanıklar doğru söylüyor. Eteri hayvan öldürmek için silahı ve zıpkını insanları öldürmek için sordum" dedi.

Anne Özdemir: "Akli dengesi yerinde"

Duruşmada söz alan Ceren Özdemir'in annesi Gülfer Özdemir de katil zanlısının akıl sağlığına ilişkin savunmalarının gerçeği yansıtmadığını savunarak, "Sanığa gayet dikkatli şekilde bakıldığında, akli dengesinin yerinde olduğu ortada. Mahkemede verdiği ifadelerine göre, akıl sağlığının yerinde olduğunu kendisi kanıtlıyor" diye konuştu. 

Mahkeme heyeti, Aile ve Çalışma Bakanlığı avukatlarının davaya müdahil olmasını kabul ederken, çeşitli illerden gelen boraların avukatlarının müdahil talebini ise reddetti.

Akli dengesi için rapor istendi, duruşma 20 Ocak'a ertelendi

Mahkeme, Arduç’un akli dengesinin yerinde olup olmadığının tespiti amacıyla Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden rapor talep edilmesine karar verdi. 

Duruşma 20 Ocak 2020'ye ertelendi.

Baro Başkanı: "Profesyonel bir sanık"

Ordu Baro Başkanı ve Ceren Özdemir ailesinin avukatı Haluk Murat Poyraz, duruşmanın ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Poyraz, Özgür Arduç'un akıl sağlığının yerinde olduğunu, normal ve mantıklı bir insan zekasına sahip bulunduğunu düşündüklerini belirterek, "Sanığın cezai ehliyetinin olmadığına dair bir rapor gelirse buna ilişkin takibimizi ve itirazımızı sürdüreceğiz." dedi.

"Bu, taktiksel bir savunma"

Poyraz, "Sanık profesyonel bir sanık. Suç geçmişi oldukça kabarık olan ve uzunca yıllar cezaevinde yatmış olan bir sanık. Sanığın suçu işlediği sabit ve kendisi de kabul edebiliyor. 'Nasıl bu cezadan kurtulabilirim?' diye değerlendirmiştir ve akla en yakın yöntem olarak bunu ileri sürdü. Bu, taktiksel bir savunma bizce." diye konuştu.

"Sözleşmiş gibi aynı ifadeleri kullanıyorlar"

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer de duruşma sonrası açıklamasında kadın cinayetlerinin arttığını kaydederek şunları söyledi:

"Her geçen gün artan ve sayılarını artık sayamadığımız kadın cinayetleri ile karşı karşıyayız. Bütün mahkemelerde gördüğümüz sanıkların sözleşmiş gibi aynı ifadeleri kullanmış olmasıydı. Bu davada da sanık bu davadan ne kadar az ceza alabilirimin yollarını kendince aramıştı ve akıl sağlığının yerinde olmadığını ifade etti."

Yaraladığı 2 polis için 10 Şubat'ta hakim karşısına çıkacak

Öte yandan, Arduç, yakalandığı sırada polis memurlarını bıçakla yaraladığı gerekçesiyle hazırlanan ikinci iddianame kapsamında açılan davada ise 10 Şubat'ta hakim karşısına çıkacak.

Ne olmuştu?

Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Ceren Özdemir, 3 Aralık'ta Altınordu ilçesi Zaferi Milli Mahallesi’ndeki evinin bulunduğu binaya girerken bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybetmiş, katil zanlısı olarak gözaltına alınan Özgür Arduç tutuklanmıştı.

Ceza İndirimi Uygulanmasın Talebi: Ceren'in Katili Hakkında 2 Ayrı İddianame Hazırlandı - onedio.com
Ceza İndirimi Uygulanmasın Talebi: Ceren'in Katili Hakkında 2 Ayrı İddianame Hazırlandı - onedio.com

Ordu Cumhuriyet Başsavcılığınca şüpheli Arduç hakkında Özdemir'i öldürmesi sebebiyle "canavarca hisle kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması, polis memurlarını bıçakla yaralaması sebebiyle de iki kez "kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmeye teşebbüs" suçundan cezalandırılması istemiyle Ordu 1. Ağır Ceza Mahkemesinde iki kamu davası açılmıştı.

İddianamelerde, şüpheli hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 62. maddesi uyarınca ceza indirimi yapılmaması talebinde de bulunulmuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir