Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

5 Dil Bilen ve Kağıt Toplayıcılığı Yapan Suriyeli Nadir İbrahim'e İş Teklifi Yağıyor!

 > 
131PAYLAŞIM

Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan, 5 dil bilmesine rağmen geçimini kağıt toplayıcılığı yaparak sürdüren ve geçtiğimiz günlerde hikâyesi basına yansıyan 44 yaşındaki Nadir İbrahim'e iş teklifi yağıyor...

Ülkesindeki savaş nedeniyle iki işyerini bırakıp 2012 yılında Türkiye'ye gelen Nadir İbrahim, ailesiyle birlikte 1 yıl otellerde kaldı, tanıştığı bazı kişiler tarafından dolandırıldı. 

Dolandırıldıktan sonra farklı illerde iş arayan Nadir İbrahim, iş bulamayınca eşi ve çocuklarını Lübnan'da yaşayan kayınpederinin yanına göndermek zorunda kalıyor.

Hikâyesi basına yansımıştı

Fas'ta ekonomi eğitimi alan İbrahim, Arapça, Fransızca, İngilizce, İspanyolca ile İtalyanca biliyor ve geçimini kağıt toplayıcılığı yaparak sürdürüyor...

Nadir İbrahim'in hikâyesi basına yansımış, biz de sizlerle paylaşmıştık:

5 Dil Bilen Suriyeli Nadir İbrahim, İstanbul'da Kağıt Toplayıcılığı Yaparak Geçiniyor - onedio.com
5 Dil Bilen Suriyeli Nadir İbrahim, İstanbul'da Kağıt Toplayıcılığı Yaparak Geçiniyor - onedio.com

İbrahim'in hayatını gazetelerde okuyan ve televizyonlarda izleyen işverenler, kendisine ulaştı.

İşverenlerle telefonda konuşan İbrahim'e başta İstanbul, Adana, Antalya, Kahramanmaraş ve Ankara olmak üzere birçok ilden iş ve ailesiyle kalabileceği ev sözü verildi.

'Herkesten Allah razı olsun'

İbrahim, bu duyarlılıktan ve yoğun ilgiden dolayı çok şaşırdığını söylüyor:

"Bu kadar yoğun bir ilgi beklemiyordum. Herkesten Allah razı olsun. Birçok firmadan iş teklifi geldi. Bir kozmetik firmasından aradılar. Onlara söz verdiğim için ilk iş görüşmemi onlarla yaptım. Gayet olumlu geçti. CV'mi yollayacağım. İkinci görüşmeye de çağırdılar. Antalya'dan bir inşaat firması aradı. Uçak biletimi kesip hemen oraya gidip, işbaşı yapmamı istedi. Kurtköy'deki bir firma arabalarını yollayıp, beni aldıracak. Eminönü'nde bir iş yeri sahibi kendileriyle çalışmam için aradı."

'Türkiye benim vatanım oldu'

Ülkesindeki savaş, iki iş yerini kapatmak zorunda kalması, eşi ve çocuklarının Lübnan'da yaşaması ve parasını dolandırıcılara kaptırması, kendisinde travmaya neden olmuş:

"Bu stres altında çok rahat düşünemiyorum. Yaşadıklarım beni derinden etkiledi. Kafam pek rahat değil. Yaklaşık 4 yıldır Türkiye'deyim. Türkiye benim vatanım oldu, tıpkı Suriye gibi. Buradaki arkadaşlar çok yardımcı oluyor bana."

İbrahim şimdi teklifleri değerlendirecek ve kendisine en uygun olana karar verecek

5 dil bilmesi, pek çok işverenin dikkatini çekmiş.

Gelen tekliflerin kendisini çok şaşırttığını söyleyen Nadir İbrahim, teklifleri değerlendireceğini ve kendisine en uygun olanına karar vereceğini ifade ediyor:

"Bir aile gibi olduk. Onlardan uzaklaşıp yeni bir işe gireceğim için üzülüyorum. Ama benim de bu bildiğim dilleri kullanmam lazım. Yoksa unutuyorum. 4 yıldır neredeyse bu dilleri hiç konuşamadım. Gelen teklifler beni şaşırttı, ayrıca çok mutlu etti. Teklifleri değerlendirerek, bana en uygun işe karar vereceğim."

AA ve Onedio

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir